close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Tayland Çalışma Vizesi

  Tayland Çalışma Vizesi

  Tayland Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

  Tayland’a çalışma sebebiyle gitmek isteyen Türk vatandaşlarının Tayland çalışma izni almaları gerekmektedir. T.C. vatandaşları 30 günden fazla olan Tayland seyahatlerinde Tayland sınır kapısında vize prosedürüne tabidir. Tayland hükümeti tarafından T.C. umuma mahsus pasaport sahiplerine 30 günden fazla, diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahiplerine 90 günden fazla sürecek seyahatlerinde vize uygulamaktadır.

  Tayland’da 30 günden uzun olmak şartıyla kalmak isteyen Türk vatandaşları Türkiye’de oturum ve çalışma izni olan diğer ülke vatandaşları Tayland Büyükelçiliği’ne ve Tayland Fahri Konsolosluğu’na vize başvurusu yapabilirler.

  Tayland Çalışma vizesine başvuracak kişinin seyahati sonrası için en az 6 ay geçerliliği olan pasaport gerekmektedir aynı zamanda kişinin özgeçmişi ve mezuniyet belgesi de hazırlanması gereken belgeler arasında bulunmaktadır. Çalışma iznine başvuru yapacak kişinin Tayland’da çalışacağı firmadan alınmış, görevini, maaşını ve orada olduğu sürece çalışacağı zamanı gösteren mektup başvuru evraklarının arasında olmalıdır.

  Başvuru sahibinin aynı zamanda Tayland’daki Çalışma Bakanlığı’ndan onay mektubu alması gereklidir. Onay mektubu almak için başvuru sahibinin Tayland’daki işvereni Form WP3 formuyla beraber Yabancı İşçiler İdare Ofisi’ne başvuru yapması gereklidir ya da bulunduğu şehirdeki Bölgesel İstihdam Ofisi’ne başvuru yapmaları gerekmektedir.

  Tayland’a çalışma iznine başvurmak için 2 adet vize türü bulunmaktadır. Tayland çalışma izni için başvuru yapacak kişilerin tek girişli 90 gün süreli ya da çok girişli 1 yıl süreli vize türlerinden birini seçmeleri gerekmektedir.

  Başvuru sahibi ihtiyacı olan çalışma izni vizelerinden birini seçerek başvurusunu tamamlaması gerekmektedir. Ankara Tayland Büyükelçiliği ve İstanbul Fahri Konsolosluğu başvuru sahibinin vizesinin onaylandığını e-mail aracılığıyla bilgilendirir. Tayland çalışma izni ile Tayland’da daha uzun süreli kalmayı planlayan kişiler Tayland Göçmenlik Ofisi’ne başvuru yapmalıdır.

  Tayland Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar

  Tayland çalışma izni vizesi ülkede kalınacak süreye ve vize tipine göre değişmektedir. Tayland çalışma izni tek girişli 90 gün ve çok girişli 1 yıl olmak üzere iki kategoriden oluşmaktadır. Konsolosluk tarafından Tayland çalışma izni vizesi için istenen evraklar şu şekildedir:

  1. Seyahat sonrası için en az 6 ay geçerliliği olan pasaport.
  2. Pasaport fotokopisi
  3. Kimlik fotokopisi
  4. Başvuru formu
  5. Son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık, 4 x 6 cm ölçülerinde fotoğraf.
  6. Başvuru sahibinin Tayland’da çalışacağı şirketten alınmış, görevini, maaşını ve çalışacağı süreyi gösteren ve belirten mektup.
  7. Çalışma Bakanlığı’ndan onay mektubu. Bu mektubu almak için başvuru sahibinin Tayland’daki işvereni Form WP3 formuyla birlikte Yabancı İşçiler İdare Ofisi’ne başvuru yapması gerekmektedir veya bulunduğu şehirdeki Bölgesel İstihdam Ofisi’ne başvuru yapmaları gereklidir.
  8. Başvuru sahibinin özgeçmişi ve mezuniyet belgesi
  9. Türkiye’de oturma izni (eğer varsa)
  İlginizi Çekebilir  Tayland Ticari Vize

  Başvuru sahibi çalışma izni başvurusunu şahsen Tayland Büyükelçiliği’ne yapmaları gerekmektedir. Online olarak yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

  Başvuru sırsında talep edilen belgelerden eğer biri mevcut değilse başvuru sahibi belgenin neden olmadığına istinaden açıklayıcı bir dilekçe yazmalıdır.

  Başvuru sahibinin, sunulan her belgeyi ve sayfayı onaylaması gerekmektedir.

  Şirket evraklarının kopyaları Yönetim Kurulu veya Yetkili Müdür tarafından imzalanmış, üzerinde şirketin mührü bulunan Tay dilinde tercümesi yapılmış ve tercümeler noter aracılığıyla veya başvuru sahibinin diplomatik konsolosluk birimi tarafından tasdik edilerek sunulması gerekmektedir.

  Göçmen olmayan vizesi alan başvuru sahibi Tayland’da ancak çalışma izni çıktıktan sonra başlayabilir. Çalışma izni olmadan çalışarak Göçmenlik Yasası’nın ihlal eden veya yasak işlerde çalışarak Kraliyet kararını ihlal eden yabancılar kanuni işleme maruz kalmaktadır, hapis cezası, para cezası veya her ikisini birden alabilirler.

