close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Suudi Arabistan Hakkında

  Suudi Arabistan Hakkında

  İslam’ ın doğduğu topraklar olarak bilinen Suudi Arabistan hakkında, günümüzde de hem Müslümanlar hem de diğer inanışlara mensup insanlarca tarihi, kültürel ve ekonomik anlamda çok önemli bir konumda olduğu bilinmektedir. Büyük bir alanı da ifade eden Suudi Arabistan coğrafyası günümüzde; Ürdün, Irak, Bahreyn, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Basra Körfezi, Umman ve Kızıldeniz’ i içine almaktadır. Suudi Arabistan vizesi alarak tüm bu güzellikleri yakından görmek ve ibadet yerlerini gezmek dünya Müslümanları için en çok istenen geziler arasındadır.

  En önemli ve belirgin özelliği Dünya’ nın her yerinde yer alan Müslümanlarca kutsal kabul edilen Kabe’nin sınırları içerisinde yer alması ile Suudi Arabistan, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi de kabul etmektedir. Hac ve Umre ziyaretlerinde oldukça yoğun olan ülkeye girişler beraberinde ticari, kültürel, ekonomik birçok etkeni de beraberinde getirmektedir. Tarihten günümüze bu özelliği sayesinde birçok ülkeyi ve kültürü etkilemekle birlikte kendisi de dünyanın her yerinden farklı kültürel özelliklerle kaynaşarak kültürel zenginliğine zenginlik katmıştır.

  Türkiye’den Suudi Arabistan’a her yıl yaklaşık olarak 70 bin Müslüman Hac ibadetini yerine getirmek için Suudi Arabistan’a gitmektedir. Bu doğrultuda Türkiye’de bu dönemlerde Suudi Arabistan konsolosluğu ile yoğun bir süreç ilerlemektedir ve Diyanet İleri Başkanlığı ile birlikte Hac ve Umre vize işlemleri gerçekleştirilmektedir.

  Hac ve Umre ziyaretleri dışında Suudi Arabistan hakkında en önemli detaylardan birisi de gelir kaynaklarının en büyüğünü oluşturan petroldür. Petrol kaynaklarının bulunması neticesinde Suudi Arabistan Dünya Ekonomisinin önemli aktörleri arasına girmiştir.

  Yaşanan ticaret, turizm ve beraberindeki sirkülasyon ile ülke kaynakları ve kültürü ile tarihi özellikleri iyice bilinir hale gelen Suudi Arabistan’ın yer altı zenginlikleri gibi yer üstü zenginliklerinden biri de hurma meyvesidir. Yiyecek olarak kullanılmasının yanında kozmetik ve ilaç sanayii ile diğer bir çok sektörde de kullanımı olan hurma da, ülkenin ihracat alanında önemli kaynaklarından birisidir.

  Suudi Arabistan hakkında detaylı bilgiler

  Suudi Arabistan hakkında çöl ikliminin hakim olduğu bilinse de, Suudi Arabistan doğası gereği de Dünya’ da ender rastlanabilecek güzellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Dağ zirveleri, mercanlar, kayalıkları ile merak uyandıran Suudi Arabistan,kum yığıntıları ve nehirleri ile de doğaseverlerin ilgisini her dönem canlı tutmayı başarabilen güzellikler arasındadır.

  Mimari alanda tarihin katkılarıyla günümüze ulaşan Suudi Arabistan Osmanlı Dönemi esintilerini hala bünyesinde barındırmaya devam etmektedir. Dini yapılar, ibadet merkezleri gösteriş anlamında kendisine hayran bırakırken, tarihi çarşıları, kervansarayları ile günümüze ışık tutmak adına çok verimlidir. Öyle ki, günümüzde yeni yapılmış olan odak merkezleri; çarşılar, alışveriş alanları, yeni yapılar da bu heybet ve ihtişamdan hayli etkilenmiş, mimari harikalar olarak anılmaktadır.

  Suudi Arabistan İklimi

  Suudi Arabistan çöl ikliminin hakim olduğu bir alanda konumlandığı için aylarca hiç yağış almayan bölgelere sahip toprak bütününü oluşturmaktadır. Sıcak hava, Suudi Arabistan için en belirgin özellik denilebilir. Alçak alanlarda sıcaklık kendisini iyice hissettirirken, yüksek alanlarında ise serin hatta geceleri dondurucu esintilerin görüldüğü alanlar olabilmektedir. İnsan doğası ve turizm amaçlı en uygun hava koşulları Yemen’e yakın bulunan Necid Çölü’dür. Dehna ve Tehame bölgelerinde ise aşırı değişken, genel olarak aşırı kurak bir bölge olarak adlandırılabilir.

  Suudi Arabistan Ekonomisi

  Suudi Arabistan hakkında söylenebilecek belli başlı konulardan biri de ekonomisi için en temel aktörün petrol olduğudur. 1932 yılında bulunan petrol ile ülke ekonomi ve ticari ilişkileri bir anda değişip dünya genelinde en önemli aktörlerden birinin Suudi Arabistan olmasını sağlamıştır. Ortadoğu’da en büyük petrol üreticisi olan Suudi Arabistan, dünyada ise 3. En büyük petrol üreticisi konumundadır. Petrolle paralel olarak Petro kimyası kurulmuş, gaz altın, gümüş ve demir ise, Suudi Arabistan’ın diğer önemli yer altı zenginlikleridir.

  Ülke topraklarının %2 si tarıma elverişlidir. Genel nüfusun %28’i ise tarım alanın da faaliyet gösterir. Buna rağmen tarım, ülke ekonomisi için önemli bir gelir kaynağıdır. Hurma buğday ve meyveler Suudi Arabistan’da en çok yetiştirilen ürünler olurken, özellikle hurma ülke ihracatının önemli ürünlerindendir. Hayvancılık yine ülke halkına gelir getiren uğraşlar olurken deve, koyun ve eşek beslenir. Yün ve hayvan derisi üretimi ise yaygındır.

  Ticaretin gerçekleştiği başlıca Suudi Arabistan limanları ise, Yenbu, Cidde, Ras, Tanura ve Dahran’dır. Suudi Arabistan Riyali ise hem ülkenin para birimi olup hemde eski yıllardan bu yana dünya ticaretinin para birimlerinden biridir.

  Suudi Arabistan Vizesi

  • Suudi Arabistan Konsolosluğunca 1 Haziran 2011 tarihinden itibaren başlatılan çipli pasaport uygulanmamasındaki pasaportlar ile yapılacak olan vize başvuruları kabul edilmeyecektir.
  • Suudi Arabistan Konsolosluğu vize işlemleri için en az 1 yıl geçerliliği olan ve en az 2 adet boş sayfası bulunan pasaportlar ile başvurulmalıdır.
  • Suudi Arabistan seyahati yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının; Bordo (Umuma Mahsus), Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet) ile Siyah ya da Kırmızı (Diplomatik) pasaportlarından birine sahip olmaları durumunda Suudi Arabistan Vizesi başvurusu yapmak zorundadırlar.
  • Suudi Arabistan seyahati amacıyla Suudi Arabistan Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin.
  • Suudi Arabistan KonsolosluğuVize Başvuru Merkezleri ile Turizm/ Seyahat Acentelerinden vize başvuruları kabul etmektedir.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!