close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Slovakya Şoför Vizesi

  Slovakya Şoför Vizesi

  Slovakya şoför vizesi Schengen bölgesine çalışmaya gidecek olan tır şoförleri için alınan bir vize kategorisidir. Slovakya şoför vizesi, Slovakya’ya yük veya yolcu taşıyacak kişilerin başvuru yapması gerekli olan bir vize türüdür.

  Slovakya şoför vizesi, ticari amaçlarla özel araçla ya da tırla Schengen alanına gitmek ya da Schengen bölgesinden geçmek amacıyla yapılan vize başvurularını kapsar.

  Slovakya şoför vizesi için umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize almaları gereklidir. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.

  Slovakya şoför vizesi başvuruları Slovakya Konsolosluğuna, konsolosluk tarafından yetki verilmiş vize merkezleri veya seyahat acenteleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Slovakya şoför vizesi için şahsen başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır.

  Slovakya şoför vizesi başvurusu için gereken evraklar aşağıda belirtilmektedir. Vize başvuru işlemlerinin tamamlanması için talep edilen evrakların en kısa zamanda hazırlanması gereklidir.

  Önemli not: 25 Eylül 2021 tarihinden itibaren herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyan etmemiş vize başvuru sahipleri biyometrik bilgilerini parmak izi (VIS) merkezinde, parmak izi beyan etmek üzere davet edilecektir. Söz konusu olan tarihten sonra Schengen vizesi almış olan kişilerin parmak izi bilgileri 5 yıl süreyle geçerli olacağından parmak izi için başvuru merkezlerine gitmelerine gerek bulunmamaktadır.

  Slovakya şoför vizesi için gerekli evraklar

  Ticari amaçlarla tırla Schengen alanına girmek ya da Schengen alanından geçmek amacıyla yapılan Schengen vize başvuruları için gereken evraklar. Slovakya şoför vizesi için gerekli olan belgeler ve koşullar şunlardır:

  Vize başvuru formu

  Başvuru sahibi tarafından tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulup imzalanmış başvuru formu.

  Pasaport

  Seyahat sonrası için en az 3 ay geçerliliği olan pasaport. Pasaportta karşılıklı olarak en az 2 sayfa boş olmalıdır. Pasaportun bilgi sayfasının ve daha önce alınan vizelerin fotokopileri.

  Nüfus cüzdanı fotokopisi

  Başvuru sahibinin T.C. kimlik numarasının yer aldığı kimlik fotokopisi.

  Fotoğraf

  2 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz biyometrik ölçülerde fotoğraf.

  Seyahat sağlık sigortası

  Ülkede geçirilecek zamanın tamamını kapsayan, sağlık gerekçesiyle ülkeye geri dönüş, kalınan süre boyunca tıbbı müdahele gibi ortaya çıkabilecek tüm masrafları kapsayan seyahat sağlık sigortası. Asgari kapsam tutarı 30.000 Euro olmalıdır.

  Başvuru için gereken destekleyici evraklar ve diğer şartlar şunlardır:

  1. Firma teminat yazısı ve firmanın üyesi olması durumunda UND (Uluslararası nakliyeciler derneği) tarafından verilen teminat yazısı.
  2. Firma sürücülerinin listesi
  3. Sürücün işe giriş bildirgesi, sgk hizmet dökümü ve sürücü için yapılan önceki sgk ödemeleri listesi.
  4. Firmanın ticaret odası kaydı
  5. C2 belgesi (ihracat izni)
  6. Sürücünün ulusal ya da uluslararası sürücü belgesi
  7. AB’deki bir firmadan orijinal davet mektubu veya iş ortaklığı belgesi noter onaylı.

  Önemli not:

  Başvuru sahibinin geri alması gerekli olan evrakların (seyahat sağlık sigortası gibi) fotokopileri sunulmalıdır.

  Başvurunuzun incelenmesi esnasında konsolosluk ek evrak talep edebilmektedir.

  Slovakya şoför vize kaç günde çıkar?

  Slovakya şoför vizesi başvuru işlemlerinin sonuçlanması ortalama olarak 12-15 iş günüdür. Slovakya Konsolosluğu’nun belirtmiş olduğu sürede vizenin sonuçlanabilmesi için vize kriterlerine uygun olması gereklidir.

  Slovakya Konsolosluğu başvuru sahibinden ek evrak talep edebilmektedir. Vize başvuru işlemlerinin seyahat tarihinden en az 15 gün içerisinde yapılması tavsiye edilmektedir.

  Slovakya şoför vizesi nasıl alınır gerekli evraklar gibi güncel veriler ile sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

  Slovakya şoför vizesi ücreti ve danışmanlık hizmetleri hakkında bilgi için Hermes Vizeye ulaşabilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!