close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Slovakya Ticari Vize

  Slovakya Ticari Vize

  Slovakya’ya ticari vize başvuru işlemlerinin yapılabilmesi için davetiye şarttır. Slovakya’daki firmadan davet mektubunu alınmaması durumunda ticari vizenin alınma imkanı bulunmamaktadır. Slovakya ticari vize için istenen evraklar konsolosluğun kriterlerine göre hazırlanmalı, Slovakya’da ziyaret edilecek firmadan gönderilen yazı başvuru evraklarının arasına eklenmelidir.

  Slovakya’ya iş amacıyla seyahat edecek firma çalışanları ve şirket çalışanları Slovakya ticari vize başvurusu yapmak gerekmektedir. Konferans, iş ziyareti, fuar katılımı, etkinlik katılımı, iş görüşmesi, firma ziyareti gibi nedenlerle gerçekleştirilecek Slovakya seyahatleri, Slovakya ticari vize talebinin kapsamında değerlendirilmektedir.

  Slovakya ticari vize başvuru işlemlerinde Slovakya’da bulunan şirket tarafından gönderilecek davet mektubu önemlidir. Seyahatin masrafları eğer Slovakya’daki şirket tarafından karşılanıyorsa konaklamaya ait bilgilerle beraber seyahat masraflarının karşılandığının da belirtilmesi gerekmektedir.

  Slovakya ticari vize davetiyesi, Slovakya’daki firmanın antetli kağıdına yazılmalı, firmanın kaşesi, yetkili kişinin imzası ve davet mektubunu gönderen kişinin Slovakya kimliği ve pasaport fotokopisiyle beraber Slovakya ticari vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Ticari vize talep edilen başvuru sahiplerinin isimleri ve firmada çalıştıkları pozisyon davet mektubunda yer alması gereklidir. Eğer fuar katılımı için gidiliyorsa fuar yetkilileri tarafından alınan davetiye ve fuara kabul belgesi gibi belgeler talep edilebilmektedir.

  Slovakya Ticari Vize Başvuru İşlemleri

  Slovakya ticari vizesi için umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi T.C. vatandaşlarının vize başvuru işlemlerini başlatmaları gerekmektedir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport sahiplerinin 90 günü aşmamak koşuluyla vize almalarına gerek bulunmamaktadır. Slovakya ticari vize başvuru işlemleri Slovakya Konsolosluğu’na, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri ya da seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Slovakya ticari vizesi için şahsen başvuru yapma şartı bulunmamaktadır.

  Slovakya’dan diğer Schengen bölgesinde yer alan ülkelere Slovakya ticari vizesi ile seyahat edilebilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir konu, ticari faaliyette bulunmak için gerçekleştirilecek seyahat birden fazla Schengen ülkesini kapsıyorsa en fazla kalınacak ülkeden vize başvurusu yapmak daha doğru olacaktır. Slovakya ticari vizesi alındığında o ülkede 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalma hakkı tanımaktadır. Slovakya ticari vizesi çalışmak, iş başvurusu yapmak ve işyeri açma gibi faaliyetleri gerçekleştirmek mümkün olmamaktadır.

  İlginizi Çekebilir  Slovakya Öğrenci Vizesi

  Slovakya ticari vizesi başvuru formu doldurulması gerekli olan evraklar arasında yer almaktadır. Vize başvuru formu başvuru sahibi hakkında konsolosluğun bilgi almasını sağlamaktadır. Slovakya ticari vize başvuru formunun büyük harflerle, okunaklı bir şekilde doldurulması istenmektedir. Slovakya vize başvuru formu İngilizce ve Türkçe olarak doldurulabilmektedir.

  2021 tarihinde Slovakya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 1,3 milyar dolar olarak gerçekleştirilmiş. Söz konusu rakam içindeki ihracat miktarı 384 milyon dolardır, aynı yıl içerisinde gerçekleşen ithalat tutarı ise 951 milyon dolar olarak hesaplanmıştır. Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2021 yılının ilk 3 çeyreğinde ise toplamda 923 milyon dolar tutarında ticaret hacmi oluşmuştur.

  Türkiye’den Slovakya’ya elektrikli makine ve aletler, otomotiv ürünleri, bakır ve sebze meyve ihraç edilmektedir. Slovakya’dan Türkiye’ye ithalat edilenler ise; demir çelik ürünleri, elektrikli makine ve aletler, otomotiv ve plastik.

  Slovakya Ticari Vize için Gerekli Evraklar

  Slovakya ticari vize için gerekli olan temel evraklar ve diğer şartlar şunlardır:

  Vize başvuru formu

  Başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve tam bir şekilde doldurulmuş imzalanmış.

  Pasaport

  Seyyahat sonrası en az 3 ay geçerliliği olan pasaport. Başvuru sahibinin pasaportu altında yer alan diğer kişilerden, reşit olmayanların herbirinin ayrı bir form doldurması gerekmektedir. Reşit olmayan çocukların ebeveynlerine ait pasaport altında seyahat etmeleri durumunda fotoğrafları, ebeveynlerinin pasaportunda yer alır. Pasaportun bilgi sayfasının ve daha önce alınmış olan vizelerin fotokopisi.

  Nüfus cüzdanı fotokopisi

  Başvuru sahibinin T.C. kimlik numarasının yer aldığı kimlik fotokopisi.

  Fotoğraf

  2 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz biyometrik ölçülerde fotoğraf.

  Seyahat sağlık sigortası

  Ülkede geçirilecek zamanın tamamını kapsayan, sağlık gerekçesiyle ülkeye geri dönüş, kalınan süre boyunca tıbbı müdahele gibi ortaya çıkabilecek tüm masrafları kapsayan seyahat sağlık sigortası. Asgari kapsam tutarı 30.000 Euro olmalıdır.

  İlginizi Çekebilir  Slovakya Turistik Vize

  Başvuru için gerekli olan destekleyici belgeler ve diğer başvuru koşulları şunlardır:

  1. Uçak ve otel seyahat rezervasyonlarını veya öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer belgeler

  2.Geçim kaynaklarını gösteren belgeler;

  • Son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü
  • Düzenli geliri gösteren belgeler, son 3 ayın maaş bordoları

  3. Fuara katılacaks agiriş kartı ya da katılıma ilişkin evraklar

  Başvuru sahipleri, belirtilen belgelerden kendi durumlarına uygun olanları beyan edecektir.

  Başvuru sahibi çalışan ise;

  • Firmanın faaliyet belgesi
  • İşveren mektubu veya izin onayı
  • Yetkili kişinin imza sirküleri
  • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü

  Başvuru sahibi çiftçi ise;

  Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi

  Başvuru sahibi şirket sahibi ise;

  • Şirketin ticaret odasındaki kaydı ve ticaret sicil gazetesinin kopyası
  • Vergi levhası

  Sponsor veya konaklamaya ilişkin belge

  • Orijinal noter onaylı davetiye veya teminat mektubu

  Önemli Not:

  Başvuru sahibinin geri alması gerekli olan evrakların (seyahat sağlık sigortası gibi) fotokopileri sunulmalıdır.

  Başvurunuzun incelenmesi esnasında konsolosluk ek evrak talep edebilmektedir.