close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Yunanistan Ticari Vizesi

  Yunanistan Ticari Vizesi

  Yunanistan ülke sınırları içerisine iş toplantısı, fuar, seminer gibi gibi ticari nedenlerden dolayı seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi vatandaşların pasaportlarında geçerli bir Schengen vizesi bulunmadığı durumlarda Yunanistan ticari vizesine sahip olmaları gerekmektedir.

  Ticari nedenlerden dolayı Yunanistan a seyahat edecek Hususi (Yeşil) PasaportDiplomatik (Siyah) Pasaport ve Hizmet (Gri) Pasaportu hamili vatandaşların 180 içerisinde 90 günü aşmayan ziyaretleri için Yunanistan Ticari Vize sahibi olma zorunlulukları bulunmamaktadır.

  Yunanistan Ticari Vize başvuruları doğrudan Yunanistan Büyükelçiliği ve Yunanistan Konsolosluklarına yapılabildiği gibi yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Ticari vize başvuruları seyahat tarihinin en fazla 3 ay öncesinden yapılabilmektedir.

  Yunanistan Ticari Vize başvurusunda şirket sahipleri ve şirket çalışanları bulunabilmektedir. Yunanistan Ticari (Schengen) vizesi sahipleri seyahatlerine Yunanistan sınırlarından başlamak kaydıyla diğer Schengen üye ülkelerine aynı vize ile giriş yapabilmektedir.

  Yunanistan Ticari Vizesi Gerekli Evrakları

  • Yunanistan Ticari Vize başvuru aşamasında Yunanistan vize başvuru formunun doğru bilgiler kullanılarak eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
  • Ticari vize başvurusunda gerekli olan evrakların tümü güncel tarihli olmak zorundadır. 3 aydan daha eski evraklar ile vize başvurusunda bulunulmaması gerekmektedir.
  • Yunanistan ticari vizesi başvuru aşamasında kullanılacak pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması gerekmektedir. Pasaportun seyahat bitiş tarihinden sonra 6 ay daha geçerli olması ve içerisinde 2 boş sayfa yer alması gerekmektedir.
  • Ticari vize davetiyesinin Yunanistan sınırları içerisinde yer alan ve ticari ilişki içerisinde bulunulan firmadan, firma yetkilisinin ıslak imzası ve firma kaşesine sahip olarak gönderilmiş olması gerekmektedir.
  • Yunanistan ticari vize başvuru aşamasında başvuru sahibinin varsa eski pasaportlarını da ibraz etmesi gerekmektedir.
  • Umuma Mahsus (Bordo) pasaport ile ticari vize başvurusunda bulunacak vatandaşların pasaport üzerinde kimlik bilgilerinin yazılı olduğu sayfanın fotokopisi ve varsa daha önceki Schengen vizelerinin bulunduğu sayfaların fotokopisini ibraz etmeleri gerekmektedir.
  • Ticari vize başvurusunda başvuru sahibine ait ulaşım ve konaklama bilgilerinin Yunanistan Konsolosluğuna detaylı olarak sunulması gerekmektedir.
  • 18 yaşından küçük başvuru sahiplerinin ebeveynlerinin iznini gösteren noter onaylı muvafakatname ile başvuru yapmaları gerekmektedir.
  • Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden ve Yunanistan Ticari Vize başvurusunda bulunacak yabancı uyruklu vatandaşların Yabancılara Mahsus İkamet Tezkeresi ibraz etme zorunlulukları bulunmaktadır.
  • Ticari vize talebinde bulunun başvuru sahibinin bağlı olduğu şirkete ait vergi levhası başvuru yapılan yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanını içerecek şekilde hazırlanmalıdır.
  • İlk kez Schengen vizesine başvurulması halinde söz konusu şirketin faaliyet belgesi orijinal ve güncel tarihli olarak konsolosluk değerlendirilmesine sunulmalıdır.
  • Maddi gelir evrakları son 3 ayın hesap dökümünü gösterecek şekilde hazırlanarak bağlı olunan bankanın kaşesine ve ıslak imzaya sahip olarak ibraz edilmelidir.
  • Pasaportları üzerinde geçerli VIS ibaresi bulunmayan vatandaşların başvuru aşamasında biyometri işlemi yaptırmaları ve şahsen bulunmaları gerekmektedir. Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) aracılığı ile başvuru sahiplerinin parmak izielektronik imza ve biyometrik fotoğrafları 5 yıl boyunca kayıt altına alınmaktadır. Pasaportları üzerinden geçerli VIS ibaresi bulunmayan, daha önce biyometri işlemi yaptırmamış vatandaşların başvuru aşamasında şahsen bulunarak biyometrik fotoğraflarını, elektronik imzalarını ve parmak izlerini ibraz etmeleri gerekmektedir.
  İlginizi Çekebilir  Kos Vizesi ve Yunanistan Kapı Vizesi