  Tayland çalışma izni için güncel olmayan evraklarla başvuru işlemi gerçekleştirilmemektedir. Türk vatandaşlarının Taylad’da çalışabilmeleri için çalışma izni için başvuru yapmaları gereklidir. Çalışma izni başvuru işlemi Tayland’da çalışılacak firma ile beraber yürütülmelidir.

  Önemli Not: Belirli ülke vatandaşları vize başvuru işlemlerini bulundukları şehirdeki Tayland Büyükelçiliği’ne şahsen yapmaları gerekmektedir. Belirli ülke vatandaşları vize başvurularını Türkiye’den yapıyorlarsa başvurularını sadece Ankara’daki Tayland Büyükelçiliği’nden yapabilmektedirler. İstanbul ve Bakü’de bulunan Fahri Konsolosluklarda vize başvurusunda bulanamazlar. Belirli ülke vatandaşlarının vize onaylanma süresi en fazla 1 aydır.

  Tayland’da çalışan yakınlarına eşlik etmek isteyenler için

  Tayland’da çalışma amacıyla giden yakınlarına eşlik etmek isteyen kişilerin tek girişli, 3 ay süreli ve 90 gün kalmalı Tayland vizesi almaları gerekmektedir. Tayland’da çalışma amacıyla giden Türk vatandaşlarına eşlik etmek isteyen kişilerin vize başvurusu için hazırlaması gereken evraklar şunlardır:

  • Seyahat sonrası için en az 6 ay geçerli pasaport
  • 1 adet pasaportun fotokopisi
  • Başvuru formu
  • Son 6 ay içinde çekilmiş 4 x 6 cm ölçülerinde 2 adet vesikalık fotoğraf.
  • Tayland’a seyahat edeceğine kanıtlayan uçak bileti
  • Son 6 ay içinde gerçekleşen finansal durum kaydı ve bankada en az 800 USD bulunduğuna dair belge.
  • Tayland Krallığı Büyükelçiliği’ne işveren firma tarafından yazılmış başvuru sahibinin Tayland’da çalışan kişinin eşi veya aile üyesi olduğunu belirten garanti mektubu.
  • Tayland’da çalışan kişinin pasaport fotokopisi. Kişinin kimlik bilgileri ve Tay vizesinin yer aldığı sayfanın fotokopisi gerekmektedir.
  • Tay çalışma izni kartının kopyası
  • Evlilik cüzdanı fotokopisi (eşler için)
  • Doğum sertifikası fotokopisi (ebeveynler için)
  İlginizi Çekebilir  Tayland Öğrenci Vizesi

  Büyükelçilik memurları gerekli gördükleri durumda başvuru sahibinden ek evrak isteyebilir.

  Tayland Çalışma Vize Ücreti 2023

  Tayland çalışma izni vizesi ülkede kalınan zamana, tek girişli ya da çoklu girişli olmasına istinaden farklılık göstermektedir. Tayland çalışma izni ücreti zaman içerisinde değişiklik gösterebilmektedir, vize ücreti başvuru sahibinin ihtiyacı olan vizenin tipine, giriş çıkış sayısına göre değişir. Tayland devletinin yürürlükte olan yasalarına göre vize ücretinin değişiklik gösterebilmesi normaldir.

  Tayland çalışma izni vizesi tek girişli ya da çoklu girişli olmak üzere iki seçenekli olarak alınabilmektedir. Giriş sayısı bittikten sonra yeni vize başvurusu yapılmak koşuluyla ülkeye giriş yapılabilir. Tayland çalışma izni vizesi ücreti tek girişli 90 gün için ve çoklu girişli 1 yıllık olmak üzere değişiklik göstermektedir.

  Tayland Konsolosluğu vize ücretini, başvurunun değerlendirilmeye alınması için istemektedir. Bununla birlikte başvurunuz esnasında güncel Tayland çalışma izni ücretleriyle ilgili detaylı bilgi almanız da fayda olacaktır. Vize ücreti başvuru sahibinin evrak dosyasının konsolosluğa iletilmesinden önce ödenir ve herhangi bir nedenden dolayı reddedilen başvurulara ücret iadesi yapılmaz.

  Tayland Konsolosluğu çalışma izni vize başvuru işlemlerini 3 iş günü içerisinde sonuçlandırmaktadır. Konsolosluğun ek evrak istemesi, yoğun olması veya resmi tatil olması nedeniyle vizenin onaylanma süreci uzayabilmektedir.

  İlgili mevzuat gereği, Tayland’a vize muafiyet sürelerini geçiren kişilere, sürelerini geçirdikleri gün üzerinden hesaplanmak üzere ceza uygulanmaktadır. Tayland Göçmen Bürosu tarafından tahsil edilecek ceza ücretinin ödenmemesi durumunda kişi hakkında adli işlem süreci başlatılmakta ve süreç hapis cezasına kadar gitmektedir.

  Tayland çalışma izni vizesinin kullanım süresi aşıldığı takdirde cezai işlem uygulanmaktadır. Tayland vizesinin süresinin aşılması durumunda her gün 500 Baht para cezası uygulanır. Para cezasının 20.000 Baht olması halinde ceza ücreti sabitlenmekte ve kişi kara listeye alınarak ülkeyi girişi engellenir.

  İlginizi Çekebilir  Tayland Türkiye Vizesi

  Bize Ulaşın!

   Seyahat Süresi