close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu

  Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu

  Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu ve diğer Pakistan Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Pakistan Vizesi ve Pakistan Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir.

  Pakistan’a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu’na ve Pakistan Ankara Büyükelçiliği’ne aittir.

  Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Pakistan vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

  Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

  İstanbul Pakistan Başkonsolosluğu Adres
  Konaklar Mahallesi, Akağaç sokak, No:2 34330 4.Levent, Beşiktaş, İstanbul

  Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu Mesai Saatleri

  Pakistan Konsolosluğu Pazartesi-Cuma: 08.30-17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

  Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

  İstanbul ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Pakistan vize işlemleri için Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler.
  Türkiye’de ikamet eden Pakistan vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri için Pakistan İstanbul Başkonsolosluğuna başvuru yapmaları gerekmektedir.
  Kısa süreli Pakistan vizeleri olarak kabul edilen Pakistan Turistik Vizesi, Pakistan Ticari Vizesi ve Pakistan Aile Ziyareti Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılabilmektedir.

  Pakistan Başkonsolosluğu Pasaport Yenileme

  Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan Pakistan vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İstanbul Pakistan Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirebilirler.

  Pakistan İstanbul Konsolosluğu Vize Başvurusu

  Pakistan Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Pakistan Konsolosluğu ve Pakistan Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

  Ancak uzun süreli Pakistan vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Pakistan Konsolosluğu’na veya Pakistan Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Pakistan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Pakistan Turistik vize, Pakistan Ticari vize ve Pakistan Aile Ziyareti vize başvuruları yapılabilmektedir.

  Pakistan vize başvurusu, aracı kurumlara yapılmış olsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Pakistan Konsolosluğu’na aittir.

  Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

  Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesinde bulunan kişiler Pakistan Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu’na vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır.

  Pakistan vize başvuru formu içintıklayınız.

  Pakistan Turistik Vize Talep Dilekçesi

  Pakistan’a Turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben Pakistan Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. Pakistan Turistik vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

  • Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; Turistik bir tura katılacak kişi Pakistan Turistik vizesi talep dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir.
  • Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. Pakistan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişileri Pakistan Turistik vizesi talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.
  • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. Pakistan Turistik Vize Talep Dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.
  • Pakistan Konsolosluğu’na Turistik vize başvurusunda sunulan belgeler ile Pakistan Turistik vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir.
  İlginizi Çekebilir  Pakistan Bursa Fahri Konsolosluğu

  İki Dilekçe gerektiren durumlar

  • Pakistan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK’lı çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği Pakistan turistik vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şirket yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.
  • Pakistan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci derece yakınları (anne-baba, eş, çocuk) Pakistan Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi Pakistan Turistik Vizesi talep eden kişinin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden Pakistan Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır.

  Pakistan Ticari Vize Talep Dilekçesi

  Pakistan’a Ticari (iş toplantısı, konferans, alan araştırması vb.) amaçla seyahat eden kişilerin yapacakları seyahat ile ilgili Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesi sunmaları gereklidir. Pakistan Ticari vizesi talep dilekçesi yazılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

  • Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesi personelini iş seyahatine gönderecek şirketin yetkilisi tarafından şirket antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisinin kaşesini ve imzasını taşımalıdır.
  • Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahatin amacı açıkça yazılmalıdır. Örneğin; kişi şirketin iş ortağı başka bir şirketle toplantı yapmak üzere seyahat edecekse Pakistan’daki şirket ile ilgili bilgilere yer verilmelidir. Kişi iş konferansına katılacaksa Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde konferans ile ilgili bilgi olmalıdır.
  • Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahate çıkacak kişinin firmadaki görevi (Satış Müdürü, Kurumsal İletişim Uzmanı vb.) açıkça ifade edilmelidir.
  • Pakistan’a seyahat edecek kişinin seyahatinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile varsa ek seyahati hakkında Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde net bilgiler verilmelidir.
  • Pakistan Konsolosluğu’na Ticari Vize talep dilekçesi hazırlanırken seyahat edecek kişinin seyahat süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı bilgisi yer almalıdır.
  • Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde yer alan bilgiler dosyaya konulan evraklarla desteklenmelidir.
  İlginizi Çekebilir  Pakistan Ankara Büyükelçiliği

  İstanbul Pakistan Konsolosluk İşlemleri

  Pakistan Konsolosluğu ve Pakistan Büyükelçiliği, Pakistan Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Pakistan vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Pakistan Cumhuriyeti temsilcilikleridir.

  Pakistan Konsolosluğu ve Pakistan Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Pakistan vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

  Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Pakistan vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür.

  Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu’ndan pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir.

  Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize Çıkış Süresi

  Pakistan vize başvurularınızın sonuçlanma süresi 7 ila 10 iş günüdür.