  Çalışan Olarak Yunanistan Ticari Vize Başvurusunda Bulunacak Kişilerin Hazırlaması Gereken Ek Evraklar

  • Bağlı olunan şirketin antetli kağıdına başvuru sahibinin işyerindeki pozisyonunu, işe başlama tarihini, görevli olduğu süreyi, maaşını ve seyahat dönüşü işine devam edeceğini teyit eden işveren mektubu,
  • Ticaret sicil gazetesinin fotokopisi,
  • Vergi levhası, imza sirküleri, SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü,
  • Güncel ticaret odası kaydı (faaliyet belgesi),
  • Son 3 ayın bilgisini içeren maaş bordroları,
  • Son 3 ayın bilgisini içeren kişisel banka hesap dökümleri imzalı ve kaşeli olarak ibraz edilmelidir.

  Şirket Sahibi Olarak Yunanistan Ticari Vize Başvurusunda Bulunacak Kişilerin Hazırlaması Gereken Ek Evraklar

  • Vergi levhası,
  • İmza sirküleri,
  • Güncel ticaret odası kaydı (faaliyet belgesi)
  • Bağlı olunan banka yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olarak ibraz edilen son 3 ayın bilgisini içeren kişisel banka hesap dökümleri,
  • Şirketin antetli kağıdına yazılmış dilekçe,
  • Ticaret sicil gazetesinin fotokopisi,
  • Türkiye ya da Avrupa sınırları içerisinde yer alan mal varlıklarına ait tapu fotokopileri konsolosluk değerlendirmesine sunulmalıdır.

  Üçüncü Ülke Vatandaşları İçin Yunanistan Ticari Vizesi

  Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden Yunanistan Ticari Vize başvurusunda bulunmak isteyen üçüncü ülke vatandaşlarının Türkiye de oturum iznine sahip olması gerekmektedir. Oturum izni sahibi olan yabancı uyruklu vatandaşların ticari vize başvuru aşamasında ikametlerini kanıtlayan Yabancılara Mahsus İkamet Tezkeresi ibraz etmeleri zorunludur.
  Türkiye sınırları içerisinde oturma izni bulunan Suriye ve Irak vatandaşlarının Yunanistan Ticari Vize taleplerini Yunanistan Konsolosluğuna şahsen bildirmeleri gerekmektedir.

  Vize Başvuru Ücreti 2023

  Yunanistan Ticari Vize başvurusuna ait vize ücretleri Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Ticari vize başvuru harcı konsolosluk tarafından 80 Euro olarak belirlenmiştir. Başvuru aşamasında akredite vize başvuru merkezine ait hizmet bedelibiyometri işlemikargo hizmeti gibi ek ücretler söz konusu olabilmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Yunanistan Erasmus Vizesi

  Olumsuz sonuçlanan başvurularda vize ücreti başvuru sahibine iade edilmemektedir. 12 yaşından küçük çocuklar ve AB vatandaşı ile evli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize harç bedelinden muaf tutulmaktadır.

  Yunanistan Ticari Vize Başvuru Sonuçlanma Süresi

  Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden gerçekleştirilmiş olan Yunanistan Ticari Vize başvuruları Yunanistan Konsolosluğu tarafından 7 ila 15 iş günü içerisinde değerlendirilerek sonuçlandırılmaktadır.

  Yunanistan Konsolosluğu yoğunluğuna ya da resmi tatile denk gelen vize başvurularına ait sonuçlanma süresi değişiklik gösterebilmektedir. Seyahat planı ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamak adına seyahat tarihinin olabildiğince öncesinde Yunanistan ticari vize başvurusunun yapılmış olması tavsiye edilmektedir.