close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Yunanistan Seyahat Sağlık Sigortası

  Yunanistan Seyahat Sağlık Sigortası

  Yunanistan seyahat sağlık sigortası Yunanistan’a seyahat planlayan Türk vatandaşlarının vize başvurusunda ibraz etmesi gereken evraklar arasında yer alır. Bir Schengen ülkesi olan Yunanistan vizesi ile belirli koşullar dahilinde diğer Schengen ülkelerine de seyahat edilebilmektedir.

  Ortak vize prosedürlerinden dolayı seyahat sağlık sigortası da bahsi geçen diğer ülkelerde geçerlidir. Yalnızca seyahat tarihleri boyunca seyahat sağlık sigortası geçerliliğinin bulunması yeterli olacaktır. Seyahat sağlık sigortası, en önemli başvuru evrakları arasında yer alır. Bu sebeple kişi adına düzenlenen poliçede birçok hususa dikkat edilmesi gerekmektedir.

  Sigortası olmayan ve başvuru günü adına düzenlenmiş olan poliçeyi ibraz etmeyen kişilerin başvurusu geçersiz sayılmaktadır. Başvurunun olumsuz değerlendirilmesi, geçersiz sayılması ya da bu gibi aksaklıklara sebep olmaması adına başvuru evraklarının randevu gününden önce kontrol edilmesi gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortasının ve buna bağlı poliçenin konsolosluk şartlarına uygun olarak düzenlenmesi gerekmektedir.

  Elle hazırlanmış poliçeler konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir. Bu sebeple kişinin evrakları hazırlarken konsolosluk güncel evrak listesinin dışına çıkmaması, yeteri kadar bilgi sahibi değilse deneyimli birinden yardım alması gerekmektedir.

  Yunanistan Vatandaşlarına Seyahat Sağlık Sigortası

  Yunanistan vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası yukarıda bahsedilen Yunanistan seyahat sağlık sigortası ile birçok açıdan benzerliğe sahiptir. Yunanistan vatandaşları için yapılan sigorta, ülkemize ya da herhangi bir yere seyahat edecek olan Yunanistan vatandaşları için düzenlenmektedir.

  Seyahat sigortası türlerinin tümü, işlevleri bakımından aynıdır. Genelde hepsinde ana teminatlar olası bir hastalık, yaralanma, kaza ya da vefat durumunda devreye girmektedir. Seyahat anında yaşanan bu gibi olumsuz durumlar karşısında kişinin sağlığını güvence altına alan maddeler içermektedir.

  Yunanistan vatandaşlarının Türkiye’ye yapacakları turistik seyahatlerde 180 gün içerisinde 90 güne vizesiz seyahat hakkı bulunmaktadır. Vize uygulamasına tabii olmayan Yunanistan vatandaşları yalnızca turistik olarak seyahat edebilmektedir. Dolayısıyla özel amaçlarla yapılan seyahatlerde, amaca uygun bir vize alınması ve bu vize ile ülkeye giriş yapılması gerekmektedir.

  Öğrenim, çalışma, evlilik, staj, değişim programları ya da çeşitli amaçlarla yapılan seyahatler için dış temsilciliklere vize için müracaat edilmesi gerekmektedir. Yunanistan vatandaşlarına Türkiye vizesi seyahat sigortası düzenlenirken Türk vatandaşlarının yurt dışı seyahatlerinde kullandığı sigortalar gibi çok sayıda hususa dikkat edilmesi gerekir. Bunlardan biri sigorta teminatı bir diğeri ise sigorta geçerlilik süresidir.

  Yunanistan seyahat sağlık sigortası düzenlenirken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri olan sigorta süresi, seyahat süresine göre belirlenmelidir. Seyahat süresinden kısa olan sigortalar konsolosluklar tarafından geçersiz sayılmaktadır. Bu sebeple beyan edilen seyahat tarihlerinin tümünü kapsaması son derece önemlidir.

  Bunun yanı sıra turist koruma ve destek sigortası gibi sigorta türleri, ülkemize gelen turistin sağlığının güvence altına alınmasına yönelik geliştirilmiştir. Covid-19 teminatlı sigorta türleri arasında yer alan turist korumalı sigortalar, olası bir koronavirüs durumunda kişinin muayene ve tedavi masraflarının güvence altına alındığı teminatlar sunmaktadır.

