close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Yunanistan Büyükelçiliği Ankara

  Yunanistan Büyükelçiliği Ankara

  Yunanistan Büyükelçiliği, uluslararası hukuk teamüllerine uygun olarak Türkiye Cumhuriyeti başkenti Ankara sınırları içerisinde yer almaktadır. Büyükelçilik Yunanistan’ın Türkiye’deki resmi diplomatik temsilciliği pozisyonunda bulunmaktadır.

  Yunanistan ve Türkiye arasındaki kültürel, ekonomik, politik ve diplomatik ilişkilerin yürütülmesi ve geliştirilmesi ile görevli olan Yunanistan Büyükelçiliği, bünyesinde bulunan konsolosluk ve vize departmanları aracılığı ile Yunanistan sınırları içerisine seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden Yunanistan vatandaşlarına hizmet vermektedir.

  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşlarının Yunanistan vize başvurularını değerlendirme ve onay verme yetkisi Yunanistan Büyükelçiliği ve Yunanistan Başkonsolosluğu‘na aittir. Yunanistan Büyükelçiliği ve diğer Yunanistan konsoloslukları faaliyet alanları içerisinde ikamet eden vatandaşlara vize ve konsolosluk işlemleri ile ilgili hizmet sağlamaktadır. Ankara Büyükelçiliği ve diğer Yunanistan konsoloslukları Türkiye sınırları içerisinde ikamet eden Yunanistan vatandaşlarının pasaport, kimlik yenileme, doğum, ölüm, evlilik, noter ve boşanma işlemleri ile ilgili yetkili kurumlardır.

  Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi

  Vize ve konsolosluk işlemleri için Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Yozgat illerinde ikamet eden vatandaşlarAnkara Büyükelçiliği görev bölgesinde yer almaktadır.

  Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Vize Başvurusu

  Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, kısa süreli Yunanistan vize türleri olarak kabul edilen Yunanistan Turistik Vizesi, Yunanistan Ticari Vizesi, Yunanistan Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi, Yunanistan Transit Vizesi başvurularını (istisnai durumlar haricinde) konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

  Uzun süreli Yunanistan vizesi, oturum izni başvurularının Yunanistan Büyükelçiliği ve Yunanistan Konsolosluğuna şahsen yapılması gerekmektedir.

  Yunanistan Turistik Vize Talep Dilekçesi

  Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden Yunanistan sınırları içerisine turistik seyahat gerçekleştirecek vatandaşların Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış Yunanistan turistik vize talep dilekçesi sunmaları gerekmektedir. Yunanistan turistik vize talep dilekçesi aşağıda yer alan maddeler ekseninde yazılmalıdır.

  • Yunanistan seyahatinin amacı net olarak belirtilmelidir.
  • Seyahat tarihlerine dair bilgiler detaylı olarak ibraz edilmelidir. Yunanistan sınırlarına giriş ve çıkış tarihleri, aynı süre içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapılacak ise bu seyahate dair tarihler detaylı olarak vize talep dilekçesi aracılığı ile belirtilmelidir.
  • Yunanistan seyahat masraflarının nasıl ve kim tarafından karşılanacağı bilgisi açıkça ifade edilmelidir.
  • Turistik vize talep dilekçesi içerisinde yer alan bilgiler ile başvuru aşamasında teslim edilen diğer gerekli evraklar tutarlılık gösterecek şekilde hazırlanmalıdır.
  İlginizi Çekebilir  Yunanistan Konsolosluğu Edirne

  İki Dilekçe Gerektiren Durumlar

  • Yunanistan turistik vize başvuru sahibi çalışan ise, çalıştığı şirket ya da kurumun yetkilisine ait imza ve kaşeye sahip olacak şekilde, şirketin antetli kağıdına başvuru sahibinin işyerindeki pozisyonu, seyahat tarihleri, izinli olduğu günler bilgisinin yer aldığı vize talep dilekçesi yazılmalıdır.
  • Yunanistan turistik vize başvuru sahibi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarının seyahat sponsoru tarafından karşılanacağını beyan eden vize talep dilekçesi Yunanistan Büyükelçiliğine/Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır. Yunanistan Ankara Büyükelçiliği birinci derece yakınları (anne-baba, eş, çocuk) sponsor olarak kabul etmektedir.

  Yunanistan Ticari Vize Talep Dilekçesi

  Yunanistan sınırları içerisine iş toplantısı, konferans, fuar, alan araştırması gibi ticari nedenlerle seyahat edecek vatandaşların Yunanistan Büyükelçiliğine/Konsolosluğuna hitaben Yunanistan ticari vize talep dilekçesi sunmaları gerekmektedir. Yunanistan ticari vize talep dilekçesi aşağıda yer alan maddelere uygun olacak şekilde yazılmalıdır.

  • Yunanistan ticari vize talep dilekçesi şirket ya da kurumun antetli kağıdına şirket yetkili tarafından yazılarak yetkilinin kaşe imzasına sahip olacak şekilde ibraz edilmelidir.
  • Ticari vize talep dilekçesi içerisinde seyahat amacı açıkça belirtilmelidir.
  • Yunanistan ticari vize talep dilekçesi sunacak vize başvuru sahibine ait çalıştığı işyerindeki pozisyonu, izinli olduğu günler, seyahat başlangıç ve bitiş tarih bilgileri dilekçe içerisinde detaylı olarak belirtilmelidir.
  • Yunanistan Konsolosluğuna/Büyükelçiliğine hitaben yazılan vize talep dilekçesi içerisinde başvuru sahibinin seyahat masraflarını karşılayan sponsor bilgisi yer almalıdır.

  Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Elçilik İşlemleri

  Yunanistan Konsolosluğu ve Yunanistan Büyükelçiliği, Yunanistan seyahati gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni sahibi olan yabancı uyruklu vatandaşların konsolosluk ve vize işlemleri ile ilgili hizmet veren Yunanistan ülke temsilcilikleridir.

  Yunanistan Büyükelçiliği ve Yunanistan Konsoloslukları aynı zamanda Türkiye sınırları içerisinde ikamet eden Yunanistan vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütmektedir. Devamı

  İlginizi Çekebilir  Yunanistan Başkonsolosluğu İzmir

  Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

  Yunanistan Ankara Konsolosluğu Çalışma Saatleri

  Pazartesi – Cuma , Saat: 09:30 – 17:00 arası

  Konsolosluk Ofisi

  Ankara Konsolosluk Ofisi Görevleri: Konsolosluk bölümü, konsolosluk ve hukuk işlemleri ile ilgili hizmet vermektedir. Konsolosluk bölümü yetki alanı içerisinde vize değerlendirme ve onaylama, nüfus kayıt işlemleri, imza tasdiki ile kopyaları tasdiki, aile ve hukuk işlerinin yanı sıra acil durumlarda Yunanistan vatandaşlarına yardım hizmetleri de yer almaktadır.

  Ankara Yunanistan Konsolosluk Bölümü Adresi

  Zia Ur Rahman Caddesi, 9-11, 06700 Gaziosmanpaşa, Çankaya, Ankara

  Yunanistan Ankara Büyükelçisi

  Petros Mavroidis

  Yunanistan Konsolosluğu Ankara, Konsolosluk Ofis Amiri

  Konstantina Diakogianni / Konsolosluk Ofisinin Amiri

  Siyasi İşler Bölümü

  Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Siyasi İşler Bölümü Adresi

  Zia Ur Rahman Caddesi, 9-11, 06700 Gaziosmanpaşa, Çankaya, Ankara

  Siyasi İşler Bölümü Çalışma Kadrosu

  • Apostolos BALTAS / Misyon Şefi Yardımcısı
  • Symeon TEGOS / Birinci Müsteşar
  • Dimitra PAPATRIANTAFYLLOU / Birinci Müsteşar
  • Eleni PORICHI / Birinci Müsteşar
  • Georgios FOSTIROPOULOS / Üçüncü Katip

  Savunma, Kara Kuvvetleri, Deniz ve Askeri Hava Ataşelik Ofisi

  Ankara Yunanistan Büyükelçiliği, Savunma, Kara Kuvvetleri, Deniz ve Askeri Hava Ataşelik Ofisi Görevi: Yunanistan Silahlı Kuvvetleri bütün komutanlıklarını temsil eden Ataşelik Ofisi başında Savunma Ataşesi bulunmaktadır. Yunanistan Büyükelçisine askeri, savunma teknolojisi ve alımları, silahlandırma politikası konuları ile ilgili danışmanlık hizmeti vermektedir.

  Ekonomi ve Ticaret Ofisi

  Ekonomi ve Ticaret Ofisi Yunanistan Ankara Büyükelçiliği ve Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu içerisinde hizmet vermektedir.

  Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Ekonomi ve Ticaret Ofisi Görevleri:

  • Yunanistan ve Türkiye şirketleri arasındaki işbirliğinin sürdürülmesi ve güçlendirilmesi,
  • İki ülke arasında ikili yatırım akışının kolaylaştırılması,
  • Yunan ihracat ürünleri ve hizmetlerine destek vererek ürün ve hizmetlerin Türkiye pazarına tanıtılması,
  • Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren Yunan şirketlerinin ticari problemlerinin çözülmesi yönünde destek verilmesi gibi görevler üstlenmektedir.
  İlginizi Çekebilir  Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Bölümleri

  Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Ekonomi ve Ticaret Ofisi Adresi

  Turan Emeksiz 3/10, Park Sitesi, Block A΄ 06700 Gaziosmanpaşa, Çankaya, Ankara

  Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Ekonomi ve Ticaret Ofis Amiri

  • Dimitrios ARABATZIS (Albay) / Savunma Ataşesi
  • Dimitrios CHATZICHARALAMPOUS (Albay) / Askeri Ataşe
  • Ioannis FOTTELIS (Yüzbaşı) / Deniz Ataşesi
  • Dimitrios KOKONIS (Yarbay) / Hava Ataşesi

  Basın ve İletişim Ofisi

  Ankara Büyükelçiliği Basın ve İletişim Ofisi aynı zamanda Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu içerisinde hizmet vermektedir.

  Ankara Büyükelçiliği, Basın ve İletişim Ofisi Görevleri: Ankara Büyükelçiliği adına kamu diplomasisi yürütme hizmeti vermektedir. Görev yetkisi bilgilendirme, Yunanistan’ın tanıtımını sağlamak, basın ile ilgili hizmetlerin sunulması ile birlikte üç temel alanı kapsamaktadır. Basın ve İletişim Ofis Şefi aynı zamanda Yunanistan Büyükelçiliği’nin sözcülük görevini üstlenmektedir.

  Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Basın ve İletişim Büro Şefi

  Müdür:Athanasia PAPATRIANTAFYLLOU

  Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Tatil Günleri

  Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Türkiye resmi tatil günleri ve Yunanistan resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir.

  1 Ocak Yeni Yıl
  6 Ocak Theofania Dini Bayram
  7 Mart Temiz Pazartesi
  25 Mart Yunanistan Ulusal Bayramı
  9 Nisan Paskalya
  21- 23 Nisan Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  1 Mayıs İşçi Bayramı
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
  28 Mayıs Pentekost Günü
  29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
  15 Temmuz Demokrasi Günü
  15 Ağustos Dini Bayram
  28-29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  25-26 Aralık Noel