close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Sırbistan Vizesi

  Sırbistan Vizesi

  Sırbistan devletine seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Sırbistan vizesi için başvuruda bulunmak zorundadırlar. Bu kişilerin pasaportunda geçerli Schengen vizesi bulunuyorsa, mevcut vize ile Sırbistan’a vize başvurusu yapmadan seyahat edebilirler.

  Hususi(yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve diplomatik (siyah) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Sırbistan vizesi başvuru işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar. Uzun süreli (çalışma, oturum vb. ) ikamet gerektiren seyahatler için Sırbistan’a seyahat edecek olan umuma mahsus (bordo), hususi (yeşil) pasaport, hizmet(gri) pasaportu hamili kişiler Sırbistan vize işlemlerine tabi tutulmaktadırlar.

  Sırbistan’a kısa süreli ya da uzun süreli sebeplerle seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve ülkemizde ikamet izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları vize başvurularını Sırbistan Konsolosluğu ve Sırbistan Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş kurumlara ya da vize başvuru merkezleri ile turizm/seyahat acentelerine yapmalıdır.

  Sırbistan vizesi

  Sırbistan devleti 2024 yılı itibari ile T.C. sıradan pasaport olan umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlardan seyahatlerini gerçekleştirebilmeleri için vize almalarını istemektedir.

  Sırbistan vizesi türleri seyahat amacına göre belirlenmiştir. Sırbistan turistik, Sırbistan ticari, Sırbistan aile ziyareti, Sırbistan transit kısa süreli vize türleri olmaktadır.

  Sırbistan’a seyahat etmeyi planlayan kişiler, bu ülkeye 90 günden daha kısa sürecek olan Sırbistan seyahatleri için Sırbistan kısa süreli vize kategorisine başvuru yapmalıdırlar. Sırbistan’a 90 günden daha uzun sürecek sebeplerle seyahat edecek olan vatandaşlar ise ulusa vize kategorisi olan uzun süreli Sırbistan vizesi için başvuru yapmalıdırlar.

  Sırbistan vize çeşitleri

  Sırbistan devletine seyahat edecek olan kişiler Sırbistan vizesi başvurularını planladıkları seyahatin amacına uygun yapmalıdır. Sırbistan vizesi yapılacak seyahatin amacına göre;

  • Sırbistan turistik vizesi
  • Sırbistan aile ve arkadaş ziyareti vizesi
  • Sırbistan ticari vizesi
  • Sırbistan oturma vizesi
  • Sırbistan çalışma vizesi gibi sınıflar halinde değerlendirilmektedir.

  Sırbistan vizesi en fazla 90 gün konaklama hakkı tanımaktadır. Sırbistan uzun süreli (ulusal) vize: Sırbistan devletinde 90 günden daha uzun süre konaklama gerektiren sebeplerle seyahat etmesi gereken kişilerin başvurması gereken vize tipidir.

  Sırbistan vizesi için gerekli belgeler

  Sırbistan vizesi için başvuru yapacak kişiler öncelikle Sırbistan vizesi başvuru formunu doldurmalıdır. Sırbistan vizesi başvuru formu İngilizce veya Türkçe olmalıdır.

  Sırbistan Konsolosluğuna Sırbistan vizesi için ibraz edilen evraklar, başvuru sahibinin Sırbistan’a seyahat etme amacını, seyahat masraflarının ne şekilde karşılanacağını ve kişinin Türkiye’ye geri dönmek konusunda kararlı olduğunu gösterir nitelikte olmalıdır.

  Sırbistan vize ücreti 2024

  Sırbistan’a seyahat etmek isteyen kişiler, Sırbistan vize ücreti her başvuru sahibinden tahsil edilmektedir. Ancak vize başvuru sahibinin yaş statüsüne göre farklılıklar söz konusu olabilecektir. Vize harç ücreti yanı sıra başvuru merkezi ücreti ek hizmet gibi ücretlendirme de olabilmektedir. 0-6 yaş, 6-12 yaş ve üzeri başvuru sahipleri için lütfen güncel ücret bilgisi alınız.

  Biyometri işlemi

  Sırbistan vize başvurunuz için daha önce parmak izi vermemeniz halinde başvuru için parmak izi vermeniz için davet edilebilirsiniz.

  Parmak izinden muaf olan kişiler şu şekilde olmaktadır;

  • Devlet ve hükümet liderleri, aileleri ve beraberinde seyahat eden kişiler, uluslararası organizasyonlar tarafından resmi nedenlerle davet edilen kişiler parmak izi işleminden muaftır.
  • Krallar, hükümdarlar ve birinci derece yakınları üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettikleri zamanlarda biyometri işlemi yaptırmak zorunda değildir.
  • Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumda olan kişiler engellerini doktor raporu ile desteklemek şartıyla biyometri işleminden muaf tutulmaktadır. Böyle durumlarda 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın parmak izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıda parmak izi alınır. Ancak parmak izi verilmesi önündeki engel geçiciyse, başvuru sahibi engelin ortadan kalkmasından sonra yapacağı ilk vize başvurusunda parmak izi taraması yaptırmalıdır.
  • 12 yaşından küçük çocuklar biyometri işlemine tabi tutulmazlar.

  Biyometri işleminde dijital bir parmak tarayıcıyla ellerde bulunan 10 parmağın izi alınır. Parmak izi alma işlemi gizlilik çerçevesinde yapılmaktadır. Sırbistan’a seyahat etmek amacıyla vize başvurusunda bulunan kişiler biyometri işlemleri yapılırken herhangi bir sorun oluşmaması için, parmaklarında kesik, hasar ya da kına olmamasına dikkat etmelidir.

  Sırbistan vizesi kaç günde çıkar?

  Vize başvurusu için talep edilen evraklar eksiksiz ve doğru olarak temin edilip, ibraz edildiği durumda Sırbistan vizesi başvuruları 15 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Sırbistan vizesi başvurusunda bulunacak vatandaşların vize başvurularının Sırbistan ve Türkiye resmi tatillerine denk gelmesi durumunda aksaklık yaşanabileceğini dikkate alarak vize başvurularını olabildiğince erken yapmalıdır.

  Sırbistan vizesi ile ilgili sık sorulan sorular

  Sırbistan’ vize gerekli mi?

  Bordo umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları planladıkları Sırbistan seyahati öncesinde 2024 yılı itibari ile vize alması gereklidir. T.C. diğer resmi pasaportları olan diplomatik, hususi ve hizmet pasaportuna sahip Türk vatandaşları yapacakları seyahat 180 gün içinde 90 günü aşmıyorsa vize almalarına gerek olmayıp bu süreyi aşan seyahatler için vize almaları gerekmektedir.

  Sırbistan vizesi ne kadar sürede çıkar?

  Sırbistan vizesinin sonuçlanma süresi başvurduğunuz vizenin türüne, başvuruda bulunduğunuz döneme göre değişmektedir. Konsolosluğun yoğun olması ya da ek evrak istemesi gibi farklı bir durum olması halinde vize çıkış süresini etkileyebilmektedir.

  Sırbistan vizesi için gereken fotoğraf ölçüsü nedir?

  Sırbistan vizesi için istenen fotoğraf 3,5×4,5cm ölçülerinde biyometrik olmalıdır. Fotoğrafın arka fonu beyaz ve güncel olması da gerekmektedir.

  Uzun süreli Sırbistan öğrenci vizesi için pasaportunuzun geçerlilik süresi seyahat sonrası en az 6 ay olmalıdır. Bu konu hakkındaki bilgiyi Sırbistan Ankara Büyükelçiliğinden teyit ediniz.

  Hizmet pasaportu sahibi Türk vatandaşları Sırbistan vizesi almalı mıdır?

  Hizmet pasaportu sahibi Türk vatandaşlarının yapacakları seyahat 180 gün içinde 90 günü geçmiyorsa Sırbistan vizesi almasına gerek yoktur, bu süreyi geçen seyahatler içinse Sırbistan vizesi alması gerekmektedir.

  Sırbistan vizesi Schengen vizesi midir?

  Sırbistan Ülkesi Schengen ülkeleri arasında yer almamaktadır. Sırbistan vizesi ile schengen ülkelerine seyahat edemeyeceksiniz. 

  Sırbistan vizesi hakkında detaylı bilgi ve danışmanlık için Hermes Vize ile iletişime geçebilirsiniz.

   

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!