close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Yunanistan Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi

  Yunanistan Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi

  Yunanistan ülke sınırları içerisine aile bireyleri, akraba ya da arkadaş ziyaret amacı doğrultusunda seyahat etmeyi planlayan vatandaşların Yunanistan aile/arkadaş ziyareti vizesi başvurmaları gerekmektedir.

  Yunanistan aile/arkadaş ziyareti vizesi Schengen vizesi olarak kullanılabilmektedir. Yunanistan Schengen vizesi sahibi olarak Yunanistan ülkesinden başlamak kaydı ile diğer Schengen ülkelerine aynı vize ile seyahat edilebilmektedir. Schengen vizesi toplam 90 gün konaklama hakkı tanımaktadır.

  Hususi (Yeşil) pasaport, diplomatik (siyah) pasaport ve hizmet (gri) pasaport türlerinden biri ile Yunanistan’a seyahat edeceklerin 180 gün içerisinde 90 ikame gününü aşmayan ziyaretleri için Yunanistan aile/arkadaş vizesi sahibi olma zorunlulukları bulunmamaktadır. Pasaportlarında geçerli Schengen vizesi bulunmayan umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ziyaret amaçlı seyahatleri için Yunanistan aile/arkadaş vizesi sahibi olmaları gerekmektedir.

  Yunanistan Büyükelçiliği ve Yunanistan Konsoloslukları doğrudan yapılan aile/arkadaş ziyaret vizesi başvurularını kabul etmemektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ya da Türkiye Cumhuriyeti oturum izni bulunan yabancı uyruklu vatandaşların ziyaret vizesi başvurularını konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezleri veya seyahat acenteleri üzerinden gerçekleştirebilmektedirler. Yunanistan ziyaret vizesi başvuruları en erken seyahat tarihinin 3 ay öncesinden yapılabilmektedir.

  Yunanistan aile/arkadaş ziyareti vizesi gerekli evrakları

  • Yunanistan aile/arkadaş ziyareti vizesi başvuru aşamasında Yunanistan vize başvuru formunun doğru bilgilerle ve eksiksiz olarak doldurulması vize değerlendirme aşamasında oldukça önem arz etmektedir.
  • Vize başvuru aşamasında kullanılacak olan pasaportun 10 yıldan eski olmaması şartı bulunmaktadır. Pasaport süresinin vize bitiş tarihinden sonra 3 ay daha geçerli olması ve vize basımı için içerisinde 2 boş sayfa yer alması gerekmektedir.
  • Yunanistan vize başvurusu aşamasında Yunanistan Konsolosluğu gerekli evrakların güncel tarihli olmasını talep etmektedir.
  • Yunanistan aile/arkadaş ziyareti vize başvurusunda bulunan başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise başvurunun ebeveyn ya da yasal vasinin iznini gösteren noter onaylı muvafakatname ibraz edilmelidir.
  • Yunanistan ziyaret vizesi başvuru aşamasında ulaşım ve konaklama bilgilerinin detaylı olarak Konsolosluk değerlendirmesine sunulması gerekmektedir.
  • Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden Yunanistan aile/arkadaş ziyareti vizesine başvuracak yabancı uyruklu vatandaşların başvuru aşamasında yabancılara mahsus ikamet tezkeresi ibraz etme zorunlulukları bulunmaktadır.
  • Yunanistan ziyaret vize başvurusunda başvuru sahibinin Schengen bölgesinde konaklayacağı süreyi kapsayan 30.000 Euro değerinde uluslararası seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir. Çok girişli vize başvurusunda ise en az ilk seyahat süresini kapsayan seyahat sağlık sigortasının yaptırılma zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Ziyaret amacı ile gerçekleştirilen vize başvurusunda Yunanistan sınırları içerisinde ikamet eden aile bireyi, akraba ya da arkadaş tarafından gönderilmiş davetiyenin Yunanistan Konsolosluğuna sunulması gerekmektedir.
  • Yunanistan aile/arkadaş ziyareti vize başvuru aşamasında biyometrik bilgi kaydı tutulmaktadır. Pasaport içerisinde VIS ibaresi bulunmayan vatandaşların başvuru aşamasında biyometri işlemi yaptırmaları ve şahsen bulunmaları gerekmektedir. Parmak izi içerisinde 5 yıl boyunca saklanmaktadır. Pasaportunda geçerli vıs ibaresi yer alan vatandaşların vize başvuru aşamasında şahsen bulunma zorunlulukları bulunmamaktadır.

  Çalışan olarak ziyaret vizesine başvuracak kişilerin hazırlaması gereken ek evraklar

  • Bağlı olunan şirketin antetli kağıdına yazılmış başvuru sahibinin işyerindeki pozisyonu, işe başlama tarihi, izin olduğu günler, seyahat sonrası işe dönüş teyidi ve maaş gibi bilgilerin yer aldığı işveren mektubu,
  • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi,
  • Vergi levhası, imza sirküleri, sgk işe giriş bildirgesi ve sgk hizmet dökümü,
  • Güncel ticaret odası kaydı (faaliyet belgesi),
  • Başvuru sahibine ait son 3 ayın bilgisini gösteren maaş bordroları,
  • 3 son aya ait banka hesap dökümleri ibraz edilmelidir.

  Başvuru sahibi yeni bir işe başlamış ise, bir önceki işyerine ait şirket belgeler ile vize başvurusunda bulunabilmektedir.

  Şirket sahibi olarak Yunanistan aile/arkadaş ziyareti vizesine başvuracak kişilerin hazırlaması gereken ek evraklar

  • Başvuru sahibinin bağlı olduğu banka tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış son 3 aya ait banka hesap dökümü,
  • Vergi levhası,
  • İmza sirküleri,
  • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi,
  • Şirketin antetli kağıdına yazılmış dilekçe,
  • Güncel ticaret odası kaydı (faaliyet belgesi),
  • Başvuru sahibine ait Türkiye ya da Avrupa sınırları içerisinde bulunan mal varlıklarının tapu fotokopileri sunulmalıdır.

  Emekli olarak Yunanistan aile/arkadaş ziyareti vizesi için başvuracak kişilerin hazırlaması gereken ek evraklar

  • Başvuru sahibinin emekli maaşı bilgisini gösteren banka hesap dökümü ve e-devlet sistem üzerinden alınmış barkodlu emekli belgesi
  • Banka tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış olarak ibraz edilen son 3 aylık kişisel banka hesap dökümü,
  • Türkiye ya da Avrupa sınırları içerisinde yer alan mal varlıklarını gösteren tapuların fotokopileri sunulmalıdır.

  Kamu çalışanı (devlet memuru) olarak Yunanistan aile/arkadaş ziyareti vizesine başvuracak kişilerin hazırlaması gereken ek evraklar

  • Başvuru sahibinin bağlı olduğu kuruma ait kimlik kartı fotokopisi,
  • Son 3 ayın bilgisini içeren maaş bordrosu,
  • Son 3 ayın bilgisini içeren bankanın imza ve kaşesine sahip kişisel hesap dökümü,
  • Ziyaret vizesi başvuru sahibinin kurum içerisindeki pozisyonu, seyahat amacı, izinli olduğu tarihler maaş ve iznin ücretli ya da ücretsiz olduğu bilgisinin yer aldığı kurumun antetli kağıdına yazmış işveren mektubu,
  • Türkiye ya da Avrupa’da yer alan mal varlıklarını gösteren tapulara ait fotokopiler ibraz edilmelidir.

  Öğrenci ya da ev hanımı olarak Yunanistan aile/arkadaş ziyareti vize başvurusunda bulunacak kişilerin hazırlaması gereken ek evraklar

  • Yunanistan seyahat masraflarının karşılanacağını teyit eden sponsor yazısı,
  • Yunanistan seyahat masraflarını karşılayacak sponsor aile üyesine ait banka tarafından imza ve kaşelenmiş olarak alınan son 3 aylık hesap dökümü,
  • Sponsor aile üyesinin mal varlıklarına ait tapu fotokopileri,
  • Öğrenciler için öğrenci belgesi,
  • Yunanistan seyahatine sponsor olan ait üyesi şirket sahibi ise, şirketin faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, ticari sicil gazetesi; çalışan ise ek olarak işe giriş belgesi, sgk hizmet dökümü ve son 3 aylık maaş bordrosu; emek ise emeklilik belgelerinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

  Çiftçi olarak ziyaret vizesine başvuracak kişilerin hazırlaması gereken ek evraklar

  • Yunanistan aile/arkadaş ziyareti vizesi başvuru sahibinin bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi,
  • Banka tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olan ve son 3 ayın bilgisini içeren banka hesap dökümü,
  • Başvuru sahibine ait mal varlıklarını gösteren belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.

  Üçüncü ülke vatandaşları için Yunanistan aile/arkadaş ziyareti vizesi

  Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden Yunanistan aile-arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak üçüncü ülke vatandaşlarının Türkiye’de oturum izni sahibi olmaları gerekmektedir. Üçüncü ülke vatandaşlarının ziyaret vizesi başvuru aşamasında Türkiye’de ikamet ettikleri bilgisini kanıtlayan yabancılara mahsus ikamet tezkeresi belgesinin ibraz etme zorunlulukları bulunmaktadır. Yunanistan aile/arkadaş ziyareti vize başvurusunu Türkiye’den gerçekleştirecek Suriye ve Irak vatandaşlarının başvurularını Yunanistan Konsolosluğuna şahsen gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

  Vize başvuru ücreti 2024

  Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirlenen vize ücretleri seyahat amacına ve seyahat süresine göre değişiklik göstermektedir. Konsolosluğun talep ettiği harç bedeli Schengen topluluğu üye ülkeleri için benzer ücretlere denk gelecek şekilde güncellenmektedir.

  Yunanistan aile/arkadaş ziyaret vizesi başvuru aşamasında konsolosluğu ödenen ücret vize harç bedelini kapsamaktadır. Yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ile gerçekleştirilen başvurulardan hizmet bedeli vize ücretine dahil edilmektedir.

  Başvuru aşamasında biyometri işlem ücreti, kargo bedeli gibi ek ücretler söz konusu olabilmektedir. 12 yaşından küçük çocuklar ve Avrupa Birliği üyesi bir devletin vatandaşı ile evli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize harç bedeli talep edilmemektedir. Başvuru merkezi ücretleri ve ek hizmetler statü ve yaş sınırı fark etmeksizin her başvuru sahibinden alınmaktadır.

  Yunanistan ziyaret vizesi başvuru sonuçlanma süresi

  Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden gerçekleştirilmiş olan Yunanistan vizesi başvurularının değerlendirme ve sonuçlanma süresi 6 ila 12 iş günü olarak belirlenmiştir. Ziyaret vizesi başvuru sürecinin Konsolosluk yoğunluğu ya da resmi tatile denk gelmesi sonuçlanma gün sayısında değişikliğe neden olabilmektedir.

  Başvuru sahibinin mülakata davet edilmesi ya da ek evrak talep edilmesi sonuçlanma sürecini uzatabilmektedir. Ziyaret vizesi başvurularının seyahat tarihinin 1 ay öncesinden gerçekleştirilmiş olması tavsiye edilmektedir.

  Yunanistan aile/arkadaş ziyareti vizesi başvurularında Hermes vizeden danışmanlık hizmetleri alabilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!