close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Portekiz Ziyaret Vizeleri Hakkında

  Portekiz Ziyaret Vizeleri Hakkında

  Portekiz’de ikamet eden aile, akraba ve arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Bordo umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlar Portekiz Konsolosluğu tarafından değerlendirilen Portekiz ziyaret vize başvurularında bulunmalıdırlar.

  Portekiz aile/arkadaş ziyareti vize evrakları hakkında

  Vize başvurularında istenilen evraklar başvuru sahibinin statüsüne göre belirlenmiş olup talep edilmektedir. Portekiz aile ziyareti evrakları sizlere e-posta olarak da ayrıca paylaşılacaktır.

  Portekiz ziyaret vizesi için pasaport

  Portekiz Schengen aile/arkadaş ziyareti vize başvurusunda pasaport geçerlilik şartları; başvuru yapılacak pasaportun son 10 yıldan eski olmamasına, Portekiz seyahatinden dönüş sonrası en az 3 ay geçerliliği, vize etiketinin basılabilmesi için yan yana en az 2 boş sayfasının bulunmasına, yıpranmış olmamasına dikkat edilmelidir.

  Biyometrik fotoğraf

  Portekiz aile/arkadaş ziyareti vize işlemlerinde kullanılan fotoğrafın standartları; daha önce herhangi bir vize başvurusunda kullanılmış ve 6 aydan eski olmaması gerekir. Fotoğraf, 35mm x 45mm ölçülerinde, arka fonu beyaz ve 2 adet olmalıdır.

  Biometrik fotoğraf, fazla parlak/koyu/gölgeli/lekeli veya zımbalı olmamasına dikkat edilmelidir. Kemik çerçeveli gözlük, şapka, şal vb. aksesuarlarla fotoğraf çekilmemesine özen gösterilmelidir.

  Portekiz ziyaret vizesi davetiyesi

  Portekiz ziyaret vizesi için başvuru sahibine, Portekiz’den gelen davetiye; (orijinal) davet eden kişinin kişisel ve iletişim bilgileri, davet ettiği kişi ile yakınlık derecesi, davet edilen kişi hakkında bilgi, ziyaretin amacı, talep edilen vize süresi (birden fazla seyahat olacaksa), kalınacak evin açık adresi, seyahat- konaklama giderlerinin karşılanacağına dair konular hakkında açıklayıcı olmalıdır. İngilizce yada Portekizce olmalıdır.

  Portekiz’e davet eden kişinin Termo de Responsibilidade formunu doldurması gerekir. Form ile birlikte davet eden kişinin kimlik/pasaport fotokopisi veya oturum kartı da eklenmelidir.

  Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

  Portekiz ziyaret vizesi başvuru sahibi ile davet eden kişi arasında aile bağlarının bulunduğuna dair belge; güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş olmalıdır.

  Not: Kişi aile ziyaretine değil arkadaş ziyaretine gidiyor ise bu belgeye gerek yoktur.

  Portekiz ziyaret vize talep dilekçesi

  Portekiz aile ziyareti vize başvurusu yapan çalışanın bağlı bulunduğu şirket/kurumdan alınan yazı; çalışanın kimlik bilgisi, görevi, ne kadar süredir çalıştığı, seyahatin sebebi, seyahat tarihlerinde izinli olduğu gibi bilgileri içeren bir izin onay yazısı olmalıdır. Antetli kağıda, imzalı ve kaşeli hazırlanmalıdır.

  Portekiz ziyaret vize başvurusunda bulunan kişi şirket sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe hazırlamalıdır.

  Dikkat! Portekiz aile/arkadaş ziyareti vize müracaatında bulunan kişinin Portekiz seyahatinin devamında diğer schengen ülkelerine seyahatin sürdürülmesi halinde, bu seyahate dair tarih ve seyahat planının (rezervasyon bilgileri) detayları hakkında bilgilendirme yazısı yazılmalıdır.

