close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Tacikistan Turistik Vize

  Tacikistan Turistik Vize

  Tacikistan’a turistik amaçlarla yapılacak seyahatler öncesinde Tacikistan turistik vizesine başvurulması gerekmektedir. Türkiye’den Tacikistan’a turistik amaçla seyahat edecek Türk vatandaşları için belirlenen vize prosedürleri pasaportların türlerine göre değişmektedir. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının seyahatleri öncesinde Tacikistan turistik vize almaları gereklidir. Tacikistan’a turistik ziyarette bulunacak diplomatik pasaport sahipleri kalma süresi 90 günü, hizmet ve hususi pasaport sahipleri 6 ay içerisinde 60 günü geçmemek koşuluyla Tacikistan turistik vizesinden muaftırlar.

  Tacikistan Turistik Vize Başvurusu

  Tacikistan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği, Tacikistan turistik vize başvuru işlemlerini kabul etmek, değerlendirmek ve sonuçlandırmakta tek yetkili kurumdur. Tacikistan turistik vize başvuru işlemleri Tacikistan Ankara Büyükelçiliği, Tacikistan İstanbul Başkonsolosluğu veya vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Tacikistan turistik vize başvurusu için şahsen başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Tacikistan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği acenteler aracılığıyla yapılmaktadır. Vize başvuru merkezleri, acenteler aracılığıyla yapılan başvuru işlemlerinin karar süreci ile yetkili tek resmi makam Tacikistan Konsolosluğu’dur.

  Tacikistan Konsolosluğu turistik vize başvurusunun değerlendirilmesi sürecinde Tacikistan seyahatin amacının açık bir şekilde anlaşılmaması durumunda başvuru sahibinden ek evrak talep edebilmekte veya görüşmeye çağırabilmektedir.

  Tacikistan Devleti 24 Ocak 2021 tarihinde Tacikistan’a yapılması planlanan seyahatler için elektronik vize (e-vize) uygulamasına geçildiğini duyurdu. Tacikistan turistik vizesi e-vize olduğundan online başvuru yapılarak alınabilen bir vize türüdür.

  Tacikistan turistik vizesi bir elektronik vize (e-vize) özelliği taşıdığından, sonuçlandığı tarihten itibaren 45 gün geçerlidir. Vizenin süresi ülkeye giriş yapıldığı tarihten itibaren sayılmaktadır. Tacikistan turistik vizesinin süresi uzatılmamaktadır. Tacikistan vize türleri içinde turistik vize dışındaki diğer vizelerin süreleri uzatılabilmektedir.

  Tacikistan’a turistik ziyarette bulunacak kişilerin seyahatleri öncesinde Tacikistan turistik vize başvuru işlemleri için online başvuru formunu doldurulmaları gerekmektedir. Online yapılacak vize başvuru işlemlerinde istenen bilgiler başvuru formu içerisinde belirtilmektedir. Vize türü seçildikten sonra form doldurularak pasaport fotokopisi sisteme yüklenerek başvuru işlemleri tamamlanmış olmaktadır. Online başvuru formunda beyan edilen bilgilerin doğru ve tutarlı olması gerekmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Tacikistan Aile Ziyareti Vizesi

  Tacikistan turistik vize başvurusunda ibraz edilen kişisel bilgilerin seyahat belgesindeki bilgilerle uyuşmaması durumunda vize reddedilmektedir. Tacikistan Konsolosluğu vize başvuru formunda ibraz edilen bilgileri üçüncü şahıslarla paylaşmamaktadır. Aynı zamanda vize başvuru sürecinin başından sonuna kadar kişisel bilgileri yüksek güvenlikli sistemler içerisinde saklamaktadır.

  Bir diğer başvuru seçeneği ise Tacikistan turistik vize başvurusu için gerekli evraklar hazırlanarak e-posta ve kargo aracılığıyla veya şahsen elden teslim ederek başvuru işlemleri tamamlanabilmektedir.

  Tacikistan Turistik Vize için Gerekli Evraklar

  Tacikistan turistik vize başvuru işlemlerinde kullanılacak olan pasaportun seyahat sonrası için en az 6 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir. Türkiye’de yaşayan yabancılar oturum kartları ile başvuru yapabilmektedirler. Tacikistan turistik vize başvuru sahipleri vize başvuru formunda seyahat tarihlerini net olarak belirtmelidir. Aynı zamanda kişi güncel ev ve iş adresi bilgilerini de bildirmelidir. Bu detaylar Tacikistan vize başvurusunun olumlu sonuçlanması açısından önem arz etmektedir. Tacikistan turistik vize başvurusunun başlatılabilmesi için aşağıdaki evrakların hazırlanması gereklidir.

  1. Pasaport. Tacikistan turistik vize başvurusu için pasaportun (kişisel bilgileri içeren sayfanın) renkli taranmış fotokopisi istenmektedir. Aynı zamanda pasaportun seyahat sonrası için en az 6 ay geçerliliğinin olması gereklidir. Türkiye’de oturma izni olan yabancılarn oturum kartları gereklidir.

  2. Nüfus cüzdanı fotokopisi. Tacikistan turistik vize başvurusu için nüfus cüzdanının renkli taranmış fotokopisi gereklidir.

  3. Tacikistan giriş dönüş saatleri. Turistik vize başvuru sahipleri Tacikistan’a gidiş dönüş tarihlerini belirlemelidir.

  4. Ev ve iş adresi bilgileri. Tacikistan turistik vize başvuru sahipleri ev ve iş adresi bilgilerini bildirmelidir.

  Tacikistan Turistik Vize Ücreti

  Tacikistan vize ücreti seyahatin amacına ve kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Tacikistan turistik vize ücreti başvurunun değerlendirilmeye alınması için istenmektedir. Tacikistan turistik vize başvurusunun işleme alınabilmesi için vize harcının ödenmesi gerekmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Tacikistan Vizesi

  Tacikistan turistik seyahatler için uygulanan vize ücreti seyahatin amacı ve başvuru işlemlerindeki ek hizmetlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Tacikistan vize ücretlerini Tacikistan Konsolosluğu belirlemektedir.

  Tacikistan Turistik Vize Kaç Günde Çıkar?

  Tacikistan’a turistik seyahat için vize başvuru işlemleri seyahatin amacına uygun olan vize türünün seçilmesi, ek evrak ve belgelerin hazırlanarak ilgili konsolosluk birimine teslim edilmesinden sonra değerlendirme süreci başlamaktadır. Tacikistan turistik vize 2 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Tacikistan Konsolosluğu’nun ek evrak istemesi ya da yoğun olması nedeniyle bu süre uzayabilmektedir.

  Tacikistan turistik vize başvuruları Tacikistan Konsolosluğu tarafından değerlendirilip sonuçlanmaktadır.

  Önemli Notlar

  • Tacikistan turistik vizesi bir elektronik (e-vize) olduğundan online başvuru yapılarak alınabilen bir vize türüdür.
  • Tacikistan turistik vizesi bir elektronik vize (e-vize) sonuçlandığı tarihten itibaren 45 gün geçerlidir.
  • Tacikistan turistik vizenin süresi uzatılmamaktadır.