close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Pakistan Ankara Büyükelçiliği

  Pakistan Ankara Büyükelçiliği

  Pakistan Ankara Büyükelçiliği, Pakistan Devletinin Türkiye’deki resmi temsilcisidir. Türkiye- Avrupa arasındaki sosyal, siyasal ve diplomatik ilişkileri yürütmekle görevli olan Pakistan Ankara Büyükelçiliği, aynı zamanda bünyesinde bulunan konsolosluk bölümü ile kendi faaliyet alanındaki bölgelerde ikamet eden kişilerin Pakistan Vizesi ve Pakistan Konsolosluk işlemlerini yürütmektedir. Pakistan’a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu’na ve Pakistan Ankara Büyükelçiliği’ne aittir. Pakistan Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümü aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Pakistan vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

  Pakistan Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

  Ankara Pakistan Büyükelçiliği Adres
  İran Caddesi No:37, G.O.P., Ankara

  Ankara Pakistan Büyükelçiliği Görev Bölgesi

  Ankara ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Pakistan vize işlemleri için Pakistan Ankara Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunabilirler. Türkiye’de ikamet eden Pakistan vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri için Pakistan Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapmaları gerekmektedir. Kısa süreli Pakistan vizeleri olarak kabul edilen Pakistan Turistik Vizesi, Pakistan Ticari Vizesi ve Pakistan Aile Ziyareti Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılabilmektedir.

  Pakistan Büyükelçiliği Pasaport Yenileme

  Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan Pakistan vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini Ankara Pakistan Büyükelçiliği’nde gerçekleştirebilirler.

  Pakistan Ankara Büyükelçiliği Vize Başvurusu

  Pakistan Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümü kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Pakistan Konsolosluğu ve Pakistan Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

  Ancak uzun süreli Pakistan vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Pakistan Konsolosluğu’na veya Pakistan Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Pakistan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Pakistan Turistik vize, Pakistan Ticari vize, Pakistan Aile Ziyareti vizesi ve Pakistan transit vize başvuruları yapılabilmektedir.

  Pakistan vize başvurusu, aracı kurumlara yapılmışsa dahi başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Pakistan Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümüne aittir.

  Ankara Pakistan Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

  Pakistan Ankara Büyükelçiliği görev bölgesinde bulunan kişiler Pakistan Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Pakistan Ankara Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır.
  Pakistan vize başvuru formu için tıklayınız.

  Pakistan Turistik Vize Talep Dilekçesi

  Pakistan’a Turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin Pakistan Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben Pakistan Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. Pakistan Turistik vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

  • Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; Turistik bir tura katılacak kişi Pakistan Turistik vizesi talep dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir.
  • Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. Pakistan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişileri Pakistan Turistik vizesi talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.
  • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. Pakistan Turistik Vize Talep Dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.
  • Pakistan Konsolosluğu’na Turistik vize başvurusunda sunulan belgeler ile Pakistan Turistik vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir.
  İlginizi Çekebilir  Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu

  İki Dilekçe gerektiren durumlar

  • Pakistan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK’lı çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği Pakistan turistik vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şirket yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.
  • Pakistan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci derece yakınları (anne-baba, eş, çocuk) Pakistan Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi Pakistan Turistik Vizesi talep eden kişinin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden Pakistan Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır.

  Pakistan Ticari Vize Talep Dilekçesi

  Pakistan’a Ticari (iş toplantısı, konferans, alan araştırması vb.) amaçla seyahat eden kişilerin yapacakları seyahat ile ilgili Pakistan Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesi sunmaları gereklidir. Pakistan Ticari vizesi talep dilekçesi yazılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

  • Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesi personelini iş seyahatine gönderecek şirketin yetkilisi tarafından şirket antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisinin kaşesini ve imzasını taşımalıdır.
  • Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahatin amacı açıkça yazılmalıdır. Örneğin; kişi şirketin iş ortağı başka bir şirketle toplantı yapmak üzere seyahat edecekse Pakistan’daki şirket ile ilgili bilgilere yer verilmelidir. Kişi iş konferansına katılacaksa Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde konferans ile ilgili bilgi olmalıdır.
  • Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahate çıkacak kişinin firmadaki görevi (Satış Müdürü, Kurumsal İletişim Uzmanı vb.) açıkça ifade edilmelidir.
  • Pakistan’a seyahat edecek kişinin seyahatinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile varsa ek seyahati hakkında Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde net bilgiler verilmelidir.
  • Pakistan Konsolosluğu’na Ticari Vize talep dilekçesi hazırlanırken seyahat edecek kişinin seyahat süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı bilgisi yer almalıdır.
  • Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde yer alan bilgiler dosyaya konulan evraklarla desteklenmelidir.
  İlginizi Çekebilir  Pakistan Bursa Fahri Konsolosluğu

  Pakistan Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk İşlemleri

  Pakistan Konsolosluğu ve Pakistan Büyükelçiliği, Pakistan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Pakistan vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Pakistan temsilcilikleridir.

  Pakistan Konsolosluğu ve Pakistan Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Pakistan vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

  Pakistan Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’de yaşayan Pakistan vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Pakistan Ankara Büyükelçiliği konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür.

  Pakistan Ankara Büyükelçiliği’nden pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir.

  Pakistan Ankara Büyükelçiliği Vize Çıkış Süresi

  Pakistan vize başvurularınızın sonuçlanma süresi 7 ila 10 iş günüdür.

