close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Yunanistan Başkonsolosluğu’nda belgesel gösterimi yapıldı

  Yunanistan Başkonsolosluğu’nda ‘’İstanbul’un Rum Mimarları’’ belgeseli gösterildi

  Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Sismanoglio Megaro binasında, Grigoris Oikonomidis’in “İstanbul’un Rum Mimarları” adlı belgesel filmi 18 Aralık 2015 tarihinde gösterildi.

  Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda gösterile “İstanbul’un Rum Mimarları” adlı belgeselin ana amacı 19. yüzyıl boyunca ve 20. yüzyılın ortalarına kadar faaliyet gösteren Rum diplomalı mühendislerin ya da “kalfa” denilen ustaların İstanbul’un kentsel gelişimindeki katkılarını vurgulamaktır.

  Faaliyetleri, bugünün Türkiye’sinde diğer cemaatlerin mimarî faaliyetleri kadar bilinmemesine rağmen İstanbul’un çehresine imzalarını atmış ve Avrupalılaşmasına olanak sunmuştur.

  Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu‘nda gösterilen belgeselde hangi Rum mimarın eseri olduğu tespit edilen 40’a yakın bina kaydedilmekte, kameranın yardımıyla her birinin içi ve dış cepheleri detaylı bir şekilde aktarılmaktadır.

  Yunanistan’dan ve İstanbul’dan seçkin tarihçiler, mimarlar, araştırmacılar ve akademisyenler İstanbul’da ve Prens Adaları’nda faaliyet gösteren onlarca Rum Mimarın hayatına ve eserlerine ışık tutmakta, ayrıca eski fotoğraflardan, portrelerden, mimar listelerinden, belgelerden ve çizim planlarından oluşan önemli bir tarihsel arşiv gözler önüne serilmektedir.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!