  Mali durumun beyan edilebilmesi için gerekli evraklar

  Portekiz Konsolosluğu, Portekize aile/arkadaş ziyareti gerçekleştirecek olan başvuru sahibinin seyahat masraflarının teminatı olan bakiyeyi; son 3 aylık aktif hesap hareketini gösteren bakiyeli banka hesapları görmelidir. Banka yetkilisinin ıslak imza, kaşesi ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.

  İş/mesleki duruma bağlı hazırlanması gereken evraklar

  Portekiz ziyaret vize başvuru işlemlerinde bulunan kişinin bağlı bulunduğu şirkete ait sgk işe giriş bildirgesi ve barkodlu sgk hizmet dökümü, son 3 aylık imzalı kaşeli maaş bordroları

  Şirketin faaliyet belgesi fotokopisi- (son 2 ay içerisinde alınmış olmalı)

  Şirketin vergi levhası fotokopisi – son yıla ait vergi beyanı bilgilerini beyan etmelidir.

  Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi ve imza sirküsü fotokopisi

  Portekiz ziyaret vize başvurusu yapan kişi çiftçi ise; Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi aslı ve fotokopisi.

  Başvuru sahibi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili oda kaydı yada meslek kimlik kartı ibraz edilmelidir.

  Vize başvurusu yapan kişi yabancı uyruklu vatandaş ise; T.C. oturma/ikamet izni: Portekiz seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği bulunması zorunludur.

  Portekiz ziyaret vize başvurusunda bulunan kişi öğrenci ise; Güncel tarihli barkodlu öğrenci belgesi. Seyahatine sponsor olan ebeveyninden, seyahatin detaylarını ve seyahatin tüm masraflarının karşılandığına dair bir dilekçe alınmalıdır. Öğrenciye sponsor olan ebeveynin iş evrakları ve ekonomik durumu da dilekçeye eklenmelidir.

  Öğrenci reşit değil ise; anne ve babadan noter tasdikli izin belgesi (muvafakatname).

  Başvurusu yapan kişi emekli ise; Emekli maaşının son 3 aylık dökümü ve Emeklilik belgesi (barkodlu)

  Seyahat sağlık sigortası

  Portekiz aile/arkadaş ziyareti vize işlemlerinde bulunan kişinin Portekiz seyahatinin tüm risklerini kapsayan bir sigorta poliçesi; ayakta, yatakta bütün tedavi masrafları, hastalık ve vefat halinde cenazenin ülkeye nakil masraflarını kapsayan, 30.000 teminat tutarında.

  Schengen bölgesinde geçerlilik ibaresi bulunan, seyahate çıkış tarihinden 1 gün önce ve dönüş tarihinden 1 gün sonrasını kapsayan tarihlere göre düzenlenmiş bir seyahat sağlık sigortası olmalıdır. İmzalı ve kaşeli orijinal nüshası ile birlikte fotokopisi birlikte sunulmalıdır.

  Önemli: Ankara Portekiz Büyükelçiliği, vize talepleri ile ilgili karara varmadan önce gerekli görmesi halinde başvuru sahiplerini görüşmeye çağırma veya ek evrak talep etme hakkına sahiptir.

  İstanbul’dan Portekiz ziyaret vize başvurusu yapmak isteyenlere duyuru!

  Portekiz Büyükelçiliği, Portekiz ve Macaristan Büyükelçilikleri arasında imzalanan anlaşma uyarınca, 15 Mart 2011 tarihinden itibaren İstanbul’daki Macaristan Konsolosluğu’nun da Portekiz’i ziyaret etmek isteyen başvuru sahiplerinin vize başvurularını kabul etme yetkisine sahip olduğunu bildirmekten memnuniyet duyar. Bu anlaşma İstanbul ve çevresinde yaşayan başvuru sahiplerine yardım amaçlıdır.

  Portekiz ziyaret vizesi ile ilgili sık sorulan sorular

  Portekiz aile ziyareti vizesi için ücret nedir?

