close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Romanya Hakkında

  Romanya Hakkında

  Romanya, Orta Avrupa’nın güneybatı bölümünde yer almaktadır. Kuzeybatıdan Macaristan, güneybatıdan Yugoslavya, güneyden Bulgaristan, güneydoğudan Kara Deniz, kuzeyden Ukranya, doğudan Moldova ile çevrilidir

  Kara Deniz sahili boyunca uzanan plajlar, görkemli kaleler ve hisarlar, Ortaçağ kasabaları, Tuna Nehri deltası, tasvirli manastırlar, kaplıcalar, yürüyüşler için elverişli ve zengin yabani hayatıyla insanı cezbeden alanlar, ülke turizminin başlıca unsurlarıdır. Ülkede bulunan çok sayıda kale ve hisar, Romanya’nın Ortaçağ tarihini çok iyi yansıtır. Sinaia’da yer alan Peles Kalesi, Avrupa’nın en güzel kalelerinden biridir. Alman Rönesans mimari tarzında inşa edilmiş olan kale, 160 odaya sahiptir. Brasov yakınlarındaki Bran Kalesi, Bükreş’te yer alan Kraliyet, Cotroceni, Parlemento ve Cantacuzino sarayları, Cluj’da bulunan Banffy sarayı diğer önemli olanlarıdır.

  Romanya, sahip olduğu resimli manastırlarıyla dikkatleri çeken bir ülkedir. Özellikle Bucovina’da yer alan kiliseler, resim sanatının en güzel örneklerini sunar. Bu dini mekanlar, UNESCO Dünya Mirası olarak korunmaktadır. Sibiu, Brasov ve Sighisoara, Avrupa’nın en iyi korunan Ortaçağ kasabalarındandır. Transilvanya’nın en önemli sembollerinden olan mimari yapılar, küçük evler, parke taşlarıyla döşenmiş kaldırımlara sahip dar sokaklar insanda hayranlık uyandırır.

  Romanya, Avrupa’daki termal su kaynağı ve kaplıcanın üçte birine sahiptir. Bu sular, birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Neptun, Eforie Nord, Covasna, Calimanesti, Govora, Herculane, Buzias, Mangalia, Borsec, Sovata ve Tusnad, ülkedeki başlıca kaplıcalardan birkaç örnektir. Tune Nehri Deltası, Avrupa’nın en zengin, çok yönlü ve iyi korunan deltalarından biridir. Sayısız türde kuş, balık ve bitki türüyle insanı büyüleyen bu doğa harikası bölgede sandallarla gezintiye çıkmak mümkün.

  Deltada; yerleşim alanları, ıslak ve kuru çayırlar, kumdan ve çamurdan plajlar, ormanlar, akuatik alanlar ve göller bulacaksınız. Öte yandan Akdeniz sahili boyunca uzanan plajlar ve asma bahçeleri mükemmel tatil yerleri olarak ön plana çıkar. Özellikle Mangalia’dan Mamaia’ya kadar uzanan plajlar, çok çeşitli barınma ve eğlence imkanlarıyla doludur.

  Bükreş, Avrupa’nın en gözde şehirlerinden biridir. Orta çağa ait, neoklasik ve özgün tarihi yapıları, komünist dönemden kalma eserleri ve çağdaş binaları barındıran mimarisi, modern park ve bahçeleri, kilise ve heykelleri, müzeleri, anıtları ve muhteşem ulaşım ağıyla tarih kokan bir kenttir. Orijinal adı House of People (Casa Poporului-İnsanların Evi) olan Palatul Parlamentului (Parlamento Sarayı), komünist dönemden kalma bir saraydır. Eski Komünist Parti Lideri Nicolae Ceausescu tarafından inşa edilen bu yapı Pentagon’dan sonra dünyanın ikinci en büyük idari binasıdır.