  Yunanistan Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

  Seyahat sigortası düzenlenirken birtakım konsolosluk gerekliliklerinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bunlar; gidilecek ülke ya da ülkeler, sigorta teminatı ve sigorta süresidir. Bu sebeple seyahat sigortası düzenlenirken en başta kişinin seyahat planı dikkate alınır. Sık sık seyahat eden kişiler her seyahat için ayrı ve çok sayıda seyahat sigortası yapılmasının yerine, tüm seyahatleri kapsayan tek bir uzun dönem sigortası yapmak daha avantajlı olacaktır.

  Sigorta teminatı hususunda bilinmesi gereken birkaç önemli şey ise teminat limitlerinin 30.000 Euro ya da 50.000 USD olması gerektiğidir. Yunanistan seyahat sağlık sigortası dahil diğer Schengen ülkeleri için gereken seyahat sigortasının 30.000 Euro teminatlı olması gerekirken, Schengen vizesi seyahat sağlık sigortası kapsamı dışında başka bir ülkeye gidilecekse, sigorta gereklilikleri de değişiklik gösterebilir.

  İlginizi Çekebilir  Kos Vizesi ve Yunanistan Kapı Vizesi

  Örneğin Amerika Birleşik Devletleri ya da Kanada gibi ülkelerde geçerli sigortanın 50.000 USD teminatlı olması gerekir. Seyahat sağlık sigortasının ani hastalık ya da acil durumlar karşısında ayakta tedavi masraflarını karşılaması gerekmektedir.

  Seyahatten önce düzenlenmesi gereken sigorta süresinin en az seyahat süresi kadar olması gerekmektedir. Sigorta, seyahat tarihlerinin tamamını kapsamalıdır. Kişi ile seyahat eden başkaları varsa bu kişiler adına da poliçe düzenlenmesi gerekmektedir.

  Seyahat sağlık sigortası 0 ile 75 yaş aralığında bulunan herkes için yapılabilmektedir. Seyahat sigortası düzenlenirken kişilerin pasaport ve kimlik bilgilerinin girişinin yapılmasının ardından, başvuruda ibraz edilmesi için kişi ya da kişiler adına ıslak imza ve kaşeli poliçeler düzenlenmektedir.

  Yunanistan Seyahat Sağlık Sigortası Süresi Nasıl Belirlenmelidir?

  Yunanistan seyahat sağlık sigortası süresi belirlenirken seyahat süresinin dikkate alınması gerekmektedir. Kişi adına düzenlenen sigortanın seyahat tarihlerinin tamamını kapsaması gerekmektedir. Seyahat süresinden kısa olan ya da seyahat tarihini tümüyle kapsamayan seyahat sigortası geçersiz sayılmaktadır.

  Bununla birlikte seyahat sağlık sigortası olup, adına düzenlenmiş poliçeyi başvuru esnasında ibraz etmeyen kişilerin de başvurusu geçersiz sayılır. Seyahat sigortası en önemli başvuru evrakları arasında yer alır. Bu sebeple poliçenin gerekli şartlar doğrultusunda hazırlandığından emin olmak gerekmektedir.

  Seyahat sağlık sigortası poliçe süreleri, konsolosluğa beyan edilen seyahat tarihinden bir gün önce başlamalı ve seyahat bitiş tarihinden bir gün sonra bitmelidir. En az seyahat süresi kadar düzenlenen poliçe daha uzun olarak da yapılabilir. Yakın zamanlı başka seyahatler düşünen ya da sıklıkla seyahat eden kişiler için tüm seyahat tarihlerini kapsayan tek bir sigorta yapılabilir.

  Fakat bu noktada gidilecek ülke ya da ülkelerin belirlenmesi fayda sağlayacaktır. Schengen vizesi seyahat sağlık sigortası diğer tüm Schengen ülkelerinde geçerli olabileceği gibi, kalan ülkelerin birçoğunda geçerli olmayabilir. Bu durumda kişi için tüm dünya ülkelerine, Avrupa ülkelerine ya da seyahat planına uygun bir sigorta yapılması gerekir.

  Yunanistan Seyahat Sağlık Sigortası Nerede Yapılır?

  Yunanistan seyahat sağlık sigortası sigorta şirketleri tarafından yapılmaktadır. Seyahat sağlık sigortası yapılan kişi adına düzenlenen poliçenin vize başvurusundan önce kontrol edilmesi gerekmektedir. Konsolosluk evrak listesinde belirtilen gereklilikler hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerin bir uzmandan yardım alması gerekmektedir.

  Yunanistan konsolosluğu vize gerekliliklerinde zaman zaman güncellemeler yapmaktadır. Bu sebeple seyahat sağlık sigortasının güncel evrak listesinde yer alan şartları sağlaması gerekmektedir. Vize Merkezi uzmanları aracılığıyla düzenlenen poliçe vize başvurusunda gereken tüm şartları sağlayacak şekilde hazırlanır.

  Seyahat sağlık sigortası vize başvuru evrakları arasında en önemli belgelerden biridir. Bundan dolayı, seyahat eden kişilerden 0 ile 75 yaş aralığında bulunan herkes adına düzenlenmiş bir poliçenin bulunması gerekmektedir. Elle düzenlenen poliçeler konsolosluklar tarafından kabul edilmemektedir. Seyahat sağlık sigortası, acil durum ve ani bir hastalık karşısında gerekli tedavi masraflarının karşılanacağına dair ana teminatları içermeli ve 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.

  Vize başvuruları hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerin seyahat sağlık sigortası ve diğer evrakların hazırlanmasına ilişkin konularda bir uzmandan yardım alması başvurunun aksamaması adına yararlı olacaktır.

  Yunanistan Seyahat Sigortası Ne İşe Yarar?

  Yunanistan seyahat sağlık sigortası ile Yunanistan vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası aynı işlevlere sahiptir. Her iki sigorta da yurt dışında bulunan yabancının sağlığını güvence altına almaktadır. Sigortanın içeriğinde çok sayıda olumsuz durum karşısında oluşabilecek giderlerin teminatı yer almaktadır. Seyahat sağlık sigortası ana teminatlar ve ek teminatları olarak ikiye ayrılır.

  İlginizi Çekebilir  Yunanistan’da Eğitim ve Öğrenci Vizesi

  Ana teminatlar genellikle bir kaza, yaralanma, hastalığa ilişkin durumlarda devreye girmektedir. Ek teminatlar ise, bagaj kaybolması, pasaport kaybolması ya da seyahatin iptal edilmesi gibi durumları güvence altına almaktadır. Ana teminatların yanı sıra poliçede düzenlenebilecek ek teminatlar kişinin talebi doğrultusunda sigortaya eklenir. Bu teminatların yanı sıra, sigorta vize başvurusunda gereklilik arz eder. Bu sebeple vize başvurusu yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının muhakkak seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir.

  Seyahat sağlık sigortası olmayan kişilerin yaptığı vize başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Bu sebeple Yunanistan’a seyahat edecek Türk vatandaşlarının vize başvurusundan önce gerekli seyahat sağlık sigortasını yaptırmaları gerekmektedir. Yunanistan bir Schengen ülkesi olduğu için yapılan seyahat sağlık sigortası, diğer Schengen ülkelerinde de geçerli olacaktır.

  Dolayısıyla Yunanistan seyahat sağlık sigortası İsveç, Slovenya, İsviçre, Letonya, Portekiz, Polonya, Danimarka, Slovakya, Malta, Norveç, Lüksemburg, Hollanda, Macaristan, Litvanya, İzlanda, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Almanya, İtalya, Danimarka, Fransa, Finlandiya, Lihtenştayn, Estonya, Belçika, Avusturya ve İspanya gibi ülkelere yapılan seyahatlerde de geçerlidir.

  Yukarıda bahsedilenler göz önünde bulundurulduğunda seyahat sağlık sigortasının ana teminatlarından şu şekilde bahsetmek mümkündür;

  • Sigortalı kişinin seyahat anında acil ilaç giderleri karşılanmaktadır.
  • Seyahat sırasında gerçekleşen hastalık ya da yaralanma sebebiyle oluşan konaklama bedelleri karşılanmaktadır.
  • Seyahat esnasında gelişen bir hastalık gerekçesi ile konaklama uzamış ise kişinin ülkesinden bir yakınının refakatçi olarak getirilmesi sırasında oluşan giderler karşılanmaktadır.
  • Sigortası olan kişinin yukarıdaki durumlarda ülkeye geri dönüş masrafları karşılanmaktadır.
  • Seyahat sağlık sigortası esnasında aile üyesi vefat eden kişinin ülkeye geri dönüşünde gerekli masraflar karşılanmaktadır.
  • Seyahat esnasında sigortalı kişi vefat etmişse, cenaze defin ya da nakil gibi giderler karşılanmaktadır. Bunun yanı sıra varsa cenazeye eşlik eden kişinin de yol masrafları karşılanır.

  Yunanistan Seyahat Sigortası Ne Zaman Yapılır?

  Yunanistan seyahat sağlık sigortası seyahat tarihinden önce yapılmalıdır. Yunanistan’a yapacakları seyahatten önce, umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

  Seyahat sağlık sigortası olmayan kişinin başvurusu geçersiz sayılmaktadır. Bununla birlikte seyahat sigortası yaptırmış olup, başvuru sahibi adına poliçe düzenlenmemiş ya da başvuruda poliçe ibraz edilmemişse başvuru alınmayacaktır. Bu sebeple Schengen vizesi seyahat sağlık sigortası yaptırmanın zorunlu olduğunu belirtmek gerekir.

  Yunanistan’a seyahat edecek kişi ya da kişilerin her birinin adına düzenlenmiş poliçenin bulunması gerekmektedir. Poliçe en az bir gün ve en çok bir yıl süre ile 0-75 yaş aralığında bulunan herkes için yaptırılabilir. Kişi adına düzenlenmiş poliçenin diğer başvuru evrakları ile başvurudan önce hazır olarak bulunması ve başvuruda ibraz edilmesi gerekmektedir.

  Poliçenin teminat limitinin 30.000 Euro olmasına ve süresinin de en az seyahat tarihlerini kapsamasına dikkat edilmelidir Vize başvurusu esnasında herhangi bir aksaklık yaşanmaması adına poliçe ve diğer başvuru evraklarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Güncel olmayan, sahte ya da eksik evraklar ile yapılan başvurular geçersiz sayılmaktadır.

  Yunanistan Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

  Seyahat sağlık sigortası ücretleri düzenlenecek sigortaya göre değişiklik göstermektedir. Yunanistan seyahat sağlık sigortası ücretleri belirlenirken büyük ölçüde belirleyici olan seyahat süresidir. Seyahat süresinin uzaması ile birlikte sigorta ücreti de artış gösterecektir. Seyahat sağlık sigortası en az bir gün ve en çok bir yıl olarak düzenlenebilir.

  Seyahat edecek kişi sık sık seyahat eden biri ise kişiye daha uzun süreli tüm seyahatleri kapsayan bir sigorta yapılması daha avantajlı olacaktır. Böylelikle birden çok kısa süreli sigorta için ödenen ücrete göre daha uygun olmasının yanı sıra, her seferinde sigorta yaptırmanın sebep olacağı zaman kaybının da önüne geçilecektir.

  İlginizi Çekebilir  Yunanistan Turistik Vize

  Seyahat sağlık sigortası türleri, teminat limiti 30.000 Euro ve 50.000 USD olarak ikiye ayrılmaktadır. Schengen ve diğer Avrupa ülkeleri için genellikle 30.000 Euro teminatlı sigorta gerekliliği bulunurken; Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi ülkelere yapılan seyahatlerde kullanılacak sigortanın 50.000 USD teminatlı olması gerekmektedir. Schengen vizesi seyahat sigortası, yalnızca Yunanistan’da değil diğer Schengen ülkelerinde de geçerli olacaktır. Sigortanın çok sayıda olumsuz durum karşısında teminat içermesi, çeşitli ülkelerde kullanılabiliyor olması son derece önemlidir. Sigortada yer alan teminatlar göz önünde bulundurulduğunda sigorta ücretleri oldukça uygundur.

