close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Yunanistan Erasmus Vizesi

  Yunanistan Erasmus Vizesi

  Erasmus Programı yükseköğretim kurumlarının birbirleriyle işbirliği ve iletişim içerisinde olmasını teşvik etme amacı ile Avrupa Birliği tarafından uygulanan bir programdır. Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği aday ülkesi olması nedeniyle bu programa dahil olmaktadır. Yunanistan sınırları içerisine Üniversiteler Arası Öğrenci Değişim Programı (Erasmus) dahilinde seyahat gerçekleştirecek vatandaşların Yunanistan Erasmus Vizesi sahibi olması gerekmektedir.

  Yunanistan Erasmus vizesi uzun süreli (90 günden fazla) konaklama hakkı sunması nedeniyle Yunanistan Ulusal Vize (D vizesi) kategorisinde yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) PasaportHususi (Yeşil) PasaportDiplomatik (Siyah) Pasaport ve Hizmet (Gri) Pasaportu türlerinin tümü ayrım yapılmaksızın Erasmus Vize prosedürüne uymak zorundadır.

  Yunanistan Konsolosluğu uzun süreli (Ulusal Vize – D Vizesi) kategorisine giren vize başvurularını doğrudan kabul etmesi nedeniyle Erasmus vize başvurularının şahsen Yunanistan Konsolosluğuna yapılması gerekmektedir.

  Yunanistan Erasmus Vizesi Gerekli Evrakları

  • Pasaport: Başvuru sahibine ait pasaportun erasmus vize bitiş tarihinden sonra 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Pasaport içerisinde en az 2 boş sayfa bulunmalı ve 10 yıldan daha eski bir pasaport ile başvuru yapılmamalıdır. Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport ile Erasmus Vize başvurusunda bulunacak vatandaşların pasaport üzerinde kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın ve daha önce Schengen vizesi alınmış ise vize sayfalarının fotokopisi ibraz edilmelidir.
  • Biyometrik Fotoğraf: 3 adet biyometrik fotoğrafın son 3 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.
  • Yunanistan Vize Başvuru Formu: Yunanistan vize başvuru formu eksiksiz ve tutarlı bilgiler eksenin doldurulmalı ve başvuru sahibinin imzasını taşımalıdır.
  • Seyahat Sağlık Sigortası: Uluslararası geçerlilikte ve seyahat süresini kapsayacak şekilde en az 30.000 Euro teminatlı olarak hazırlanmış seyahat sağlık sigortasının aslı ve 2 fotokopisi olacak şekilde hazırlanmalıdır.
  • Eğitim Ücreti Taahhütnamesi: Yunanistan Erasmus süreci kapmasında 659 Euro olan eğitim ücretinin öğrenciye gönderileceğine dair tercüme ettirilmiş ve noter onaylı taahhütname aslı ve 2 fotokopisi ibraz edilmelidir.
  • Üniversite Başvuru Teyit Belgesi: Bu belgenin aslı ve 2 fotokopisi konsolosluk değerlendirmesine sunulmalıdır.
  • Transkript: Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde eğitim alınan üniversiteden alınacak belgesinin aslı ve 2 fotokopisi sunulmalıdır. Belge güncel tarih, kaşe ve imzaya sahip olacak şekilde teslim edilmelidir.
  • Öğrenci Belgesi: Öğrenim durumunu gösteren öğrenci belgesi aslı ve 2 fotokopisi ile vize değerlendirmesine sunulmalıdır.
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Bu belge aslı yeminli tercüman tarafından çevrilerek 2 fotokopisi ile birlikte teslim edilmelidir.
  • Burs Belgeleri: Türkiye’den alınacak olan burslara dair bilgi içeren belgeler Yunanca ya da İngilizce olarak tercüme edilerek aslı ve 2 fotokopisi ile ibraz edilmelidir.
  İlginizi Çekebilir  Yunanistan Ticari Vizesi

  Yunanistan Erasmus Vizesi Biyometri Uygulaması

  Yunanistan Öğrenci Değişim Programı ile Erasmus vize başvurusunda bulunacak kişilerin başvuru aşamasında Yunanistan Konsolosluğu’nda şahsen bulunarak biyometri işlemi yaptırmaları gerekmektedir.
  Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) aracılığı ile gerçekleştirilen biyometri işlemi 23 Eylül 2014 tarihinden beri yürürlükte olarak kimlik sahteciliğinin önüne geçmektedir.

  Biyometri işlemi ile kayıt altına alınan parmak izielektronik imza ve biyometrik fotoğraf sistem içerisinde 5 yıl boyunca saklanmaktadır. Son 5 yıl içerisinde biyometri işlemi yaptırmış ve pasaportunda geçerli VIS ibaresi bulunan vatandaşların başvuru aşamasında VIS ibareli pasaport fotokopilerini ibraz etmeleri halinde şahsen bulunma zorunlulukları bulunmamaktadır.

  Yunanistan Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda 5 yıl içerisinde tekrardan biyometri işlemi yapılmasını talep edebilmektedir. İlk kez 2011 yılında Afrika’da kullanılmış olan Biyometri Bilgi Beyanı sistemi şuan Yunanistan, Almanya, İtalya, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, İsviçre, İzlanda, Polonya, Portekiz, İsveç, Letonya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Estonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Macaristan, Slovakya, Fransa, İspanya, Slovenya gibi birçok ülkede uygulanmaktadır.

  Yunanistan Erasmus vize başvurusu biyometri işlemi aşamasında başvuru sahiplerinin parmaklarında kesik, hasar ya da kına gibi işlemi önleyecek unsurlar olmamasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Fiziksel olarak parmak izi beyanında bulunma engeli olan başvuru sahiplerinin durumu açıklayan tıbbi rapor ibraz etmeleri gerekmektedir.

  Vize Başvuru Ücreti

  Yunanistan Erasmusvize ücreti Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Herhangi bir nedenden dolayı olumsuz olarak sonuçlanan vize başvurularına ait ücretler başvuru sahibine iade edilmemektedir. Yunanistan Erasmus vize ücretleri ikamet süresine göre değişiklik göstererek konsolosluk tarafından güncellenmektedir.
  Avrupa Birliği vatandaşı ile evli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve 0-12 yaş arası başvuru sahiplerinden vize harç bedeli talep edilmemektedir.

  Yunanistan Erasmus Vize Başvurularına Ait Sonuçlanma Süresi

  Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden gerçekleştirilen Yunanistan Erasmus vize başvuruları Yunanistan Konsolosluğu tarafından 20 ila 25 iş günü içerisinde değerlendirilerek sonuçlandırılmaktadır.

  İlginizi Çekebilir  Yunanistan Vize İşlemleri Ankara

  Resmi tatiller, konsolosluk yoğunluğu ya da ek evrak talep edilmesi durumlarında Yunanistan Erasmus vize başvurularına ait sonuçlanma süresi değişebilmektedir. Yunanistan Erasmus vizesi için başvurular seyahat tarihinin en fazla 3 ay öncesinden yapılabilmektedir.

  Öğrenci Değişim Programı aracılığıyla gerçekleştirilecek Yunanistan seyahat planı ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamak adına vize başvuru işlemlerinin olabildiğince erken bir tarihte yapılması tavsiye edilmektedir.