close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Tacikistan Ticari Vize

  Tacikistan Ticari Vize

  Tacikistan ticari vize, Tacikistan’a ticari ziyarette bulunmak isteyen Türk vatandaşlarının alması gereken bir vize türüdür. Tacikistan ticari vize fuar, konferans, seminer benzeri organizasyonlara katılmak için seyahat edecek kişilerin başvuru yapması gerekli bir vizedir. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türki vatandaşlarının Tacikistan’a planladıkları ticari ziyaretlerinden önce vize almaları gereklidir.

  Tacikistan’a seyahat edecek diplomatik pasaport sahipleri ikamet süresi 90 günü, hizmet ve hususi pasaport sahipleri 6 ay içinde 60 günü geçmemek şartıyla Tacikistan vize işlemlerinden muaftır. Tacikistan Devleti’nin diplomatik, konsolosluk ya da uluslararası örgüt temsilciliklerine atamam diplomatik, hizmet ve hususi pasaporta sahip olan kişiler görevleri boyunca Tacikistan’a yapacakları seyahatlerinde vize almalarına gerek yoktur. Aynı zamanda vize muafiyeti diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu sahiplerinin aile üyelerini de kapsamaktadır.

  Tacikistan Ticari Vize Başvurusu

  Tacikistan Konsolosluğu, Tacikistan ticari vize başvuru işlemlerini kabul etmek, değerlendirmek ve sonuçlandırmakta yetkili kurumdur. Tacikistan ticari vize başvurusu Tacikistan Ankara Büyükelçiliği, Tacikistan İstanbul Başkonsolosluğu ya da vize başvuru merkezleri, acenteler aracılığıyla yapılabilmektedir. Tacikistan ticari vize başvurusu için şahsen başvuru yapmak zorunlu değildir. Tacikistan Konsolosluğu’nun yetki verdiği acenteler aracılığıyla yapılabilmektedir. Tacikistan ticari vize başvuru işlemleri için gerekli evrakların tam olarak hazırlanarak vize merkezlerine iletilmesi halinde başvuru işlemleri başlatışmış olmaktadır. Vize merkezleri Tacikistan ticari vize işlemleriyle ilgili olarak danışmanlık hizmeti vermektedir. Vize merkezleri, acenteler aracılığıyla yapılan başvuru işlemlerinin karar süreci hakkında tek yetkili resmi makam Tacikistan Konsolosluğu’dur.

  Tacikistan turistik vize ile ticari görüşme yapılmasının imkanı bulunmamaktadır. Türkiye’den Tacikistan ticari vize işlemleri için başvuruda bulunarak ticari vize almak gereklidir. Türkiye’de oturma izni olan yabancıların Tacikistan ticari vize başvuru işlemlerinde oturum izni kartlarını beyan etmeleri istenmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Tacikistan Vizesi

  Tacikistan ticari vize işlemleri için Tacikistan’da ticari ziyaret yapılacak firmadan davetiye gönderilmesi gereklidir. Davetiyede Tacikistan’daki firmanın adı, şirketi ticari sicil numarası, Türk vatandaşının seyahat amacı, ticari faaliyetin yapılacağı tarihlerin belirtilmesi gerekmektedir.

  Tacikistan Devleti 24 Ocak 2021 tarihinde elektronik vize (e-vize) uygulamasına geçtiğini duyurmuştur. Tacikistan ticari vize elektronik vize (e-vize? Özelliği taşıdığından online başvuru yapılarak alınan bir vizedir. Türkiye’nin her yerinden bölge ayrımı olmaksızın başvuru yapılarak alınabilmektedir. Tacikistan ticari vize başvurusunun seyahat tarihinden 15 iş günü içerisinde yapılması uygun olmaktadır.

  Tacikistan’a ticari ziyaret yapacak kişilerin seyahatleri öncesinde Tacikistan ticari vize başvuru işlemleri için online başvuru formunu doldurarak başvurularını doldurmaları gereklidir. Tacikistan ticari vize online başvuru formu internet üzerinden doldurularak hızlı ve kolay bir şekilde alınabilmektedir.

  Online olarak yapılacak başvurularda başvuru sahibinden istenen bilgiler formda belirtilmektedir. Online form doldurulurken ibraz edilen bilgilerin doğru ve tutarlı olması gereklidir. Online vize başvuru formundaki bilgilerin ve seçilen vize türüne göre gereken evrakların eksiksiz, tam ve doğru bir şekilde sistem üzerinde yüklenmesi önemlidir. Online başvuru formunda beyan edilen bilgilerin diğer seyahat evraklarıyla tutarlı ve doğru olması gereklidir.

  Tacikistan ticari vize başvuru işlemlerinde beyan edilen kişisel bilgilerin seyahat belgelerindeki bilgilerlerle tutarlı olmaması halinde vize başvurusu reddedilmektedir. Tacikistan Konsolosluğu vize başvuru formunda beyan edilen bilgileri üçüncü şahıslarla paylaşmamaktadır. Vize başvuru işlemlerinin başından sonuna kadar kişisel bilgileri yüksek güvenlikli sistemler içinde saklamaktadır.

