close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Özbekistan Ticari Vize

  Özbekistan Ticari Vize

  Özbekistan vize durumu olarak, umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Özbekistan vizesi alması zorunlu olup, diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 90 güne kadar yapacakları seyahatleri için Özbekistan vizesi alma zorunluluğundan muaftır. Özbekistan vize durumu ile ilgili son olarak Özbekistan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik vize uygulamasında değişiklik yapmıştır. Özbekistan vize durumu ile ilgili değişiklik uygulanan vize rejimine ilişkin olmayıp vize işlem prosedürlerine ilişkindir. Ekim 2021 itibariyle vize işlemleri için davetiye ve dilekçe verilmesi şart koşulmamaktadır. Özbekistan vizesine ilişkin son duruma göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Özbekistan’da ticari faaliyette bulunması için ticari vize alması gerekli olup, Özbekistan ticari vize için başvuruyu davetiye ve dilekçe almayarak daha az evrakla yapabilmektedir. Ticari amaçla gerçekleştirilecek seyahate ilişkin bilgiler ise istenmeye devam etmekte olup ticari vize için başvuran şahsın seyahat planın net olması ve seyahat ilişkin bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak verilmesi önem taşımaktadır.

  Özbekistan Konsolosluğu, Özbekistan Ticari Vizesi

  Özbekistan’da ticari bir faaliyette bulunacak olan vatandaşlarımızın alması gereken bir vize kategorisidir tan ticari vize. Toplantı, fuar, konferans gibi bir içerikle Özbekistan seyahatinde bulunacak olan vatandaşlarımız ise yine Özbekistan ticari vize işlemlerinde bulunmaları gerecektir.
  Özbekistan ticari vizesi kısa süreli bir vize kategorisidir. Özbekistan Konsolosluğu, ticari Özbekistan vizesini ilk etapta maksimum 90 gün olarak vermektedir. Özbekistan ticari vizesi için ilk başvurunuz olması halinde ise bu süre 90 günden daha az olacaktır.

  Özbekistan ticari vize işlemlerini, Özbekistan Konsolosluğu ortalama 3-5 iş gününde sonuçlandırmaktadır. Özbekistan ticari vize işlemlerinin Özbekistan seyahatinizi aksatmaması için bu ülkeye olan seyahat tarihinizden en az 10 gün önce başlamış olmanız önerilir.

  Özbekistan Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

  Özbekistan ticari vizesini 2 farklı şekilde alabilirsiniz.

  1. Özbekistan Türkiye temsilcilikleri olan Özbekistan Büyükelçiliği Ankara vize bölümü ve Özbekistan Başkonsolosluğu İstanbul Vize bölümüne yapılan şahsi başvurularla alabilirsiniz. Özbekistan Başkonsolosluğu ise sadece Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri 10.00 ila 12.00 saatleri arasında Özbekistan vizesi başvurularını kabul etmektedir.
  2. Özbekistan Konsolosluğuna şahsen başvuruda bulunmayarak, Özbekistan vize işlemleri için hizmet vermekte olan danışmanlık firmaları aracılığı ile Özbekistan ticari vizesini alabilirsiniz. Özbekistan vize işlemleri için hizmet vermekte olan danışmanlık firmaları işlemlerinizi sizin adınıza yürütür ve şahsi başvuru yapmadan vizenizi almak için hizmet verir.
  İlginizi Çekebilir  Özbekistan Konsolosluğu, Özbekistan Vizesi

  Özbekistan Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

  1. Pasaport. Özbekistan ticari vize için pasaportunuz Özbekistan seyahati sonrası en az 6 ay geçerliliğe sahip olmalı ve 10 yıldan eski olmamalıdır.
  2. Vize başvuru formu. Özbekistan Ticari Vize müracaatı için Özbekistan Vize Başvuru Formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Başvuru formunun seyahat amacına ilişkin şüphelere yol açmaması için formda istenen bilgilerin eksiksiz olarak doldurulup gerçeği yansıtmalıdır.
  3. Biyometrik fotoğraf. Özbekistan Ticari Vize başvurusu için istenilen Biyometrik Fotoğrafın standartları; Özbekistan Ticari Vize başvurusu için kullanılacak fotoğrafın 6 aydan daha eski olmaması gereklidir. Biyometrik fotoğrafın ölçüsü 35mm x45mm olmalı ve fotoğraf beyaz arka fonda çekilmelidir. 2 adet biyometrik fotoğraf bu standartlara uyularak hazırlanmalıdır.

  ÖNEMLİ NOT: Özbekistan ticari vize için eskiden istenmekte olan dilekçe ve davetiye Ekim 2021 itibariyle istenmemektedir. Ancak, ticari amaçla yapılacak seyahatinize ilişkin bilgi istenmeye devam edilmektedir. Bu bilgi Özbekistan’da ziyaret edilecek firma ile ilgili olup firma bilgileri olarak firmanın adı, adresi, telefon numarası, firmadaki ziyaret edilecek kişiye ait bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler başvuru formunda sorulup bilgiler bu formda sunulmalıdır. Özbekistan Konsolosluğu seyahat amacınızın ticari olduğunu doğrulamak için firma ile görüşmektedir. Verdiğiniz bilgilerin verilmemesi ya da yanlış olması halinde konsolosluk şüphelenip ek evrak isteyebilmekte ya da vize başvurunuzu reddedebilmektedir. Ticari vize için daha az evrak gerekli olsa da olsa da ticari faaliyette bulunulmasının, seyahat planının net olmasının ve seyahat amacının ticari olduğunun kanıtlanmasının gerekliliği devam etmektedir.

  Özbekistan Teleks Numarası Ticari Vizede Gerekli mi?

