close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Portekiz Ankara Büyükelçiliği

  Portekiz Ankara Büyükelçiliği

  Portekiz Büyükelçiliği Ankara

  Kırlangıç Sok, No: 39, 06700 , G.O.P. / ANKARA

  Portekiz Ankara Büyükelçiliği Mesai saatleri

  Pazartesi Cuma: 09.00-13.00 / 14.00 18.00

  Portekiz Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk Bölümü

  +90 (312) 405 60 28

  Portekiz Büyükelçiliği Vize Bölümü

  +90 (312) 405 41 01

  Portekiz Ankara Büyükelçiliği Vize Başvurusu

  Portekiz Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümü kısa süreli vize başvurularını yetkili vize hizmet merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir. Bu vize başvuru hizmet merkezleri aracılığıyla Portekiz Turistik vize, Portekiz Ticari vize, Portekiz Aile Ziyareti vizesi ve Portekiz transit vize başvuruları yapılabilmektedir.

  Portekiz Ankara Büyükelçiliği tarafından belirlenen Portekiz vizesi için gereken evrakların hazırlanması ve vize merkezine eksiksiz ibraz edilmesi gerekmekte olup evrakların güncel tarihli olması, vize başvurusunun öngörülen süreler içinde sonuçlanması açısından önem arzeder. Evrakların güncelliğinde vize randevu tarihinin dikkate alınması tavsiye olunur. Otel rezervasyon tarihleri, banka hesap dökümleri, şirketlere ait faaliyet belgesi gibi evraklar eski tarihli ve süresi geçmiş belgeler olması durumunda başvuruda bu belgelerin güncel tarihli olması talep edileceği gibi, vize reddine de yol açabileceği unutulmamalıdır.

  18 yaşından küçük çocukların Portekiz vizesi başvurularında ebeveynlerin her birinden noter onaylı muvafakatname almaları ve parmak izi işlemleri için ebeveynlerinden biri ile gelmeleri gerekmektedir. Ebeveynlerden biri ile yapılan seyahatlerde de noter onaylı muvafakatnamenin ibrazı gerekir. Tüm ailecek yapılan seyahatlerde muvafakatname gerekmemekle birlikte bu konuda Portekiz Büyükelçiliğinden teyit alınması tavsiye olunur.

  Portekiz vize başvurusu, aracı kurumlara yapılmışsa dahi başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Portekiz Büyükelçiliği konsolosluk vize bölümüne aittir.

  Portekiz Büyükelçiliği Ankara Vize Randevu ve Biyometri İşlemi

  Kısa süreli Schengen ve uzun Süreli D tipi vize, oturum izni başvuru işlemleri için Portekiz Büyükelçiliğinden randevu alınması gerekmektedir. Portekiz vize randevusu Portekiz Büyükelçiliği ve Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize başvuru hizmet merkezinden alınır ve ilgili vize merkezinde gerçekleştirilir. Schengen vize işlemlerinde 25 Eylül 2014 tarihinden itibari ile biyometrik veri ibrazı (parmak izi verme) zorunlu hale getirilmiştir. Vizenin seyahat tarihine yetişmesi açısından seyahatinize en geç 1 ay kala vize randevunuzu almanız tavsiye olunur. Portekiz vize başvurunuzu seyahat tarihinden en fazla 90 gün – 3 ay öncesinden yapabilirsiniz. Portekiz Ankara Büyükelçiliğinin ek evrak talebi varsa bu durum vize başvuru sahibine iletilir ve ek evrak talebi olduğu durumlarda vize çıkış süresi etkilenmekte olup vize sonucu öngörülen süreden daha geç bir zamanda açıklanabilmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu

  Portekiz Büyükelçiliği Ankara Vize Başvuru Formu

  Portekiz vize başvurularında doldurulması zorunlu olana Portekiz vize başvuru formu Portekiz Büyükelçiliği Ankara’nın başvuru sahibi hakkında detaylı bilgi sahibi olması için Schengen vizesi standartlarında oluşturulmuş bir formdur. İngilizce veya Türkçe doldurulması gereken Portekiz vize başvuru formunda sunulan verilerin Portekiz vizesi için gerekli evrakların içeriği ile tutarlılık arz etmesi gerekmektedir. Seyahat tarihleri, seyahat amacı gibi detayların yanı sıra kimlik e pasaport bilgilerinin tutarlılığı, konaklamaya dair verilen bilgilerin doğruluğu önem arz etmektedir. Portekiz vize başvuru formu hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

  Portekiz Vizesi Kaç Günde Çıkar?