  Pakistan vize başvurularınızı seyahatinizden en az 2 hafta önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

  Pakistan Ankara Büyükelçiliği Vize Ücreti

  Pakistan’a yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti elçilik tarafından belirlenmektedir.

  Pakistan Ankara Büyükelçiliği Vize Reddi

  Pakistan’a hangi koşullarla giriş yapılabileceğine Pakistan temsilcilikleri karar verir. Konsolosluklar müracaatları değerlendirirken kendi ülkelerine giriş yapacak olan kişilerin ekonomik olarak yük olmayacağına, kamu düzenini bozmayacağına, kamu sağlığına risk oluşturmayacağına ve geri dönmek için yeterince sosyal, kültürel ve maddi sebeplerin olup olmadığını görmek isterler.

  Pakistan vizesi başvuruları bazı durumlarda ret ile sonuçlanabilmektedir. Pakistan Konsolosluğu ve Pakistan Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların tam olarak yerine getirilmemesi buna sebep olmaktadır. Pakistan vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Pakistan Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir.

  Pakistan vizesi başvurularında;

  • Seyahat amacının kanıtlanmaması,
  • Sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi,
  • Geçerli pasaporta ya da onaylı seyahat belgesine sahip olunmaması,
  • Aynı ülke için daha önceden sınır dışı kararının bulunması,
  • Vize başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması,
  • Seyahat bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması

  gibi durumlarda Pakistan vizesi başvurusu, Pakistan vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

  Pakistan Büyükelçiliği Ankara Resmi Tatil Günleri 2023

  Pakistan Ankara Büyükelçiliği, Türkiye resmi tatil günleri ve Pakistan resmi tatil günleri kapalıdır. Pakistan Ankara Büyükelçiliği’ne vize işlemleri ya da konsolosluk işlemleri için başvuruda bulunacak kişiler işlemlerini, Pakistan Ankara Başkonsolosluğu’nun resmi tatil günlerini göz önünde bulundurmalıdır.

  İlginizi Çekebilir  Adana Fahri Konsolosluğu
  1 Ocak Yeni Yıl Tatili
  5 Şubat Keşmir Dayanışma Günü
  23 Mart Pakistan Günü
  21- 23 Nisan Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
  29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
  28 Temmuz Aşure
  14 Ağustos Bağımsızlık Günü
  15 Temmuz Demokrasi Günü
  30 Ağustos Zafer Bayramı
  27 Eylül Bayram Miladun Nabi
  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  25- 26 Aralık Noel

  Pakistan Büyükelçiliği Ankara Görevleri

  Ankara Pakistan Büyükelçiliği, Pakistan’ı Türkiye’de temsil eden Pakistan devletinin en resmi kurumudur. Bir ülkeyi başka bir ülkede temsil ederken Büyükelçilik, ülkesini hükümet ve ilgili kuruluşlar düzeyinde temsil etmektedir. Vatandaşlarının ve tüzel kişiliklerin hak ve menfaatlerini korur, Pakistan’ın, Türkiye ile olan dostluk, siyasi, ekonomik, kültürel ve bilimsel ilişkilerini başarılı bir seviyede tutar. Ayrıca Pakistan Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü Pakistan vize işlemleri içinde çalışmalar sürdürürken, Pakistan vizesi, Pakistan vize başvuru formu, Pakistan vize başvurusu, Pakistan vize ücretleri, Pakistan kısa ve uzun süreli vize başvuru işlemleri için de hizmet vermektedir.

  Pakistan vize başvuru işlemleri şahsi olarak Konsolosluğa gerçekleştirilebilirken, Pakistan vize işlemleri için çalışmalar sürdüren kurumlar aracılığı ile de Pakistan vizesi başvurularında bulunulabilecektir.

  Not: Pakistan devletinin Türkiye’de bulunan ve Türkiye ile kurdukları ilişkinin en resmi temsilcisidir Pakistan Büyükelçiliği Ankara. Türkiye Pakistan Büyükelçiliği ülkesini, Türkiye’ de hükümetler düzeyinde temsil ederken aynı zamanda Pakistan Büyükelçiliği Ankara Gaziosmanpaşa, Türkiye’de bulunan Pakistan vatandaşlarının tüzel kişiliklerini, hak ve menfaatlerini iyileştirme üzerine faaliyetler de de bulunmaktadır. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti devleti ile iyi niyet, dostluk ve ticari ilişkilerin gelişmesini yönünde girişimlerde bulunur.

  Türkiye Pakistan Büyükelçiliği bünyesinde bulunan Pakistan Konsolosluk vize bölümü ise Pakistan vizesi işlemlerinin organize edilip yürütülebileceği bir temsilciliktir. Türkiye Pakistan Büyükelçiliği Konsolosluk bölümünde Pakistan vize işlemleri, Pakistan vize başvuru formu, Pakistan vize ücretleri, Pakistan Turistik, ticari ve aile ziyareti vizeleri hakkında bilgi edinebilir işlemlerde bulunabilirsiniz.

  Pakistan Büyükelçiliği Nerededir?

  Pakistan Büyükelçiliği Ankara açık adresi yukarıda belirtildiği üzere Çankaya semtindedir.

  Pakistan Büyükelçiliği Ankara Ulaşım

  Pakistan Ankara Büyükelçiliği Çankaya’da bulunmaktadır. Çankaya güzergâhından geçen otobüsler aracılığı ile Pakistan Ankara Büyükelçiliği’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   Seyahat Süresi