close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Özbekistan Öğrenci Vizesi

  Özbekistan Öğrenci Vizesi

  Özbekistan’a eğitim amaçlı gitmeyi planlayan kişiler Özbekistan öğrenci vizesi başvurusu yapmalıdırlar. Özbekistan vizesi ücretleri ülkede kalışın planladığı süreye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu durumda eğitimin süresi boyunca en fazla 1 yıla kadar vize alınabilmektedir.

  Vizenin talep edildiği süreye göre belirlenen sayıda Özbekistan’a giriş ve çıkış yapılabilmektedir. Tek, çift veya çok girişli vize ücretleri farklılık gösterebilmektedir.

  Özbekistan öğrenci vizesi başvuruları Özbekistan Konsolosluğu veya Özbekistan Büyükelçiliğine yapılabilmektedir. Özbekistan vize işlemlerinde Türkiye çapında bölge ayrımı yapılmadığı için ikametinizin bulunduğu yerden başvuru yapma zorunluluğu yoktur.

  Yaşadığınız yere en yakın dış temsilciliğe başvurunuz yapılabilir ve başvuru işlemlerinizi acenteler aracılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz.

  Özbekistan öğrenci vizesi için gerekli evraklar

  Pasaport

  Özbekistan öğrenci vizesi almak isteyen öğrencilerin pasaport süreleri vize bitiş tarihinden sonra en az 6 ay olmalıdır. T.C. vatandaşlarını pasaportla ilgili ve pasaport uzatmaya dair işlemleri yurt dışında yapılmamaktadır. Bu nedenle başvuruda kullanılacak pasaportun bu kriteri karşılaması ilerde problem yaşanmaması açısından önemlidir.

  Özbekistan Konsolosluğu ve Özbekistan devleti vize işlemlerinde sıkı bir vize stratejisi uygulamaktadır. Giriş ve çıkışlarda ülke sınır kapılarında ciddi kontroller yapılmaktadır ve bu noktada Özbekistan’da kaldığınız yer büyük rol oynamaktadır. Eğer teleks numarasında belirtilen yer dışında bir kalış söz konusu ise hapis ve para cezasına kadar giden hukuki bir süreç başlar.

  Dilekçe

  Öğrencilerin Özbekistan Konsolosluğuna yazılan dilekçesinde öğrencinin eğitim süresi, ülkede kaldığı sürece seyahat masraflarının kim tarafından karşılandığına dair bilgi, Özbekistan’da konaklanacak yerin bilgisi (otel, yurt veya aile yanı) almalıdır. Dilekçede öğrencinin pasaport numarası, TC. kimlik bilgisi de yer almalıdır.

  Gerekli görüldüğü durumlarda öğrencinin eğitimi süresinde ona sponsor olacak kişinin de sponsorluk dilekçesi yazması gerekmektedir. Sponsorluk dilekçesinde öğrencinin birinci dereceden yakını seyahat masraflarının karşılanacağını taahhüt eder. Özbekistan öğrenci vizesi ile ülkeye giriş yaparak orada çalışamazsınız. Özbekistan vizelerinin seyahat amacı dışında kullanımı tespit edildiğinde hukuki yaptırımlar söz konusu olabilmektedir.

  Teleks numarası

  Öğrenci Özbekistan’da eğitim alınacak okulda kalacaksa, okul yetkilisi öğrencinin eğitimine dair bilgileri içeren dilekçeyi Özbekistan Dışişleri Bakanlığına iletir ve oradan alınan teleks numarasını başvuru sahibine iletir.

  Eğer kalınacak yer aile yanı ise ziyaret edilecek kişi veya konaklanacak otelin yetkilileri tarafından yapılması da gerekecektir. Okuldan davet yazısı alınması şarttır. Eğitimin içeriği, süresi ve konaklanacak yer bilgileri okuldan alınacak olan davetiyede yer almalıdır.

  Vize başvuru formu

  Özbekistan vize başvuru formu Özbekistan Konsolosluğunun vize başvurusu yapan kişileri detaylı bir şekilde tanımak ve onlar hakkında bilgi almak için oluşturduğu bir bilgi formudur. Özbekistan vize başvuru formu İngilizce doldurulması gereken bir formdur. Formda verilen bilgilerin eksiksiz ve güncel bilgiler olması gerekmektedir. Pasaport, kimlik bilgilerinin yanında seyahat amacınız da Özbekistan vize başvuru formunda yer almalıdır. Vizeniz başvuru formunda belirttiğiniz tarihten itibaren geçerli olacaktır.

  Özbekistan öğrenci vizesi için otel ve uçak bileti rezervasyonları

  Özbekistan’da kalacağınız yer eğer otel veya öğrenci yurdu gibi ücret ödediğiniz bir yerse rezervasyonlarınız yapılmış olması gerekmektedir. Rezervasyon tarihleri Özbekistan vizesi için hazırlanması gereken dilekçe ve vize başvuru formunda belirtilen tarihlerle uyumlu olmalıdır.

  Satın alınmış uçak biletleri mutlak surette başvuru dosyasında olmalıdır ancak dikkat edilmesi gerek husus diğer evraklardaki tarihlerle tutarlılıktır.

  Özbekistan öğrenci vizesi başvurularınızda Hermes Vizeden danışmanlık alabilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!