  Portekiz vizesi ortalama 15 iş günü içinde çıkabilmektedir ancak yoğun dönemlerde bu süre seyahat tarihine 2 veya 3 gün kalaya kadar olabilmektedir. Bu konuda yetki sadece Portekiz Büyükelçiliğine aittir. Portekiz vize çıkış süreleri, ek evrak veya mülakat talebi gibi durumlara istinaden başvurunuzun seyahat tarihinize uygun şekilde yapılması tavsiye edilir.

  Ankara Büyükelçiliği Portekiz Vize Ücreti

  Portekiz ‘ya yapılacak olan seyahatin türü ve kalış süresine göre vize ücreti Portekiz Büyükelçiliği Ankara tarafından belirlenecektir. Portekiz Vizesi için Portekiz Vize harcı Vize Hizmet Merkezi’ne ödenebilmektedir. Portekiz vize ücreti Portekiz Büyükelçiliği harç bedelleri ve vize hizmet merkezi bedellerini içermektedir. 6 yaş aştı çocuklardan vize ücreti tahsil edilmemektedir.

  Portekiz Büyükelçiliği Ankara Vize Başvuru Formu

  Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu’na vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır.

  Portekiz Vize Talep Dilekçesi

  Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir.

  Portekiz Büyükelçiliği Konsolosluk İşlemleri

  Türkiye’de yaşayan Portekiz vatandaşları pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Portekiz Başkonsolosluğu’ndan, Portekiz Büyükelçiliği’nden ve diğer Portekiz Konsolosluklarından destek alabilmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Portekiz İzmir Fahri Konsolosluğu

  Portekiz Büyükelçiliği, Türkiye ve Portekiz arasındaki teamüllere bağlı olarak Türkiye’nin önemli ticari şehirlerinden olan İstanbul’da faaliyet göstermektedir. Portekiz Büyükelçiliği Türkiye ve Portekiz arasındaki sosyal ve ticari ilişkilerin gelişmesinin yanı sıra Portekiz’e seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemleri ile Türkiye’de ikamet eden Portekiz vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle görevlidir.

  Portekiz Büyükelçiliği, uluslararası hukuk gereği uygulanan konsolosluk binasının dokunulmazlığı dışında herhangi bir diplomatik ayrıcalığa sahip olmamakla birlikte Portekiz Büyükelçiliği çalışanları (diplomatik görevlerle atananlar hariç) diplomat pozisyonunda değildir.

  Portekiz Büyükelçiliği Pasaport İşlemleri

  Türkiye’de ikamet eden Portekiz vatandaşları Portekiz pasaportu ile ilgili işlemleri için Portekiz Büyükelçiliği’ne müracaat edebilirler. Portekiz Büyükelçiliği’ne pasaport işlemleri için müracaatta bulunacak kişiler aşağıda yer alan belgeleri ibraz etmekle yükümlüdür.

  Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan Portekiz vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İstanbul Portekiz Konsolosluğu’nda gerçekleştirebilirler.

  Portekiz Büyükelçiliği Resmi Tatil Günleri 2023

  Portekiz Büyükelçiliği, Portekiz Konsolosluğu ve Türkiye’de faaliyet gösteren diğer Portekiz Konsoloslukları Portekiz ve Türkiye tarafından resmi tatil olarak kabul edilen dini ve milli günlerde hizmet vermemektedir.

  01 Ocak Yılbaşı
  7 Nisan Kutsal Cuma
  9 Nisan Paskalya
  21- 23 Nisan Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  25 Nisan Kurtuluş Günü
  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
  10 Haziran Ulusal Gün
  8 Haziran Corpus Christi
  29 Haziran- 1 Temmuz Kurban Bayramı
  15 Temmuz Demokrasi Günü
  30 Ağustos Zafer Bayramı
  5 Ekim Cumhuriyet günü
  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  1 Kasım Tüm Azizler Günü
  1 Aralık Bağımsızlık Restorasyonu Günü
  8 Aralık Immaculate Conception’ın Bayramı
  25 Aralık Noel Tatili
  31 Aralık Yılbaşı

  Portekiz Büyükelçiliği Vize Reddi

  Portekiz vizesi için yapılan başvurular, Portekiz Konsolosluğu ve Portekiz Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde ret ile sonuçlanabilmektedir. Portekiz vizesi başvurusunda bulunan kişilerin sahte ya da eksik evrak sunması, seyahat amacının kanıtlanmaması, kişinin Portekiz seyahati bitiminde ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler ibraz etmemesi gibi durumlarda başvurular ret ile sonuçlanabilmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu

  Portekiz Büyükelçiliği Görev Bölgeleri

  Portekiz Büyükelçiliği ve diğer Portekiz Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Portekiz Vizesi ve Portekiz Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir. Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Çorum, Burdur, Çankırı, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir ve Karabük illerinde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Portekiz Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunmalıdır.