close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Slovakya Kültürel Sportif Konferans Vizesi

  Slovakya Kültürel Sportif Konferans Vizesi

  Slovakya Schengen bölgesine dahil olduğu için Slovakya vize başvuru işlemleri Schengen vizesi olarak verilmektedir. Slovakya’ya kültürel faaliyetler, spor müsabakaları ve sportif aktiviteler, konferans, seminer gibi organizasyonlara katılmak amacıyla seyahat edecek kişiler için kültürel sportif ya da konferans vizesi kategorisinde vize başvurusu yapabilmektedir.

  Slovakya kültürel konferans vizesi başvurusu yapılırken dikkat edilmesi gerekli olan önemli konulardan birisi de Slovakya vize süresinin iyi kullanılmasıdır. Birden fazla ülkeye seyahat edilecekse Slovakya vizesini aldıktan sonra gidilecek ilk ülkenin Slovakya olması tavsiye edilmektedir. Slovakya vizesi sahibi kişiler seyahatlerini Slovakya’dan başlatmak koşuluyla diğer Schengen ülkelerine de seyahat edebilirler.

  Slovakya kültürel sportif konferans vizesi için umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günü aşmamak koşuluyla vizeden muaftır.

  Slovakya kültürel sportif konferans vizesi başvuruları Slovakya Konsolosluğu’na, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri ya da seyahat acenteleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Slovakya kültürel sportif konferans vizesi için şahsen başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır.

  Slovakya kültürel sportif konferans vizesinin onaylanabilmesi için Slovakya Konsolosluğu’nun vize prosedürleri tam ve doğru bir şekilde yerine getirilmelidir. Slovakya kültürel sportif konferans vizesi başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca Slovakya Konsolosluğu’nun inisiyatifinde bulunmaktadır. Slovakya Konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde başvuru sahibini görüşmeye davet edebilmektedir.

  Slovakya Kültürel Sportif Konferans vizesi başvurularının sonuçlanma süres yaklaşık olarak 5-7 iş günüdür. Slovakya Konsolosluğu’nun belirtmiş olduğu sürede vizenin sonuçlanması için başvurunun vize prosedürlerine uygun olması gereklidir.

  Slovakya Kültürel Sportif Konferans vize ücreti belirli dönemlerde değişiklik göstermiştir. Slovakya vize ücreti vize merkezi koordinasyon ücreti ve konsolosluk harç giderlerini kapsamakta olup harç bedellerinin ödendiğine istinaden dekontun başvuru evrakları arasında bulunması gerekmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Slovakya Ticari Vize

  Slovakya Kültürel Sportif Konferans Vizesi için Gerekli Evraklar

  Slovakya kültürel, sportif veya konferans etkinliklerine katılmak için gerekli belgeler. Başvuru için gerekli olan temel evraklar ve şartlar şunlardır:

  Vize başvuru formu

  Vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu.

  Pasaport

  Seyahat sonrası için en az 3 ay geçerliliği olan pasaport. Pasaportun bilgi sayfasının ve daha önce alınan vizelerin fotokopisi. Reşit olmayan kişilerin her birinin ayrı form doldurması gerekmektedir.Reşit olamayan çocukların ebeveynlerine ait pasaport altında seyahat etmeleri durumunda fotoğrafları, ebeveynlerinin pasaportunda yer alır.

  Muvafakatname

  Başvuru sahibi reşit değil, 18 yaşın altındaysa, ebeveyninden noter tasdikli muvafakatname gereklidir.

  Kimlik fotokopisi

  Başvuru sahibinin T.C. kimlik numarasının yer aldığı nüfus cüzdanı fotokopisi.

  Fotoğraf

  Son 6 ay için de çekişmiş 2 adet arka fonu beyaz biyometrik ölçülerde fotoğraf.

  Seyahat sağlık sigortası

  Ülkede geçirilecek sürenin tamamını kapsayan, sağlık gerekçesiyle ülkeye geri dönüş, kalınan süre boyunca tıbbı müdahele gibi oluşacabilecek tüm masrafları kapsayan seyahat sağlık sigortası.

  Başvuru için gerekli olan destekleyici belgeler ve şartlar şunlardır:

  Uçak bileti rezervasyonu

  Uçak, seyahat rezervasyonları veya ulaşım aracına ilişkin belgeler.

  Konaklamaya ilişkin belge

  Otel rezervasyonu vb.

  Geçim kaynaklarını gösteren evraklar

  Son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü ve düzenli bir geliri gösteren belgeler, son 3 ayın maaş bordroları.

  Belirtilen belgeler ziyaretin amacına uygun olarak ibraz edilmelidir.

  Kültürel etkinlik ya da konferanslara katılım amacıyla;

  1.Etklinliği ya da organizasyonu düzenleyen şirket tarafından gönderilen orijinal davet mektubu veya kültürel hizmet sağlayıcısı ile imzalanan sözleşme veya yaratıcı bir eser için gönderilen davet mektubu.

  Spor etkinlikleri amacıyla;

  • Spor kulübü ya da spor federasyonu tarafından gönderilen ve spor etkinliğine katılımı teyit eden orijinal davetiye veya akreditasyonu belgesi.
  • Gönderen spor kulubü veya spor federasyonundan alınan sporcu lisansı
  İlginizi Çekebilir  Slovakya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

  Başvuru sahibinin kişisel durumuna istinaden aşağıdaki belgeler, başvuru sahipleri tarafından beyan edilmelidir.

  • Başvuru sahibi çalışan ise;
  • Firmanın faaliyet belgesi
  • İşveren tarafından verilen mektup veya izin onayı
  • Yetkili kişinin imza sirküleri
  • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü

  Başvuru sahibi çiftçi ise;

  • Ziraat odası tarafından verilen çiftçi belgesi

  Başvuru sahibi şirket sahibi ise;

  • Firmanın ticaret odasındaki kaydı ve ticaret sicil gazetesinin bir nüshası
  • Vergi levhası

  Başvuru sahibi emekli ise;

  • Emekli maaşını gösteren belge, banka hesap özeti ya da emekli cüzdanı

  Başvuru sahibi öğrenci ise;

  • Öğrenci belgesi
  • Başvuru sahibi reşit değilse, 18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa;
  • Ebeveyninden orijinal noter tasdikli muvafakatname

  Önemli Not:

  Başvuru sahibinin geri alması gerekli olan orijinal evrakların (örneğin seyahat sağlık sigortası) fotokopileri beyan edilmelidir.

  Başvurunun incelenmesi esnasında konsolosluk tarafından ek evrak istenebilmektedir.