close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Pakistan Hakkında

  Pakistan Hakkında

  Pakistan, resmî adıyla Pakistan İslam Cumhuriyeti. Güney Asya’da bir ülkedir. Umman Denizi’ne 1046 km kıyısı vardır. Batısında Afganistan ve İran, kuzeyinde Çin, doğusunda Hindistan vardır. Nüfus bakımından dünyada 6.’dır.1947’de İngiliz sömürgesindeki Hindistan’dan, yaşanan kanlı bir mücadele sonrası ayrılarak 14 Ağustos 1947’de kurulmuştur. Daha sonrasında yine bir bölünme yaşayıp, batısı bugünkü Pakistan doğusu da Bangladeş olmuştur.

  Pakistan’da Pencap, Sind, Kuzeybatı Sınır Eyaleti ve Belucistan olmak üzere 4 eyalet vardır. Federal başkent İslamabad’dır.

  Pakistan Urdu dilinde ve Fars dilinde Pak ülke anlamına gelmektedir. İlk olarak PAKSTAN sözcüğü Choudhary Rahmat Ali tarafından 1934 yılında telafuz edilmiştir ve İngiltere’nin eski Hindistan sömürgesinin 5 eski eyaletinin harflerinden türetilmiştir. Söz konusu eyaletler bugün Pakistan’ı meydana getirmektedir.

  Coğrafya

  Pakistan’ın kuzeydoğusunda Çin Halk Cumhuriyeti, kuzeybatısında ve batısında Afganistan, doğusunda Hindistan ve güneybatısında İran yer almaktadır. Ülkenin yüzölçümü 796.095 kilometrekaredir. En yüksek noktası, 8.611 metre ile dünyanın ikinci en yüksek zirvesi olan Himalayalar’daki K-2 Godwin Austen Zirvesi’dir.

  Pakistan, Güney Asya, Orta Asya ve Orta Doğu bölgelerinin kültürel, sosyal ve tarihi etkisi altında, değişik dil, mezhep ve etnik gruplara mensup 160 milyon civarında nüfusa sahiptir. Toplam nüfusun %96,68’i Müslümandır. Müslüman nüfusun %20’sini Şiiler, geriye kalanını Sünniler oluşturmaktadır.

  Nüfusun %3,32’sini ise Hıristiyan, Hindu, Sih ve Budistler oluşturmaktadır. Gayrimüslim azınlıklar içinde en büyük grubu %1,55 ile Hıristiyanlar teşkil etmektedir. Pencap Eyaleti’nde Pencabiler, Sind Eyaleti’nde Sindler, Kuzey Batı Sınır Eyaleti’nde Pathanlar, Belucistan Eyaleti’nde Beluciler ağırlıklı olarak yerel nüfusu oluşturmaktadır. Pakistan İran’dan sonra, dünyanın ikinci büyük Şii ülkesidir.

  Demografi

  Pakistan’ın nüfusu 2010’da 170 milyon olarak tahmin ediliyor.Bu nüfus Pakistan’ı dünyanın en büyük 6. devleti yapmakta ve Pakistan nüfus bakımından Brezilya ‘nın gerisinde, Rusya’nın önündedir. Pakistan’ın 1951’de 34 milyon nüfus vardı. Pakistan‘ın nüfus artış 2010 yılında %1.6 olarak kaydedilmiştir.Güney Pakistan’da nüfusun çoğu İndus Nehri çevresinde yaşar.Nüfus büyüklüğne göre Karaçi Pakistan’ın en büyük kentidir.

  Ülkenin kuzeyinde nüfus daha çok Lahor, Faysalabad, Rawalpindi, İslamabad, Gujranwala, Gujrat, Jhelum, Sargodha veSheikhupura kentlerinin oluşturduğu yay şeklindeki bir alanda yaşar.Pakistan nüfusunun yaklaşık %20 si yoksulluk sınır altında yaşamaktadır. 2006 yılı itibariyle ortalama yaşam süresi kadınlarda 63 , erkeklerde 62 yıl olarak tespit edilmiştir.Sağlık giderleri GSYİH’nın %2’dir (2006). Pakistan 60 dilden fazla dilin konuşulduğu bir devlettir.

  İngilizce resmi dil olup, resmi iş, devlet ve hukuk sözleşmelerinde kullanılır.Urduca ise ulusal dildir. Pencap dili Pencap eyaletinin resmi dilidir ve ayrıca Saraiki dili Pencap eyaletinde büyük oranda konuşulur. Peştuca ise Khyber Pakhtunkhwa eyaletinin, Sindi dili ise Sind ve Beluçistan eyaletlerinin resmi dilidir. Pakistan dünyada müslümanların çoğunlukta olduğu ikinci devlettir ve ayrıca ikinci en büyük Şiinüfusuna sahiptir.

  1. İslam 173.000.000 (%97) (ağırlıkllı Sunni, %5-20 Şii,ve %2,3 Ahmedi ).
  2. Hinduizm 3.200.000 (%1,6)
  3. Hıristiyan 2.800,000 (%1,6)
  4. Sih 20.000 (%0,001)

  İçindekiler

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!