close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Özbekistan Aile Ziyareti Vizesi

  Özbekistan Aile Ziyareti Vizesi

  Özbekistan aile ziyareti vizesi Özbekistan’da bulunan aile, akraba ve arkadaşlarınızın ziyaret edilebilmesi için Özbekistan Konsolosluğu hazırlanmış bir Özbekistan vizesi kategorisidir. Özbekistan ziyaretçi vizesi kısa süreli bir vize kategorisi olup Özbekistan Konsolosluğu tarafından maksimum 90 olarak verilmektedir. İlk Özbekistan ziyaret vizesi işlemlerinde bulunacak olan vatandaşlarımız için ise bu süre 90 günden daha kısa olacaktır.

  Özbekistan özel ziyaretçi vizesi alarak Özbekistan’da bulunan vatandaşlarımız ise Özbekistan’ a varmalarının ardından 3 gün içerisinde Özbekistan ikame izni almaları gerekmektedir. Bu işlem Özbekistan mevzuatınca zorunludur ve yerine getirilmediği takdirde cezai yaptırımlarla karşılaşılacaktır.

  Özbekistan aile ziyareti için gerekli evraklar

  1. Pasaport; Pasaport veriliş tarihi 10 seneden eski olmamalıdır. Ayrıca, pasaport planlanan Özbekistan seyahati sonrası en az 6 ay geçerliliğe sahip olmalıdır.
  2. Vize başvuru formu. Özbekistan aile vizesi başvurusu için Özbekistan vize başvuru formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Özbekistan vize başvuru formu dikkatli ve eksiksiz doldurulup formda beyan edilen bilgilerin hepsi gerçek olmalıdır.
  3. Nüfus cüzdanı fotokopisi . Özbekistan Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen kişilerin nüfus cüzdanı fotokopilerini de evraklar arasına koyması gerekmektedir.
  4. Biyometrik fotoğraf. Özbekistan aile ziyareti vizesi için biyometrik fotoğraf verilmesi gereklidir. Biyometrik fotoğraf 35mmx45mm ölçülerinde olmalı ve beyaz arka fon üzerine çekilmiş olmalıdır. Fotoğraf 6 aydan eski olmamalıdır. Bu özelliklere uyan biyometrik fotoğraftan 2 adet verilmelidir.

  Yukarıda belirtilen belgeler, Özbekistan ziyaretçi vizesi için herkesten istenen ortak belgelerdir. Özbekistan Konsolosluğu gerek görmesi halinde vize işlemleri sırasında ek evrak talep edebilmektedir.

  Özbekistan vize davetiyesi alınmalı mı?

  Özbekistan aile ziyareti vizesi ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri Özbekistan vize davetiyesi ile ilgili olup bu davetiyenin alınmasının gerekli olup olmadığıdır. Önceden Özbekistan vize davetiyesi aile ziyaret vizesi için istenen en önemli evrakların arasında bulunup vize başvurusu için Özbekistan vize davetiyesi alınır olmalıydı.

  Bununla birlikte bu belge normal davetiyelerden farklı özelliğe sahip olup belirli şartlar altında alındığı için Özbekistan vize davetiyesinin nasıl alınır olduğu bilinmeliydi. Fakat aile ziyareti vizesi ile ilgili evrak prosedürlerinde değişmeler yapılmıştır. Ekim 2021 tarihi itibariyle Özbekistan aile ziyareti vizesi için davetiye şartı kaldırılmış olup Özbekistan vize davetiyesinin alınmasına gerek yoktur.

  Özbekistan vizesi dilekçe

  Özbekistan aile ziyareti vizesi ile ilgili evrak prosedürlerine ilişkin bir diğer değişme de dilekçe ile ilgilidir. Önceden Özbekistan aile ziyareti vizesi için dilekçe gerekli evrakların arasında yer almakta olup ziyaretçi vizesi başvurusu için verilecek dilekçenin belirli özelliklere göre hazırlanması gerekliydi. Bu dilekçenin gereken özelliklere uygun olarak hazırlanarak verilmiş olması vize başvurularının olumlu olarak sonuçlanması açısından önem taşımaktaydı.

  Bu sebeple Özbekistan aile ziyareti vizesi için başvuruda bulunmak isteyen şahıs dilekçenin özellikleri ya da Özbekistan vize dilekçe örneği ile ilgili bilgi sahibi olmalıydı. Fakat Ekim 2021 itibariyle, Özbekistan vizesi için davetiye ile birlikte dilekçe şartı da kaldırılmıştır.

  Artık aile ziyareti vizesi için dilekçe özellikleri veya Özbekistan vize dilekçe örneği hakkında bilgi sahibi olup bu bilgilere göre dilekçe vermeniz gerekli değildir.

  Özbekistan aile ziyaret vizesi nasıl alınır?

  Özbekistan aile ziyaret vizesini 2 farklı şekilde alabilirsiniz,

  • Özbekistan Konsolosluğuna şahsi başvuru yaparak Özbekistan aile ziyaret vizesi alma
  • Özbekistan Konsolosluğuna şahsi başvuru yapmadan Özbekistan aile ziyaret vizesi alma

  Özbekistan aile ziyaret vizesini, Özbekistan Türkiye temsilcilikleri olan Özbekistan Büyükelçiliği Ankara vize bölümü ve Özbekistan Başkonsolosluğu İstanbul vize bölümüne yapılan şahsi başvuru yaparak Özbekistan aile ziyaret vizesini alabilirsiniz. Özbekistan aile ziyaret vizesini, Özbekistan Konsolosluğuna şahsi başvuru yapmadan alabilmek için Özbekistan vize işlemleri için çalışmalar yürüten danışmanlık firmaları aracılığı ile alabilirsiniz. Özbekistan vize işlemleri için çalışmalar yürüten danışmanlık firmaları Özbekistan vize işlemlerinizi sizlerin adına yürütür ve vizenizi almanızı sağlar.

  Özbekistan aile ziyaret vizesi çıkış süresi

  Özbekistan aile ziyaret vizesi sonuçları, Özbekistan vize prosedürlerinizin sorunsuz şekilde ilerlemesi ile doğrudan ilişkilidir. Özbekistan vize işlemlerinizin sorunsuz şekilde ilerlemesi halinde Özbekistan ziyaretçi vizesi çıkış süresi ortalama 5 iş günüdür.

  Özbekistan Konsolosluğu bazı durumlarda evraklarınızın değerlendirilmesi için ek süreye ihtiyaç duyarken yine aynı şekilde Özbekistan Konsolosluğu hakkınızda daha kapsamlı bilgi edinebilmek için ek evraklarda isteyebilecektir.

  Özbekistan aile ziyaret vizesi ile Özbekistan ziyaretinizi gerçekleştirebilir, Özbekistan’da turistik faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Özbekistan aile ziyareti vizesi, Özbekistan’da bulunan tanıdıklarınızı görebilmeniz için hazırlanmış bir vize kategorisidir.

  Ziyaret içerikli seyahatler için verilen Özbekistan aile ziyaret vizesi ile Özbekistan’ da uzun süreli kalamaz, Özbekistan’ da iş görüşmesi yapamaz, Özbekistan’ da işe giremez ve Özbekistan’da ticari bir faaliyet yürütemezsiniz.

  Özbekistan aile ziyaret vizesi ücreti

  Özbekistan aile ziyaret vizesi ücreti sabit olmayıp ücretler belirli dönemlerde değişebilmektedir. Bu değişikler Özbekistan Konsolosluğu veya Büyükelçiliğinin yetkisine bağlı olarak gerçekleştiği gibi Türkiye ve Özbekistan arasında meydana gelen gelişmeler de ücrete etki edebilmektedir.

  Bununla birlikte Özbekistan aile ziyaret vizesi ücreti olarak 16 yaşa kadar olan kişiler harç tutarı ödemekte olup vize tutarı ödememektedir.

  Bu durum Amerikan vatandaşlarını kapsamamaktadır. Amerika, Kırgızistan, Japonya, Tacikistan ve Türkmenistan vatandaşları için Özbekistan ile bu ülkelerin paralarının karşılıklı değerine dayalı olarak aile ziyaret vizesi ücret uygulaması farklı olmaktadır. Aile ziyaret vizesi için durumunuza yönelik olarak ödemeniz gereken ücretle ilgili güncel bilgi için seyahat tarihine yakın bir tarihte bilgi almanız tavsiye edilir.

  Özbekistan teleks numarası zorunlu mu?

  Özbekistan teleks numarası Özbekistan dışişleri bakanlığı tarafından Özbekistan Konsolosluğuna gönderilen bir numara veya koddur. Bu numara Özbekistan dışişleri bakanlığı tarafından onaylanmış bir referans numarası olup davetiye niteliği taşıyan bir belgedir. Bu sebeple Özbekistan davetiyesi Özbekistan teleks numarası olarak da adlandırılıp Özbekistan davetiyesi normal davetiyelerden farklı özellikte olmaktadır.

  Özbekistan teleks numarası önceden aile ziyareti vizesi için zorunlu bir belgeydi. Fakat Ekim 2021 tarihi itibariyle Özbekistan ziyaretçi vizesi için Özbekistan teleks numarası zorunluluğu kalkmıştır. Artık Özbekistan aile ziyareti vize işlemleri için Özbekistan Konsolosluğuna teleks numarası verilmesine gerek yoktur.

  Özbekistan aile ziyareti vizesi için şahsi başvuru yapma zorunluluğu var mı?

  Özbekistan aile ziyareti vizesi için, Özbekistan Konsolosluğuna şahsi başvuru yapma zorunluluğunuz yoktur. İlk Özbekistan vizesi başvurusunda bulunuyor olsanız bile Özbekistan Konsolosluğuna şahsen gelmek zorunda değilsiniz.

  Özbekistan aile ziyareti vizesi için randevu almamız gerekir mi?

  Özbekistan aile ziyareti vizesi için Özbekistan Konsolosluğundan randevu almanız gerekmemektedir. Direk olarak Özbekistan Konsolosluğuna giderek Özbekistan vizesi başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Özbekistan Konsolosluğu, Özbekistan vizesi için başvuruları sadece pazartesi, çarşamba ve cuma günleri olmak üzere 10.00 ila 12.00 saatleri arasında kabul etmektedir.

  Özbekistan aile ziyareti vizesi hakkında bilgi verilmiştir. Bilgi almak için Hermes Vizeye ulaşabilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!