  Tacikistan ticari vize başvuru işlemleri için bir diğer seçenek de vize başvurusunda istenen gerekli belgelerin e-posta, kargo veya şahsen vize merkezlerine, acentelere teslim edilmesidir.

  Tacikistan vizesi elektronik ortamda alınan bir vize türü olduğu için pasaporta basılarak ya da mühürlenerek verilen bir vize değildir. Tacikistan ticari vizesi sonuçlandıktan sonra başvuru yapan kişiye e-posta ya da kargo aracılığıyla iletilmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Tacikistan Aile Ziyareti Vizesi

  Tacikistan ticari vize süresinin uzatılma işlemleri Duşanbe’deki Ana Konsolosluk Dairesi’nden yapılmaktadır. Tacikistan vize türleri içinde turist vizesi dışındaki diğer vizelerin sürelerinin uzatılabilme imkanı bulunmaktadır.

  Tacikistan Konsolosluğu, ticari vize başvuru işlemlerinin değerlendirilmesinde Tacikistan’a seyahat amacının açık bir şekilde anlaşılmaması durumunda başvuru sahibinden ek evrak isteyebilmekte veya görüşmeye çağırabilmektedir.

  Tacikistan Ticari Vize için Gerekli Evraklar

  Tacikistan’a ticari amaçla seyahat etmek için ziyaret edilecek firmadan davetiye temin edilmesi gereklidir. Davet mektubunda firma bilgileri, ziyaretin amacı, ziyaretin gerçekleşeceği tarihler gibi ayrıntıların yer alması gerekmektedir. Bu detaylar Tacikistan ticari vize başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi için önemlidir. Vize başvurusu için pasaportun seyahat dönüşünden en az 6 ay geçerliliğinin olması gereklidir. Türkiye’de oturma izni olan yabancı pasaport sahiplerinin oturum kartları ile başvuru yapmalıdırlar. Tacikistan ticari vize başvuru sahipleri seyahat tarihlerini net olarak belirtmelidirler. Başvuru sahibi güncel ev ve iş adresi bilgilerini de bildirmelidir.

  1. Pasaport. Tacikistan ticari vize başvuru için pasaportun renkli taranmış fotokopisi istenmektedir ayrıca pasaportun seyahat sonrası için en az 6 ay geçerliliği bulunmalıdır. Türkiye’de oturma izni olan yabancıların oturum kartları gereklidir.

  2. Nüfus cüzdanı fotokopisi. Ticari vize başvuru için nüfus cüzdanının renki taranmış fotokopisi gereklidir.

  3. Gidiş dönüş tarihleri. Başvuru sahibi Tacikistan’a gideceği seyahat tarihlerini belirlemelidir.

  4. Davetiye. Tacikistan’da ticari ziyaret yapılacak firmadan davetinin gönderilmesi gerekmektedir. Davetiyede Tacikistan’daki firmanın adı, ticari sicil numarası, Türk vatandaşının ziyaret amacı ve seyahat tarihlerinin belirtilmesi gereklidir.

  5. Ev ve işadresi bilgileri. Başvuru sahibinin ev ve iş adresi bilgilerini bildirmelidir.

  Tacikistan Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

  Tacikistan’a ticari seyahat için vize başvuru işlemleri seyahatin amacına uygun vize türünün seçilmesi, evrakların konsolosluk birimine iletilmesinden sonra değerlendirilme süreci başlamaktadır.

  İlginizi Çekebilir  Tacikistan Turistik Vize

  Tacikistan ticari vize başvurusu 1-5 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Tacikistan ticari vize başvurusu Tacikistan Konsolosluğu tarafından değerlendirilip sonuçlandırılmaktadır.

  Tacikistan Konsolosluğu hafta sonları ve resmi tatillerde kapalıdır. Başvurunun tatil günlerine gelmesi durumunda vize başvurusunun sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

  Tacikistan Ticari Vize Ücreti

  Tacikistan ticari vize ücreti başvurunun işleme ve değerlendirilmeye alınabilmesi için istenmektedir. Tacikistan ticari vize başvurusunun değerlendirilmeye alınması için vize ücretinin ödenmesi istenmektedir. Tacikistan ticari vize ücreti belirli dönemlerde değişiklik gösterebilmektedir.Tacikistan ticari vize ücretini Tacikistan Konsolosluğu belirlemektedir.

  Önemli Notlar

  • Tacikistan Devleti 24 Ocak 2021 tarihinde elektronik vize (e-vize) uygulamasına geçtiğini duyurmuştur.
  • Tacikistan ticari vize elektronik vize (e-vize) özelliği taşıdığından internet ortamında alınabilen bir vizedir.
  • Tacikistan ticari vize süresinin uzatılma işlemleri Duşanbe’deki Ana Konsoloslul Dairesi’nden yapılmaktadır.
  • Tacikistan ticari vize işlemleri için Tacikistan’da ticari ziyaret yapılacak firmadan davetiye gönderilmesi gereklidir.