  Özbekistan ticari vize işlemleri için vize başvurusunda bulunacak şahsa Özbekistan’dan davetiye verilmesi gerekli olup bu davetiye teleks numarası olarak adlandırılan bir numara veya kod olarak verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ticari vize için eskiden bu davetiyeyi alması şart koşulmaktaydı. Fakat Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını da içeren bazı ülke vatandaşları için bu prosedüre yönelik değişme olup Ekim 2021 itibariye Özbekistan ticari vize için teleks numarası almak şart koşulmamaktadır. Özbekistan ticari vize için artık daha az evrakla başvurulabilmektedir. Fakat ticari vizeye başvuracak şahıstan gerçekleştireceği ticari ziyaretle ilgili bilgilerin konsoloslukça istenip doğruluklarının kontrolü halen devam etmektedir. Sizden ticari ziyaretle ilgili istenen bilgilerin verilmemesi veya yanlış olarak verilmesi şüpheye yol açarak ticari vize başvurun sürecinizin olumsuz olarak etkilenmesine yol açabilir. Bu sebeple ticari vize için ticari faaliyette bulunmayı planlamanız durumunda başvuruda bulunulmalı ve istenen bilgiler eksiksiz ve doğru olarak bildirilmelidir.

  İlginizi Çekebilir  Özbekistan Öğrenci Vizesi

  Özbekistan Ticari Vize Dilekçe

  Özbekistan ticari vize için eskiden dilekçe istenmekte olup bu belgenin belirli özelliklere uygun olarak hazırlanması gerekmekteydi. Fakat, Ekim 2021 tarihinden itibaren Özbekistan ticari vize başvurusu için davetiye istenmediği gibi dilekçe de istenmemektedir. Özbekistan ticari vize ile ilgili seyahat amacınıza yönelik hazırlanmış bu belgeler artık istenmese de halen ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesine ticari vizenin alınması halinde izin verilmekte olup Özbekistan vize türlerinin kullanım kuralları farklı olmaktadır. Dolayısıyla, Özbekistan’da ticari faaliyette bulunmak isteyen şahısların Özbekistan ticari vize için başvuruda bulunması gerekli olup başvuruda ticari ziyaretle ilgili bilgileri belirten belgenin verilmesi gereklidir. Bu bilgiler kontrol edileceğinden planlanan Özbekistan seyahatine ilişkin şüphelerin olmaması açısından bilgileri doğru olarak verilmesi önem taşımaktadır.

  Özbekistan Ticari Vize Süresi

  Özbekistan ticari vize için tek bir kalış süresi verilmeyip, ticari vize için verilen kalış süreleri farklı olmaktadır. Özbekistan ticari vize süresi olarak verilebilecek süreler ise belirli olup belirlenmiş süreler dışında başka bir kalış süresi verilmemektedir. Özbekistan ticari vize 3 aylık, 6 aylık veya 1 yıllık olarak verilebilmektedir. Vize başvurusu öncesinde kalış süresi olarak belirlenen bu süreler arasından seçim yapabilmektesiniz. Ayrıca 3 aylık vizenin sağladığı giriş sayısı ile ilgili olarak üç girişli ya da multi halinde farklı seçenekler de sunulmaktadır. Özbekistan ticari vize süresi ve giriş sayısı ile ilgili bu seçenekler için evrak prosedürleri aynı olup farklı evraklar istenmemektedir. Özbekistan ticari vize ile ilgili sunulan seçeneklere ilişkin yalnızca ücret uygulaması farklı olmaktadır. Ücretlere ilişkin güncel bilgiler içinse planlanan seyahat tarihine yakın bir tarihte bilgileri almanız tavsiye edilir. Özbekistan ticari vizenin verilmesi halinde vizenin sağlayacağı kalış süresi Özbekistan Konsolosluğunun kararına göre verilip Özbekistan Konsolosluğu vize işlem sonucunda olduğu gibi Özbekistan ticari vizenin kalış süresine ilişkin karar vermekle yetkili olan tek kurumdur.

  İlginizi Çekebilir  Özbekistan Turistik Vizesi Hakkında

  Özbekistan Yeşil Pasaporta Vize İstiyor mu?

  Özbekistan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Özbekistan seyahati öncesi vize istiyordur. Bu durumum yalnızca bordo ve gri pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçerli olmayıp Özbekistan gri ve yeşil pasaporta sahip şahıslar için de vize istiyordur. Bu sebeple ticari faaliyetler için yeşil pasaport sahibi şahısların Özbekistan seyahati öncesi ticari vize alması gerekmektedir. Özbekistan ticari vize için hem yeşil pasaporta sahip şahıslardan hem de diğer türlerdeki pasaporta sahip şahıslardan dilekçe ve teleks olarak adlandırılan davetiye ise artık istenmeyip ticari amaçla gerçekleştireceğiniz seyahate ilişkin bilgiler verme gerekliliği devam etmektedir.

  Özbekistan Ticari Vizesi İşlemleri Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Özbekistan ticari vize işlemlerinin en önemli prosedürü Özbekistan dan alınacak olan teleks numarası oluşturmaktadır. Özbekistan vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaportlar son 10 yıl içerisinde alınmış olmalı ve Özbekistan seyahatinizi sonrası en az 6 ay geçerliliği bulunmalıdır. Özbekistan’a hangi Özbekistan vizesi kategorisiyle girilirse girilsin ülkeye giriş yaptığınız tarihten itibaren 3 gün içerisinde Özbekistan ikame izni alınmalıdır. Özbekistan vizesi işlemlerinden sadece diplomatik pasaport sahibi vatandaşlarımız muaftır. Yeşil pasaport sahibi vatandaşlarımız ise bu ülkeye olan seyahatleri öncesi Özbekistan vizesi almaları zorunludur.

  Bize Ulaşın!

   Seyahat Süresi