close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Suudi Arabistan Vizesi

  Suudi Arabistan Vizesi

  Suudi Arabistan vizesi başvurusunda bulunmak isteyen, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından hangi tür pasaporta bordo, yeşil, gri ile siyah pasaporta sahip olduklarına bakılmaksızın herkes için alınması zorunludur.

  Resmi görev ile Suudi Arabistan’a gitmek durumunda olan görevlilerden Suudi Arabistan vize ücreti talep edilmemektedir.

  Suudi Arabistan vize işlemlerine başvurmak isteyen vatandaşlar, 1 haziran 2011’den itibaren geçerli olmak üzere, uygulanmaya başlanan yeni uygulama gereği tüm vize işlemleri için çipli pasaport uygulamasına kullanmak zorundadırlar.

  Bu uygulama gereği çipli pasaportların en az 1 yıl geçerliliği olmakla birlikte pasaportta en az 2 sayfa bulunmalıdır.

  Suudi Arabistan Konsolosluğu, ülkeye turistik ziyaret kabul etmediğinden Suudi Arabistan turistik Vize başvurusunda bulunmak mümkün değildir.

  Suudi Arabistan Konsolosluğu vize başvuruları Pazartesi ve Perşembe günleri, saat 09:00 ile 15:00 saatleri arasında almaktadır.

  Vize başvuru formu

  Suudi Arabistan vize başvuru formu, verilecek olan tüm bilgilerin resmi ve uluslararası mahiyette değerlendirileceği için doğru, eksiksiz ve okunaklı olma zorunluluğu vardır. Ayrıca sunulan bilgiler seyahat planını destekleyen evraklar ile de desteklenmek zorundadır.

  Suudi Arabistan başvuru formu İngilizce ve Türkçe olmak üzere 2 dilde doldurulmalıdır. 45 yaş altında bulunan bekâr kadınların tek başlarına Suudi Arabistan vize başvurusunda bulunmaları mümkün değildir. Aynı zamanda kendisinin eşi veya 1. derece erkek akrabalarının refakati ile vize alabilmeleri mümkündür.

  Çalışma vizesine sahip kişiler, ülkeye girişlerinden itibaren 90 gün içerisinde oturum izni almak zorundadırlar. Suudi Arabistan ile birlikte iki ülkenin de resmi pasaportuna sahip kişiler 90 günü aşmamak şartı ile Suudi Arabistan vize işlemlerinden muaf durumundadırlar.

  Suudi Arabistan vize ücreti 2024

  Suudi Arabistan vize ücreti başvurusunda bulunulan vize türü ile birlikte Suudi Arabistan’da kalması planlanan gün sayısına göre değişiklik göstermektedir. Alınması zorunlu olan davetiyenin içeriğinde yer alan tek giriş, çoklu ya da çift giriş gibi vize türlerine göre Suudi Arabistan vize ücretlerinde farklılık görülebilmektedir.

  Suudi Arabistan vizesi nasıl alınır?

  Suudi Arabistan vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Suudi Arabistan Konsolosluğu yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ile seyahat acentelerinden vize başvurusunda bulunabilirler. Suudi Arabistan umre-hac vizesi başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurularını Türkiye Cumhuriyeti diyanet işleri başkanlığı başvuru yapabilirler.

  Suudi Arabistan dış temsilciliklerinden de Türkiye bulunan temsilciliklerin yetkilendirdiği seyahat acentelerine yapabilirler.

  Mevcut uygulama doğrultusunda hac vizeleri, Diyanet işleri başkanlığı ile Suudi Arabistan devleti arasında yapılmış olan protokol ile belirlenmektedir. Dolayısıyla büyükelçiliğin hac konusunda herhangi bir müdahalede bulunması ya da ek kontenjan tanıması gibi bir durum söz konusu değildir.

  Suudi Arabistan vize işlemleri

  Suudi Arabistan vize işlemleri için şu şekilde bilgi verebiliriz; Suudi Arabistan’a seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından hangi tür pasaporta bordo (umuma mahsus), yeşil (hususi), gri (hizmet) ile siyah ya da kırmızı (diplomatik) sahip olduklarına bakılmaksızın herkes için alınması zorunludur. Resmi görev ile Suudi Arabistan’a gitmek durumunda olan görevlilerden Suudi Arabistan vize ücreti talep edilmemektedir.

  Suudi Arabistan Konsolosluğunca 1 Haziran 2011’den itibaren geçerli olmak üzere tüm vize işlemleri için çipli pasaport uygulamasına geçilmiştir. Bu uygulama gereği çipli pasaportların en az 1 yıl geçerliliği olmakla birlikte pasaportta en az 2 sayfa bulunmalıdır.

  Suudi Arabistan Konsolosluğu, ülkeye turistik ziyaret kabul etmediğinden Suudi Arabistan turistik vizesi başvurusunda bulunmak mümkün değildir.

  Suudi Arabistan vizesi için gerekli evraklar

  Suudi Arabistan vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin pasaportları, Suudi Arabistan ziyareti dönüşünden itibaren 1 yıl geçerli olmak zorundadır.

  Suudi Arabistan vize başvuru dosyasında sunulması gereken vesikalık fotoğraf; arka fonu beyaz, rötuşsuz, güncel ve 5×6 mm ölçülerinde sahip olmalıdır.

  Suudi Arabistan vize başvuru formu, verilecek olan tüm bilgilerin resmi ve uluslararası mahiyette değerlendirileceği için doğru, eksiksiz ve okunaklı olma zorunluluğu vardır. Ayrıca sunulan bilgiler seyahat planını destekleyen evraklar ile de desteklenmek zorundadır.

  Suudi Arabistan başvuru formu İngilizce ve Türkçe olmak üzere 2 dilde doldurulmalıdır.

  45 yaş altında bulunan bekâr kadınların tek başlarına Suudi Arabistan vize başvurusunda bulunmaları mümkün değildir.

  Çalışma vizesine sahip kişiler, ülkeye girişlerinden itibaren 90 gün içerisinde oturum izni almak zorundadırlar. Suudi Arabistan ile birlikte iki ülkenin de resmi pasaportuna sahip kişiler 90 günü aşmamak şartı ile Suudi Arabistan vize işlemlerinden muaf durumundadırlar.

  Suudi Arabistan vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin vizesi Suudi Arabistan Konsolosluğu ve Suudi Arabistan Büyükelçiliği ya da Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ile turizm/seyahat acentelerinden Suudi Arabistan vize başvurusunda bulunmaları mümkündür.

  Suudi Arabistan Vize Sonuçlanma süresi

  Suudi Arabistan vizesinin kaç günde çıkacağı sorusuyla birlikte, ülkeye yapılacak olan ziyaretlerin çeşitliliği sebebiyle vizelerin de çeşitlilik göstermekte olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Suudi Arabistan vizesinin çıkma süresi başvuru sürecinde hazırlanan evrakların tamamlanma ve kabul süreleri ile değerlendirilme süresine göre de değişiklik göstermektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu gerekli kime durumlarda ek evrak isteme hakkını saklı tutmaktadır.

  Suudi Arabistan vize başvuruları sonuçlanma süresi, vize müracaatının ardından ortalama olarak 4 ile 5 iş günü arasında değişmektedir. Verilen bu süreler konsolosluk ve yetkili vize işlem merkezlerinde oluşabilecek muhtemel yoğunluk ve resmî tatil günleri dolayısıyla uzayabilmektedir.

  Suudi Arabistan vizesi hakkında sizleri bilgilendirmeye çalıştık başvurular hakkında sorularınız için Hermes Vize’ye ulaşabilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!