close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Slovenya Vatandaşlık İşlemleri

  Slovenya Vatandaşlık İşlemleri

  Slovenya vatandaşlık işlemleri, Slovenya Büyükelçiliği himayesinde ve Konsolosluk vatandaşlık birimi kontrolünde ilerlemektedir. Slovenya vatandaşlığı başvurusu, Devlet nezdinde belirlenen kanun çerçevesinde aranılan şartların sağlanması koşuluyla gerçekleştirilmektedir.

  Slovenya, tarihinde ciddi göç dalgalarına ev sahipliği yapmış olmasından kaynaklı diğer ülke vatandaşlarına sunduğu haklar kapsamında avantajlı ülkelerden biridir.
  Bu nedenle Slovenya vatandaşlığına geçişte, göçmen bölgelerinde yaşayan milletlerin vatandaşlarının ayrıcalıklı durumları söz konusu olmuştur. Bu bölgelerde yaşayan kişiler vatandaşlıklarını daha hızlı ve kolay alabilmektedir. Slovenya vatandaşlığına geçme standartları yasalarla belirtilen kriterlerin bir araya getirilmesiyle belirlenmiştir.

  Ülke vatandaşlığına uygun görüldüğünüzde Sloven pasaportu ile Avrupa Birliği vatandaşı statüsünün tüm avantajlarını kullanma fırsatı söz konusu olmaktadır.
  Slovenya vatandaşı olarak kabul edildiğiniz takdirde, herhangi bir AB ülkesinde ve Avrupa Ekonomik Alanında özgürce yaşayabilir ve çalışabilirsiniz. Son güncellenen prosedürle ve geri dönüş yasasına dayalı olarak Slovenya Cumhuriyeti vatandaşlığı başvurusu ve onay süreci, diğer birçok AB ülkesine göre daha kolay tamamlanmaktadır.

  Slovenya’da doğmuş kişilerin 4 nesil sonrasına kadar aile bağı ile bağlı olan kişiler için prosedür kolaylaştırılmış ve başvuru yapacak kişilerin bilgisine sunulmuştur.

  Slovenya Vatandaşlık Yasası’nın 3’ncü ve 12’nci Maddesi, Slovenya’da doğmuş veya ikamet eden kişilerin ve onların soyundan gelenlerin 4 nesile kadar vatandaşlıklarının geri kazanılmasını sağlamaktadır.

  Soybağıyla Slovenya Vatandaşlığı İçin Gerekenler Evraklar

  Öncelikle başvuru sahibinin, yukarıda Kanun maddelerinde belirtilen soybağı şartlarına uyumlu olması gerekmektedir. İlk etapta soybağı araştırmanızın yapılabilmesi için ön inceleme belgeleri Konsolosluk tarafından talep edilmektedir.

  Ön inceleme için talep edilen belgeler

  – Pasaport fotokopisi
  – Başvuru formu
  – Doğum belgesinin kopyası
  – Kimlik kartının fotokopisi
  – Evlilik cüzdanı fotokopisi
  – Ebeveynlerin doğum/ölüm belgelerinin fotokopisi
  – Ebeveynlerin evlilik cüzdanının fotokopisi
  – Büyükanne ve büyükbabaların doğum/ölüm belgelerinin fotokopisi
  – Yüzün ne şekilde göründüğü dijital fotoğraf
  – Ailenizi, yaşanan göç ve diğer konuların açıkça belirtildiği otobiyografi
  Çocukların soybağı araştırması ve vatandaşlık başvurusu için de aynı belgeler talep edilmektedir.

  Başvuru belgelerinizin teslimi gerçekleştikten sonra 3 ila 8 ay içinde Soybağıyla Slovenya Vatandaşlığı başvuru sonucu size bildirilecektir. Süreç boyunca ek evrak talep edilebilir.
  Slovenya Göç departmanı tarafından, akraba bağlantınızın kabul edildiğine ve hükümetin geri dönüş programı için onay aldıktan sonra vatandaşlık sertifikanız şahsen size teslim edilecektir.

  Slovenya Vatandaşlık İşlemleri onaylanan kişi artık ülkenin resmi pasaport ve kimliği için gerekli formların doldurulmasının ardından tüm vatandaşlık haklarından faydalanabilecektir.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!