close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu

  Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu

  Ülkelerin, diğer ülkelerin kozmopolit ve ticari kentlerine, bulunulan ülkenin mülki amirleri ile iletişim kurma, vize başvuru işlemleri, pasaport yenileme, temsil edilen ülke vatandaşlarının doğum, evlilik, ölüm gibi durumları ile ilgilenme, ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki durumlarda çözüm üretmek için kurdukları merkezlere konsolosluk denmektedir.

  Uluslararası bir hukuk devletinin diğer devletlerde konsolosluk kurmasının zorunlu olmadığı da belirtilmektedir. Fakat devletler diğer devletler neznindeki çıkarlarını ve diğer ülkelerde yaşamakta olan vatandaşlarının çıkarlarını ve haklarını korumak amacıyla konsolosluk açmaktadırlar. Konsoloslukların açılması bulunulan ülke devletinin izni ile mümkündür. Bununla birlikte alınan bu izin devletin talimatı doğrultusunda kaldırılabilir.

  Slovakya Dışişleri Bakanlığı tarafından gidilecek olan ülkede bulundukları şehrin yetkili kişileri ile iletişimde bulunarak kendisi için öngörülen görevleri yerine getirmek üzerwe atanan kişilere konsolos denmektedir. Konsolosllar bulundukları şehrin büyüklüğü ve ticari niteliği temel olarak alınarak başkonsolos, konsolos ve konsolos yardımcı olarak hizmet vermektedir.

  Slovakya Konsolosluğu, konsolosluk çalışanları diplomatik temsilci vasfına sahip değildirler. Resmi olarak diplomatik görevlere atanan kişiler haricinde kalanlara diplomatik ayrıcalık tanınmamaktadır. Fakat görevlerini yerine durumda bürokratik ve adli konularda belirli ayrıcalıklara sahp olurlar. Konsolosluk binalarının dokunulmazlıkları bulunmaktadır.

  Slovakya Konsolosluğu’nun Görevleri

  Slovakya Konsolosluğu, resmi bir makam olmasına rağmen diplomatik yetkiye sahip değildir. Türkiye’de ülkesinin çıkarlarını koruyan ve resmi süreçleri devam ettiren resmi bir kurumdur. Slovakya Konsolosluğu’nun görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle tasarlanmıştır.

  Slovakya Konsolosluğu’nun amacı, Türkiye Devleti içindeki ticari çıkarlarını korumak, geliştirmek, pasaport yenilemek, tıbbi, kanuni, eğitim öğrenim alanında yardım sağlamak, bulunduğu ülkenin resmş otoriteleri ile iletişim kurma, yurtdışında ölüm, doğum, ayrılık gibi konularla ilgili olmaktır.

  Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye’de yaşayan Slovakya vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni olan yabancı uyruklu kişilerin vize işlemleri ile Türkiye’de ikamaet eden Slovakya vatandaşlarının vatandaşlık işlemleri, oturum işlemleri, kayıt işlemleri gibi resmi işlemlerin yapıldığı Slovakya Büyükelçiliği dışında Türkiye’deki resmi kurumdur.

  İlginizi Çekebilir  Slovakya Edirne Fahri Konsolosluğu

  Slovakya ulusal vizesi (uzun süreli) almak için Slovakya Başkonsolosluğu veya Slovakya Büyükelçiliği Konsolosluk vize bölümüne başvuru yapılması gereklidir. Slovakya kısa süreli (Schengen vizesi) vizesi için ise (180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla) Slovakya Başkonsolosluğu İstanbul’un yetki verdiği vize başvuru merkezlerine başvuru yapılabilmektedir.

  Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

  Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bartın, Bursa Bolu, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kütahya Kocaeli, , Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Zonguldak.

  Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu İletişim
  Adres: Bambu Sok. No: 634330 Levent / İSTANBUL
  Telefon: (212) 317 94 30 /317 94 31
  Fax: (212) 317 94 29
  E mail: cons.istanbul@mzv.sk

  Slovakya Konsolosluğu 2023 yıl için tatil günleri

  1 Ocak Yeni Yıl
  6 Ocak 3.Kral Günü
  9 Nisan Paskalya
  21- 23 Nisan Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  1 Mayıs İşçi Bayramı
  8 Mayıs Faşizme Karşı Zafer Günü
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
  29 Haziran- 2 Temmuz Kurban Bayramı
  5 Temmuz Aziz Cyrilus, Aziz Methodius Günü
  15 Temmuz Demokrasi Günü
  29 Ağustos Slovak Ulusal Ayaklanma Günü
  30 Ağustos Zafer Bayramı
  1 Eylül Slovakya Anayasa Günü
  15 Eylül Koruyucu Aziz Günü
  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  1 Kasım Tüm Azizler Günü
  17 Kasım Demokrasi Günü
  25 Aralık Noel Arefesi

  Bize Ulaşın!

   Seyahat Süresi