close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Yatırımla vatandaşlıkta güncelleme

  Bulgaristan Vatandaşlığı Kanunu kapsamında değişiklik yapan yasa teklifi, Parlamento onayıyla resmiyet kazandı. Bulgaristan’da oturma ve çalışma izni veren yatırımla vatandaşlıkta güncelleme yapıldı. Yeni yasaya göre yatırım yapan yabancılar periyodik olarak izlenecek. Vatandaşlık için yatırım tutarı ise başlangıç olarak 1 Milyon Leva.

  Parlamento onayıyla uygulamaya geçen yeni kurala göre, Bulgaristan’a kısa vadeli yatırımlar yapan diğer ülke vatandaşları, bir Bulgar şirketinin sermayesine Yatırım Teşvik Kanunu dahilinde A Sınıf Yatırım Sertifikası sahibi bir yatırım projesini uygulamak adına 1 milyon levadan az olmamak üzere yatırımda bulunması durumunda vatandaşlık kazanabilecek. Ancak başvuru sahibinin bu yatırımını yükseltmesi de gerekiyor.

  Yabancı Yatırımlar İzlenecek

  Yasanın uygulama sürecinde öncelikli yatırım projelerine yatırım yapan kişilerin iki yıl süresince yatırımları izleme altında olacak. Eğer kanunda belirtilen şartlar karşılanmazsa vatandaşlık iptal edilebilecek. Yatırımcının vatandaşlık alımından sonra yatırımını geri çekmemesi amacıyla hem sermaye artırımı hem de sermayenin süreci periyodik olarak kontrol edilecek.

  Diğer Avrupa ülkelerinde de uygulanan yatırım yolu ile vatandaşlık daha önce Bulgaristan’da uygulanıyordu. Daha önce de yatırım için 1 Milyon Leva yatırım şartı koşan Bulgaristan, yeni değişiklikte vatandaşlık yatırımını izlemeye de alacak.

  Değişikliğe dair metni hazırlayan milletvekilleri, yapılan değişikliğe dair tasarı metninde; vatandaşlığın daha önce olduğu gibi iki aşamada gerçekleşeceğini belirtmişti. Metinde, Bulgaristan vatandaşlığına başvuru yapacak diğer ülke vatandaşı kişinin önсеlikle sürekli oturum izni аlmаsı vе аrdındаn vаtаndаşlık bаşvurusu yаpmаsı gerektiği açıklanıyor.

  Bulgar pasaportu almaya hak kazanan yatırım sahiplerinin aileleri de vatandaşlık hakkından faydalanabilecek. Söz konusu kanun değişikliği oy çokluğu ile kabul edildi. Ancak bazı millet vekilleri pasaportun yatırım karşılığı olarak temin edilmesinin Bulgar vatandaşlığının prestijini düşüreceğini öne sürerek oylamada ret kararı aldı.

  Bulgaristan Devleti tarafından yeni sunulan yatırımla vatandaşlıkta güncelleme yapılması, özellikle Türkiye vatandaşları için önem teşkil ediyor. Dış ticaret, yatırım ve ortak çalışmalar nezdinde vatandaşlık alımı Türk vatandaşı için Avrupa’ya açılan bir kapı olarak değerlendiriliyor. Yatırım yolu ile vatandaşlık konusunda başvurular ise iki ülke nezdinde gerçekleşecek işlem süreci ile tamamlanacak.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!