close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Romanya Ticari Vize İşlemleri

  Romanya Ticari Vize İşlemleri

  Romanya Konsolosluğu ve Romanya Ticari Vize Gerekli Evraklara İlişkin

  Pasaport

  Romanya Ticari Schengen Vize başvurusunda pasaportun geçerli kabul edilmesinin şartları; seyahat sonrası en az 6 ay geçerli süreye sahip olması ve Romanya Ticari Vize‘nin basılabilmesi için en az 2 boş sayfasının bulunması gereklidir. Pasaport 10 yıldan daha eski tarihli ve deforme olmamalıdır.

  Pasaportun aslı ve ilk sayfasının (kimlik bilgileri içeren) fotokopisi.

  Romanya Vize Başvuru Formu

  Romanya Ticari Vize başvurusu için online doldurulmuş Romanya Vize Başvuru Formu’nun çıktısı; vize başvuru sahibi tarafından, doğru ve eksiksiz olarak; Romanya seyahat nedenine ilişkin sunulan evrakları destekleyici şekilde yanıtlanması gereklidir. Başvuru Formunda kişisel ve pasaport bilgilerin olduğu bölümlerin doldurulması sırasında dikkatli olunmalıdır. Romanya Konsolosluğu‘na müracaat esnasında formun çıktısının imzalı olduğundan emin olunmalıdır.

  Fotoğraf

  Romanya Ticari Vize müracaatında kullanılması gereken fotoğrafın teknik özellikleri; 3.5×45 ebatında vesikalık, 2 adet ve güncel tarihte çekilmiş olmalıdır

  Romanya Ticari Vize Davetiyesi

  Romanya Konsolosluğu, davet eden Romanyalı kurum yada şirket tarafından gönderilen Davetiye; davet edilen kişinin kişisel bilgilerini, iletişim bilgilerini, seyahatin sebebini, seyahat tarihlerini ve masrafların karşılanma garantisi gibi bilgileri kapsamasını ister. Davet eden kişinin kimlik bilgisi, şirketteki görevi, firmanın ünvanı ve iletişim bilgilerini içermelidir. Davetiye, antetli kağıda ve kaşeli olması zorunludur.

  Ayrıca, davetiye gönderen Romanya şirketine ait Oda Sicil Kaydı, davetiyede imzası bulunan şirket yetkilisinin Romanya Ulusal kimlik kartı fotokopisi ve Romanya pasaportunun fotokopisi ve varsa iki şirket arasındaki iş anlaşmaları ve gelir beyanının sunulması önemlidir.

  Finansal Durumu Belgeleyen Evraklar

  Romanya Ticari Vize için gerekli evraklar arasında seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösteren belgeler; vize başvuru sahibinin banka hesabında EURO/TL veya USD karşılığı teminat olarak gösterilmelidir. Romanya Konsolosluğu’nun belirlediği asgari miktar; her kalış günü için 50 EURO; min toplam 500 EURO.

  İlginizi Çekebilir  Romanya Turistik Vize İşlemleri

  Bankadan son 3 aylık aktif banka hesap hareketini gösteren Banka Hesap Dökümü/Banka Hesap Cüzdanının orijinali ve fotokopileri – 1 hafta içinde alınmış olmalıdır. Bankanın orijinal kaşesi, imzası ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.

  Varsa toplam gelir ile ilgili Vergi Beyannamesi.

  Romanya Ticari Vize işleminde bulunacak şahsın düzenli gelirini gösteren maaş bordrosu; bağlı bulunulan Kurum tarafından, kaşe ve ıslak imzalı olarak, son 3 aylık olarak sunulmalıdır.

  Romanya Ticari Vize müracaatında bulunan kişi adına; varsa Türkiye veya Avrupa’da gayrimenkullerinin belgelerinin (tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri, vb.) fotokopileri.

  İş/Mesleki Durumu Belgeleyen Evraklar

  Romanya Ticari Vize evrakları arasında olması gereken mesleki belgeler; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü ve İşveren Mektubu. İmzalı ve kaşeli.

  Romanya Ticari Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe hazırlamalıdır.

  Romanya Ticari Vize başvurusu yapan kişi Çiftçi ise; bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisi.

  Romanya Ticari Vize işlemi için başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkete ait sunması gereken belgeler:

  Şirketin Ticaret Odası Tescil Kaydı

  Şirketin Vergi Levhası fotokopisi- son yıla ait vergi beyanı bilgileri beyan edilmelidir.

  İmza Sirküleri – Romanya Ticari Schengen Vize işlemlerinde bulunan kişinin bağlı bulunduğu şirkette imza yetkisi olan kişilerin imza yetkisini göstermelidir.

  İşveren tarafından gerekli harç veya verginin ödendiğine dair belge sunulmalıdır.

