close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Romanya Vizesi İşlemleri Hakkında

  Romanya Vizesi İşlemleri Hakkında

  Romanya’ya seyahat edecek olan Umuma Mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye seyahat edebilmesi ya da Romanya topraklarını transit geçebilmesi için Romanya vizesi almalarına ihtiyaç vardır.

  Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 6 ay içerisinde 90 gün ile sınırlı olan Romanya seyahatleri için ve ülkeyi transit geçmek için Romanya vize işlemlerine başvuru yapmak zorunda değildir.

  Herhangi bir Avrupa Birliği (AB) ülkesi ya da Schengen ülkesi tarafından tanzim edilen ikamet tezkeresi sahibi olan ya da İsviçre ile Liechtenstein ikamet tezkerelerine sahip Türkiye vatandaşları vizesiz olarak 5 (beş) günü geçmemek ve ilgili ikamet tezkeresinin geçerlilik süresini aşmamak şartı ile Romanya’yı transit geçebilirler.

  Romanya vizesi nasıl alınır?

  Romanya’ya seyahat etmesi gereken kişiler Romanya vizesi başvurularını Romanya Konsolosluğu, Romanya Büyükelçiliği ve Romanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapabilmektedir.

  Romanya vizesi başvuruları konsolosluklara gitmeden EVIZA portalı üzerinden online olarak da yapılabilmektedir. Bu portal vasıtası ile Romanya Devleti’ne yapılacak seyahatlere ilişkin temin edilebilecek vize türleri ile ilgili gerekli bilgiye ulaşmak ve Romanya Konsolosluğu’ndan Romanya vizesi başvuru işlemleri için randevu almak mümkün olmaktadır.

  Romanya vizesi çeşitleri

  Romanya tarafından sunulan Romanya vizesi çeşitleri aşağıdaki gibidir.

  Romanya Havaalanı transit vizesi (A Tipi Vize): Romanya Havaalanı’nın uluslararası alanında seyahat edilecek esas ülkenin uçağına bininceye kadar geçen süreyi kapsayan vize çeşididir.

  Romanya Transit vizesi (B Tipi vize): Romanya’da en fazla 5 gün konaklamak şartıyla ülkeyi transit geçmek amacıyla sunulan Romanya vizesi çeşididir.

  Romanya Kısa süreli oturum vizesi (C Tipi Vize): Romanya’ya seyahat eden kişilerin 6 ay içerisinde ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren kesintisiz olarak ya da birkaç sefer giriş yaparak toplam 90 günü aşmayacak şekilde konaklama hakkı tanıyan Romanya vizesi çeşididir.

  İlginizi Çekebilir  Romanya Ticari Vize İşlemleri

  Romanya Uzun süreli oturum vizesi (D Tipi Vize): Romanya Devleti’ne ekonomik, mesleki, ticari (yatırım) faaliyetler, çalışma, eğitim, aile tamamlaması, tayin, dini faaliyetler, bilimsel araştırma faaliyetleri gibi sebeplerle seyahat etmek isteyen kişilere 90 gün konaklama hakkı sağlayan vize tipidir.

  Romanya uzun süreli oturum vizesi için başvurular İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet yürüten Romanya Göçmen Bürosu tarafından kabul edilmektedir. Romanya uzun süreli oturum vizesi çerçevesinde sunulan ikamet hakkının uzatılması mümkün olabilmektedir.

  Geçici oturum hakkın uzatılması için başvurular şahsen olarak başvuru sahibi tarafından yapılır ve bu başvurular, onaylanan oturumun süresinin sonra eren en az 30 öncesinden ikamet adresi bölgesindeki Romanya Göçmen Bürosu’nun tesis edilen ofislerine yapılır. Bu sürenin geçirilmesi durumunda vizenin iptali ve Romanya topraklarından çıkma zorunluluğu anlamına gelmektedir.

  Romanya vizesi başvuru evrakları

  Romanya Vize Başvuru formu: Romanya Konsolosluğu’na vize başvurusu için sunulacak vize başvuru formu eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır.

  Pasaport: Romanya vizesi başvurusunda kullanılacak seyahat belgesinde vizenin işlenebilmesi için en az iki boş sayfa bulunmalıdır.

  Seyahat Belgeleri: Romanya Konsolosluğu’na ülkeye yapılacak seyahatin amacını, kalış süresini, kalış süresince geçinebilecek ekonomik kaynağa sahip olduğunu ve kişinin Romanya seyahatinin bitiminde ülkesine geri döneceğini gösterir belgeler ibraz edilmelidir.

  Romanya’ya vizesi başvurusu için konsolosluğa sunulan evrakların yeni tarihli olmasına dikkat edilmelidir.

  Romanya vizesi başvurusu hakkında önemli notlar

  • Romanya vizesi başvurusunda bulunan kişilerin yapacakları seyahatin amacı ve süresi doğrultusunda farklı evraklar ibraz edilmesi istenebilir.
  • Romanya Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunacak kişiler konsolosluk tarafından talep edilen evrakların yanında konsolosluk tarafından hazırlanan vize başvuru formunu eksiksiz olarak doldurup ibraz etmelidir.
  • Romanya vizesi başvurusunda bulunan kişiler vize başvurusu için ibraz ettikleri evrakların yeni tarihli olmasına dikkat etmelidir.
  İlginizi Çekebilir  Romanya Ziyaret Vizesi İşlemleri

  Bize Ulaşın!

   Seyahat Süresi