close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Norveç Vize İşlemleri Ankara

  Norveç Vize İşlemleri Ankara

  90 günden kısa süreli Norveç seyahat planı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Norveç ülkesine giriş yapmadan önce Norveç Schengen vizesine (C tipi vize) başvuru da bulunmaları gerekmektedir. Norveç’e seyahat amacı ticari, turistik, kültürel, aile ziyareti ya da spor etkinliğine katılım amaçlı olduğunda, T.C. Umuma mahsus pasaport sahipleri ve T.C. Oturma İzni sahibi yabancılar, Norveç Schengen vize prosedürüne tabidirler.

  Norveç Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasında olan ikili anlaşma gereğince resmi pasaport sahibi T.C. vatandaşlarının 180 gün içinde 90 günü aşmamak koşuluyla Norveç’e yapacakları seyahatlerinde Norveç vizesinden muaftırlar.

  Norveç Vize İşlemleri Ankara Başvurusu Gerçekleştirecek Kişilerin Dikkatine!

  Norveç vize işlemleri Ankara’dan kısa süreli vize başvurusu için müracaatlar, doğrudan Norveç Ankara Büyükelçiliği’ne yapılamamaktadır. Norveç Büyükelçiliği Ankara vize başvurularını Ankara yetkili başvuru merkezi aracılığıyla kabul etmektedir. Norveç vize işlemleri Ankara’da Büyükelçilik tarafından yetkilendirilmiş VFS Global ya da VFS Global üzerinden akredite seyahat acentaları tarafından incelenerek, işleme alınmaktadır.

  Norveç vize başvurularının incelenmesi, vize verilme kararı ve vize süresi Norveç Büyükelçiliği Ankara’nın yetkisi altındadır. Norveç Büyükelçiliği Ankara vize başvurularını değerlendirmeye alırken; ziyaret amacını net bir şekilde belgeleyen, eksiksiz ve doğru evraklarla hazırlanan dosyalarla yapılan başvuruları onaylamaktadır.

  Uzun süreli Norveç Çalışma vizesi, Norveç Eğitim vizesi, Norveç Aile Birleşimi vizesi ve Norveç Oturum vizesi için Norveç Büyükelçiliği vize başvurularını şahsen kabul etmektedir.

  Norveç Büyükelçiliği Ankara vize işlemleri için başvuru merkezlerine müracaat

  Norveç Konsolosluğu/Elçiliği ve Norveç vize başvuru merkezi VFS Global’de başvuru kaydının oluşturulabilmesi için başvuru portalı üzerinden elektronik ortamda kayıt yapılması gereklidir. Başvuru portalında, başvuru kaydının başarılı bir şekilde tamamlanması halinde artık başvuru dosyasının sunulması için randevu sistemi yardımıyla müracaat gerçekleştirilebilmektedir. Sadece Ticari vize için başvuru yapacak kişilerin randevu almadan başvurusu kabul edilmektedir. Ancak Norveç Ticari Vize için başvuru sahiplerinin de, vizenin en kısa sürede sonuçlanabilmesi için randevu almaları önerilmektedir.

  Norveç Vize işlemleri Ankara‘dan yapan vize başvuru sahiplerinin Ankara VFS Global üzerinden almaları gereken randevu tarihinin sonrasında Norveç seyahatinin amacını destekleyen belgelerle hazırlanan bir başvuru dosyası ile hafta içi saat:08:30-12:00 ve 13:00-15:00 arası Norveç Vize başvuru işlemi gerçekleştirilmektedir.

  Başvuru dosyasının teslimi sırasında başvuru merkezinde bulunan biometrik parmak izi gişesinde dijital parmak tarayıcısıyla 10 parmağın izi alınması, dijital bir fotoğrafın çekilmesi ve elektronik imzanın verilmesi ile biometrik veri alma işlemi tamamlanmaktadır. Parmak izi bir kereye mahsus olarak alınırken; bu şahsi veriler 5 yıl süreyle Vize Bilgi Sistemi (VIS) tarafından saklanmaktadır.

  Norveç Vizesi Ankara İşlemleri için başvuru sahiplerinin Norveç Büyükelçiliği’nin resmi tatiller, milli bayramlar ve fuar dönemi yoğunluklarının göz önünde bulundurması, Norveç seyahati öncesinde olabilecek vize gecikme riskini ortadan kaldıracaktır.

  Norveç Vize İşlemleri Ankara başvuruları sırasında hazırlanması gereken evraklar

  Pasaport

  Norveç Büyükelçiliği Ankara vize işlem başvurularında, 10 yıldan eski pasaportlarla yapılan müracaatları kabul etmemektedir. Norveç vizesi Ankara başvuru işlemleri öncesinde, pasaport geçerlilik süresinin başvurulan tarihten ileriye doğru en az 6 ay olmasına dikkat edilmelidir. Pasaportta, Norveç vizesinin belirtileceği en az 2 boş sayfanın olmaması durumunda, başvurunun yeni bir pasaportla yapılması önerilir. Eski ya da hasar görmüş pasaportlarla yapılan vize başvuruları, Konsolosluk yetkilileri tarafından kabul edilerek işlem yapılmış olsa da, gümrük giriş kapı görevlileri tarafından geri çevrilme riski taşımaktadır.

  Tüm işlem görmüş pasaport sayfalarının ve fotoğraflı yüzünün renkli A4 formatında fotokopileri çekilmelidir.

  Varsa Eski Pasaportların İbrazı

  Pasaport fotokopileri, Norveç vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgileri, geçerlilik sürelerini içeren sayfaların ve önceki Schengen vizelerinin renkli A4 fotokopileri.

  Norveç Vize Başvuru Formu

  Norveç Vize Başvuru Formu online olarak doldurulması gereken bir işlemdir. Formun doldurulması için yazılı olarak beyan edilen bilgilerle, dosyaya eklenen belgelerin birbirini desteklemesi önemlidir. Eksik evrak ya da mükerrer bilginin tespiti halinde vize başvurusu ret ile sonuçlanacaktır. Başvuru sahibinin Norveç Schengen Vize Başvuru Formu’nu dikkatlice ve eksiksiz doldurmalıdır. Islak imza ve tarih mutlaka atılmalıdır. Başvuru sahiplerinin formu İngilizce olarak doldurmaları zorunludur. Eğer Norveç vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise; imza bölümü ebeveyn tarafından imzalanmalıdır.

  Biometrik Fotoğraf

  Norveç vize işlemleri Ankara için başvuru dosyasına eklenen fotoğrafın biometrik özelliklere sahip olması zorunludur. Fotoğrafın 3,5×4,5 cm ölçülerinde, Norveç Vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan önceki vize başvurularında kullanılmamış olma özelliklerine sahip olmalıdır. Fotoğrafı çekilen kişinin fotoğrafta gözlük, şapka, başörtüsü vb. aksesuarlarla yüzünün kapanmamasına özen gösterilmelidir. Dini gerekçelerle başörtüsü kullanan kişilerin, bu durumda gözlerin, kaşların, alının ve kulakların görünecek şekilde fotoğraf çektirmesi mecburidir.

  Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

  Norveç vize işlemleri Ankara başvurusunda bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve adres bilgilerini içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisi

  Finansal Durumu Belgeleyen Evraklar

  Norveç vizesi Ankara işlemlerinde bulunacak başvuru sahibinin son 3 aya ait Maaş Bordroları bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşe ve ıslak imzalı olmalıdır.

  Norveç vize işlemleri Ankara müracaatında bulunan şahsın seyahate dair tüm masraflarını karşılamaya yetecek yeterli miktarda para bulunan şahsi/şirketin Banka Hesap Cüzdanı Dökümü: son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyesi olmalı; hesap dökümü banka yetkilisinin ıslak imzasını, kaşe ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalı.

  Norveç vize işlemleri Ankara’dan başvuru yapan şahsa ait tapu, araç ruhsatı ve kira gelirleri başvuru dosyasının içerisinde bulunmalıdır.

  Norveç Vizesi Ankara müracaatında Vize Talep Dilekçesi

  Seyahat planlarını açıklayıcı bir dilekçe olması önemlidir. Norveç Vize Talep Dilekçesi İngilizce olarak yazılmış detaylı bir dilekçe olmalıdır.

  Kişi İşveren ise; Norveç Konsolosluğu’na hitaben, şirketin antetli kağıdına, İngilizce olarak Norveç Vize Talep Dilekçesi, imza ve kaşeli hazırlanmalı.

  Kişi Emekli ise; aynı içerik bilgilerini içeren dilekçeyi, emekli kişi kendi imzası ile düzenlemelidir.

  Kişinin Bağlı Bulunduğu Şirkete ait Güncel Şirket Evrakları

  Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı- Norveç vizesi müracaatında bulunulacak kişinin bağlı bulunduğu Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki üye kaydını yazıyla belgelemeli.

  Vergi Levhası fotokopisi Norveç Vizesi müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini göstermeli.

  Faaliyet Belgesi orijinali Norveç Vizesi müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmeli

  Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi Norveç Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve ünvan değişikliği var ise; Sicil Gazetesi bu bilgileri içermeli

  Kişinin Şirkette Çalıştığını Doğrulayan Belgeler

  Norveç vizesi Ankara’dan müracaatta bulunacak kişi Çalışan ise; Türkiye’deki şirketten/kurumdan antetli kâğıda, İngilizce olarak yazılmış Çalışma Mektubu ve/veya İzin Onay Yazısı: başvuru sahibinin kurum içi görevi, gidiş amacı, seyahat tarihleri, konaklamaya ilişkin bilgileri ve masrafların kimin tarafından karşılanacağı belirtilmeli. İşverenin çalışanı için Türkiye’de görevine devam edeceğine dair taahhüt niteliği içermelidir. Şirketin imza yetkisine sahip kişisi tarafından ıslak imza ve kaşeli olması; yazının hazırlanması sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardır.

  Norveç vizesi Ankara müracaatında; Kişinin SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü. Çalışılan şirketin güncel şirket evraklarının da sunulması gerekmektedir.

  Seyahatini Destekleyen Bilgilere Ait Belgeler

  Norveç vize işlemleri Ankara’dan başvuru da bulunacak kişilerin, Norveç’te otel konaklamasına ait konfirmeli otel rezervasyonu: Otel bilgileri, konaklama şekli ve tarihlerini içermeli. Gidiş-dönüş uçak rezervasyon bilgileri.

  Norveç Schengen Vize işlemleri Ankara‘dan başvuru yapan kişinin Norveç seyahati Ticari Ziyaret amaçlı ise; Norveç’teki davet eden şirket tarafından hazırlanmış Davetiye, Norveç Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Davetiyenin içeriğinde: gidiş amacı, tarihler, konaklamaya ilişkin bilgiler ve masraflar kimin tarafından karşılanacağı özellikle belirtilmeli. Davet eden firmanın/kurumun bilgileri, imzası ve iletişim bilgileri açık bir şekilde belirtilmeli; gerekli olması durumunda çok girişli vize talebi belirtilmeli; şirketin kaşesi ve imzası olmalıdır.

  Norveç Vize İşlemleri Ankara’dan başvuru sahibinin Norveç seyahati, Fuara veya Konferansa katılım amaçlı ise; organizasyonun kayıt ve katılımına ilişkin belgelerin sunulması mecburidir.

  Norveç Vize İşlemleri Ankara’dan başvuru sahibinin Norveç seyahati, Aile/Arkadaş Ziyareti amaçlı olması halinde; Norveç’e davet eden kişi tarafından orijinal, Norveçce hazırlanmış Davet Dilekçesi hazırlanmalıdır. Davet eden kişinin Oturum Kartı ya da Pasaport /Kimlik Kartının sayfalarının fotokopileri eklenmelidir. