close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Tayland Ticari Vize

  Tayland Ticari Vize

  Tayland Ticari Vize Nasıl Alınır?

  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 30 günden uzun süreli Tayland seyahatlerinde Tayland sınır kapısında vize uygulamasına tabidirler. Tayland Hükümeti tarafından T.C. Umuma mahsus pasaport sahiplerine 30 günden uzun, diplomatik, hususi ve hizmet pasaportlarına 90 günden uzun olan seyahatlerinde vize uygulanmaktadır. Taylan’da 30 günden uzun süre kalmak isteyen Türk vatandaşları ve Türkiye’de oturum ve çalışma izni olan diğer ülke vatandaşları Tayland Büyükelçiliği’ne ve Tayland Fahri Konsolosluğu’na vize başvurusu yapabilirler.

  Tayland’a ticari amaçlarla seyahat edecek Türk vatandaşlarının bir sorunla karşılaşmamaları için pasaportlarının geçerli sürelerini kontrol etmeleri gerekmektedir. Tayland seyahati dönüş tarihi sonrası en az 6 ay geçerli süreye sahip olmaları gerekmektedir. 10 yıldan eski pasaportları olan kişilerin seyahat öncesi pasaportlarını yenilemeleri gereklidir. Tayland sınır girişinde gümrük görevlilerine ibraz edilen pasaportla birlikte otel rezervasyonu’ile ülkede kalmayı öngörülen süreyle orantılı olarak bir miktar paranın beyan edilmesi istenebilmektedir.

  Tayland’a ticari sebeple gitmek isteyen Türk vatandaşlarının Tayland’ın uyguladığı ticari vize türlerinden Tayland ticari vize sini almaları gereklidir. Tayland’a iş toplantısı, fuar veya ticari antlaşma gibi ticari amaçlarla seyahat etmek isteyen umuma mahsus Türk vatandaşları 30 günden fazla olan sehayatlerinde Tayland ticari vizesine başvuruda bulunmalılar.

  Tayland’a ticari ziyarette bulunacak kişilerin tek girişli 90 gün süreli veya çok girişli 1 yıl süreli olan ticari vize türlerinden birini tercih etmeleri gerekmektedir.

  Tayland ticari vizesi için istenen temel evrakların yanında işe kayıt ve işletme lisansı, hissedarların listesi gibi evraklar da istenmektedir. Tayland ticari vize başvurusu, Tayland Konsolosluğu’na şahsen yapılabilmektedir. Tayland ticari vize için online başvuru yapılmamaktadır.

  Başvuru sahibinin seyahatinden önce Tayland ticari vizesini almasında yarar vardır. Ankara Tayland Büyükelçiliği ve İstanbul Fahri Konsolosluğu başvuru sahibinin’vizesinin onaylandığını e-posta ile bilgilendirmektedir. Tayland ticari vizesi ile Tayland’da daha uzun kalmayı planlayan kişiler Tayland Göçmenlik Ofisi’ne başvuru yapmaları gereklidir.

  İlginizi Çekebilir  Tayland Çalışma Vizesi

  Tayland Ticari Vize için Gerekli Evraklar

  Tayland ticari vizesi tek girişli 90 gün süreli ve çok girişli 1 yıl süreli olmak üzere 2 kategoriden oluşmaktadır. Tayland tek girişli ve çok girişli ticari vize için gereken evraklar şu şekildedir:

  1. En az 6 ay geçerliliği olan pasaport
  2. Kimlik fotokopisi
  3. Pasaport fotokopisi
  4. Başvuru formu
  5. Son 6 ayda çekilmiş vesikalık 2 adet 4 x 6 cm ebatlarında fotoğraf.
  6. Başvuru sahibinin özgeçmişi ve mezuniyet belgesi

  Başvuru sahibin çalıştığı firmadan alması gereken belgeler.

  1. Başvuru sahibinin iş pozisyonu, çalışacağı süreyi, maaşını, Tayland seyahatinin gerekçelerini ve Tayland’da kalacağı süreyi belirten mektup.
  2. İş kayıt ve işletme lisansı
  3. Hissedarların listesi

  Tayland’daki firmadan alınacak belgeler:

  1. Tayland’daki firmadan davetiye mektubu
  2. İş kayıt ve işletme lisansı
  3. Hissedarları listesi
  4. Şirketin Tayland haritası üzerindeki konumu (Google Map)

  Tayland Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda ek belge talep edebilmektedir. Başvuru sahibinin vize başvurusunu Konsolosluğa şahsen yapması gerekmektedir. Tayland ticari vizesi online olarak gerçekleştirilmemektedir.

  Vize başvuru sahibi vizenin uzatılması için Göçmenlik Ofisi’ne başvuru yapabilir ve Tayland’a ilk giriş yaptığı tarihten itibaren 1 yıl süreyle vize uzatma hakkı kazanabilir. Tayland Ticari vize için gerekli olan evraklardan biri mevcut değilse, başvuru yapan kişinin evrakın neden mevcut olmadığını açıklayan bir dilekçe yazması gerekmektedir. Başvuru sahibi, beyan ettiği her evrakı ve her sayfayı onaylaması gereklidir. Şirket belgelerinin kopyaları Yönetim Kurulu veya yetkili müdürler tarafından imzalanmış üzerinde şirketin mührü bulunan belgeler Tay dilinde tercüme edilmiş ve tercüme noter aracılığıyla veya konsolosluk birimi tarafından tasdik edilmesi gerekmektedir.

  Tayland Ticari Vize Ücreti

  Tayland ticari vize ücreti, ülkede kalınacak süreye ve tek giriş veya çoklu girişli olmasına göre değişlik göstermektedir. Tayland ticari vize ücreti zaman içerisinde değişiklik göstermekle birlikte vize ücreti başvuru yapan kişinin ihtiyacı olan vizenin türüne, giriş çıkış sayısına göre değişmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Tayland Öğrenci Vizesi

  Tayland hükümetinin uygulamakta olduğu yasalara göre vize ücretinin değişiklik gösterebilmesi normaldir.

  Tayland ticari vizesi tek veya çift girişli olarak alınabilmektedir. Giriş sayısı bittikten sonra yeni vize başvurusu tekrar yapılmak şartıyla ülkeye giriş yapılabilir. Tayland ticari vizesi ücreti tek girişli 90 gün süreli ve çok girişli 1 yıl süreli olmak üzere değişmektedir.

  Tayland Konsolosluğu vize ücretini başvurunun işleme alınması ve değerlendirilmesi için talep etmektedir. Bu nedenle başvurunuz sırasında güncel olan Tayland ticari vize ücretleri hakkında bilgi almanız faydalı olacaktır. Tayland Konsolosluğu vize ücretini başvuru sahibinin dosyasının konsolosluğa gönderilmesinden ödenir ve bir sebepten ötürü reddedilen vizelerin ücret iadesi yapılmamaktadır.

  Tayland Konsolosluğu’nun ek evrak talep etmesi, yoğun olması ve resmi tatil olmadığı sürece vize 3 iş gününde sonuçlanır. Fakat Belirli Ülke vatandaşlarının vize başvuru işlemlerinin süresi en fazla 1 ayı bulabilir.

  Tayland ticari vize süresinin aşılması yani Tayland Göçmenlik Ofisi’nin onayladığı ülkede kalma izninin aşılması durumunda cezai işlemler uygulanmaktadır. Tayland vizesinin süresinin aşımında her gün 500 Baht para cezası uygulanmaktadır. Para cezasının 20.000 Baht olması durumunda sabitlenmekte ve kişi kara listeye alınarak ülkeye girişi engellenmektedir.

  Önemli Not:’Belirli ülke vatandaşları vize başvuru işlemlerini bulundukları şehirdeki Tayland Büyükelçiliği’ne şahsen yapmaları gerekmektedir. Belirli ülke vatandaşları vize başvurularını Türkiye’den yapıyorlarsa başvurularını sadece Ankara’daki Tayland Büyükelçiliği’nden yapabilmektedirler. İstanbul ve Bakü’de bulunan Fahri Konsolosluklarda vize başvurusunda bulanamazlar. Belirli ülke vatandaşlarının vize onaylanma süresi en fazla 1 aydır.’