  Bina 350.000 m2’lik bir alan üzerinde yükselir. Piata Revolutiei (Devrim Meydanı), komünist lider Ceausescu’nun ölümünü ve komünizmin 1989’da yıkılışını temsil eden bir yerdir. Meydanda bulunan beyaz balkon, komünist liderin iktidarının sona ermesine ve ölümüne tanıklık etmiştir. Nicolae Ceausescu, bu balkonda konuştuktan sonra eşiyle bir helikoptere binip kaçmaya çalışmış ancak yakalanıp öldürülmüştür. O günlerde Merkezi Komite binası olan bu yer şu anda Romanya Senatosu’na ev sahipliği yapmaktadır.

  Catedrala Patriarhala (Patrik Katedrali), 17. yüzyıldan kalma Rumen Ortodoks Kilisesi’nin genel merkezidir. Bükreş’in koruyucu azizi, kilisenin sol köşesinde gömülüdür. Unification (Birleşme) Bulvarı (daha önceki adıyla Sosyalist Zafer Bulvarı) üzerinde yükselen Centrul Civic (Civic Merkezi), çağdaş binalardan meydana gelen bir komplekstir. Bütün bu yapılar eski dönemdeki kamu binalarının modernleştirilmesiyle meydana gelmiştir.Çok sayıda kulüp, bar, kafe ve restoranın yer aldığı Historic Center (Tarihi Merkez), kentin güzel yeridir.

  Kentteki en eski kilise olan Biserica Curtea Veche, Historic Center yakınlarında bulunur. Kentte bulunan Muzeul Taranului Roman (Romanian Peasant Museum), Muzeul Satului (Village Museum), Muzeul National de Arta (National Art Museum) ve Zambaccian Müzesi kentin ve Romanya’nın zengin kültürünü yansıtan müzelerin başında gelir.

  Ortaçağı ve komünizmi yaşamış, modern ve çağdaş bir kent olan Bükreş, oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Bu durum özellikle sahne sanatlarında kendini gösterir. Sahne sanatları (opera, bale, senfonik müzik, tiyatro), görsel sanatlar (çok sayıda sanat galerisi) ve eğlence türleri (gazinolar, sinemalar, sirkler, festival ve etkinlikler, canlı müzik), kent kültürünün çok yönlülüğünü oluşturur. Son yirmi yıl içerisinde, Bükreş kültürü özellikle müzik ve tiyatroda büyük bir modernleşme süreci yaşamıştır.

  Teatrul National (Ulusal Tiyatro), Teatrul Evreiesc de Stat (Ulusal Yahudi Tiyatrosu), Constantin Tanase Revue Tiyatrosu ve I.L. Caragiale Ulusal Tiyatrosu kentin başlıca sahne sanatları merkezlerindendir. 1888’de açılmış olan Romanian Athenaeum (Ateneul Roman), kent merkezinde yer alan bir konser salonudur. Bu muhteşem bina, Rumen George Enescu Philharmonic Orkestrası’na ev sahipliği yapar. Ayrıca, Ulusal Radyo Orkestrası ve Ulusal Odalar Orkestrası (National Chamber Orchestra), kentteki senfonik müziğin temsilcileridir.

  960 yılında kurulan Bükreş Globus Sirki ( Circul Globus Bucuresti), gösterişli ve eğlenceli preformanslarla her defasında 3500 izleyiciye hizmet verir. George Enescu Klasik Müzik Festivali (Eylül), Uluslararası Cazz Festivali (Ekim), Uluslararası Müzik Festivali Jeunesse Musicales (Mayıs), Batı Hediyeleri Ulusal Sanat ve Zanaat Fuarı (Easter Gifts National Arts and Crafts Fair, Nisan), kentte düzenlenen en önemli kültürel organizasyonlardandır. Kentin eğlence yaşamı merkezileşmemiştir. Eğlence mekanları kentin her tarafına dağılmıştır. Sayısız kulüp, bar ve disko çok çeşitli canlı müzik ve dans alternatifi sunar. Ulusal Tiyatro’nun yanı başında yer alan Laptaria Enache kentin en popüler müzik kulüplerindendir.

