close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Portekiz Ziyaret Vizeleri Hakkında

  Portekiz Ziyaret Vizeleri Hakkında

  Portekiz Aile/Arkadaş Ziyareti Vize Evrakları Hakkında

  Portekiz Schengen Vize Başvuru Formu

  Portekiz Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusu için eksiksiz, okunaklı doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu.

  Pasaport

  Portekiz Schengen Aile/Arkadaş Ziyareti Vize müracaatında pasaportta aranan geçerlilik şartları; başvuru yapılacak pasaportun son 10 yıldan eski olmamasına, Portekiz seyahatinden dönüş sonrası en az 3 ay geçerliliği olmasına, vize etiketinin basılabilmesi için yan yana en az 2 boş sayfasının bulunmasına ve yıpranmış-yırtık olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca, güncel pasaportta yer alan kimlik bilgisi sayfası ve vize sayfalarının fotokopileri, aslı ile birlikte sunulmalıdır.

  Biometrik Fotoğraf

  Portekiz Aile/Arkadaş Ziyareti Vize işlemlerinde kullanılan fotoğrafın standartları; daha önce herhangi bir vize başvurusunda kullanılmış ve 6 aydan eski olmaması gerekir. Fotoğraf, 35mm x 45mm ölçülerinde, arka fonu beyaz ve 2 adet olmalıdır. Baş üstünde ve çene altında mesafe olmalı; tüm yüz net bir şekilde görünmeli ve yüzün saç veya örtü ile kapanmaması gereklidir. Biometrik fotoğraf, fazla parlak/koyu/gölgeli/lekeli veya zımbalı olmamasına dikkat edilmelidir. Kemik çerçeveli gözlük, şapka, şal vb. aksesuarlarla fotoğraf çekilmemesine özen gösterilmelidir.

  ortekiz Aile/Arkadaş Ziyareti Vize Davetiyesi

  Portekiz Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi için başvuru sahibine, Portekiz’den gelen Davetiye; (orijinal) davet eden kişinin kişisel ve iletişim bilgileri, davet ettiği kişi ile yakınlık derecesi, davet edilen kişi hakkında bilgi, ziyaretin amacı, talep edilen vize süresi (birden fazla seyahat olacaksa), kalınacak evin açık adresi, seyahat- konaklama giderlerinin karşılanacağına dair konular hakkında açıklayıcı olmalıdır. Noter tarafından onaylı, İngilizce

  Yada Portekizce yazılmış olmalıdır.

  Portekiz’e davet eden kişinin Termo de Responsibilidade formunu doldurması gerekir. Form ile birlikte davet eden kişinin kimlik/pasaport fotokopisi ile birlikte son 3 aylık güncel banka hesap dökümünü; davetiyeye eklemesi gerekmektedir. Portekiz vatandaşı değil ise; Portekiz Oturum İzninin fotokopisi gönderilmelidir.

  Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

  Portekiz Aile/Arkadaş Ziyareti Schengen Vizesi için başvuru sahibi ile davet eden kişi arasında aile bağlarının bulunduğuna dair belge; güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

  NOT: Kişi aile ziyaretine değil arkadaş ziyaretine gidiyor ise bu belgeye gerek yoktur.

  Portekiz Vize Talep Dilekçesi

  Portekiz Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusu yapan çalışanın bağlı bulunduğu Şirket/Kurumdan alınan yazı; çalışanın kimlik bilgisi, görevi, ne kadar süredir çalıştığı, seyahatin sebebi, seyahat tarihlerinde izinli olduğu gibi bilgileri içeren bir izin onay yazısı olmalıdır. Antetli kağıda, imzalı ve kaşeli hazırlanmalıdır.

  Portekiz Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe hazırlamalıdır.

  İlginizi Çekebilir  Portekiz Ticari Vize Hakkında

  DİKKAT! Portekiz Aile/Arkadaş Ziyareti Vize müracaatında bulunan kişinin Portekiz seyahatinin devamında diğer schengen ülkelerine seyahatin sürdürülmesi halinde, bu seyahate dair tarih ve seyahat planının (rezervasyon bilgileri) detayları hakkında bilgilendirme yazısı yazılmalıdır.

  Mali Durumun Beyan Edilebilmesi için Gerekli Evraklar

  Portekiz Konsolosluğu, Portekiz’e aile/arkadaş ziyareti gerçekleştirecek olan başvuru sahibinin seyahat masraflarının teminatı olan bakiyeyi; son 3 aylık aktif hesap hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı/Dökümü (güncel ) görmelidir. Banka yetkilisinin ıslak imza, kaşesi ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.

  Portekiz Aile/Arkadaş Ziyareti Schengen Vize müracaatında bulunan çalışanın son 3 aylık Maaş Bordrosu; bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.

  İş/Mesleki Duruma Bağlı Hazırlanması Gereken Evraklar

  Portekiz Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvuru işlemlerinde bulunan kişinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirkete bağlılığını ibraz eden belgeler; SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü (son 3 aylık).

