close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Suudi Arabistan Seyahat Sağlık Sigortası

  Suudi Arabistan Seyahat Sağlık Sigortası

  Suudi Arabistan seyahat sağlık sigortası Suudi Arabistan’a seyahat edecek olan Türk vatandaşlarına yapılan bir tür sigortadır. Seyahat anında yaşanabilecek olası risk durumlarına karşı kişiyi korumaktadır. Ülkeye yapacakları seyahatlerde pasaport türü fark etmeksizin umumi, hususi, hizmet, diplomatik pasaport sahiplerinin vize almaları gerekmektedir.

  Türk vatandaşlarının vize başvurularında sigorta zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat olası bir risk durumuna karşı sigorta ile seyahat edilmesi kişinin sağlık ve güvenliğini sağlayacaktır. Bu sebeple geçerli bir poliçe kapsamında yurt dışı seyahatini gerçekleştirmek gerekmektedir.

  Vize başvuru evrakları konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Vize başvurusunda poliçe ibraz edecek vatandaşların diğer başvuru evrakları ile birlikte başvurudan önce hazır olarak bulundurması gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortasının birtakım hususlara uygun düzenlenmesi gerekmektedir. Bunlara detaylı olarak yazının devamında değinilmiştir.

  Seyahat esnasında yaşanabilecek olumsuzluklara karşı sigortanın geçerli olduğundan emin olunması son derece önemlidir. Sigorta, sağlık problemleri karşısında kişinin maddi kayıp yaşamasını önlemektedir. Ülke sınır kontrollerinde zaman zaman sigorta kontrolü yapılabilmektedir. Bu gibi durumlar karşısında aksaklık yaşanmaması için bir uzman aracılığıyla sigorta yapılmalıdır. Seyahat sağlık sigortası hakkında detaylı bilgi için yazının devamını inceleyebilirsiniz.

  Suudi Arabistan vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası

  Suudi Arabistan vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası Türkiye’ye seyahat edecek Arabistan vatandaşlarına yapılmaktadır. Türk vatandaşları için yapılan Suudi Arabistan seyahat sağlık sigortası ile benzerlik göstermektedir. Seyahat sağlık sigortası yurt dışı seyahati esnasında turist sağlığının korunmasına yönelik teminatlar içermektedir.

  Seyahat anında karşılaşılabilecek olası bir kaza durumunda, yaralanma ya da sakatlıklarda, basit hastalıklarda dahi sağlık harcamalarını karşılamaktadır. Pandemi sürecinde seyahat sağlık sigortalarında daha kapsamlı düzenlemeler yapılmıştır. Turist korumalı sigorta olarak bilinen sigorta türleri de koronavirüs teminatı içermektedir.

  Resmi pasaport sahibi Suudi Arabistan vatandaşları ülkemize yapacakları 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır. Yalnızca turistik seyahatler vizeden muaftır. Umumi pasaport hamili Suudi Arabistan vatandaşları ise 90 güne kadar çok girişli vizelerini elektronik vize servisi ya da Türkiye dış temsilciliklerinden alabilmektedir.

  Özel amaçlı seyahatleri için ve 90 günü aşan seyahatleri için diplomatik temsilciliklere başvurmaları gerekmektedir. Suudi Arabistan vatandaşlarına Türkiye vizesi sigortası da diğer evraklar gibi güncel olarak hazırlanmalıdır. Vize muafiyeti olan yabancıların dahi, kendi güvenlikleri açısından sigorta ile seyahat etmelerinde fayda vardır.

  Suudi Arabistan seyahat sigortası nasıl yapılır?

  Suudi Arabistan seyahat sağlık sigortası işlemleri birkaç aşamada hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Sigorta türü ve süresi belirlendikten sonra, adına sigorta düzenlenecek kişinin birtakım bilgilerinin girişleri yapılmaktadır. Bu bilgiler; pasaport bilgileri, doğum tarihi, T.C kimlik numarası, adres ve telefon numarası şeklindedir.

  Sigorta kapsamı, gidilecek ülke ya da ülkelere göre seçilmektedir. Seyahat sağlık sigortası yapılırken Schengen ülkeleri, Avrupa ülkeleri ya da tüm dünya ülkeleri gibi seyahate uygun sigorta seçimi yapılmaktadır. Ardından süre belirlenmektedir. Seyahat sağlık sigortası süresinin belirlenmesine ilişkin detaylı bilgi yazının devamında verilmiştir.

