close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Pakistan Vizesi Başvurusu

  Pakistan Vizesi Başvurusu

  Pakistan seyahatinde bulunacak olan Türk vatandaşlarının bu ülkeye olan yolculukları öncesi Pakistan vizesi almaları gerekmektedir. Pakistan vizesi umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımız için zorunlu bir prosedür olurken Türkiye Cumhuriyeti resmi (diplomatik, hizmet ve hususi) pasaport sahibi vatandaşlarımızın ise planladıkları seyahat süresine göre Pakistan vizesi işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur.

  Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi vatandaşlarımız 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme koşuluyla Pakistan vizesi işlemlerinden muaftır. Fakat bu pasaportlara sahip vatandaşlarımızın Pakistan’a olan seyahatlerinden önce pasaportlarının geçerlilik süresi Pakistan seyahati sonrası en az 6 ay olmalıdır. Vatandaşlarımız Pakistan vizelerini, Pakistan Türkiye temsilcilikleri olan Pakistan Büyükelçiliği AnkaraPakistan Başkonsolosluğu İstanbul ve Pakistan vize işlemleri üzerine çalışmaları bulunan temsilcilikler aracılığıyla alabilirler.

  Pakistan vize başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurularak, vize başvuru evrakları ve yenilenmiş bir pasaportla başvuru Pakistan Konsolosluğu veya konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerine vize başvurularınızı yapabilirsiniz.

  Pakistan Konsolosluğu, Pakistan Vizesi için Gerekli Evraklar

  Pakistan vizesi için gerekli evraklar yapacak olduğunuz seyahatinizin içeriğine göre değişiklik gösterecektir. Pakistan turistik vize, Pakistan ticari vize, Pakistan çalışma vizesi, Pakistan aile ziyareti vizesi farklı kapsamlarda olan Pakistan vize türleridir. Pakistan Konsolosluğu’ndan ya da Konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerinden Pakistan vizesi için gerekli evrakların güncel halini öğrenebilir ve vize başvuru işlemlerinde bulunabilirsiniz.

  1. Pakistan Vize Başvuru Formu. Pakistan vize başvuru formu, Pakistan Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olup, başvuru sahipleri hakkında Konsolosluğun bilgi edinebilmesini sağlamaktadır. Pakistan vize başvuru formu, eksiksiz ve gerçeğe uygun bir şekilde gereğince doldurulması gerekir ve vize başvuru evrakları arasında bulundurulması zorunludur. Pakistan vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde İngilizce ve Türkçe olarak büyük harflerle doldurulmaktadır.

  Pakistan vize başvuru formunuz olmadan yapacak olduğunuz vize başvurularınızı ise Pakistan Konsolosluğu geri çevirecektir. Ayrıca Pakistan vize başvuru formunda verecek olduğunuz bilgilerinizin başvuru evraklarında verecek olduğunuz bilgilerle uyum göstermesi gerekmekte olup gerçeğe uygun olmayan şekilde düzenlenmiş belgeler gerekçesiyle Pakistan vize başvuru sahipleri vize reddi alabilmektedirler.

  2. Pasaport. Pakistan vize başvurularında vize etiketinin işlenebilmesi için orijinal pasaportun kullanılması gerekmektedir. Ayrıca pasaportun ilk sayfasının 2 fotokopisi de evraklar arasında olmalıdır ancak pasaportun orjinali olmaksızın sadece fotokopisi ile işlem yapılmamaktadır.

  Pasaportun Pakistan vize süresinin bitişinden sonra 6 ay geçerliliği olmamalıdır. T.C. pasaportlarının sürelerinin uzatma işlemleri yurtdışında herhangi bir ülkede gerçekleştirilmemektedir. Eğer varsa önceki pasaportların da Pakistan vizesi için gerekli belgeler arasında olması Pakistan Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir.

  3. Fotoğraf. Pakistan vizesi için gerekli olan fotoğrafların pasaportta yer alan fotoğraf ebatında olması ve iki fotoğraftan birinin vize başvuru formu üstüne yapıştırılması gerekmektedir. Güncel olmayan fotoğraflarla yapılan başvurular vize reddine sebebiyet verebilir. 3.5 x 4.5 cm. boyutundaki fotoğrafların renkli olması, yüzün görünmesini engelleyici unsurların olmaması gerekmektedir.

