close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Özbekistan Vatandaşlarına Türkiye Vizesi

  Özbekistan Vatandaşlarına Türkiye Vizesi

  Özbekistan vatandaşlarına Türkiye vizesi Özbekistan vatandaşlarının Türkiye’ye çeşitli amaçlarla seyahat etmesini sağlayan bir izin belgedir. Özbekistan vatandaşları Türkiye’ye yapacakları kısa süreli turistik seyahatlerde, diplomatik ve umumi pasaport sahipleri vize uygulamasına tabii değildir. Bundan dolayı belirli süreleri aşmamak kaydıyla Türkiye’ye vizesiz giriş yapabilirler.

  Türkiye’ye vizesiz seyahat edilebilmesi için seyahat amacının turistik olması gerekmektedir. Ülkeye vizesiz girişlerde belirli bir süre kalış hakkı bulunmaktadır. Turistik amaçların dışında öğrenim ya da çalışma gibi özel amaçlarla Türkiye’de kalacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliklerinden amacına uygun bir vize almaları gerekmektedir.

  Türkiye’ye seyahat edecek olan Özbekistan vatandaşlarının 10 yıldan eski olmayan ve seyahat tarihi itibariyle en az 6 ay daha geçerliliği olan bir pasaportla seyahat etmeleri gerekmektedir. Bilgileri okunmayacak şekilde yıpranmış olan ve zarar görmüş pasaportlar ile seyahat edilmemesi gerekmektedir.

  Özbekistan Vatandaşları Türkiye’de Ne Kadar Kalabilir?

  Türkiye’ye vizesiz giriş yapma hakları bulunan diplomatik ve umumi pasaport sahibi Özbekistan vatandaşlarının vize muafiyeti kapsamında yapacakları turistik seyahatlerde süre kısıtlaması bulunmaktadır. Seyahatten önce yabancının vize geçerliliği hakkında muhakkak bilgi sahibi olması gerekmektedir. Vize sürelerinin takibini yapmak ziyaretçinin kendi yükümlülüğüdür.

  Vize ya da vize muafiyet süresini aşan yabancılara para cezası uygulanmaktadır. Özbekistan vatandaşlarına Türkiye vizesi muafiyeti her girişlerinde 30 gün kalış hakkı tanımaktadır. Yalnız yabancının 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde seyahatini planlaması gerekmektedir.

  Fakat bu vize muafiyetinin yalnızca turistik seyahatleri kapsadığı unutulmamalıdır. Evlilik, öğrenim, çalışma, kurs, staj ya da tıbbi tedavi gibi amaçlar ile Türkiye’ye gelecek yabancıların Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliklerine müracaat etmeleri ve ardından amacına uygun bir vize ile ülkeye giriş yapmaları gerekmektedir.

  Kalış amacına istinaden Türkiye’de vize geçerliliğinden daha uzun kalmak isteyen yabancılar için ikamet izni için başvurusu yapılmaktadır. İkamet izni başvuruları internet üzerinden yapıldıktan sonra kişiye sistemden bir randevu oluşturulmaktadır. Randevu vaktinde başvuru sahibinin il göç idaresi müdürlüğünde evrakları ile hazır bulunması ve evrak teslimi ile birlikte başvuruyu tamamlaması gerekmektedir.

  Dış temsilciliklerden kalış amacına uygun olarak ardından ikamet izni için başvuruda bulunacak kişilerin birtakım hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. 6 çeşit ikamet izni bulunmaktadır. Her oturma izni başvurusunun kendine ait koşulları bulunmaktadır. Kişinin kalış amacına ve statüsüne uygun bir başvuru yapması gerekmektedir. Özbekistan vatandaşlarına Türkiye vizesi alındıktan sonra ikamet başvurusu yapılacaksa öncelikle doğru türde bir başvuru yapıldığından emin olması gerekmektedir.

  Özbekistan Vatandaşları Türkiye Vizesi ile Ne Kadar Süre Kalabilir?

