close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Özbekistan Turistik Vizesi Hakkında

  Özbekistan Turistik Vizesi Hakkında

  Özbekistan turistik vize, Özbekistan’a kısa süreli seyahat düzenleyecek olan vatandaşlarımızın alması gereken bir Özbekistan vizesi kategorisidir. Özbekistan turist vizesi ile Özbekistan’da ticari bir faaliyet yürütemez, Özbekistan’ da çalışamaz, toplantı, fuar ve konferans gibi etkinliklere katılamazsınız. Özbekistan turistik vizesi ile ülkeye giriş yaparak ticari faaliyette bulunanlar tespit edildikleri takdirde Özbekistan Devleti yasalarına göre hukuki işlem başlatılır. Vize başvuru formu ve dilekçelerde seyahat amacının doğru belirtilmesi gerekmektedir. Başvuru evrakları teslim edildikten sonra seyahat amacı değiştirilemez. Seyahat amacının değiştirilmesini gereken durum yeni bir vize başvuru yapılmasını da zorunlu kılar.

  Önemli Not: Özbekistan vize uygulamalarında değişiklik yaptığını bildirmiştir. T.C. Umuma Mahsus (bordo), hususi ve hizmet pasaportu sahibi olanlar imzalanan yeni kararnameye göre Özbekistan’a 30 günü aşmamak koşuluyla vizesiz seyahat edebilecekler. Türk vatadaşlarının Özbekistan’a 30 günü aşmayan seyahatlerinde vize uygulanmayacaktır. Bu sayede Türk vatandaşları vize almadan 30 günün geçmemek şartıyla Özbekistan’a seyahat edebilecek. 10 Şubat 2021 tarihinden başlamak üzere Türk vatandaşlarına vize uygulanmayacağı açıklandı. Ancak Türk vatandaşlarının Özbekistan’a vizesiz olarak giriş yapabilmeleri için otel rezervasyonu gereklidir. Otelde kalındığına istinaden otel ödemesi ülkeden çıkış yapılırken yetkili makamlar tarafından görülmek istenebilir, yolcunun otel faturasını yanında bulundurulması tavsiye edilir.

  Özbekistan turistik vize kısa süreli bir vizedir. Özbekistan turist vizesi maksimum 90 gün olarak verilirken, ilk Özbek turist vizesi için başvuru yapılması halinde ise kısa süreli bir vize alınacaktır. Özbekistan turistik vize ile Özbekistan’a gidecek olan vatandaşlarımız ülkeye varmalarının ardından 3 gün içerisinde Özbekistan ikame izni almaları gerekecektir. Özbekistan turistik vize işlemleri başvuru tarihinden sonra 2 ila 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Özbekistan turistik vizesi işlemlerine bu ülkeye olan seyahat tarihinizden en az 15 gün önce vize başvuru işlemlerine başlamalısınız.

  Özbekistan Turist Vizesi Nasıl Alınır?

  Özbekistan Turistik vizesi, Özbekistan Türkiye temsilcilikleri olan Özbekistan Büyükelçiliği Ankara ve Özbekistan Başkonsolosluğu İstanbul vize bölümüne yapılan başvurularla veyahut Özbekistan vize işlemleri üzerine çalışmalar yürütmekte olan temsilciler aracılığıyla alınabilecektir.

  İlginizi Çekebilir  Özbekistan Ticari Vize

  Özbekistan Turistik Vize Başvurusu

  İlk Özbekistan turistik vize başvurusunda bulunacak olan vatandaşlarımız öncelikle vize işlemlerinde kullanacak oldukları pasaportlarının geçerlilik süresi 6 ay olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Özbekistan vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaportların son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekirken aynı zamanda Özbekistan seyahati dönüşü en az 6 ay geçerliliği bulunmalıdır. Yine Özbekistan Konsolosluğunun vizenizi basabilmesi için pasaportunuzda en az 2 boş sayfası bulunuyor olması ise bir pasaportta aranan özelliklerdir. Özbekistan turistik vize işlemlerinde en fazla son 3 ay içerisinde alınmış olan evrakları kullanmalı evraklarınızın olabildiğince güncel olmasına dikkat etmelisiniz.

