close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Yunanistan Ticari Vizesi

  Yunanistan Ticari Vizesi

  Yunanistan ülke sınırları içerisine iş toplantısı, fuar, seminer gibi ticari nedenlerden dolayı seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi vatandaşların pasaportlarında geçerli bir Schengen vizesi bulunmadığı durumlarda Yunanistan ticari vizesi sahip olmaları gerekmektedir.

  Ticari nedenlerden dolayı Yunanistan’a seyahat edecek hususi (yeşil) pasaport, diplomatik (siyah) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu hamili vatandaşların 180 içerisinde 90 günü aşmayan ziyaretleri için Yunanistan vize sahibi olma zorunlulukları bulunmamaktadır.

  Ticari vize başvuruları doğrudan Yunanistan Büyükelçiliği ve Yunanistan Konsolosluklarına yapılabildiği gibi yetkilendirilmiş başvuru merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Ticari vize başvuruları seyahat tarihinin en fazla 3 ay öncesinden yapılabilmektedir.

  Yunanistan ticari vize başvurusunda şirket sahipleri ve şirket çalışanları bulunabilmektedir. Yunanistan ticari (Schengen) vizesi sahipleri seyahatlerine Yunanistan sınırlarından başlamak kaydıyla diğer Schengen üye ülkelerine aynı vize ile giriş yapabilmektedir.

  Yunanistan ticari vizesi için gerekli evrakları

  • Vize başvuru aşamasında Yunanistan vize başvuru formunun doğru bilgiler kullanılarak online sistem üzerinden eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
  • Ticari vize başvurusunda gerekli olan evrakların tümü güncel tarihli olmak zorundadır.
  • Yunanistan ticari vizesi başvuru aşamasında kullanılacak pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması gerekmektedir. Pasaportun seyahat bitiş tarihinden sonra 6 ay daha geçerli olması ve içerisinde 2 boş sayfa yer alması gerekmektedir.
  • Ticari vize davetiyesinin Yunanistan sınırları içerisinde yer alan ve ticari ilişki içerisinde bulunulan firmadan, firma yetkilisinin ıslak imzası ve firma kaşesine sahip olarak gönderilmiş olması gerekmektedir.
  • Yunanistan ticari vize başvuru aşamasında başvuru sahibinin varsa eski pasaportlarını da ibraz etmesi gerekmektedir.
  • Umuma Mahsus (Bordo) pasaport aslı ile birlikte vize başvurusunda bulunacak vatandaşların pasaport üzerinde kimlik bilgilerinin yazılı olduğu sayfanın fotokopisi ve varsa daha önceki Schengen vizelerinin bulunduğu sayfaların fotokopisini ibraz etmeleri gerekmektedir.
  • Yunanistan vize başvurusunda başvuru sahibine ait ulaşım ve konaklama bilgilerinin Yunanistan Konsolosluğuna detaylı olarak sunulması gerekmektedir.
  • Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden ve Yunanistan vize başvurusunda bulunacak yabancı uyruklu vatandaşların yabancılara mahsus ikamet tezkeresi (oturum izni çalışma izni) ibraz etme zorunlulukları bulunmaktadır.
  • Ticari vize talebinde bulunun başvuru sahibinin bağlı olduğu şirkete ait vergi levhası başvuru yapılan yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanını içerecek şekilde hazırlanmalıdır. Faaliyet belgesi, imza sirküsü kopyası ve ticari sicil gazete kopyası.
  • Maddi gelir evrakları son 3 ayın hesap dökümünü gösterecek şekilde hazırlanarak bağlı olunan bankanın kaşesine ve ıslak imzaya sahip olarak ibraz edilmelidir. Banka imza sirküsü kopyası da eklenmelidir.
  • Son 5 yıl içerisinde sahip olmuş olduğunuz Schengen vizesinde parmak iziniz alındıysa yeni ticari vize başvurunuz için başvuru da bulunmanıza gerek olmayacaktır.

  Çalışan olarak Yunanistan ticari vize başvurusunda bulunacak kişilerin hazırlaması gereken ek evraklar

  • Bağlı olunan şirketin antetli kağıdına başvuru sahibinin işyerindeki pozisyonunu, işe başlama tarihini, görevli olduğu süreyi, maaşını ve seyahat dönüşü işine devam edeceğini teyit eden işveren mektubu, bu belge imzalı ve kaşeli olarak orijinal sunulmalıdır.
  • Ticaret sicil gazetesinin fotokopisi,
  • Vergi levhası, imza sirküleri, sgk işe giriş bildirgesi, sgk hizmet dökümü,
  • Güncel ticaret odası kaydı (faaliyet belgesi),
  • Son 3 ayın bilgisini içeren maaş bordroları,
  • Son 3 ayın bilgisini içeren kişisel banka hesap dökümleri imzalı ve kaşeli olarak ibraz edilmelidir.

  Şirket sahibi olarak Yunanistan ticari vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin hazırlaması gereken ek evraklar

  • Vergi levhası,
  • İmza sirküleri,
  • Güncel ticaret odası kaydı (faaliyet belgesi)
  • Bağlı olunan banka yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olarak ibraz edilen son 3 ayın bilgisini içeren kişisel banka hesap dökümleri,
  • Şirketin antetli kağıdına yazılmış dilekçe,
  • Ticaret sicil gazetesinin fotokopisi,
  • Türkiye ya da Avrupa sınırları içerisinde yer alan mal varlıklarına ait tapu fotokopileri Konsolosluk değerlendirmesine sunulmalıdır.

  Üçüncü ülke vatandaşları için Yunanistan ticari vizesi

  Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden Yunanistan ticari vize başvurusunda bulunmak isteyen üçüncü ülke vatandaşlarının Türkiye de oturum iznine sahip olması gerekmektedir. Oturum izni sahibi olan yabancı uyruklu vatandaşların ticari vize başvuru aşamasında ikametlerini kanıtlayan yabancılara mahsus ikamet tezkeresi ibraz etmeleri zorunludur. Türkiye sınırları içerisinde oturma izni bulunan Suriye ve Irak vatandaşlarının ticari vize taleplerini Yunanistan Konsolosluğuna şahsen bildirmeleri gerekmektedir.

  Vize başvuru ücreti 2024

  Yunanistan ticari vize başvurusuna ait vize ücretleri Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Ticari vize başvuru harcı konsolosluk tarafından 80 Euro olarak belirlenmiştir. Başvuru aşamasında akredite vize başvuru merkezine ait hizmet bedeli, biyometri işlemi, kargo hizmeti gibi ek ücretler söz konusu olabilmektedir.

  Olumsuz sonuçlanan başvurularda vize ücreti başvuru sahibine iade edilmemektedir. 12 yaşından küçük çocuklar ve AB vatandaşı ile evli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize harç bedelinden muaf tutulmaktadır. Hermes vize 2024 başvuru merkezleri ücreti dahil tüm ücretleri öğrenebilirsiniz.

  Yunanistan ticari vizesi başvuru sonuçlanma süresi

  Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden gerçekleştirilmiş olan Yunanistan ticari vize başvuruları Yunanistan Konsolosluğu tarafından 6 ila 10 iş günü içerisinde değerlendirilerek sonuçlandırılmaktadır.

  Yunanistan Konsolosluğu yoğunluğuna ya da resmi tatile denk gelen vize başvurularına ait sonuçlanma süresi değişiklik gösterebilmektedir. Seyahat planı ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamak adına seyahat tarihinin olabildiğince öncesinde Yunanistan vize başvurusunun yapılmış olması tavsiye edilmektedir.

  Yunanistan ticari vizesi başvurularınızda Hermes vizeden danışmanlık alabilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!