close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Slovakya Ticari Vize

  Slovakya Ticari Vize

  Slovakya ülkesine iş amacı ile toplantı, konferans, fuar katılımı, seminer gibi ticari amaç taşıyan seyahatlerde Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşları Slovakya ticari vize tabii olmaktadır.

  Slovakya ticari vize nasıl alınır en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Vize başvurularında yerine getirilmesi gereken bir takım prosedürlere yer verilmektedir. Bunlardan ilk vize başvurusuna uygun evrak listesini hazırlamanızdır. Slovakya’ya ticari vize başvuru işlemlerinin yapılabilmesi için davetiye şarttır.

  Slovakya’daki firmadan davet mektubunu alınmaması durumunda ticari vizenin alınma imkanı bulunmamaktadır. Slovakya ticari vize için istenen evraklar konsolosluğun kriterlerine göre hazırlanmalı, Slovakya’da ziyaret edilecek firmadan gönderilen yazı başvuru evraklarının arasına eklenmelidir.

  Slovakya’ya iş amacıyla seyahat edecek firma çalışanları ve şirket çalışanları Slovakya ticari vize başvurusu yapmak gerekmektedir. Konferans, iş ziyareti, fuar katılımı, etkinlik katılımı, iş görüşmesi, firma ziyareti gibi nedenlerle gerçekleştirilecek Slovakya seyahatleri, Slovakya ticari vize talebinin kapsamında değerlendirilmektedir.

  Slovakya ticari vize başvuru işlemlerinde Slovakya’da bulunan şirket tarafından gönderilecek davet mektubu önemlidir. Seyahatin masrafları eğer Slovakya’daki şirket tarafından karşılanıyorsa konaklamaya ait bilgilerle beraber seyahat masraflarının karşılandığının da belirtilmesi gerekmektedir.

  Slovakya ticari vize davetiyesi, Slovakya’daki firmanın antetli kağıdına yazılmalı, firmanın kaşesi, yetkili kişinin imzası ve davet mektubunu gönderen kişinin Slovakya kimliği ve pasaport fotokopisiyle beraber Slovakya ticari vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

  Ticari vize talep edilen başvuru sahiplerinin isimleri ve firmada çalıştıkları pozisyon davet mektubunda yer alması gereklidir. Eğer fuar katılımı için gidiliyorsa fuar yetkilileri tarafından alınan davetiye ve fuara kabul belgesi gibi belgeler talep edilebilmektedir.

  Slovakya ticari vize başvuru işlemleri

  Slovakya ticari vizesi için umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi T.C. vatandaşlarının vize başvuru işlemlerini başlatmaları gerekmektedir. Diğer resmi pasaportlar olan hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahiplerinin 90 günü aşmamak koşuluyla vize almalarına gerek bulunmamaktadır.

  Slovakya ticari vize başvuru işlemleri Slovakya Konsolosluğuna, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ya da seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Slovakya ticari vizesi için şahsen başvuru yapma şartı bulunmamaktadır.

  Slovakya’dan diğer Schengen bölgesinde yer alan ülkelere Slovakya ticari vizesi ile seyahat edilebilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir konu, ticari faaliyette bulunmak için gerçekleştirilecek seyahat birden fazla Schengen ülkesini kapsıyorsa en fazla kalınacak ülkeden vize başvurusu yapmak daha doğru olacaktır.

  Slovakya ticari vizesi alındığında o ülkede 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalma hakkı tanımaktadır. Slovakya ticari vizesi çalışmak, iş başvurusu yapmak ve işyeri açma gibi faaliyetleri gerçekleştirmek mümkün olmamaktadır.

  Slovakya ticari vizesi başvuru formu doldurulması gerekli olan evraklar arasında yer almaktadır. Vize başvuru formu başvuru sahibi hakkında konsolosluğun bilgi almasını sağlamaktadır. Slovakya ticari vize başvuru formunun büyük harflerle, okunaklı bir şekilde doldurulması istenmektedir. Slovakya vize başvuru formu İngilizce ve Türkçe olarak doldurulabilmektedir.

  2021 tarihinde Slovakya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 1,3 milyar dolar olarak gerçekleştirilmiş. Söz konusu rakam içindeki ihracat miktarı 384 milyon dolardır, aynı yıl içerisinde gerçekleşen ithalat tutarı ise 951 milyon dolar olarak hesaplanmıştır. Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2021 yılının ilk 3 çeyreğinde ise toplamda 923 milyon dolar tutarında ticaret hacmi oluşmuştur.

  Türkiye’den Slovakya’ya elektrikli makine ve aletler, otomotiv ürünleri, bakır ve sebze meyve ihraç edilmektedir. Slovakya’dan Türkiye’ye ithalat edilenler ise; demir çelik ürünleri, elektrikli makine ve aletler, otomotiv ve plastik.

  Slovakya ticari vizesi için gerekli evraklar

  Slovakya ticari vize için gerekli olan temel evraklar şu şekilde olmaktadır:

  Vize başvuru formu

  Başvuru sahibine ait bilgileri içermelidir. Form eksiksiz ve tam bir şekilde doldurulmuş olmalı ilgili kutucuk yine başvuru sahibi tarafından imzalanmış.

  Pasaport

  Seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliği olan pasaport. Pasaportun kimlik bilgilerinizi içeren sayfasının ve daha önce alınmış olan vizelerin fotokopisi.

  Nüfus cüzdanı fotokopisi

  Başvuru sahibinin T.C. kimlik numarasının yer aldığı kimlik fotokopisi.

  Fotoğraf

  2 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz biyometrik ölçülerde fotoğraf. Daha önce pasaportta ve vizede kullanılmamış olmalıdır.

  Seyahat sağlık sigortası

  Ülkede geçirilecek zamanın tamamını kapsayan, sağlık gerekçesiyle ülkeye geri dönüş, kalınan süre boyunca tıbbı müdahele gibi ortaya çıkabilecek tüm masrafları kapsayan seyahat sağlık sigortası. Asgari kapsam tutarı 30.000 Euro olmalıdır.

  Başvuru için gerekli olan destekleyici belgeler ve diğer başvuru koşulları şunlardır:

  1. Uçak ve otel seyahat rezervasyonlarını veya öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer belgeler

  2. Geçim kaynaklarını gösteren belgeler;

  • Şirkete ait son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü içerisinde seyahatin masraflarını karşılayacak tutarda bakiye olmalıdır.
  • Düzenli geliri gösteren belgeler, son 3 ayın maaş bordoları yetkili tarafından imzalı ve kaşeli

  3. Slovakya da yer alan şirket tarafından adınıza düzenlenmiş davet mektubu.

  4. Fuara katılacak kişiler için katılıma ilişkin evraklar

  Başvuru sahipleri, belirtilen belgelerden kendi durumlarına uygun olanları beyan edecektir.

  Başvuru sahibi çalışan ise;

  • Firmanın faaliyet belgesi
  • İşveren mektubu veya izin onayı
  • Yetkili kişinin imza sirküleri
  • Sgk işe giriş bildirgesi ve barkodlu sgk hizmet dökümü

  Başvuru sahibi çiftçi ise;

  Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi

  Başvuru sahibi şirket sahibi ise;

  • Şirketin ticaret odasındaki kaydı ve ticaret sicil gazetesinin kopyası
  • Vergi levhası, imza sirküsü, faaliyet belgesi

  Önemli not:

  Başvuru sahibinin geri alması gerekli olan evrakların (seyahat sağlık sigortası gibi) fotokopileri sunulmalıdır.

  Başvurunuzun incelenmesi esnasında konsolosluk ek evrak talep edebilmektedir.

  Slovakya ticari vizesi ücreti 2024

  Slovakya ticari vize ücreti belirli dönemlerde değişiklik gösterebilmektedir. Slovakya ticari vize, aile ziyareti, turistik vize gibi kısa süreli vizelerin ücreti ve uzun süreli ulusal vize ücretleri değişmektedir. Slovakya vize ücreti vize merkezi koordinasyon ücreti, konsolosluk harç giderlerini kapsamaktadır.

  Slovakya ticari vize başvurusu herhangi bir nedenden dolayı ret olduğu takdirde vize ücreti iade edilmemektedir. Güncel Slovakya ticari vize ücreti hemen Hermes Vize’den öğrenebilirsiniz.

  Slovakya ticari vize başvurunuz için randevu işlemleri gereklidir. Vize başvurularında randevunuz olmaması halinde işleminiz kabul edilmeyecektir. Hermes Vize uzmanlarından hemen danışmanlık alabilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!