  Portekiz aile ziyareti vizesi için ödenmesi gereken ücret başvuru yönteminize ve başvuru zamanınıza göre değişmektedir. Ekspres vize başvurusunda ek ücret ödenerek vize işlemleri normal başvurulara göre daha kısa sürede sonuçlanmaktadır. Vize ücretleri sabit olmayıp zamanla güncellenebilmektedir. Portekiz aile ziyareti vizesi hakkında güncel ücret bilgileri için vize başvuru zamanınıza yakın bir zamanda bilgi almanız önerilir.

  Portekiz aile ziyareti vizesi için davetiye nasıl olmalıdır?

  Portekiz aile ziyareti vizesi için davetiye Portekiz’deki davet eden kişi tarafından yazılmış olmalı, davetiyede vize başvuru sahibinin ad ve soyadı, davet eden kişiyle olan aile bağı, seyahat tarihi, seyahat amacı, seyahat süresince kalınacak evin adresi belirtilmelidir. Davetiyeye davet eden kişinin Portekiz kimlik kartı ya da oturum kartının fotokopisi ve evinin kira ve tapu fotokopisi de eklenmelidir. Davetiye formatı ile ilgili ayrıntılı bilgi için Hermes Vize uzmanlarından bilgi alabilirsiniz.

  Portekiz aile ziyareti vizesi için seyahat sağlık sigortası gerekli midir?

  Portekiz aile ziyareti vizesi için seyahat sağlık sigortası gereklidir. Portekiz seyahat sürecini ve bütün Schengen alanını kapsamalı, 30.000 Euro teminat tutarında olmalıdır.

  Portekiz aile ziyareti vize başvurusu için reşit olmayanlar ek evrak getirmeli midir?

  Reşit olmayan kişiler Portekiz aile ziyareti vizesi için ek evrak olarak anne ve baba tarafından onaylı muvafakatname getirmelidir.

  Antalya’da ikamet eden kişiler Portekiz aile ziyareti vizesi için nereye başvuruda bulunmalıdır?

  Antalya ve Türkiye’nin diğer illerinde ikamet eden kişiler için Portekiz aile ziyareti vizesi başvuruları Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ya da Portekiz Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir.

  Portekiz aile ziyareti vizesi ile ailemle Schengen ülkelerini gezebilir miyim?

  Portekiz Schengen alanında bulunup Portekiz’in aile ziyareti vizesi ile ailenizle birlikte Schengen ülkelerini gezebilrsiniz. Fakat, siz ve aileniz diğer Portekiz’den diğer Schengen ülkesine seyahat ederken pasaportunuzu ve varsa oturum kartınızı yanınıza almalıdır.

  Portekiz aile ziyareti vizesi için dilekçe nasıl olmalıdır?

  Portekiz aile ziyareti vizesi için davetiye konsolosluğa hitaben yazılmalı, başvuru sahibinin isim ve soy ismi, pozisyonu, seyahatinin amacı, ve seyahatinin içeriği belirtilmelidir. Başvuru sahibinin çalışma durumuna göre davetiye şirket yetkilisi tarafından ya da başvuru sahibinin kendisi tarafından yazılmalı ve imzalanmalıdır.

  Portekiz aile ziyareti vizesi ile ailemle Portekiz’de uzun süre kalabilir miyim?

  Portekiz aile ziyareti vizesi kısa süreli vize olup Portekiz’de uzun süre kalmanıza hak vermemektedir. Ailenize ile Portekiz’de uzun süre kalabilmeniz için aile birleşimi vizesi ile gerçekleştirilmektedir.

  Portekiz aile ziyareti vizesi kaç günde çıkar?

  Portekiz aile ziyareti vizesi çıkış süresi ortalama 17 iş günüdür. Ancak konsolosluğun yoğun olması, eksik evrak getirmeniz, ek evrak istemesi gibi durumlarda vize işlem süresi olumsuz etkilenebilmektedir.

  Portekiz ziyaret vizeleri hakkında detaylı bilgi ve başvurularınızda danışmanlık için Hermes Vize ile iletişime geçebilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!