close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Vietnam Vizesi İşlemleri Hakkında

  Vietnam Vizesi İşlemleri Hakkında

  Vietnam’ın Türk vatandaşlarına gerçekleştirdiği vize uygulaması vatandaşın sahip olduğu pasaportun türüne bağlı olarak değişmektedir. Vietnam vizesi işlemleri seyahat süresi 90 gün altında olması halinde umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları için vize uygulanmaktadır. Bu sebeple umuma mahsus pasaporta sahip Türk vatandaşlarının Vietnam seyahatleri öncesi Vietnam vizesi olması gerekmektedir.

  Yeşil pasaport, hizmet pasaportu, diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları içinse gerçekleştirecekleri seyahatlerin 90 günü geçmemesi koşuluyla Vietnam vizesi almalarına gerek yoktur.

  Vizeli veya vizesiz olarak yapılacak bütün Vietnam seyahatleri için pasaportun en az 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir. Vietnam vize pasaportunuza işlenen bir vize olduğundan pasaportun Vietnam vizesi alabilmeniz için pasaportunuzda en az 2 boş sayfa olmalıdır.

  Vietnam vizesi nasıl alınır?

  Vietnam’a planladığınız seyahati gerçekleştirebilmeniz için seyahat öncesinde Vietnam vize almanız gerekmektedir. Vietnam vizesi Türkiye’den sadece Vietnam Ankara Büyükelçiliğinden alınmaktadır. Türkiye’nin başka bir şehrinde Vietnam vizesini vermekle yetkili Vietnam makamlığı bulunmamaktadır. Vietnam vize için Ankara’ya gidip büyükelçiliğin konsolosluk bölümüne şahsen başvuru yapmanız vize başvuruları için olan seçeneklerden biridir.

  Vietnam vizesi başvurusu için bir diğer seçenek iste şahsi başvuru için Vietnam vizesi konusunda faaliyet gösteren temsilcilikler aracılığıyla yapılacak başvurudur. Bu temsilcilere evraklarınızı vermeniz durumunda Ankara’da bulunan büyükelçiliğe gerek kalmadan Vietnam vizesi başvurusunda bulunmuş olabilirsiniz.

  Vietnam vizesinin alınması için vize başvurusunda bulunurken gereken evrak listesini eksiksiz ve doğru olarak teslim etmiş olmalı ve vize başvuru ücretini ödemiş olmalısınız. Tamamlanmayan evraklar Vietnam vize alımını zorlaştırmaktadır. Vietnam vizesi için Ankara’daki büyükelçiliğe gelip başvurabilme hakkınız olsa da başvuracağınız Vietnam vize türü için gereken evrakların neredeyse tamamı Ankara’daki büyükelçilik tarafından temin edilememektedir.

  Vietnam vize başvurusu için temel evraklardan olan C1 ya da B1 gibi belgeler büyükelçilik dışından temin edilmekle birlikte bu belgeleri ancak belirli şartlar altında alabilirsiniz. Konsolosluk şubesi gerekli görmesi halinde başvurunuz sonrası sizde ek evrak isteme ya da mülakata çağırma yetkisine de sahiptir.

  Vietnam vize başvurunuz olumlu olarak sonuçlanması halinde Vietnam vizesini almış olacaksınız. Vietnam vizesini sorunsuz olarak alabilmek için Vietnam vizesi için başvuran için istenen koşullar eksiksiz olarak yerine getirilmelidir.

  Vietnam vizesi için gerekli evraklar

  Başvurulması planlanan bütün Vietnam vize türleri için başvurmak isteyen şahıstan gerekli evrak getirmesi gerekmektedir. Vietnam vizesi için istenen evraklar vize türüne göre değişmektedir. Başvurulacak Vietnam vizesi için gerekli evrakların bir kısmı diğer Vietnam vize için istenen evraklarla aynı olabilmekle birlikte diğer kısmı da diğer Vietnam vizesi için istenen evraklardan farklılık göstermektedir.

  Başvurmak istediğiniz Vietnam vizesi için gerekli olan davetiyeler ve dilekçeler İngilizce olmalıdır. Vietnam turistik vizesi ve Vietnam ticari vize için sizden pasaport, biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonu istenen aynı evraklara örnek olarak verilebilmektedir. Ancak, Vietnam turistik vize için C1 belgesi gerekirken Vietnam ticari vize için B1 belgesi gerekmektedir. Bu iki evrak tamamen farklı evrak olup bu evraklar için uygulanan prosedürler de farklıdır.