  Özbekistan vatandaşları Türkiye vizesi kalış hakkı vizeye göre değişiklik göstermektedir. Turistik olarak Türkiye’ye gelecek Özbekistan vatandaşlarından umumi ya da diplomatik pasaport sahipleri vizesiz olarak giriş yapabilmektedir. Diğer resmi pasaport hamili Özbekistan vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Vizesiz girişlerde süre sınırlaması her giriş için 30 gündür.

  Her girişte 30 günü aşmayan seyahatler için 180 gün içerisinde toplamda 90 gün ülkede konaklama hakları vardır. Fakat bu durum, vize muafiyetinden yararlanarak turistik seyahatler için gelen yabancılar içindir. Çalışma ya da öğrenim gibi özel amaçlar ile Türkiye’ye gelecek Özbekistan vatandaşlarının, Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliklerden amacına uygun vize aldıktan sonra ülkeye giriş yapmaları gerekmektedir.

  Dış temsilcilikler tarafından verilen vizeler ise başvuru sonrası değerlendirildikten sonra belirlenmektedir. Hangi vize ile gelmiş olursa olsun, yabancıların vize, vize muafiyeti ya da ikamet izni sürelerini aşmamaları gerekmektedir. Seyahat eden yabancıların pasaportlarının 10 yıldan eski olmaması, yıpranmamış ve zarar görmemiş olması gerekmektedir. Bununla birlikte seyahat tarihi itibariyle pasaportun en az 6 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Özbekistan vatandaşları Türkiye vizesi kalış hakkı vizesiz seyahat eden yabancılar tarafından da kontrol edilmelidir. Ülkede vize muafiyetinin dışında kaldığı tespit edilen kişilere para cezası uygulanmaktadır.

  Özbekistan Vatandaşlarına Türkiye Vize Ücreti Ne Kadar?

  Özbekistan vatandaşlarına Türkiye vize ücreti vize muafiyeti kapsamında yapılan seyahatlerde bulunmamaktadır. Vize muafiyeti, umumi ya da diplomatik pasaport hamili Özbekistan vatandaşlarının vizesiz olarak Türkiye’ye seyahat etmesine imkan tanımaktadır. Bu sebeple vize ücreti de söz konusu değildir. Vize uygulamasına tabii olmayan Özbekistan vatandaşları, turistik olarak belirli sürelerle vizesiz seyahat edebilirler. Diplomatik dışında diğer resmi pasaport sahiplerinin ya da turistik ziyaretler dışında özel amaçlar ile Türkiye’ye seyahat edecek kişilerin amacına uygun bir vize alınması gerekmektedir. Bunun için yabancıların, Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliklerine müracaat etmesi gerekmektedir.

  Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırda verilen ve dış temsilcilikler tarafından verilen vizelere alternatif uyguladığı elektronik vize uygulaması bulunmaktadır. E-vize uygulamasına, vize muafiyeti olmayan ülke vatandaşları başvuru yapabilmektedir. Bu sebeple e-vize başvuruları Özbekistan vatandaşlarına açık değildir. 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatler için Türkiye’ye gelen Özbekistan vatandaşlarına Türkiye vize ücreti gibi ödenmesi gereken herhangi bir harç bulunmamaktadır. Fakat bu seyahatlerin her biri 30 günü geçmemelidir ve yabancının diplomatik ya da umumi pasaport sahibi olması gerekmektedir. Yabancının, Türkiye’de geçirdiği günleri ve kalış hakkını takip etmesi gerekmektedir. Vize ya da vize muafiyetinin geçerliliği dışında ülkede kaldığı tespit edilen kişiye yasal gereklilikler uygulanmaktadır.

  Bazı ülkeler, Türkiye’ye pasaport olmadan seyahat edebilmektedir. Fakat Özbekistan vatandaşları için bu durum geçerli değildir. Özbekistan vatandaşlarının, Türkiye’ye seyahatlerinde muhakkak pasaportlarını yanında taşımaları gerekmektedir. Seyahat edilen pasaportun, bilgilerinin okunaklı olması, zarar görmemiş ve yıpranmamış olması gerekmektedir. Pasaportun 10 yıldan eski olmaması ve seyahat tarihi itibariyle en az 6 ay daha geçerliliğinin olması göz ardı edilmemesi gereken konular arasında yer almaktadır.