  Pakistan vize başvurularınızı seyahatinizden en az 2 hafta önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

  Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücreti

  Pakistan’a yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenmektedir.

  Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize Reddi

  Pakistan’a hangi koşullarla giriş yapılabileceğine Pakistan temsilcilikleri karar verir. Konsolosluklar müracaatları değerlendirirken kendi ülkelerine giriş yapacak olan kişilerin ekonomik olarak yük olmayacağına, kamu düzenini bozmayacağına, kamu sağlığına risk oluşturmayacağına ve geri dönmek için yeterince sosyal, kültürel ve maddi sebeplerin olup olmadığını görmek isterler.

  Pakistan vizesi başvuruları bazı durumlarda ret ile sonuçlanabilmektedir. Pakistan Konsolosluğu ve Pakistan Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların tam olarak yerine getirilmemesi buna sebep olmaktadır. Pakistan vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Pakistan Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir.

  Pakistan vizesi başvurularında;

  • Seyahat amacının kanıtlanmaması,
  • Sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi,
  • Geçerli pasaporta ya da onaylı seyahat belgesine sahip olunmaması,
  • Aynı ülke için daha önceden sınır dışı kararının bulunması,
  • Vize başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması,
  • Seyahat bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması
  İlginizi Çekebilir  Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu

  gibi durumlarda Pakistan vizesi başvurusu, Pakistan vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

  Pakistan Konsolosluğu İstanbul Resmi Tatil Günleri 2023

  Pakistan Konsolosluğu İstanbul, Türkiye resmi tatil günleri ve Pakistan resmi tatil günleri kapalıdır. Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu’na vize işlemleri ya da konsolosluk işlemleri için başvuruda bulunacak kişiler işlemlerini, Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun resmi tatil günlerini göz önünde bulundurmalıdır.

  1 Ocak Yeni Yıl Tatili
  5 Şubat Keşmir Dayanışma Günü
  23 Mart Pakistan Günü
  21- 23 Nisan Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
  29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
  28 Temmuz Aşure
  14 Ağustos Bağımsızlık Günü
  15 Temmuz Demokrasi Günü
  30 Ağustos Zafer Bayramı
  27 Eylül Bayram Miladun Nabi
  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  25- 26 Aralık Noel

  Pakistan Konsolosluğunun Görevleri

  Pakistan Konsolosluğu Türkiye’de ülkesinin ticari menfaatleri koruyan ve geliştiren çeşitli resmi vazife idame ettiren resmi kurumdur. Pakistan Konsolosluğu’nun görevleri, antlaşmalar ve nizamnamelerle belirlenmiştir. Pakistan Konsolosluğunun genel amacı ise, Türkiye’de ticari menfaatleri korumak, pasaport yenileme, tıbbi, kanuni, eğitimsel yardım sağlama, ulaşım, bulunan ülkenin otoriteleri ile kontak kurma, yurt dışında ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi olaylarla ilgilenmektir.

  Pakistan Konsolosluğu İstanbul Ulaşım

  Pakistan İstanbul Konsolosluğu Levent’te bulunurken, ulaşım sorununun yaşanmadığı bir semttir. Metro minibüs ve otobüsleri Pakistan Konsolosluğu’na ulaşabilmek için kullanabilirsiniz.

  NOT: Pakistan Başkonsolosluğu İstanbul Adresi, Pakistan Konsolosluğu İstanbul telefon numarası yukarıda bulunan bölümlerde mevcuttur. İstanbul Pakistan Konsolosluğuna bu iletişim yollarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Pakistan Konsolosluğu İstanbul, Pakistan’ın İstanbul’da bulunan en resmi temsilcisi olurken Pakistan hakkında iletişime geçebileceğiniz, bilgi alabileceğiniz ve Pakistan seyahatinize dair bir takım prosedürleri gerçekleştirebileceğiniz resmi bir Pakistan temsilciliğidir. Pakistan Büyükelçiliği Ankara ise Pakistan devletinin Türkiye’de bulunan bir başka resmi Pakistan temsilcisidir. Pakistan Konsolosluğu İstanbul, bölgede bulunan Pakistan vatandaşları için hizmet verirken ülke vatandaşlarının tüzel kişiliklerini hak ve menfaatlerini iyileştirme yönünde çalışmalarda bulunur.

  Ayrıca Pakistan Konsolosluğu İstanbul, Pakistan vizesi işlemleri ile ilgili de hizmetler verirken, Pakistan vizesi, Pakistan vize ücretleri, Pakistan turistik vize, Pakistan ticari vize, Pakistan uzun süreli ve kısa süreli vizelere dair işlemlerin, bilgi alışverişinin sürdürülebileceği resmi bir temsilciliktir.