close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu

  Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu

  Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu hakkında yazımızda bilgilere yer verilmiştir. Ülkelerin, diğer ülkelerin kozmopolit ve ticari kentlerine, bulunulan ülkenin mülki amirleri ile iletişim kurma, vize işlemleri, pasaport yenileme, temsil edilen ülke vatandaşlarına doğum, evlilik, ölüm gibi durumları ile ilgilenme ve hukuki durumlarda çözüm üretmek için kurdukları merkezlere konsolosluk denmektedir.

  Uluslararası bir hukuk devletinin diğer devletlerde konsolosluk kurmasının zorunlu olmadığı da belirtilmektedir. Fakat devletler diğer devletler nezdindeki çıkarlarını ve diğer ülkelerde yaşamakta olan vatandaşlarının çıkarlarını ve haklarını korumak amacıyla konsolosluk açmaktadırlar.

  Konsoloslukların açılması bulunulan ülke devletinin izni ile mümkündür. Bununla birlikte alınan bu izin devletin talimatı doğrultusunda kaldırılabilir.

  Slovakya Dışişleri Bakanlığı tarafından gidilecek olan ülkede bulundukları şehrin yetkili kişileri ile iletişimde bulunarak kendisi için öngörülen görevleri yerine getirmek üzere atanan kişilere konsolos denmektedir.

  Konsolosluklar bulundukları şehrin büyüklüğü ve ticari niteliği temel olarak alınarak başkonsolos, konsolos ve konsolos yardımcı olarak hizmet vermektedir.

  Slovakya Konsolosluğu, konsolosluk çalışanları diplomatik temsilci vasfına sahip değildirler. Resmi olarak diplomatik görevlere atanan kişiler haricinde kalanlara diplomatik ayrıcalık tanınmamaktadır.

  Fakat görevlerini yerine durumda bürokratik ve adli konularda belirli ayrıcalıklara sahip olurlar. Konsolosluk binalarının dokunulmazlıkları bulunmaktadır.

  Slovakya Konsolosluğunun görevleri

  Slovakya Konsolosluğu, resmi bir makam olmasına rağmen diplomatik yetkiye sahip değildir. Türkiye’de ülkesinin çıkarlarını koruyan ve resmi süreçleri devam ettiren resmi bir kurumdur. Slovakya Konsolosluğu’nun görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle tasarlanmıştır.

  Slovakya Konsolosluğu’nun amacı, Türkiye devleti içindeki ticari çıkarlarını korumak, geliştirmek, pasaport yenilemek, tıbbi, kanuni, eğitim öğrenim alanında yardım sağlamak, bulunduğu ülkenin resmi otoriteleri ile iletişim kurma, yurtdışında ölüm, doğum, ayrılık gibi konularla ilgili olmaktır.

  Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye’de yaşayan Slovakya vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni olan yabancı uyruklu kişilerin vize işlemlerine hizmet sunmaktadır. Türkiye’de ikamet eden Slovakya vatandaşlarının vatandaşlık işlemleri, oturum işlemleri, kayıt işlemleri gibi resmi işlemlerin yapıldığı Slovakya Büyükelçiliği dışında Türkiye’deki resmi kurumdur.

  Slovakya ulusal vizesi (uzun süreli) almak için Slovakya Başkonsolosluğu veya Slovakya Büyükelçiliği Konsolosluk vize bölümüne başvuru yapılması gereklidir. Slovakya kısa süreli (Schengen vizesi) vizesi için ise (180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla) Slovakya Başkonsolosluğu İstanbul’un yetki verdiği vize başvuru merkezlerine başvuru yapılabilmektedir.

  Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesi

  Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bartın, Bursa Bolu, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kütahya Kocaeli, , Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Zonguldak.

  Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu adres ve iletişim Adres: Bambu sok. no: 634330 Levent / İstanbul Telefon: (212) 317 94 30 /317 94 31 Fax: (212) 317 94 29 E mail: cons.istanbul@mzv.sk

  Slovakya Konsolosluğu 2024 yıl için tatil günleri

  1.Oca Yeni Yıl
  6.Oca 3.Kral Günü
  9.Nis Paskalya
  10-12 Nisan Ramazan Bayramı
  23.Nis Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  1.May İşçi Bayramı
  8.May Faşizme Karşı Zafer Günü
  19.May Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
  17-19 Haziran Kurban Bayramı
  5.Tem Aziz Cyrilus, Aziz Methodius Günü
  15.Tem Demokrasi Günü
  29.Ağu Slovak Ulusal Ayaklanma Günü
  30.Ağu Zafer Bayramı
  1.Eyl Slovakya Anayasa Günü
  15.Eyl Koruyucu Aziz Günü
  29.Eki Cumhuriyet Bayramı
  1.Kas Tüm Azizler Günü
  17.Kas Demokrasi Günü
  25.Ara Noel Arefesi

  Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu güncel bilgilere yer verilmiştir. Hermes Vize bir danışmanlık firması olmaktadır.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!