  Yunanistan seyahat sağlık sigortası fiyatlarının belirlenmesinde rol oynayan bir diğer husus da ek teminat talep edilip edilmediğidir. Ana teminatlar genellikle kişinin sağlığını güvence altına alırken, ek teminatlar ile bagajın kaybolması, geç teslim edilmesi, seyahatin iptal edilmesi ya da yarıda kesilmesi ve pasaportun kaybolması gibi çok sayıda olumsuz durum da kontrol altına alınır.

  Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda seyahat sağlık sigortaları için net bir ücretten söz etmek mümkün olmamaktadır. Kişinin bir uzmana seyahat planını aktarması halinde sigorta ücretleri kişinin seyahatine bağlı hesaplanmaktadır.

  Yunanistan Covid 19 Seyahat Sigortası

  Yunanistan Covid 19 seyahat sigortası pandemi sürecinde sağlığın güvence altına alınması için yapılan koronavirüs teminatlı seyahat sağlık sigortasıdır. Amacı Yunanistan’a yapılan seyahatler esnasında kişiyi Covid 19 riskinden korumaktır. Tüm dünyayı etkisi altına alan bu süreçte, diğer pek çok alanda görüldüğü gibi sigortacılık alanında da birtakım düzenlemeler görülmektedir.

  Bu düzenlemeler sayesinde, Kovid-19 teminatlı Yunanistan yurtdışı seyahat sağlık sigortası ile yurt dışına çıkan kişinin güvenle seyahat edebilmesi sağlanmaktadır. Sigorta kapsamı, olası koronavirüs riski karşısında gerekli tıbbi hizmetin karşılanmasına yöneliktir.

  Seyahati esnasında kendi ülkesinden uzakta olan kişinin karşılaşacağı en büyük problemlerden biri sağlık problemleridir. Birçok ülkenin sağlık harcamaları oldukça maliyetlidir. Sigorta bu gibi durumlarda, sigortalı kişinin maddi kayba uğramadan gerekli tıbbi servisi almasını sağlar. Sağlık standartlarının yetersiz olduğu bölgelere seyahat edilse dahi, tüm tıbbi imkanlar en üst düzeyde sağlanmaktadır.

  Koronavirüse özel Yunanistan yurtdışı seyahat sigortası COVID-19 riski karşısında oluşabilecek çeşitli giderlerin karşılanması ve gereken sağlık hizmetinin sağlanmasına yönelik teminatlar içermektedir. Yunanistan Covid 19 seyahat sigortası seyahatten önce yapılmalıdır. Poliçede yer alan teminatlar kişinin seyahat başlangıcı ile birlikte devreye girmektedir. Kişinin talebi üzerine aşağıda yer alan teminatlar dışında ek teminat düzenlenmesi de mümkündür. Ana teminatlar ise aşağıdaki gibidir.

  • Seyahati sırasında Covid-19 tespit edilmiş ve karantinaya alınmış kişinin konaklama masrafları, giyim ihtiyaçları ve yemek ihtiyaçları karşılanmaktadır.
  • Covid-19 teşhisi konan kişinin ayakta ya da hastanede yatarak tedavisi ile gerekli muayeneleri sigorta kapsamında karşılanmaktadır.
  • Koronavirüse özel Yunanistan seyahat sigortası ile seyahat eden kişinin ihtiyacı olan acil ilaçlar sigorta kapsamında karşılanmaktadır.
  • Covid 19 tedavisini tamamlamış kişinin ülkesine nakli sağlanmaktadır.
  • Seyahati esnasında acil müdahale gerektiren bir sağlık riski ile karşılaşan kişinin sağlık merkezine nakli sağlanmaktadır.
  • Sigortalı kişinin istediği ve ihtiyaç duyduğu zaman tıbbi danışmanlık hizmeti alma hakkı bulunmaktadır. Tıbbi danışmanlık, ilaç önerilmesi ve teşhis konması dışında sağlığa ilişkin her konuyu kapsamaktadır.
  • Kişinin talebi doğrultusunda acil mesajların iletilmesi sağlanmaktadır. Bu acil mesajların içeriği ise poliçede belirtilmektedir.