close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Özbekistan Üniversite Eğitimi

  Özbekistan Üniversite Eğitimi

  Özbekistan’da üniversite eğitim ülkenin geçiş periyodundan sonra canlanma göstermiştir. Özbekistan’da Yüksek ve Uzman Orta Öğrenim Bakanlığı yüksek öğretim sistemi ve onun yapılandırmasından sorumludur. Özbekistan’da 2’si akademi (üst düzey araştırma ve eğitim kurumu) olmak üzere 16 üniversite ve 44 enstitü bulunmaktadır. Bugün bu eğitim kurumları laboratuvarları kütüphaneleri, veri bankaları ve yayıncılık tesisleriyle Özbekistan’da eğitimi kalitesini artırmaktadır.

  Özbekistan Bilimler Akademisi Özbekistan’da üniversite eğitimi ve bilimsel araştırmalar alanında öncü kurumudur. Sadece üst lisansüstü çalışmalar Akademi dahilinde yapılmaktadır. Buna üniversiteler ve enstitüler, araştırma ve eğitim kurumlarıdır. Üniversiteler disiplinler arası çeşitli kabiliyetteki profesör ve öğretmenlerin yanında öğretim elemanı ve araştırmacı hazırlanmasından sorumlu eğitim kurumlarıdır.

  Özbekistan’da farklı Bakanlıklara bağlı yükseköğrenim ve üniversite kurumları vardır.

  • Yükseköğretim Bakanlığı, öğrencilere ekonomi, mühendislik, finans, dil, mimari, kimya ve teknoloji gibi çeşitli programlarda eğitim veren 32 üniversite ve enstitüden sorumludur.
  • Kamu Eğitim Bakanlığı, ilköğretim ortaöğretim ve yükseköğrenimde öğretmen eğitimi için altı enstitüden sorumludur
  • Sağlık Bakanlığı, tıp eğitimi veren yedi enstitüyü yönetir.
  • Tarım Bakanlığı eğitim tarımda öğrenciler, tarımsal mekanizasyon, sulama sistemleri ve ekonomi disiplinleriyle alakalı dört enstitüyü yönetir.
  • Adalet Bakanlığı Taşkent’teki hukuk fakültesini yönetir.
  • Kültür Bakanlığı, tümü Taşkent’te bulunan sanat, müzik, tiyatro ve sinemanın alanında çalışmalar yürüten üç enstitüyü yönetir.

  Bunlara ek olarak, Özbek Devlet Enstitüsünün Beden Eğitimi, Taşkent Demiryolu Mühendisleri Enstitüsü, Sivil Havacılık Enstitüsü ve Dünya Ekonomisi ve Diplomasi Üniversitesi mevcuttur. Dünya Ekonomisi ve Diplomasi Üniversitesi Cumhurbaşkanı himayesindedir ve öğrencilere gazetecilik, dünya diplomasisi ve ekonomisi alanlarında eğitim verir.

  Özbekistan’da üniversite eğitimi veren kurumları Batı’daki derecelendirme sistemini benimseyerek üniversite lisans eğitimini 4 yılla sınırlamıştır. Bazı kaynaklara göre, lisans dört yıl ve yüksek lisans dereceleri iki yıl ile sınırlıdır. Bununla birlikte Dünya Ekonomisi ve Diplomasi Üniversitesi ve tıp fakültelerinde eğitim süresi 5 ila 6 yıla kadar uzayabilmektedir.

  Özbekistan, tüm üniversiteler ve enstitüler kamuya aittir. Özel bir kuruma ait üniversite henüz mevcut değildir. Üniversiteye kabul edilmek için, bir birey ortaokul ve lise dengi bir okuldan mezun olmak durumdadır.

  Geleneksel olarak, üniversiteler ve enstitüler fakültelerden oluşmaktadır. Fakülteler uzmanlık ana alanlarını yansıtan yapısal birimleridir. Haftalık 30 ila 36 saat ders verilen üniversite fakültelerinde kurs sonunda ve sömestre sonunda sınavlar yapılmaktadır. En fazla 5 ders alınan bir sömestrde 5 dersten 2’si notla değerlendirilir, kalan 3’ü sadece başarılı ve başarısız şeklinde bir değerlendirmeye sahiptir.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!