  4. Pakistan Vize Davetiyesi. Pakistan’da ticari amaçla görüşme yapılacak şirket tarafından hazırlanacak Pakistan ticari vize davetiyesi ise Pakistan Ticaret Odası’nın tavsiye mektuplu onayını içerir. Pakistan ziyaret vizesi işlemlerinde davet eden kişinin kimlik kartı ve davet eden kişinin çalıştığı şirketin davet yazısı ile talep edilir. Pakistan turistik vizesi için Pakistan’daki turizm acentesinden davet mektubu istenmektedir.

  5. Uçak bileti rezervasyonu. Pakistan seyahatinin yapılacağı tarihleri içeren uçak bileti rezervasyonlarının gerekli evraklar arasında olması gerekmektedir.

  Pakistan Vize Başvuru İşlemleri Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  Pakistan vize işlemleri için gerekli olan evraklar Pakistan Konsolosluğu’nun ek evrak isteme talebine göre de şekillenebilecektir. Şöyle ki Pakistan Konsolosluğu başvuru sahibi hakkında daha kapsamlı bilgi edinebilmek için ek evrak talebinde bulunma hakkı daima vardır.

  Pakistan vize işlemlerine yenilenmiş bir pasaportla başlamayı tercih etmelisiniz. 10 yıldan daha eski pasaportlarla yapılan başvuru işlemlerinizi Pakistan Konsolosluğu kabul etmezken, yıpranmış ve hasar görmüş pasaportlarla da Pakistan vize başvuru işlemleriniz kabul edilmeyecektir. Böyle bir durumda Pakistan Konsolosluğu, vize başvuru işlemlerinizi onaylamış olsa bile, ülkeye girişiniz ülkede bulunan sınır görevlilerinin sorumluluğunda olacaktır.

  Pakistan Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Pakistan Vizesi Kalktı mı?

  Pakistan vizesi kalkmamıştır. Pakistan seyahatiniz için vize almanız gerekirken, iki ülke resmi pasaport sahipleri ise 90 günü aşmama koşuluyla Pakistan vize işlemlerinde muaftır.

  Pakistan Vize ücreti ne kadar?

  Pakistan vize ücreti başvuru yapılan vize türüne göre Pakistan Konsolosluğunun ve Pakistan Büyükelçiliğinin insiyatifinde değişebilmektedir. Pakistan ticari ve Pakistan turistik vize ücretleri birbirinden farklılık gösterir. Ayrıca turistik vize başvurularında turist, gazeteci veya sivil toplum örgütü mensuplarına durumlarına göre farklı vize ücretleriyle işlem yapılabilmektedir. Vize koordinasyon ücretleri de farklılık gösterebilmektedir.

  Pakistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

  Pakistan vizesinin çıkma süresi evraklarınızın tamamlanması ve Pakistan Konsolosluğu’nun ek evrak talebinde bulunma durumuna göre değişiklik gösterecektir. Pakistan Konsolosluğu bazı durumlarda vize başvuru evraklarınıza ek evrak isterken bu durum vize çıkış sürenize etki edecektir. Pakistan vizesi, tüm olasılıkların göz önüne alınması ile birlikte 7 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır.

  Pakistan Vizesi Nasıl Alınır?

  Pakistan vizesi için gerekli olan belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlayınız. Pakistan Konsolosluğu’na şahsi olarak veya konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri aracılığıyla Pakistan vizesini edinebilirsiniz.

  Türkiye vatandaşlarının muhtemel Pakistan seyahatleri öncesi Pakistan vizesi almaları gerekecektir. Pakistan vize işlemleri için yenilenmiş, son 10 yıl içerisinde alınmış ve seyahat bitim tarihi itibariyle en az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaport ile vize başvurularında bulunulmalı yıpranmış ve hasar görmüş pasaportlar Pakistan vize başvuru işlemleri için kullanılmamalıdır.