  Özbekistan Vatandaşına Türkiye Vizesi Nereden Alınır?

  Özbekistan vatandaşına Türkiye vizesi nereden alınır sorusunu yanıtlarken öncelikle ne tür bir vize ile seyahat edileceğinin yanıtı aranmalıdır. Diplomatik ya da umumi pasaport hamili Özbekistan vatandaşlarının Türkiye’ye turistik seyahatlerinde vize muafiyeti bulunmaktadır. Dolayısıyla seyahat planında belli koşullara uyulduğu takdirde ülkeye vizesiz giriş yapılabilmektedir. Vize muafiyeti, turistik seyahatlerde geçerli olup, süreleri ise her girişte 30 günü aşmayacak şekildedir. Bu koşullara uyulması halinde Özbekistan vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan Türkiye seyahatlerini vizesiz olarak gerçekleştirebilmektedir.

  Vize uygulamasına tabii olmayan Özbekistan vatandaşlarının Türkiye seyahatlerinde sürenin yeterli olmaması ya da özel amaçlar ile seyahat edilmesi durumunda Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliklerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Diplomatik pasaport dışında herhangi bir resmi pasaport ile seyahat edilecekse bu durumda da vize için başvuru yapılması gerekmektedir. Öğrenim, çalışma, tedavi ya da staj gibi durumlar özel izinler gerektiren seyahatlerdir. Bu sebeple amaçlarına uygun alacakları vize ile seyahat etmeleri uygun olacaktır.

  Türkiye’ye vizesiz olarak giriş yapan yabancıların, kalış haklarının takibini yapmak kendi yükümlülüğüdür. Vize ile ya da vize muafiyeti ile tanınan seyahat hakkının aşılması halinde kişiye para cezası uygulanmaktadır. Bu sebeple kişi ülkeye giriş-çıkış tarihlerini kontrol etmeli, Türkiye’de ona tanınan seyahat süresini aşmamalıdır.

  Özbekistan Vatandaşına e-Vize Almak

  Özbekistan vatandaşına e-vize almak Türkiye’ye vizesiz seyahat edebilen Özbekistan vatandaşları için mümkün değildir. Vize muafiyeti, umumi ve diplomatik pasaport sahibi Özbekistan vatandaşlarının turistik seyahatlerinde belirli süreler ile ülkede konaklamasını sağlamaktadır. E-vize ise Türkiye Cumhuriyeti’nin vize uygulamalarına alternatif olarak dahil edilen bir uygulamadır. E-vize internetten yapılan başvurunun ardından kolay bir şekilde vize alınmasını sağlar. Fakat vize muafiyeti olan ülke vatandaşları, halihazırda benzer haklara sahiptir. Bu sebeple vize muafiyeti olan Özbekistan vatandaşları için e-vize başvurusu yapmak ve almak mümkün değildir.

  Türkiye’ye vizesiz seyahat edecek olan Özbekistan vatandaşlarının vize muafiyetlerini, belirtilen kısıtlamalar doğrultusunda kullanmaları gerekmektedir. Buna göre vizesiz seyahat edebilmek için turistik bir seyahatin söz konusu olması, Türkiye’de öğrenim ya da çalışma gibi özel durumların olmaması gerekmektedir. Bu gibi özel durumlar için, dış temsilciliklere müracaat edilmesi gerekmektedir. Bir diğeri ise süre kısıtlamasıdır. Vizesiz olarak 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatlerde bulunabilirler. Fakat her girişlerinde 30 günden fazla kalmamaları gerekmektedir.

  Yabancıların vize ve vize muafiyeti kalış haklarını takip etmeleri gerekmektedir. Süresi aşılan kalış hakları tespit edildiğinde para cezası uygulanmaktadır. Özbekistan vatandaşına e-vize almak gerekliliği olmasa da bu kısıtlamalar muhakkak göz önünde bulundurulmalıdır. Özbekistan vatandaşları, Türkiye’ye pasaportları ile giriş yapmalıdır. Seyahat edilecek olan pasaportun zarar görmüş ya da yıpranmış olmaması ve 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, seyahat tarihi itibariyle en az 6 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!