  Vietnam ticari vize için Vietnam’da ziyaret edilecek firma tarafından davetiye gönderilmesi gerekirken bu belge Vietnam turistik vize için gerekmemektedir. Bütün bunlar farklı Vietnam vize türleri için istenen farklı evraklara örnek olarak verilebilmektedir. Bu sebeple seyahat amacınıza uygun olan Vietnam vizesi için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurmak istediğiniz Vietnam vizesi için gereken evraklar hakkında web sitenin vize türleri için hazırlanan sayfalarını ziyaret ederek daha fazla bilgi alabilirisiniz.

  Vietnam Vizesi C1 Belgesi

  Vietnam vizesi C1 belgesi, Vietnam turistik vize onay mektubu olarak da isimlendirilmektedir. Vietnam C1 belgesi, Vietnam ile ilgili gidiş tarihinizi ve gidiş amacınızı bildirmiş olduğunuz bir evraktır. Vietnam turistik vize başvurusu için C1 belgesi istenen gerekli evrakların başında yer alan evraklarından biridir. Vietnam turistik vize için hazırladığınız evraklar arasında C1 belgesi olmaması takdirde başvuru işlemleri gerçekleştirilmemektedir. Bu sebeple Vietnam turistik vize başvurusundan önce C1 belgesi almanız şarttır.

  C1 belgesini veren kurum Vietnam göçmenlik bürosudur. C1 belgesini bireysel olarak alabilmeniz anlaşma sağlayacağınız Vietnam’daki seyahat acentesi aracılığıyla olabilmektedir. Vietnam vizesi C1 belgesi alabilmeniz için seyahat acentesinin sizden istediklerini yerine getirmelisiniz.

  Seyahat acentesi için yapmanız gerekenler acentenin sizden istediği evrakları vermeniz ve C1 belgesi için gereken ücreti ödemenizdir. Seyahat acentesinin sizden istediği evraklar pasaportun bilgi sayfası ve otel rezervasyonu gibi belgelerdir.

  Ücret için ise belirli bir prosedür olmayıp acentenin belirlediği prosedürlere göre ödeme yapmalısınız. C1 belgesini alma süreniz ortalama olarak 7-15 gün olmakla birlikte özel durumla karşılaşıp beklenenden farklı bir sürede de alabilirisiniz. İletişim kurduğunuz Vietnam’daki acentenin başvuru isteğiniz ile ilgili olumsuz yanıt verip sizin adınıza başvuruda yapmama ihtimali de olmalıdır. Bu durumda diğer bir Vietnam acentesi ile iletişim kurmalısınız.

  Vietnam vize başvuru formu

  Vietnam vize başvuru formu Vietnam makamlarının vize başvuru sahiplerini tanımak ve seyahat amaçlarını öğrenmek amacıyla başvuranların doldurma talep ettiği bir formdur. Vietnam vizesi başvurunuzun kabul olması için Vietnam vize başvuru formunda vize için vereceğiniz evraklar arasında olması gerekmektedir.

  Verilen evrak listesinde vize başvuru formu olmaması halinde başvurular kabul edilmemektedir. Bu sebeple vize başvuru formunu temin etmeniz gerekmektedir. Vietnam vize başvuru formunda istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız gerekmektedir.

  Aksi takdirde vize işlem süresi olumsuz olarak etkilenebilmekte ya da vize başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanıp vize verilmeyebilmektedir. Vietnam vize başvuru formu Vietçe olabildiği gibi İngilizce olarak da doldurulabilmektedir. Vietnam vizesi başvuru formunda yer alan bilgiler büyük harflerle ve okunur bir şekilde yazılmalıdır. Sizden istenen gerekli bilgiler doğru bir şekilde yerleştirilmelidir.

  Vietnam vize başvuru formunda yer alan bilgiler genel olarak isim, soy isim, baba ismi, doğum tarihi, medeni hal, cinsiyet, uyruk, doğduğu ve yaşadığı ülke, adres bilgilerine yer vermektedir. Ayrıca geçim durumuna ilişkin bilgiler, pasaport bilgileri, seyahat amacına ilişkin bilgiler, ve sağlık durumunuzla ilgili bilgilerdir. Bu bilgileri eksiksiz, doğru ve net olarak doldurmalısınız.

  Vietnam vizesi fotoğraf

  Diğer ülkelerde olduğu gibi Vietnam vize başvurusu için de konsoloslukça belirtilen fotoğrafınızı getirmeniz gerekli evraklar arasındadır. Vietnam vize fotoğraf ölçüsü biyometrik fotoğrafın ölçüsü şeklinde olmalıdır. Vietnam vizesi için fotoğrafınızın güncel ve beyaz fon üzeri olması da gereklidir. Yalnızca konsoloslukça belirtilen fotoğrafları getirmeniz halinde vize işlemleri gerçekleşebilmektedir.

  Vietnam vizesi kaç günde çıkar?

  Vietnam vizesi için çıkış süresi başvurulan vizenin türüne ve vize için başvurulan zamana göre değişmektedir. Başvuracağınız vize için gereken evrakları eksiksiz olarak teslim edip başvuru işlemlerinin normal olarak yürümesi halinde Vietnam vizesi ortalama 15-20 günde çıkar. Ancak bu 15-20 gün 15-20 iş günü olmaktadır.

  Büyükelçiliğin konsolosluk bölümü hafta sonları ve elçilikçe belirtilmiş resmi tatil günlerinde çalışmamakta olup bu günler iş günü olarak sayılmamaktadır. Vietnam vizesini daha az günde çıkmasını istiyorsanız bu ekspres vize başvurusuyla gerçekleşmektedir.

  Ekspres vize için çıkış süresi ise ortalama 7 iş günüdür. Bununla birlikte konsolosluğun yoğun olması ya da ek evrak istemesi gibi özel bir durumla karşılaşmanız halinde de vize işlem süresi uzayabilmektedir. Vietnam vize başvurusu için seyahat tarihinden en az 30 gün öncesinde bulunmanız tavsiye edilmektedir.

  Bununla birlikte vize başvurusu için gerekli olan C1 ve B1 belgesi için de belirli bir süre beklemeniz gerekmekte olup bu süreyi ortalama vize çıkış süresine de ekleyerek toplam süreyi göz önünde bulundurmalısınız. Yapmak istediğinizi Vietnam seyahatinin tarihini bu süreleri göz önünde bulundurarak belirleyiniz.

  Vietnam vize ücreti 2024

  Vietnam vize ücreti Vietnam’a başvurmak istediğiniz vizenin türüne ve vize için başvuracağınız zaman göre değişmektedir. Vietnam vize ücreti, sabit olmayıp döneme bağlı olarak güncellenebilmektedir. Başvurmak istediğiniz Vietnam vizesi için ödenmesi gereken ücret vizenin kullanım amacına ve orada sağlayacağı kalış süresine göre değişmektedir.

  Vietnam vizesi için ekspres vize uygulaması seçeneği de bulunup işlem süresi ortalama 7 iş günü olmakla birlikte ekstra ücretlere tabidir. Vietnam vize için vize başvurusu için konsolosluğa ödeyeceğiniz ücrete ek olarak başvuracağınız vizeye bağlı olarak konsolosluk dışındaki kuruluşlara da bazı gereken evraklar için ücret ödemeniz gerekebilmektedir. Vietnam vize ücreti hakkında güncel bilgi alabilmek için planladığınız seyahate yakın bir tarihte ücretler hakkında bilgi alınız.

  Vietnam vizesi yeşil pasaport

  Vietnam, yeşil pasaport (hususi pasaport) sahibi Türk vatandaşları için vize uygulamamaktadır. Ancak, yeşil pasaport sahibi kişiler için Vietnam vizesi muafiyeti 90 günü aşmayan seyahatler için geçerlidir. Ayrıca, bu vize alınmasına gerek olmasa da pasaportun gerçekleştirilmesi istenen seyahat sonrası en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

  Bu sebeple Vietnam’a seyahat gerçekleştirilmeden önce pasaportun geçerlilik süresine dikkat edilmelidir. 6 aydan kısa geçerlilik süresine sahip olan kişiler pasaportlarını yenilemelidirler.

  90 günden fazla sürecek olan seyahatlerde bulunmak isteyen yeşil pasaport sahibi şahıslar ise seyahatlerinden önce Vietnam vizesi almalıdırlar. Vietnam’a vize alması gereken yeşil pasaport sahibi kişiler de vize başvurularını yapabilmesi için seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği olan pasaportu olmalıdır.

  Bu sebeple, Vietnam vize işlemler için yenilenmiş bir pasaportla başlamış olmak daima fayda vermektedir. Pasaportlarda vize işlemleri için 2 adet boş vize sayfası olması gerekmektedir.