  Seyahat Planını Onaylayan Seyahat Evrakları

  Romanya Ticari Vize başvuru sahibinin Romanya’ya seyahatinin tarihlerini kapsayan; ulaşım ve konaklama planını konfirme eden rezervasyon evraklarını sunması gereklidir. Romanya’da konaklayacağı otelin kesin rezervasyonunu gösteren belgeler.

  Romanya’ya seyahatin uçak/tren/otobüs ile yapılması durumunda bilet rezervasyon belgelerinin sunulması mecburidir.

  İlginizi Çekebilir  Romanya Ziyaret Vizesi İşlemleri

  Özel araç ile seyahat edilecek olması halinde; araç ruhsat fotokopisi, seyahat tarihlerini kapsayan yeşil sigorta ve uluslararası ehliyet (orijinal) ibraz edilmelidir. Seyahat güzergahının detaylı bilgisinin dilekçe ile beyanı gerekmektedir.

  Seyahat Sağlık Sigortası

  Romanya Ticari Vize işlemlerinde bulunacak kişinin, acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış sigorta poliçesi; Romanya seyahat tarihlerini kapsayan, bütün schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip, orijinal seyahat ve kaza sigortası olarak düzenlenmelidir.

  ÖNEMLİ: Romanya Konsolosluğu, Romanya ticari vize talebi ile ilgili karara varmadan önce gerekli görmesi halinde başvuru sahibini görüşmeye çağırma veya ek evrak talep etme hakkına sahiptir.

  DUYURU!

  17 Nisan 2014 tarihinden itibaren Romanya Ticari Vize için başvuruda bulunmak isteyen kişiler için online vize müracaatında bulunmalarını sağlayan E-VİZE portalı hizmete açılmıştır. Portal üzerinden online Romanya Vize Başvuru Formu doldurularak, resmi başvuruda bulunma ve randevu alma imkanı sunulmaktadır.

  Online Romanya Vize Başvuru Formu

  Romanya Ticari Vize başvurusunu Romanya Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinden yapmak için Apply for a visa’ bölümüne giriş yapılması gerekmektedir. Bunun için bir e-mail adresi belirtilmesi gereklidir. E-mail adresine ulaştırılan kod numarası ve şifreyi kullanarak formun doldurulma işlemine başlanmaktadır. İşlemin her adımında verilmesi gereken bilgiler konusunda yönlendirme yapılmaktadır. Sistemden kişiye özel gönderilen kod numarası ve şifre ile doldurma işlemi durdurularak, istenildiği taktirde işleme tekrar devam edilebilmektedir. Sistem kişisel başvuru hesabını 30 gün süreyle saklamaktadır. 30 günden önce başvuruyu destekleyen mevcut bilgilerin, konsolosluk yetkilileri tarafından işlenebilmesi için elektronik ortamda başvurunun gönderilmesi gerekmektedir.

  Romanya Vize Başvuru Formu

  Romanya Vize Başvuru Formu’nda ibraz edilen bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olunması çok önemlidir. Başvurunun konsolosluk tarafından onaylanabilmesi için başvuru formunu ek istenen bilgilerle birlikte gönderilmesine dikkat edilmelidir. Başvuru sonrasında Romanya Konsolosluğu müracaatla ilgili olarak ek evrak talep etmek veya vize kararını bildirmek için başvuru sahibi ile irtibata geçmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Romanya Vizesi İşlemleri Hakkında

  Romanya Ticari Vize Randevu İşlemleri

  Romanya Konsolosluğu, Romanya Ticari Vize müracaatlarını randevu ile kabul etmektedir.

  Romanya Vize Ücreti

  Romanya Ticari Vize başvurusu için randevu günü Romanya Konsolosluğu’na imzalanmış başvuru formunun çıktısı ile evrakların teslimi sırasında Romanya vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

  Romanya Ticari Vize Çıkış Süresi

  Romanya Konsolosluğu, Romanya ticari vize başvurusunun ardından e-mail aracılığıyla bilgilendirme yapacaktır. Ayrıca, başvurunun hangi aşamada olduğunu takip edebilmek için sistemden verilen işlem numarası ile portaldan vizenin hangi aşamada olduğu bilgisine ulaşılacaktır.

  Romanya Konsolosluğu, kısa süreli ticari amaçlı vize başvuruların sonuçlanmasına öncelik vermektedir. Başvuru sırasında talep üzerine, ticari amaçlı vizeler, ek ücret alınmadan, 1 gün içinde işlenebilmektedir.

  ÖNEMLİ: Romanya Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan antlaşmaya göre; Ticaret Odası üyelerine ait düzenlenmiş Referans Mektubunun beyan edilmesi durumunda, uzun süreli Romanya ticari vizesi verilebilmektedir.

  Bize Ulaşın!

   Seyahat Süresi