  ROMANYA LİMANLARI:

  Köstence Mangalia Midia, Luminita Mecidiye Murfatlar Ovidiu, Bechet, Brăila, Kalafat, Călăraşi, Cernavoda, Corabia, Drobeta, Turnu, Severin, Galaţi, Giurgiu, Moldova, Veche, Olteniţa, Orsova, Sulina, Tulcea, Temeşvar

  ROMANYA HAVAALANLARI:

  Arad (ARW)Bacău (BCM)Bükreş – Baneasa (BBU)Bükreş – Otopeni International (OTP)Craiova (CRA)Kaloşvar Cluj Napoca (CLJ)Köstence Kogalniceanu – Constanza (CND)Salcea (SCV)Satu Mare (SUJ)Sibiu (SBZ)Tautii Magheraus (BAY)Temeşvar (TSR)Tirgu Mures (TGM)Varat (OMR) Yaş (IAS)

  ROMANYA OTELLERİ

  Hotel Christina, Epoque Hotel, Radisson Blu Hotel Bucharest, InterContinental Bucharest, Rembrandt Hotel, Vega Hotel, Hotel Splendid, Athenee Palace Hilton Bucharest, Hotel Cherica, Ramada Hotel / Suites Bucharest North, Tempo Hotel, Hotel Central, Hello Hotel, Novotel Bucarest City Centre, Ibis Bucuresti Gara de Nord, Hotel Casa Wagner, Central Plaza Hotel

  ROMANYA’NIN TÜRKİYE TEMSİLCİLİKLİKLERİ

  ROMANYA ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ

  Ekselansları Bay Radu ONOFREI

  Açık Adres: Bükreş Sok.No.4, 06680 Çankaya, Ankara

  Çalısma Saatleri: Pazartesi-Cuma 09.00-17.30

  Telefon: Faks:

  e-mail:

  ROMANYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU

  Romanya İstanbul Başkonsolosumuz: Bayan Stefana GREAVU

  Açık Adres: Yanarsu Sok. No:42, Narin Sitesi, Etiler- Beşiktaş, İstanbul

  Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma 09.00-17.00

  Telefon Faks:

  Görev Bölgesi: Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Sakarya, Tekirdağ, Yalova.

  e-mail:

  ROMANYA İZMİR BAŞKONSOLOSLUĞU Romanya İzmir Başkonsolosumuz: Bay Cosmin Victor LOTREANU/ 25 Şubat 2009 Başkonsolos

  Açık Adres: 1479 Sok., No.9, Alsancak, İzmir
  Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma 09.00 – 17.00
  Telefon Faks:
  Görev Bölgesi: Afyon, Aydın, Balıkesir, Burdur, Çanakkale, Denizli, Isparta, İçel, İzmir, Manisa, Muğla, Uşak
  e-mail:

  ROMANYA ANTALYA FAHRİ KONSOLOSLUĞU

  Bay Armağan ÖZGÖRKEY Fahri Konsolos
  Açık Adres: Konyaaltı Cad. Mahmut Konak Apt. 74/1, 07050 Antalya
  Telefon Faks:
  Görev Bölgesi: Antalya
  e-mail:
  ROMANYA BURSA FAHRİ KONSOLOSLUĞU

  Bay İsmail Şükrü SESKIR Fahri Konsolos
  Açık Adres: Seskir Otomotiv A.Ş. Alaattin Bet Mah. 636 Sk. No:1 Nilüfer/ Bursa
  Telefon Faks:
  Görev Bölgesi: Bursa, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale
  e-mail:

  ROMANYA EDİRNE FAHRİ KONSOLOSLUĞU

  Bay Erol BALKAN Fahri Konsolos
  Açık Adres: Londra Asfaltı, Kiray Apt. No:64/A 22100, Edirne
  Telefon Faks:
  Görev Bölgesi: Edirne
  e-mail:

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!