close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Suudi Arabistan Aile Ziyareti Vizesi

  Suudi Arabistan Aile Ziyareti Vizesi

  Suudi Arabistan aile ziyareti vizesi, Suudi Arabistan’da yaşamakta olan; aile, akraba veya aile, kan bağı bulunan kişilerin tanıdıklarını ziyaret edebilmelerini sağlamak amacı ile Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından bu kişilere tanınmış Suudi Arabistan vizesidir.

  Suudi Arabistan Aile Ziyareti Vizesi, Suudi Arabistan’da yaşayan tanıdıklarınızı ziyaret etmeniz amacı ile hazırlanmış ziyaret vizesi kategorisinde yer aldığı için bu vizeye alabilmenin ön koşulu; Suudi Arabistan’da bulunan tanıdıklarınızdan ziyaretinizi doğrulayan, kendilerinin size Suudi Arabistan’da refakat edeceğini teyit eden, sağlayan davetiye mektubudur.

  Davet mektubunuzun olmaması durumunda Suudi Arabistan aile ziyareti vizesi alabilmeniz mümkün değildir. Suudi Arabistan’da çalışma amacıyla bulunarak oturum izni almış olan kişiler, kefillerinden almak durumunda oldukları izin ve kefalet yazısı ile birlikte Suudi Arabistan’da bulunan çalışma ofislerine başvurarak kendilerinin 1.derece akrabası olan kişiler için Suudi Arabistan aile ziyareti vizesi talebinde bulunabilir, davetiye mektubu yollayabilirler.

  Çalışma ofisine yapmış olduğunuz başvurunun olumlu karşılanması ve sunduğunuz kefil mektupları ve diğer evrakların onanması halinde çalışma ofisi, Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği vize talebinde bulunmuş kişi adına vize verilmesi noktasında talimat yollayabilir. Buna istinaden kişi, Suudi Arabistan aile ziyareti vizesi alarak Suudi Arabistan ziyaretini gerçekleştirebilir.

  Suudi Arabistan Konsolosluğu 45 yaşının altında bulunan kadın ziyaretçilere 1. Derecede kan bağı ile bağlı oldukları erkek akrabaları veya eşleri olmaksızın vize vermediği gibi Suudi Arabistan aile ziyareti vizesinde de aynı durum geçerlidir.
  İsrail vatandaşı iseniz ya da başvurmuş olduğunuz pasaportta İsrail vizesi ile İsrail’e giriş çıkış yapmış olduğunuzu gösteren damga bulunuyorsa yine, Suudi Arabistan vizesi alamazsınız.

  Suudi Arabistan aile ziyareti vizesi, kısa süreli ve ziyaret amaçlı vize kategorisinde yer aldığı için Suudi Arabistan’da kalma süreniz en fazla 90 günü kapsamaktadır.

  Suudi Arabistan aile ziyareti vizesi başvurularını bu konuda yetkilendirilmiş bulunan vize merkezleri aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir  Suudi Arabistan Ticari Vize

  Suudi Arabistan Aile Ziyareti Vizesi Gerekli Evraklar

  • Suudi Arabistan Aile Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar listesi aşağıda sıralanmış bulunmaktadır.
  • Vize başvurunuzu Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri aracılığı ile gerekli olan evrakları yetkili kişiler yardımı ile eksiksiz hale getirdikten sonra tamamlayabilirsiniz.
  • Pasaportun aslı. (Planlanan Suudi Arabistan ziyaret tarihinden sonra en az 1 yıl geçerliliği olmalı ve en az karşılıklı en az 2 sayfası boş olmalı)
  • Pasaportun aslının renkli fotokopisi. (A4 boyutundaki kâğıda çekilmiş olan renkli fotokopiye 1 adet fotoğrafın tutturulması gerekmektedir. )
  • Kimlik fotokopisi. (Bu fotokopi de A4 formatında uygun bir şekilde çekilmiş olmak zorundadır. )
  • 2 adet arka fonu beyaz ve 4,5 x 6 ölçülerinde biyometrik fotoğraf.
  • Davetiye fotokopisi. (Sadece anne, baba, eş tarafından Suudi Arabistan’dan yollanmış olmak zorunluluğu ile. )
  • Davetiye yollamış olan kişinin Suudi Arabistan’da ikamet ettiğini gösteren evrakın fotokopisi. (Yabancı uyruklu kişiler ile evlilik yapmış olan vatandaşların evliliklerini gösteren evlilik cüzdanı fotokopisi. )
  • Vize başvuru formu. (Vize başvuru formu, bilgisayarda doldurularak çıktısı alınmalıdır. Çıktısı alınan başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.)
  • Nüfus müdürlüklerinden alınabilecek olan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.

  Suudi Arabistan Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır?

  Suudi Arabistan ziyaret vizesi işlemleri, Suudi Arabistan Konsoloslukları tarafından vize işlemleri konusunda yetkilendirilmiş vize merkezleri tarafından yürütülmektedir. Ayrıca başvuru işlemlerinde kullanacak olduğunuz pasaportunuzda en az 2 adet boş sayfanın da bulunması gerekmektedir. Kullanmakta olduğunuz pasaportunuzda İsrail’ e giriş çıkış yapmış olduğunuzu gösteren bir işlem varsa bu, Suudi Arabistan Ziyaret Vizesi konusunda olumsuz yanıt alacağınız anlamına gelmektedir.

  Suudi Arabistan ziyaret vizesi almak isteyen vatandaşların, Suudi Arabistan’da yaşamakta olan yakınlarının bulunması ve gerçekleştirilmek istenen ziyaret için kendilerinin size kefil olması gerekmektedir.