  Pakistan Vize Başvurunuzun Ret Alması Halinde Yapılması Gereken Nedir?

  Pakistan vize işlemleriniz ret ile sonuçlanabilir. Pakistan Konsolosluğu başvuru evraklarınızı ve seyahat gerekçenizi yetersiz görmesi ile birlikte böyle bir sonuç almanız muhtemeldir. Vize başvuru evraklarınızı eksiksiz ve doğru bir şekilde organize ederek yeniden başvuru yapabilirsiniz. Yeni başvuru yapmanızın önünde herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır. Pakistan vize reddi durumunda uzman kuruluşlardan bilgi alarak yeni bir başvuru işlemi yapabilirsiniz.

  Pakistan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

  Pakistan vize başvuru formu İngilizce ve Türkçe olmak üzere eksiksiz, okunaklı ve büyük harfle doldurulmalıdır. Pakistan vize başvuru formunda verecek olduğunuz bilgilerin vize başvuru evraklarınızda bulunan bilgilerinizi desteklemesine ise özen göstermelidir.

  Pakistan Konsolosluğunun önceliklerine göre çekilmiş biometrik fotoğrafınızı vize başvuru formunun fotoğraf kutucuğuna yapıştırarak form doldurma işleminizi sonlandırabilirsiniz. Ayrıca Pakistan Konsolosluğu, Pakistan vize işlemleri evraklarında birbirleriyle aynı olacak şekilde atılmış imzaları dikkate almaktadır. Pakistan vize başvuru evraklarında aynı şekilde atılmış imza kullanmalısınız.

  Pakistan vizesi için gerekli olan fotoğraf ölçüleri nedir?

  Pakistan vizesi için vesikalık fotoğraf gerekli olup fotoğraf ölçüleri genişlik olarak 35 mm, yükseklik olarak ise 45 mm olmalıdır. Bununla birlikte fotoğrafınız ön cepheden çekilmeli, şapka veya güneç gözlüğü gibi cisimler bulundurmamalı, beyaz arka fona sahip olmalıdır. Fotoğrafınızın güncel olması gerektiği de unutulmamalıdır.

  Bu web sitede aşağıdaki imzaya baktığımızda Hermesvize.com’a ait görünüyor. Pakistan Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

  Ziyaret ettiğiniz pakistankonsoloslugu.com web sitesi, konsolosluk veya büyükelçiliğin resmi sitesi olmayıp bu sitedeki bilgilerin herhangi bir resmiyete sahip değildir. Bu web sitesi vize uzmanlarının birikimleri esas alınarak insanlara faydalı olmak için hazırlanmıştır.

  Hermesvize, Google optimizasyon yöntemleri kullanımı ile farklı internet alan adları edinen bir şirkettir. Bu şirket edindiği alan adlarıyla bilgiler yayınlayıp turizm, danışmanlık gibi çeşitli firmalara reklam sunarak bu firmalarla stratejik ortaklıklar kurmaktadır. Bu web sitesinde bulunan bilgilerin yanlış olduğunu fark etmeniz durumunda bu yanlışların doğrularla değitirilmesi için lütfen info@hermesvize.com adresine bildiriniz.

  Yeşil pasaportum var. Pakistan’a vize almadan gidebilir miyim?

  Pakistan hususi pasaport sahibi Türk vatandaşlarına 90 günü aşmayan seyahatler için vize uygulamamaktadır. Dolayısıyla yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları Pakistan’da 90 günden fazla kalmayacaklarsa Pakistan’a vize almadan gidebilirler.

  Edirne’de yaşıyorum. Pakistan vizesi için en yakın nereye başvurabilirim?

  Edirne’de yaşayan kişiler Pakistan vizesi için en yakın Pakistan Başkonsolosluğu İstanbul’a başvurabilirler. Pakistan Konsolosluğuna şahsen başvurmanız şart olmayıp Edirne’deki yetkili vize merkezleri aracılığıyla Edirne’den ayrılmaya gerek kalmadan da başvurunuzu gerçekleştirebilmektesiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!