  Portekiz Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusu yapan kişi Çiftçi ise; Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisi.

  Portekiz Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusu yapan kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili Oda Kaydı yada Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir.

  Portekiz Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusu yapan kişi yabancı uyruklu vatandaş ise; T.C. Oturma/İkamet İzni: Portekiz seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği bulunması zorunludur.

  Portekiz Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusunda bulunan kişi Öğrenci ise; Güncel tarihli Öğrenci Belgesi aslı. Seyahatine sponsor olan ebeveyninden, seyahatin detaylarını ve seyahatin tüm masraflarının karşılandığına dair bir dilekçe alınmalıdır. Öğrenciye sponsor olan ebeveynin iş evrakları ve ekonomik durumu da dilekçeye eklenmelidir.

  Öğrenci reşit değil ise; anne ve babadan noter tasdikli İzin Belgesi (Muvafakatname).

  Portekiz Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusu yapan kişi Emekli ise; Emekli Maaşının son 3 aylık dökümü ve Emeklilik Kartı fotokopisi.

  Portekiz Aile/Arkadaş Ziyareti Vize işlemi için başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkete ait sunması gereken resmi evraklar:

  Şirketin Faaliyet Belgesi fotokopisi- Şirketin Ticaret Odası’na kayıtlı olduğunu gösteren belge. (son 3 yıl içerisinde alınmış olmalı)

  Şirketin Vergi Levhası fotokopisi – son yıla ait vergi beyanı bilgilerini beyan etmelidir.

  Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi -şirkette isim ve ünvan değişikliği varsa gazete bu bilgileri içermelidir.

  Seyahat Sağlık Sigortası

  Portekiz Aile/Arkadaş Ziyareti Vize işlemlerinde bulunan kişinin Portekiz seyahatinin tüm risklerini kapsayan bir sigorta poliçesi; ayakta, yatakta bütün tedavi masrafları, hastalık ve vefat halinde cenazenin ülkeye nakil masraflarını kapsayan, 30.000 teminat tutarında,

  İlginizi Çekebilir  Portekiz Turistik Vize Hakkında

  Schengen bölgesinde geçerlilik ibaresi bulunan, seyahate çıkış tarihinden 1 gün önce ve dönüş tarihinden 1 gün sonrasını kapsayan tarihlere göre düzenlenmiş bir seyahat sağlık sigortası olmalıdır. İmzalı ve kaşeli orijinal nüshası ile birlikte fotokopisi birlikte sunulmalıdır.

  ÖNEMLİ: Ankara Portekiz Büyükelçiliği, vize talepleri ile ilgili karara varmadan önce gerekli görmesi halinde başvuru sahiplerini görüşmeye çağırma veya ek evrak talep etme hakkına sahiptir.

  İstanbul’dan Portekiz Aile/Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu Yapmak İsteyenlere Duyuru!

  Ankara’daki Portekiz BüyükelçiliğiPortekiz ve Macaristan Büyükelçilikleri arasında imzalanan anlaşma uyarınca, 15 Mart 2011 tarihinden itibaren İstanbul’daki Macaristan Konsolosluğu’nun da Portekiz’i ziyaret etmek isteyen başvuru sahiplerinin vize başvurularını kabul etme yetkisine sahip olduğunu bildirmekten memnuniyet duyar. Bu anlaşma İstanbul ve çevresinde yaşayan başvuru sahiplerine yardım amaçlıdır.

  Portekiz Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusu sırasında ibraz edilecek gerekli belgeler, İstanbul’daki Macaristan Konsolosluğu’nda kullanılan çalışma dillerinden birine (örneğin; İngilizce veya Türkçe) çevrilmelidir.

  Diğer ülke vatandaslarının başvurusu için konsultasyon gerekli olduğu durumlarda, mülakat İstanbul Macaristan Konsolosluğu tarafından yapılacaktır. Vize ücreti, Macaristan Konsolosluk otoritelerince tahsil edilecektir. Ankara’daki Portekiz Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü vize başvurularını kabul etmeye devam edecektir.

  Portekiz Aile Ziyareti Vizesi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

  Portekiz aile ziyareti vizesi için ücret nedir?

  Portekiz aile ziyareti vizesi için ödenmesi gereken ücret başvuru yönteminize ve başvuru zamanınıza göre değişmektedir. Ekspres vize başvurusunda ek ücret ödenerek vize işlemleri normal başvurulara göre daha kısa sürede sonuçlanmaktadır. Vize ücretleri sabit olmayıp zamanla güncellenebilmektedir. Portekiz aile ziyareti vizesi hakkında güncel ücret bilgileri için vize başvuru zamanınıza yakın bir zamanda bilgi almanız önerilir.

  Portekiz aile ziyareti vizesi için davetiye nasıl olmaıdır?

  Portekiz aile ziyareti vizesi için davetiye Portekiz’deki davet eden kişi tarafından yazılmış olmalı, davetiyede vize başvuru sahibinin ad ve soyadı, davet eden kişiyle olan aile bağı, seyahat tarihi, seyahat amacı, seyahat süresince kalınacak evin adresi belirtilmelidir. Davetiyeye davet eden kişinin Portekiz kimlik kartı ya da oturum kartının fotokopisi ve evinin kira ve tapu fotokopisi de eklenmelidir. Davetiye hakkındaki bilgilerin teyidi için İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu veya Ankara Portekiz Büyükelçiliği ile iletişime geçiniz.

  Portekiz aile ziyareti vizesi için seyahat sağlık sigortası gerekli midir?

  Portekiz aile ziyareti vizesi için seyaht sağlık sigortası gereklidir. Seyahat sağlık sigortası gerçekleştirilecek Portekiz seyahat sürecini ve bütün Schengen alanını kapsamalı, 30.000 Euro teminat tutarında olmalıdır.

  Portekiz aile ziyareti vize başvurusu için reşit olmayanlar ek evrak getirmeli midir?

  Reşit olmayan kişiler Portekiz aile ziyareti vizesi için ek evrak olarak anne ve baba tarafından onaylı muvafakatname getirmelidir. Bu konuyla ilgili bilginin teyidi için Portekiz Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu ile iletişime geçiniz.

  İlginizi Çekebilir  Portekiz Vize Başvuru Formu

  Antalya’da ikamet eden kişiler Portekiz aile ziyareti vizesi için nereye başvuruda bulunmalıdır?

  Antalya ve Türkiye’nin diğer illerinde ikamet eden kişiler için Portekiz aile ziyareti vizesi başvuruları Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ya da Portekiz Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir.

  Portekiz aile ziyareti vizesi ile ailemle Schengen ülkelerini gezebilir miyim?

  Portekiz Schengen alanında bulunup Portekiz’in aile ziyareti vizesi ile ailenizle birlikte Schengen ülkelerini gezebilrsiniz. Fakat, siz ve aileniz diğer Portekiz’den diğer Schengen ülkesine seyahat ederken pasaportunuzu ve varsa oturum kartınızı yanınıza almalıdır.

  Portekiz aile ziyareti vizesi için dilekçe nasıl olmalıdır?

  Portekiz aile ziyareti vizesi için davetiye konsolosluğa hitaben yazılmalı, başvuru sahibinin isim ve soyismi, pozisyonu, seyahatinin amacı, ve seyahatinin içeriği belirtilmelidir. Başvuru sahibinin çalışma durumuna göre davetiye şirket yetkilisi tarafından ya da başvuru sahibinin kendisi tarafından yazılmalı ve imzalanmalıdır. Daavetiyeye dair bilginin teyidi için Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ya da Portekiz Ankara Büyükelçiliği ile iletişime geçiniz.

  Bu web sitede aşağıdaki imzaya baktığımızda Hermesvize.com’a ait görünüyor. Portekiz Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

  Bu portekizkonsoloslugu.com web sitesi, konsolosluk veya büyükelçiliğin resmi sitesiyle alakası olmayıp sunduğu bilgilerin resmi dayanağı yoktur. Bu site vize uzmanlarının yaşadıklarına göre hazırlanıp insanlara faydalı olmayı amaçlamaktadır.

  Hermesvize, Google optimizasyon teknikleri kullanımı ile farklı alan adları edinen bir firmadır. Hermesvize; turizm, danışma gibi firmalara bu alanda sunduğu bilgilerle reklam verip bu firmalarla stratejik ortaklıklar kurmaktadır. Bu web sitesinde hatalı fark etmeniz durumunda bildirme ve güncelleme için lütfen info@hermesvize.com adresi ile iletişime geçiniz..

  Portekiz aile ziyareti vizesi ile ailemle Portekiz’de uzun süre kalabilir miyim?

  Portekiz aile ziyareti vizesi kısa süreli vize olup Portekiz’de uzun süre kalmanıza hak vermemektedir. Ailenize ile Portekiz’de uzun süre kalabilmeniz için aile birleşimi vizesi ile gerçekleştirilmektedir.

  Portekiz aile ziyareti vizesi kaç günde çıkar?

  Portekiz aile ziyareti vizesi çıkış süresi ortalama 15 iş günüdür. Ancak konsolosluğun yoğun olması, eksik evrak getirmeniz, ek evrak istemesi gibi durumlarda vize işlem süresi olumsuz etkilenebilmektedir. Ekspres vize başvurularında ise vize işlemleri 48 ile 72 saatte sonuçlanabilmektedir. Yine de konsolosluğun tatil günlerinin vize işlem sürecine dahil olmadığı ve eksik evrak getirmenin ve konsolosluğun ek evrak istemesi durumunun olması halinde vize işlem süresinin uzayabileceği unutulmamalıdır.

  Bize Ulaşın!

   Seyahat Süresi