close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Rusya Büyükelçiliği Ankara

  Rusya Büyükelçiliği Ankara

  Rusya Büyükelçiliği Ankara Adres

  Karyağdı Sok., No.5, 06692 Çankaya, (PK. 35 Kavaklıdere), Ankara

  Rusya Büyükelçiliği Ankara Telefon

  +90 (312) 439 2122

  Rusya Büyükelçiliği Ankara E-mail ulaşım

  rus-ankara@yandex.ru, ankarakons@yandex.ru

  Rusya Büyükelçiliği Ankara, Resmi Web Sitesi

  www.turkey.mid.ru

  Rusya Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri

  Pazartesi-Cuma 08.30-13.00 / 15.00-18.30

  Rusya Büyükelçiliği Ankara Tatil Günleri 2023

  Rusya Büyükelçiliği Ankara, Türkiye resmi tatillerinin yanı sıra Rusya resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir.

  TARİH TATİL
  1-10 Ocak Yeni Yıl
  22 Şubat Anavatanı Savunma Günü
  8 Mart Kadınlar Günü
  21- 23 Nisan Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  1-3 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
  10 Mayıs Zafer Günü
  14 Haziran Ulusal Gün
  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
  29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
  30 Ağustos Zafer Bayramı
  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  4-5 Kasım Birlik Günü
  31 Aralık Yeni Yıl

  Rusya Vizesi Kalktı mı?

  Bilindiği üzereTürkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan karşılıklı olarak iki ülke arasında 30 günlük süre içindevizesiz olarak seyahat etme imkanını sunan anlaşma; 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Rusya Devleti tarafından iptal edilmiştir. Bundan dolayıRusya; umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarınavize uygulamasına yeniden vize uygulamasına geçmiştir. Rusya Fedeasyonu halen Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamakta olupRusya vizesi kalkmamıştır. Sadece diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları 90 günlük süreyi geçmemesi koşulu ile gerçekleştirecekleri seyahatler için Rusya vizesi almak zorunda değildir. Bu sebeple umuma mahsus, hizmet ve hususipasaport sahibi Türk vatandaşları yapacakları bütün seyahatler için ve dipomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları ise sadece yapacakları seyahat süresi90 günü geçmesi durumunda Rusya’ya gitmeden önce vize almaları gerekmektedir.

  Uzak doğu Rusya Vize Muafiyeti

  Rusyasahip olduğu uzak doğudaki bölgesi için aralarında Türkiye’nin de olduğu bazı ülkelerin vatandaşlarının kısa süreli seyahatleriiçin vize muafiyeti uygulamasına geçmiştir. Böylece Türk vatandaşları, Rusya’nın uzak doğu bölgesine gitmeden önce elektronik ortamda bilgilerini girerek Rusya’nın bu doğu bölgesinevizesiz olarak giriş yapabilecektir. Ancak Türk vatandaşları Rusya’nın sadece uzak doğu bölgesine vizesiz giriş yapma hakkına sahip olup Rusya’nın diğer bölgelerine gitmeden önce vize almak zorundadırlar. Bu sebeple Rusya’nın uzak doğu bölgesine Rusya’nın başka bölgesindengitmeniz durumunda Rusya vizesi almanız gerekecektir. Rusya’nın uzak doğu bölgesine düzenli bir şekilde Türkiye’den doğrudan ulaşım imkanı olmayıp, Rusya’ya yapacağınız seyahat öncesinde Rusya vizesi almanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

  İlginizi Çekebilir  Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu

  Rusya Vize Davetiyesi

  Rusya Ankara Büyükelçiliği neredeyse bütün Rusya vize tipleri için davetiye almanızı istemektedir. Ayrıca Rusya Konsolosluğu vereceğiniz gerekli evrakların arasında bulunacak her davetiyeyi vize davetiyesi olarak kabul etmeyip yalnızca Rusya’daki yetkili makamlarca düzenlenmişdavetiyeleri olan Rusya vize davetiyesi olarak kabul etmektedir. Bu Rusya vize davetiyelerin içeriği başvurmak istediğinizvizenin tipine göre değişimekte olupRus yetkililer davetiyelerin içeriğine büyük önem vermektedir. Ayrıca Rusya vize başvurusu için gerekli olandavetiyeyi bizzat kendiniz elde etmeniz 45 gün gibi oldukça uzun bir süreyi bulabilmektedir. Bu sebeple,Rusya seyahatinizin planını ve seyahatinizden önce yapacağınız vize başvurunuzun zamanını Rusya vizedavetiyesini alacağınızsüreye görebelirlemelisiniz.

  Rusya Büyükelçiliği Vize İçinEvraklar

  Rusya turist vizesive Rusya ticari vize de dahil bütün Rusya vize türleri için gerekli olan temel evraklar Rusya vize başvuru formu, geçerlilik süresi en az 6 ay olan pasaport, 2 tane 3,5 x 4,5 cm biyometrik resim ve Türkiye’deki yabancı uyruklu vatandaşlar için Türkiyeikamet izninizdir. Bu temel evraklara ilaven başvuracağınız Rusya vize türüne göre ek evraklar da istenmekte olup Rusya vizesi evraklarını eksiksiz olarak göndermeniz istenmektedir.Örneğin Rusya turist vizesi için voucher, Rusya ticari vize için Rusya Büyükelçiliği tarafından tanınan davetiye, Rusya turist vize ve Rusya ticari vize için istenen ek evraklardan sadece biridir.Rusya vize başvurunuz sonrasında da Rusya Büyükelçiliği Ankara sizden ek evrak isteme yetkisine sahiptir. Bu sebeple Rusya vizesini alabilmeniz ve Rusya vize işlemlerinin daha uzun sürmemesiiçin vize için sizden istenen evrakları doğru ve eksiksiz olarak gönderiniz.

  Rusya Büyükelçiliği Ankara Görev Bölgesi

  Ankara, Bolu, Düzce, Çankırı, Bartın, Eskişehir, Kastamonu, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Nevşehir, Yozgat, Zonguldak, Karabük

  Bize Ulaşın!

   Seyahat Süresi