  Vietnam vizesi ile sık sorulan sorular

  Vietnam vizesi için İstanbul’dayken başvurabilir miyim?

  Vietnam’ın İstanbul’da resmi bir dış temsilciliği olmayıp Vietnam’ın Türkiye’deki tek resmi dış temsilciliği Ankara’da bulunan Vietnam Büyükelçiliğidir. Bu sebeple İstanbul’dayken Vietnam vizesi için şahsi olarak başvuramamakta olup şahsi olarak başvurabilmeniz için Ankara’ya gitmeniz gerekmektedir. Büyükelçiliğe İstanbul’dayken vize başvurusunu gerçekleştirmek istiyorsanız Vietnam vizesi hakkında faaliyet gösteren temsilcilikler aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

  Vietnam vizesi için C1 belgesi gerekli mi?

  Vietnam C1 belgesi, Vietnam turistik vizesi başvurusu için davetiye niteliği taşıyan bir belge olup bu belge Vietnam’a yapacağınız seyahatin turistik amaçlı olduğunu bildirmektedir. Dolayısıyla, başvuracağınız Vietnam vize türü turistik vize is C1 belgesi gereklidir.

  Vietnam yeşil pasaporta vize istiyor mu?

  Vietnam yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları için yapacakları seyahat süresi 90 günü aşmadığı müddetçe vize istememektedir.

  Vietnam vizesi zor mu?

  Vietnam vizesi gerekli evrakların ve vize başvurusu ile ilgili diğer prosedürlerin bilinmesi ve gerekli evrakların eksiksiz olarak Vietnam Büyükelçiliği Ankara’nın konsolosluk bölümüne teslim edilmesi halinde zor değildir.

  Vietnam vizesi ücreti ne kadar?

  Vietnam vizesi ücreti başvurulan vize türüne ve vize başvuru şeklinin ekspres veya normal olmasına göre değişmektedir. Vietnam vizesi için bu kriterlere göre uygulanan çeşitli ücretler is sabit olmayıp belirli zamanlarda güncellenebilmektedir. Vietnam vize ücretleri hakkında güncel bilgi alabilmek için seyahat tarihine yakın olan bir tarihte bilgi almanız önerilir.

  Vietnam vizesi nasıl alınır?

  Vietnam vizesi için Türkiye’deki Vietnam resmi dış temsilciliğine başvurulması gerekmektedir. Vietnam’ın Türkiye’deki resmi dış temsilciliği Vietnam Büyükelçiliği Ankara’dır. Vietnam Büyükelçiliğine başvurular konsolosluğa şahsen yapıldığı gibi Vietnam vizesi hakkında faaliyet gösteren temsilcilikler aracılığıyla da yapılabilmektedir.

  Vietnam vizesi için gerekli evrakların eksisiz ve doğru bir şekilde hazırlanıp büyükelçiliğe gönderilmesi gerekir. Vietnam Büyükelçiliği’nin yapılan vize başvurusunu olumlu olarak sonuçlandırması halinde Vietnam vizesi alınır.

  Vietnam kapıda vize veriyor mu?

  Vietnam kapıda vize vermektedir. Fakat kapıda uygulanan vize başvuru prosedürleri ile Türkiye’den yapılan vize başvuruları için uygulanan prosedürler arasında bir fark olmamaktadır. Bu sebepten dolayı Türk vatandaşlarının sınır kapısında çeşitli zorluklarla karşılaşabilmektedir. Vietnam vizesi için Türkiye’deyken başvuru yapmanız önerilir.

  Vietnam ticari vize için seyahat sağlık sigortası yaptırmam gerekli mi?

  Evet, Vietnam ticari vize için seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gereklidir. Seyahat sigortası en az 30.000 Euro değerinde olmalı, uluslararası geçerliliği olmalı ve planladığınız Vietnam seyahat süresini içermelidir.

  Vietnam vizesi ile Kamboçya’ya seyahat edebilir miyim?

  Kamboçya umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları için vize uygulamakta olup Kamboçya’ya giriş için Vietnam vizesini kabul etmemektedir. Bu sebeple Vietnam’dan gitseniz dahi Kamboçya’ya yapılacak olan bütün seyahatler için Kamboçya vizesi almanız gerekmektedir.

  Vietnam vizesi işlemleri için Hermes Vize’den danışmanlık alabilmektesiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!