  Sigorta süresi, sigorta kapsamı ve veri girişleri yapıldıktan sonra, sistem kişiye özel olarak ücret hesaplaması yapmaktadır. Sigorta ücretleri hakkında detaylı bilgi için yazının devamını inceleyebilirsiniz. Ücret ödendikten sonra işlemler de tamamlanır. Antetli kağıda poliçe düzenlendikten sonra kişiye ıslak imzalı olarak teslim edilir.

  Seyahat anında poliçenin bulundurulması gerekmektedir. Ülkelerin sınır noktalarında yetkililer zaman zaman sigorta kontrolü yapmaktadır. Bu gibi durumlar karşısında olumsuzluk yaşanmaması adına, geçerli bir sigorta ile seyahat edilmesi ve gerektiğinde yetkililere ibraz edilmek üzere poliçenin bulundurulması gerekmektedir.

  Suudi Arabistan seyahat sağlık sigortası süresi nasıl belirlenmelidir?

  Suudi Arabistan seyahat sağlık sigortası süresi belirlenirken seyahat tarihlerini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Poliçelerin süresinde yapılacak basit bir hata bile, seyahat esnasında geçersiz olmasına sebep olabilir. Dolayısıyla sigorta yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi sürenin doğru bir şekilde belirlenmesidir. Seyahat sağlık sigortası süresi belirlenirken, seyahat boyunca geçerli olmasına dikkat edilmelidir. Bu sebeple, sigorta seyahat başlangıcından bir gün önce başlamalı ve dönüş tarihinden en az bir gün sonra bitirilmelidir.

  Seyahat sağlık sigortası, en az seyahat süresi kadar olmalıdır. 1 gün ile 1 yıl arasında herhangi bir süre ile sigorta düzenlenebilmektedir. Sık sık seyahat eden kişilerin her seyahat için ayrı sigorta yaptırmasına gerek yoktur. Yakın tarihli diğer seyahatler için uzun süreli tek bir sigorta yapılabilir. Hatta uzun süreli sigorta hem ücret açısından hem de zaman kaybı yaşanmaması açısından çok daha avantajlı olacaktır. Sigortanın, seyahat edecek herkes adına düzenlenmesi gerekmektedir. Örneğin kişi ile seyahat edecek aile bireyleri varsa, her biri adına sigorta düzenlenmesi gerekmektedir.

  Suudi Arabistan seyahat sağlık sigortası nerede yapılır?

  Suudi Arabistan seyahat sağlık sigortası işlemleri Hermes Vize uzmanları aracılığıyla yapılan başvurularda danışmanlık hizmeti kapsamında en hızlı ve doğru şekilde yapılmaktadır. Vize işlemlerinde konsolosluğa ibraz edilecek belgelerden biri de seyahat sağlık sigortasıdır. Bu sebeple, en doğru sigorta için vize işlemlerinde uzman kişilere başvurmakta fayda vardır. Vize muafiyeti olan kişilerin dahi sigorta ile seyahat etmeleri kendi sağlıklarını ve güvenliklerini güvence altına almaları açısından oldukça önemlidir. Yaptırılan sigortanın geçerli olduğundan emin olmak için, ülke şartlarını güncel olarak takip eden kişiler aracılığıyla yapılmasında yarar vardır.

  Sigorta süresinin belirlenmesi, seyahat planına en uygun sigorta seçimi yapılması ve veri girişlerinin doğru bir şekilde yapılması gibi sigorta düzenlenirken dikkat edilmesi gereken pek çok husus vardır. Bunlardan birinin bile hatalı olması sigortanın geçersiz olmasına sebep olacaktır.

  Geçersiz sigorta ise seyahat esnasında kişiye olumsuz yansır. Özellikle, kişisel veri girişlerinde yapılan basit harf hatası bile sigortanın geçersiz olmasına sebep olacaktır. Bu sebeple seyahat sağlık sigortası için uzman kişilerle görüşülmesinde yarar vardır. Akdi takdirde yalnızca kişinin seyahati aksamayacak, aynı zamanda zaman kaybı ve maddi kayıp da yaşamış olacaktır.

  Suudi Arabistan seyahat sigortası ne işe yarar?

  Suudi Arabistan seyahat sağlık sigortası ne işe yarar şeklinde bir soruya yanıt verebilmek için poliçede yer alan teminatlardan söz etmek gerekir. Poliçede ana teminatlar genellikle sağlık problemleri ve kaza gibi durumlarda devreye girmektedir. Kişinin talebi ile ek teminat da düzenlenebilir. Ek teminatlardan bazıları ise; bagaj kaybolması, bagaj gecikmesi, pasaport kaybolması, seyahatin iptal edilmesi ya da yarıda kesilmesi gibi durumları güvence altına alır. Suudi Arabistan seyahat sigortası ana teminatları aşağıdaki durumlarda devreye girmektedir.

  • Seyahat esnasında yaralanan, sakatlanan ya da hastalanan sigortalının, gerekli hastane, muayene, yatarak ya da ayakta tedavi, acil ilaç ve nakil işlemleri karşılanmaktadır.
  • Sigorta kapsamında olan kişinin bu gibi durumlarda ülkesine nakli sağlanmaktadır.
  • Hastalık dolayısıyla konaklaması uzayan kişinin konaklama masrafları karşılanmaktadır.
  • Sigorta kapsamında seyahat ederken vefat eden kişinin cenaze nakli sağlanmaktadır.
  • Poliçe geçerliliği boyunca, sigortalı kişinin dilediği her an sınırsız olarak tıbbi bilgi ve danışmanlık alma hakkı vardır. Hastane, eczane, doktor, diş hekimi vb. her konuda bilgi ve tavsiye talep edebilir.

  Suudi Arabistan seyahat sigortası ne zaman yapılır?

  Suudi Arabistan seyahat sağlık sigortası süresinin belirlenmesi ile ilgili kısımda, seyahatten en az bir gün önce başlaması ve dönüş tarihinden en az bir gün sonra bitirilmesi gerektiği bilgisini bulabilirsiniz. Seyahat tarihinden en az bir gün önce başlaması dolayısıyla, seyahatten önce yaptırılması gerekmektedir. Vize başvurusunda poliçe ibraz edecek kişilerin, başvurudan önce sigorta yaptırması gerekmektedir. Başvuruda sunulacak evrakların konsolosluk şartlarını taşıyor olması son derece önemlidir. Bu sebeple diğer vize işlemlerinde olduğu gibi seyahat sağlık sigortası hakkında da bir uzmana danışılmasında fayda vardır.

  Başvuru evraklarında herhangi bir hata olmaması gerekmektedir. Her evrakın güncel olarak konsolosluk şartlarına uyması gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru geçersiz sayılmakta ve başvuru sahibi de zaman kaybına uğramaktadır. Bu gibi aksaklıklar yaşanmaması adına vize işlemlerinde uzman kişiler aracılığıyla başvuru yapılması, gereken her konuda bilgi ve danışmanlık alınması gerekmektedir. Bireysel başvuru yapan kişilerden vize prosedürü hakkında bilgi sahibi olmayan vatandaşlar vize reddi ile karşı karşıyadır. Bu durumda yalnızca zaman kaybı yaşamış olmayacak, maddi kayıp da yaşayacaktır.

  Suudi Arabistan seyahat sağlık sigortası fiyatları nasıl belirlenir?

  Suudi Arabistan seyahat sağlık sigortası hakkında en çok merak edilen konulardan biri de sigorta ücretleridir. Sigorta ücretlerini belirleyen birkaç unsur bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; sigorta ile seyahat edilecek ülke ya da ülkeler, ek teminatlar ve sigorta süresidir. Seyahat sağlık sigortası ücretleri büyük ölçüde poliçe süresine göre belirlenmektedir. 1 haftalık süre ile düzenlenen poliçe ve 3 aylık süre ile düzenlenen poliçe ücretleri aynı değildir. Sürenin artması ile birlikte sigorta ücretleri de artış göstermektedir.

  Kişinin talebi ile düzenlenen ek teminatlar da sigorta ücretleri üzerinde belirli bir miktar bir artışa sebep olacaktır. Bir diğer unsur ise, gidilecek ülkeye göre sigorta ücretleri üzerinde belirli ölçüde farkların olmasıdır. Bazı ülkelerin sigorta şartları, örneğin poliçe teminatı diğer ülkelere göre daha yüksek olabilmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, sigorta ücretleri hakkında net bir ücretten bahsetmek mümkün değildir. Sigorta ücretleri hakkında net bir bilgi almak için, bir uzmana danışılmalı ve güncel ücretler ve seyahat planı üzerinden bir hesaplama yapılmalıdır.

  Suudi Arabistan seyahat sağlık sigortası ve vize başvuruları için Hermes Vize deneyimli uzmanları ile irtibata geçebilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!