  Suudi Arabistan ziyaret vize başvuru formu bilgisayar ortamında İngilizce ve Türkçe dillerinde doldurularak çıktısının, başvuru sahibinin ıslak imzasını içermelidir. Ayrıca Suudi Arabistan başvuru formu kefil olan kişinin Suudi Arabistan’da yerleşik ve çalıştığının gösterir imza ve mühürleri de barındırmalıdır.

  İlginizi Çekebilir  Suudi Arabistan Vizesi

  Suudi Arabistan Vizesi Kaç Günde Alınır?

  Suudi Arabistan ziyaret vizesi, başvuru esnasında sunulan evrakların incelenmesi ve değerlendirme aşama ile sürelerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ayrıca konsolosluk görevlileri evrakların değerlendirme aşamasında ek bilgi ve belgelere ihtiyaç duyabileceği için bu süreler değişiklik gösterebilmektedir. Vize başvuru süresinin, her iki ülkenin resmî tatil günleri ile, Suudi Arabistan Hac ve Umre vizesi başvuru dönemleri gibi ekstra günlere de denk gelebilme ihtimali vardır. Bu doğrultuda Suudi Arabistan ziyaret vizesi başvuru süresi uzayabilmektedir. Tüm bu olasılıkların göz ardı edilmemesi ile birlikte Suudi Arabistan aile ziyareti vizesi 4 ile 5 iş günü içerisinde teslim alınabilmektedir.

  Suudi Arabistan Aile Ziyaret Vize Süresi Ne kadardır?

  Suudi Arabistan aile ziyareti vizesi en fazla 90 gün kalma hakkı veren bir vize türüdür. 90 gün olarak tanımlanmış olan kalma hakkı vize süresi, vize türüyle alakalı olarak Suudi Arabistan’a gitme nedeni ile orantılı bir süredir. Bu sürenin üzerinde gün sayısı ile Suudi Arabistan’da kalma niyeti, ülkeye gidiş amacının dışında farklı bir amacı ve niyete işaret edebilir ve o yönde algılanabilmektedir.

  Konsolosluk çalışanları bu gibi durumlarda oluşan yeni talep ve istekleri elzem durumlar ve haklı gerekçeler ile tekrardan değerlendirmeye alabilmektedir.

  Standart süre olarak tanımlanan 90 günlük vize hakkınızın Suudi Arabistan ziyareti ve kalmayı planladığınız süre için yeterli olmaması durumunda gerekli evrak ve prosedürleri tamamlamanız durumunda uzatılması söz konusu olabilmektedir.

  Suudi Arabistan aile ziyareti vize süresinin standart olduğu, Suudi Arabistan’da 90 gün üzerinde kalmayı amaçlayan vatandaşların, bu sürelerin dışına Suudi Arabistan aile ziyareti vizesi ile her durumda çok kolay çıkamayacağının unutulmaması gerekmektedir.

  Suudi Arabistan Ziyaret Vizesi Nasıl Uzatılır?

  Suudi Arabistan aile ziyareti vizesinin standart süresi maksimum 90 gündür. Bu süre, vize başvurusunda sunduğunuz beyan ile desteklenen gidiş amacınız ile orantılı bir süredir. Gidiş amacınız ve sonrasında Suudi Arabistan’da daha fazla kalma gerekliliğinizin haklı, yasal ve makul bir nedeni olmak zorundadır. Bu gibi durumlarda Suudi Arabistan aile ziyareti vize başvurusu esnasında kefil olmuş aile bireyinin de beyanı, kefilliği ve kalma gerekçesini belirten beyan, vize süresini uzatmak isteyen kişi için talebinin olumlu sonuçlanmasına neden olacaktır.

  İlginizi Çekebilir  Suudi Arabistan Vize Başvuru Formu

  Bu nedenle:
  Suudi Arabistan aile ziyaret vize süresi uzatma işlemleri, Suudi Arabistan’da yaşamakta olan kefilinizin, vize süresini uzatmak için onay ve kefaletinin ispatlanması ile gerçekleştirilebilmektedir. Suudi Arabistan aile ziyareti vizesi uzatma işlemleri için, vize süresini uzatma talebinizin haklı bir dayanağı olmalıdır. Bu talebinizin resmi evraklar ile destekleniyor olması vize süresini uzatma talebinizin olumlu sonuçlanabilmesi açısında oldukça önemlidir. Aksi halde konsolosluk bu talebinizi olumlu karşılamayacaktır.

  Yeşil Pasaport Sahiplerinin Suudi Arabistan Vizesi Almaları Gerekir Mi?

  Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip kişiler her ne kategoride pasaporta sahip olurlarsa olsunlar, Suudi Arabistan vize uygulamalarına tabi durumdadırlar.

  Bordo Pasaport, Gri Pasaport, Siyah Pasaport, Yeşil Pasaport sahipleri aralarında hiçbir ayrım gözetilmeden vize başvuru işlemi yapmaları zorunludur. Bu doğrultuda kişinin sahip olduğunu pasaport kategorisi her ne olursa olsun Suudi Arabistan’a ziyarette bulunmak için vize almak zorundadır.

  Suudi Arabistan’ı ziyaret amaçları kişiden kişiye farklılık gösterebileceği gibi kalma süreleri de kişilerin ziyaret amaçları ile orantılı olarak değişmektedir.
  Yeşil pasaport sahiplerinin Suudi Arabistan Vizesi almaları altında yatan gerekçe de kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Suudi Arabistan ziyaretinde bulunmak isteyen Yeşil Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurusunda bulunarak ziyaret amaçlarını belgeleri ile birlikte sunmak zorundadırlar.

  Bize Ulaşın!

   Seyahat Süresi