close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Slovenya Şoför Vizesi

  Slovenya Şoför Vizesi

  Slovenya şoför vizesi Schengen bölgesine seyahat edecek tır şoförleri için alınan bir vize kategorisidir.

  Slovenya şoför vizesi, Slovenya’ya yük veya yolcu taşıyacak kişilerin başvuru yaparak alması gerekli olan bir vizedir. Slovenya şoför vizesi ticari amaçla özel araçla ya da tırla Schengen bölgesine giriş yapmak ya da Schengen bölgesinden geçmek amacıyla yapılan vize başvurularını kapsamaktadır.

  Slovenya’yı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları ve Türkiye’de seyahat sonrası 2 ay geçerli yasal oturma izni olan yabancı uyruklu kişilerin Schengen vizesi almaları gereklidir. Schengen vizesi her 6 aylık dönemlerde en çok 90 gün Schengen bölgesinde kalma imkanı tanımaktadır. Pasaportun seyahat sonrası için en az 90 gün geçerli olması gereklidir.

  Slovenya’ya seyahat edecek umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının seyahatlerinden önce vize almaları gerekmektedir. T.C. hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri 90 güne kadar ikametlerinde vizeden muaftır.

  Slovenya şoför vizesi başvuru işlemleri Slovenya Konsolosluğuna, Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Slovenya şoför vizesi başvurusu için gerekli evraklar aşağıda belirtilmektedir. Başvurunun hızlı bir şekilde yapılabilmesi için talep edilen evrakların en kısa zamanda hazırlanması gereklidir. Slovenya şoför vizesine şahsen başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır.

  Slovenya şoför vizesi için gerekli evraklar

  • Vize başvuru formu: Tam ve eksiksiz olarak doldurulmuş, imzalanmış başvuru formu. E-posta adresi, ev adresi ile birlikte yazılmalı, cep telefonu başvuru sahibine ait olmalıdır. Başvuru formu mavi, siyah ya da bilgisayar ile doldurulabilir. Eğer başvuru sahibi 18 yaşını doldurmamışsa imza bölümleri anne veya babası tarafından imzalanmalıdır.
  • Pasaport: Seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliği bulunan, en az 2 boş vize sayfası bulunan pasaport. Varsa eski pasaporta ait son üç yıl içinde alınan Schengen vizelerinin fotokopileri. Pasaport fotokopisi, kimlik bilgilerinin olduğu sayfa ile pasaporttaki tüm işlem görmüş sayfaların fotokopisi.
  • Fotoğraf: İki adet son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz 35x45mm güncel fotoğraf.
  • Seyahat sağlık sigortası: Sağlık sigortası tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az öngörülen transit ve ikamet süresini kapsayan, asgari poliçe teminatı 30.000 olmalı ve minimum seyahat tarihlerini kapsamalıdır.
  • Davetiye: ziyarete gidilecek şirket tarafından alınmış, ziyaret tarihleri ve nedeninin belirtildiği şirketin kaşe ve yetkilisi tarafından imzalanmış. Davetiyelerin fotokopisi yeterlidir. Davetiyeler e-posta veya fax ile gönderilebilir.
  • İşveren izin yazısı: Çalışılan kurumdan alınmış antetli kağıda basılmış, şirket yetkilisi tarafından imza ve kaşeli işveren başvuru sahibinin seyahat tarihlerini, seyahat amacını ve çalışanın bu tarihler içerisinde izinli olacağını belirtmelidir. Dilekçe, Türkçe, İngilizce ya da Macarca yazılabilir.
  • Şoför listesi: Türkiye’deki firmanın tüm kayıtlı şoförlerinin gösterildiği antetli kağıda firma kaşeli, yetkilisi tarafından imzalanmış olması gereklidir.
  • Taşıt kayıt ve izin yazısı: Türkiye’deki firmadan alınan taşıt kayıt numaralarının belirtildiği izin yazısı, antetli kağıda yazılmış, kaşeli, firma yetkililerinin imzası bulunmalıdır.
  • Gelir durumunu gösteren belgeler;
   • Sgk işe giriş bildirgesi: İşveren tarafından verilmiş barkodlu ve güncel olmalıdır.
   • Sgk 4a hizmet dökümü: SGK müdürlüklerinden alınması gereklidir. Barkodsuz hizmet dökümleri kabul edilmemektedir.
  • Emekliliği gösteren belge
   • E-devletten alınmış ya da emeklilik maaşının yattığı banka hesap hesabının banka tarafından onaylatılması gereklidir. Emekli olmayanlar için zorunlu bir evrak değildir. Emekli olarak çalışanlar için son dört aya ait olan sgk destek prim ödendi gereklidir.

  Şirket evrakları

  • Şirketiniz tarafından temin edilmesi gerekenler;
   • Son 2 ay içinde alınmış faaliyet belgesi.
   • Ticaret sicil gazetesi, şirketin unvan ve ortaklarının belirtilmesi gereklidir.
   • Güncel vergi levhası.
   • Şirketin imza sirküleri. Şirket yetkilisinin bulunduğu ya da şirket yetkilisi tarafından vekalet verilmişse imza sirkülerine ek olarak vekalet ve vekalet verilen kişinin imza beyannamesi gereklidir.
  • Yeni cmr belgesi: Taşıt kayıt numarasının belirtildiği yeni nakliyeler için hazırlanmış olmalıdır.
  • Eski cmr belgesi: Taşıt kayıt numarasının belirtildiği eski nakliyeler için hazırlanmış olmalıdır.
  • Giriş çıkışların belirtildiği dilekçe: Schengen ülkelerine giriş ve çıkışların belirtildiği ve kalış günlerinin yazıldığı dilekçe. Dilekçe antetli kağıda yazılmış, kaşeli, firma yetkilileri tarafından imzalanmalıdır.
  • Ehliyet ve beynelmilel ehliyet fotokopisi: Ehliyet D tipi olmalı ve fotokopisinin okunaklı olması gereklidir. Beynelmilel ehliyet sürücünün uluslararası sürücü belgesidir. Bir yıldan eski olmamalıdır.
  • Nüfus cüzdan fotokopisi: Üzerinde T.C. kimlik numarasının yazması gereklidir.

  Not: Eğer birden fazla ülkeye gidilmesi halinde şehir veya ülke aktarmaları gösterilmeli ya da dilekçe ile belirtilmesi gereklidir.

  Slovenya şoför vize randevuları hakkında

  Slovenya şoför vize işlemlerinizin kabul edilebilmesi için öncelikle online olarak pasaport bilgilerinize istinaden randevu almanız gerekmektedir. Randevusuz başvurular kabul edilmemektedir. Randevu ile seyahat başlangıç tarihi arasında en az 15 iş günü olması dikkat ediniz. Randevu bilgilerinizde kimlik bilgileriniz seyahat amacınız yanlış seçilmesi halinde randevunuz geçersiz olacaktır. Vize başvuruları direk olarak Slovenya Konsolosluğuna yapılamamaktadır.

  Slovenya şoför vizesi ücret bilgisi ve danışmanlık hizmetleri için Hermes Vizeye ulaşabilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!