  Özbekistan Turistik Vize için Gerekli Evraklar

  1. Pasaport. Pasaport planlanan Özbekistan seyahati sonrası en az 6 ay geçerlilik süresine sahip olmalıdır. Ayrıca, Pasaport veriliş tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır.

  2. Vize başvuru formu. Özbekistan Turistik Vize müracaatı için Özbekistan Vize Başvuru Formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Başvuru Formu’nun dikkatli ve eksiksiz doldurulmasına ve formda beyan edilen bilgilerin gerçek olup seyahat amacını destekleyerek seyahat amacına ilişkin şüphe uyandırmasına özen gösterilmelidir.

  3. Biyometrik fotoğraf. Özbekistan Turistik Vize başvurusu için istenilen Biyometrik Fotoğrafın standartları; Özbekistan Turistik Vize başvurusu için kullanılacak fotoğrafın 6 aydan daha eski olmaması gereklidir. Fotoğraf, 35mm x 45mm ölçülerine sahip olmalı ve beyaz arka fonda çekilmelidir. 2 adet biyometrik fotoğraf bu standartlara uyularak hazırlanmalıdır.

  Özbekistan turist vizesi gerekli evraklara ilişkin önemli notlar

  Yukarıda belirtilen evraklar Özbekistan turist vizesi için herkesten istenen gerekli evraklardır. Özbekistan Konsolosluğu evrkalarda eksik ya da yanlış bilgi olmasından dolayı veya başka bir sebepten dolayı gerek görmesi halinde ek evrak isteyebilmektedir.

  Ekim 2021 tarihi itibariyle Özbekistan turist vizesi için otel ve uçak bileti için rezervasyon yaptırmanız gerekli değildir. Ancak turistik seyahatler için otelde kalmanız zorunludur. Özbekistan sınırından çıkarken sınır makamları otel faturasını sormaktadırlar. Otel faturanızı sınır makamlarına gösterememeniz durumunda cezai işlemlerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, Özbekistan seyahati öncesinde otel rezervasyonu yaptırmanız vize almanız için gerekli olmasa da önemlidir. Özbekistan’a girişte sınır makamları kalınacak otele ilişkin rezervasyon belgesini görmek isteyebilmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Özbekistan Vize Başvuru Formu

  Özbekistan’dan Davetiye

  Özbekistan’dan davetiye önceki zamanlara turistik vize başvuruları için şart olmaktaydı. Fakat, Özbekistan turistik vize için istenen evraklarla ilgili bu durum değişmiştir. Ekim 2021 itibareiyle Özbekistan turistik vize için teleks olarak da adlandırılan Özbekistan’dan davetiye almanız şart değildir. Bununla birlikte Özbekistan turistik vize için önceden şart olan dilekçe de Ekim 2021 itibariyle şart değildir. Özbekistan turistik vize için bu evraklar artık şart olmasa da hala Özbekistan vizesi olarak farklı vize türleri uygulanmakta olup bu vizelerin sunduğu haklar farklı olmaktadır. Bu sebeple, seyahat amacı ve durumunuza uygun olan Özbekistan vizesi için başvuruda bulunmanız gerekli olup vize başvurusu için verilen evraklarda seyahat amacına ilişkin verilmesi gereken bilgiler yer almalı ve gerçeği yansıtmalıdır.

  Özbekistan Turistik Vize Kaç Günde Çıkar?

  Başvuran şahsın evraklarının tam ve doğru bilgiler içererek seyahat amacına yönelik şüphe uyandırması ve vize işlemleri sırasında farklı durumların olmaması halinde Özbekistan Konsolosluğu vize işlemlerini olumlu sonuçlandırırsa Özbekistan turist vizesi ortalama 3-5 iş gününde çıkar. Özbekistan makamları vize işlemlerini yalnızca iş gününde gerçekleştirip hafta sonları ve konsolosluğun resmi tatil günleri iş günü sayılmamaktadır. Vize işlemlerinin konsolosluğun kapalı olduğu günlere ya da konsolosluğun yoğun olduğu zamanlara denk gelmesi Özbekistan vize işlem süresini etkileyebilmektedir. Bununla birlikte evrakların eksik olması, yeterli bilgi içermemesi, yanlış bilgiler içermesi; konsolosluğun ek evrak istemesi; başvuran şahıs hakkında detaylı araştırma yapması; mülakata çağırması gibi durumlar olması halinde de vize işlem süresi etkilenebilmektedir. Bu sebeplerle Özbekistan seyahati öncesi seyahat planınızı iyi belirlemeniz ve evrakları Özbekistan konsolosluğunun istediği şekilde hazırlamanız önemlidir.

  Özbekistan Turistik Vize Süresi

  Özbekistan turistik vize için farklı kalış süreleri uygulanmaktadır. Özbekistan turistik vize süresi 7 gün, 15 gün veya 30 gün olup turistik vize için sunulan bu mevcut kalış süresi seçenekleri arasından seçim yapmalısınız. Özbekistan turistik vize için gerekli evraklar kalış sürelerine göre değişmemekte olup bütün turistik vizeler için gerekli evraklar aynıdır. Özbekistan turistik vize için kalış sürelerine göre uygulanan tek farklı prosedür ücret farkıdır.

  İlginizi Çekebilir  Özbekistan Konsolosluğu, Özbekistan Vizesi

  Özbekistan Turistik Vize Ücreti

  Özbekistan turistik vize ücreti olarak tek ücret uygulanmayıp, Özbekistan turistik vizesinin sağladığı kalış süresine göre turistik vize için farklı ücretler uygulanmaktadır. Bununla birlikte Özbekistan turistik vize için uygulanan bu ücretler her zaman aynı kalmayıp belirli zamanlarda değişebilmektedir. Bu değişmelerin Özbekistan makamlarının yetkisine bağlı olarak gerçekleşmesiyle birlikte Türkiye-Özbekistan arasındaki gelişmeler de vize ücretlerinin değişmesine etkisi olabilmektedir. Özbekistan turistik vize ücreti hakkında güncel bilgileri alabilmek için seyahat tarihinize yakın bir tarihte turistik vize ücreti hakkında bilgi almanız tavsiye edilir.

  Özbekistan Turistik Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususular

  Özbekistan turistik vize amacı dışında kullanılmamalıdır. Özbekistan mevzuatınca ve uluslararası mevzuat gereği vize ihlali bir suç unsurudur. Almış olduğunuz Özbekistan vizesi kategorisini amacı dışında kulanmış olmanız, para cezası, hapis cezası ve ülkeye giriş yasağı konması muhtemel cezai yaptırımlara sebebiyet verecektir. Özbekistan turistik vize ile sadece Özbekistan turlarına katılabilir, ülkeye seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Özbekistan turistik vize ile Özbekistanda çalışma, iş görüşmesi yürütme ve hiç bir şekilde ticari faaliyet yürütemezsiniz. Özbekistan turistik vizesi kısa süreli Özbekistan vizesidir. Maksimum 90 gün olarak verilirken süre aşımı yapmadan ülkeden ayrılmalısınız. Özbekistan turit vizesi işlemleri için Özbekistan’dan gelcek olan davetiye yazısına ihtiyaç yoktur. Davetiyesiz olarak Özbekistan vize işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.

  Özbekistan Konsolosluğu, şahsi Özbekistan turist vizesi başvurularını kabul etmektedir. ilk özbekistan vizesi başvurusunda bulunuyor olsanız bile Özbekistan Konsolosluğuna şahsen gitmenize gerek yoktur. Özbekistan vizesi için şahsi başvuruda bulunmak istememeniz halinde ise Özbekistan vize işlemleri için çalışmalar yürütmekte olan kurumlar aracılığı ile turistik Özbekistan vizenizi edinebilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   Seyahat Süresi