close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Samos Vizesi ve Yunanistan Kapı Vizesi

  Samos Vizesi ve Yunanistan Kapı Vizesi

  Samos Adası seyahat planı olan Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahiplerin seyahatlerini gerçekleştirebilmeleri için Yunanistan Kapı Vizesi veya Yunanistan Schengen Vizesi sahibi olmaları gerekmektedir. Türkiye sınırları içerisinde oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşlarının vize sahibi olma zorunlulukları bulunmaktadır.

  Ayrıca Rusya, Belarus ve Ukrayna vatandaşlarının da Samos seyahatleri için vize sahibi olmaları gerekmektedir. Yunanistan Kapı vizesi tek ve çift girişli seçenekleri ile kapı vizesi uygulaması dahilinde olan Rodos, Kos, Midilli, Samos, Meis ve Sakız adalarında en fazla 15 gün konaklama hakkı tanımaktadır.

  Samos vizesi kısa süreli vize türleri arasında yer alması nedeniyle Yunanistan Konsolosluğu doğrudan yapılan kapı vizesi başvurularını kabul etmemektedir. Yunanistan Samos vizesi başvuruları akredite seyahat acentaları ve vize başvuru merkezleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Vize başvurularının seyahat tarihinin en az 4 iş günü öncesinden gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

  Pasaport üzerinden daha önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisine seyahat ettiğini gösteren vize etiketi olan vatandaşların kapı vizesi başvuruları kabul edilmemektedir. Kapı vizesi başvurusunun işleme alınması için K.K.T.C giriş vize damgası bulunan vatandaşların yeni bir pasaport sahibi olmaları gerekmektedir.

  Aydın ilinin Kuşadası ilçesinden düzenlenen ortalama bir buçuk saat süren feribot seferleri ile Samos adasında seyahat edilebilmektedir. Yunanistan a ait 12 ada içerisinden yüzölçümü en büyük olan Samos adası Türkiye de Sisam adı ile bilinmektedir. Yunanistan sınırları içerisinde ya da kapı vizesi uygulaması dahilinde olmayan adalara seyahat edebilmek için Yunanistan Schengen vizesi sahibi olma şartı koşulmaktadır. Samos vizesi sahibi olarak kapı vizesi uygulamasında dahilinde olmayan diğer adalara ve Yunanistan anakarasına giriş yapılamamaktadır.

  Samos Adası / Yunanistan Kapı Vizesi Gerekli Evrakları

  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Pasaport kimlik bilgileri ile aynı bilgilere sahip olan nüfus cüzdanın ön ve arka yüzüne ait fotokopisi ibraz edilmelidir.
  • Pasaport Fotokopisi: Başvuru aşamasında pasaportun fotokopisi talep edilmektedir. Samos adası seyahati sırasında sınır görevlilerinin kontrolü ve vize basımı için pasaport aslının mutlaka başvuru sahibinin yanında olması gerekmektedir. Kapı vizesi başvurusu yapılan pasaportun seyahat bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Pasaport içerisinde vize basımı için 2 boş sayfa yer alması zorunluluğu bulunmaktadır. 10 yıldan daha eski pasaport ile vize başvurusu yapılmamalıdır.
  • Vize Başvuru Formu: Yunanistan kapı vizesi başvuru formu Yunanistan Schengen vize başvuru formu ile aynıdır fakat doldurulması aşamasında seyahat amacının net olarak belirtilmesi gerekmektedir. Vize başvuru İngilizce ya da Yunanca dillerinden biri ile büyük harfle doldurulmalı ve Türkçe karakter içermemelidir.
  • Biyometrik Fotoğraf: Güncel bir tarihte çekilmiş olması gereken 2 adet biyometrik fotoğrafın uluslararası ölçülere uygun olması gerekmektedir.
  • Samos Adası Feribot Bileti: Başvuru aşamasında talep edilen feribot biletinin başvuru sahibi tarafından satın alınmış olması gerekmektedir. Rezervasyonu yapılmış fakat ödemesi gerçekleştirilmemiş feribot biletleri başvuru aşamasında kabul edilmemektedir.
  • Otel Rezervasyonları: Samos adası ve kapı vizesi dahilinde olan adalara seyahat edilmesi halinde konaklama yapılacak otel rezervasyonlarının tümünün konfirme edilmesi gerekmektedir. Aile veya arkadaş yanında konaklayacak vatandaşların davetiyeleri içerisinde davet sahibinin kimlik bilgileri ve açık adresleri yer almalıdır.
  • Banka Hesap Dökümü: Başvuru sahibinin seyahat masraflarını karşılayacak kadar bakiyesi bulunan banka hesabının 3 ayın bilgisini gösterecek şekilde hesap özeti alınmalıdır.

  Samos Vizesi ve Yunanistan Kapı Vizesi Biyometrik Bilgi Beyanı

  Yunanistan kapı vizesi uygulaması dahilinde bulunan adalara seyahat etme ve Yunanistan Schengen vizesine başvurma aşamasında parmak izi ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır. Pasaportları üzerinden geçerli VIS ibaresi bulunan vatandaşların Yunanistan kapı vizesi ile kapı vizesi uygulaması dahilinde olan adalara seyahatleri sırasında sınır kontrol görevlilerinin insiyatifine bağlı olarak tekrardan parmak izleri alınabilmektedir.

  Geçerli Yunanistan Schengen vizesi ve biyometri kaydı bulunmayan vatandaşların pasaport kontrolü sırasında parmak izlerini ibraz etmeleri gerekmektedir. Biyometri bilgi kaydı onaylandıktan sonra adaya giriş yapmaları gerekmektedir.

  Samos Adası Vize Ücreti 2023

  Samos vizesi / Yunanistan kapı vizesi ücretleri Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Vize ücreti içerisine vize harç bedeli ve koordinasyon hizmet bedeli dahil edilmektedir.

  Samos adası vize ücreti başvuru aşamasında ödenmekte olup adaya giriş sırasında vize ücretini ödeme seçeneği bulunmamaktadır. Yunanistan Konsolosluğu tarafından dönemsel olarak güncellenmektedir. Vize ücretinin seyahat öncesinde ilgili vize başvuru merkezi veya seyahat acentasından teyit edilmesi gerekmektedir.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!