close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Türk Tarımına Romanya’dan Doping

  İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Romanya’nın İzmir Başkonsolosu Mioara Ştefan ile bir araya geldi. Karşılıklı ticaret mesajlarının verildiği toplantıda Demirtaş, Köstence’yle kruvaziyer seferleri için yürütülen çalışmalardan bahsetti. Gerçekleşen toplantıda Romanya’nın tarım alanlarına yatırım yapılması için görüşme talep eden Demirtaş, Ştefan’den söz aldı.

  Romanya’nın İzmir Başkonsolosu Mioara Ştefan, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret etti. Romanya ile İzmir’in ilişkisinin pekişmesi için çalışmaların hızlandırılması gerektiğini belirten Ştefan, “Mevcut durumda ilişkilerimiz iyi seviyede. İzmir ilişkileri açısında katkıda bulunmak isterim. Geçen sene İTO’dan heyet ile ziyaret düzenlemiştiniz. Bu tip organizasyonlara yardımcı olmak isterim. Sizden öneriler bekliyoruz” dedi.

  İlişkilerin Artması Lazım

  Ekrem Demirtaş, Romanya ile Türkiye arasında sorun olmadığını belirterek şöyle devam etti: “Ekonomik ilişkilerimizde de sorun yok ama potansiyelimize göre ilişkilerimiz daha fazla olmak zorunda. Daha önce çokça temaslarımız oldu. Fuarlara katıldık.

  Bizlerin şu andaki potansiyeli daha yoğun kullanmak üzere çalışma içine girmemiz gerekiyor. Bunun içinde Romanya’nın önemli fuarlarına bizim katılmamız gerekir. Sizin de buradaki fuarlara katılmanız gereklidir. Sektörel iş gezileri planlamalıyız. Daha önceki gezilerimiz verimli oldu. Birçok alışveriş gerçekleşir. Şimdi karşılıklı yeni sektörler belirlememiz gerekir. Bu ilişkileri karşılıklı arttıralım.”

  Tarımda Karşılıklı Yatırım Temasları

  Romanya’nın tarım potansiyeli üzerinde duran Ekrem Demirtaş, bölgedeki tarım arazilerine yatırımların gerçekleşmesi için Romanya Tarım Bakanlığı ile temasların gerçekleşmesi gerektiğini söyleyerek, “Romanya’nın verimli toprakları var. Buralara yatırımda bulunmamız mümkün. Tarım Bakanlığı ile bu konuda temaslarımız olmuştu ama sonuçlanmadı. Tekrar bir görüşme yapılması gereklidir. Bunları sizin döneminizde yapabiliriz” dedi.

  İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ın talebi üzerine Romanya’nın İzmir Başkonsolosu Mioara Ştefan, olumlu yanıt verdi. 2021 yılında Romanya’da Tarım Bakanlığı ile İTO arasında karşılıklı görüşme sözü verdi.

  Kruvaziyer’de Köstence Köprüsü

  Görüşmede turizm ilişkileriyle ilgili Demirtaş, kruvaziyer turizmi Köstence Limanına kadar ilerletmek istediğini söyledi. Ekrem Demirtaş Kruvaziyer turizmin Köstence’ye kadar ilerlemesi konusunda çalışmaları sürdürdüklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Burada tek etkili olan kısım boğaz geçiş ücretlerinin pahalı olması hem girişte hem çıkışta para ödenmesi yüzünden firmalar sıcak bakmıyor. Biz bu ücretlerin düşürülmesi için uğraşıyoruz. İtalya’dan çıkılıp İzmir İstanbul ve Köstence turu yapılabilir.”

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!