close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Yunanistan Hakkında

  Yunanistan Hakkında

  Yunanistan sınırları içerisine seyahat edecek kişilerin seyahatleri öncesinde Yunanistan vizesi, ülke turizmi, eğitim sistemi, üniversitleri, limanları gibi bilgilere ulaşması oldukça önem arz etmektedir. Seyahat amacı ve süresine göre Yunanistan ile ilgili bilinmesi gerekenler ülke sınırları içerisinde geçirelecek zamanın en doğru şekilde planlanmasına yardımcı olmaktadır. Yunanistan seyahati öncesi ve seyahati sırasında bilinmesi gerekenleri takip ederek vize süreci ve Yunanistan seyahatini kolaylaştırabilmek mümkündür.

  Yunanistan Vizesi

  Yunanistan vizesi, Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi olarak Yunanistan’a seyahat edecek vatandaşların sahip olması gereken vize türüdür. Yunanistan Hakkında ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti Hususi (Yeşil) PasaportDiplomatik (Siyah) Pasaport ve Hizmet (Gri) Pasaport sahibi vatandaşların Yunanistan’a 180 gün içerisinde 90 ikame gününü aşmayan seyahatleri için vize sahibi olma zorunlulukları bulunmaması bilgisi yer almaktadır.

  Geçerli Schengen vizesi veya Schengen ülkesi oturum izni bulunan vatandaşların Yunanistan seyahatleri için ayrıca vize başvurusunda bulunmalarına gerek yoktur. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden gerçekleştirilecek kısa süreli vize başvuruları Yunanistan Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Yunanistan vize başvuru işlemleri akredite vize başvuru merkezleri ve seyahat acentaları aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

  Yunanistan’da Turizm

  Yunanistan günümüzde hala geçerliliğini koruyan siyasi edebi, ekonomik, sportif düşünce ve uygulamaların birçoğunun temelinin atıldığı coğrafi bölge olması nedeniyle seyahat edilmesi gereken ülkelerin başında gelmektedir. Yunanistan antik şehirleri, sahilleri, ada ve adacıkları ile Akdeniz’in en özel bölgelerinden birinde yer alan bir turizm destinasyonudur.

  Yunanistan Hakkında akla ilk gelenler günümüzde dek kalan Yunan antik şehirlerinin en ünlüsü Atina Akropolisi tüm dünyanın sanat, mimari ve turizm seyahatlerinin uğrak noktalarından biridir. Atina Akropolü eşsiz manzarası, Parthenon Tapınağı, heykelleri, mimarisi ile ziyaretçilerini demokrasinin ve felsefenin doğduğu topraklar üzerindeki antik döneme götürmektedir. Yunanistan’da dünya tarihinin ilk taş tiyatrosunda ilk tragedyalar sahnelenirken sadece mermer kullanılarak yapılmış ilk stadyumda yine aynı topraklarda inşa edilmiştir.

  Panathinaiko Stadyumu inşasının ardından Atina’nın koruyucusu olduğuna inanılan Athena adına düzenlenen oyunlara ev sahipliği yapmasının ardından 140 senesinde genişletilerek, 50 bin kişilik stadyum 1896 yılındaki ilk modern olimpiyatlar için yeniden düzenlenmiştir. Panathinaiko Stadyumu 2004 Olimpiyatları okçuluk yarışmaları ve maraton finaline de ev sahipliği yapmış bulunmaktadır.

  Yunanistan küçük bir ülke olmasına rağmen köklü uygarlık tarihi, sivil ve dini mimari örnekleri ile birlikte ünlü adaları ve sahilleri ile birlikte her yıl binlerce tatilciyi ağırlamaktadır. Yunanistan sahip olduğu havalimanı ve liman sayısı ile birlikte ülkelerine ulaşımı oldukça kolaylaştırmıştır. Ege-Akdeniz mutfağı eşliğinde Rodos, Mikonos, Kos, Santorini adaları, Selanik’te Atatürk’ün doğduğu ev, Osmanlı ve Bizans İmparatorluğu’ndan kalma eserler gibi birçok yer görülebilmektedir.

  Yunanistan’da Eğitim Sistemi

  Yunanistan birçok sosyal devlette olduğu gibi vatandaşlarına ücretsiz eğitim hakkı sunmaktadır. Yunanistan Hakkında bir diğer bilgi Yunanistan’da uygulanan eğitim sistemi ile Türkiye’de uygulanan eğitim sistemi birbiriyle benzerlik göstermektedir. Her iki ülkede de okul öncesi eğitim, ilköğretim, ikinci kademe ilköğretim, lise ve yüksek öğretim şeklinde eğitim sistemi düzenlenmiştir. Yunanistan’da 6-15 yaş arası için eğitim zorunlu tutulmaktadır. Yüksek öğretim sistemi ise üniversiteler ve Teknolojik Eğitim Enstitüleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Ulusal çapta düzenlenen sınavlardan yeterli puanı almak şartı ile yüksek öğretime geçiş yapılmaktadır. Yunanistan’da geçerli olan eğitim sistemi merkeze bağlı bir sistemdir. Eğitim müfredatları, materyaller ve kitapları Milli Eğitim Bakanlığı ve Din İşleri tarafından onaylandıktan sonra geçerli hale gelmektedir.

  Yunanistan’da Üniversite Eğitimi

  Yunanistan’ın Avrupa’da tanınan ve prestij sahibi okulları arasında Atina Ekonomi ve İşletme Üniversitesi, Atina Ulusal Üniversitesi ve Aristo Selanik Üniversitesi yer almaktadır. Yunanistan dünya üniversitelerine en çok öğrenci gönderen ülkeler arasında yer almasının yanı sıra Avrupa’dan ve dünyadan öğrencilerin eğitim için tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir. Yunanistan, Avrupa öğrencilerinin lisansüstü programında eğitim görmek istedikleri ilk 5 ülke arasında yer almaktadır. Atina Ekonomi ve İşletme Üniversitesi sunduğu 27’den fazla lisansüstü eğitim programı ile 2010 Güney Avrupa En Yaratıcı İşletme Okulu seçilmiştir.

  Yunanistan’da tüm öğrenciler hangi statüde olursa olsun ücretsiz sağlık ve yemek hizmetinde yararlanabilmektedir. Öğrenciler için müze, sanat galerileri, toplu taşıma ve sanatsal organizasyonlarda indirimli öğrenci kartı kullanma hakkı bulunmaktadır. Yunanistan’da eğitim bursları lisansüstü ve doktora öğrencilerine verilirken önce düzenlemeler ve bağışlar aracılığı ile her öğrenciye burs imkanı sağlanabilmektedir.

  Yunanistan Üniversiteleri

  Aegean University Agricultural University of Athens American College of Greece American College of Thessaloniki Aristotle University of Thessaloniki Athens Laboratory of Business Administration (ALBA) Athens School of Fine Arts Athens University of Economics and Business City University Athens DEI Bachelor Master Degrees Democritus University of Thrace European University, Athens Campus Harokopio University Hellenic Army Academy Hellenic Open University Institute of Management – Entrepreneurship of South East Europe Institute of Management Development – Ohrid Ionian University Corfu National Technical University of Athens Panteion University of Economics and Political Sciences Athens Technical University of Crete Technological Education Institute of Athens Technological Education Institute of Epiros

  Technological Education Institute of Chalkida Technological Education Institute of Heraklion Technological Education Institute of Kalamata Technological Education Institute of Kavala Technological Education Institute of Kozani Technological Education Institute of Lamia Technological Education Institute of Larissa Technological Education Institute of Mesologgi Technological Education Institute of Patras Technological Education Institute of Piraeus Technological Education Institute of Serres Technological Education Institute of Thessaloniki University of Athens University of Central Greece University of Crete University of Indianapolis in Athens University of Ioannina University of Laverne in Athens University of Macedonia University of Patras University of Peloponnese University of Piraeus University of Thessaly University of Western Macedonia Yorker International University, Athens

  Yunanistan Havalimanları

  Astypalaia Island (JTY) Atina (ATH) Dedeağaç Dimokritos (AXD) Hanya (CHQ) Ikaria Island (JIK) Kalamata (KLX) Kalymnos Island (JKL) Kandiye (HER) Kavala (KVA) Kefalonia – Argostoli (EFL) Kerpe (AOK) Korfu Corfu (CFU) Leros (LRS) Limni (LXS) Meis (KZS) Midilli (MJT) Mykonos (JMK) Milos (MLO) Naxos Is (JNX) Paros (PAS) Patras – Araxos (GPA) Preveza / Lefkas – Aktion (PVK) Rodos (RHO) Sakız Adası (JKH) Santoron (JTR) Selanik (SKG) Sisam Samos (SMI) Sitia (JSH) Skiathos (JSI) Skyros (SKU) Syros Island (JSY) Volos – Nea Anchialos (VOL) Yanya (IOA) Zakintos (ZTH) Çoban Adası (KSJ) Çuha Adası (KIT) İstanköy (KGS)

  Yunanistan Limanları

  Alexandroupolis Elefsis Heraklion (Crete) Kaval Kerkyra Chalkis Igoumenitsa Lavrion Patrai Peiraiefs (Piraeus) Thessaloniki Volos

  Yunanistan Hakkında / Otelleri

  Njv Athens Plaza Divani Palace Acropolis Esperia Palace Hilton Athens Athens Imperial Dorian Inn Corfu Holiday Palace Kempinski Nikopolis Electra Palace Capsis otelleri Yunanistan sınırları içerisinde bulunan otellerinden bazılarıdır.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!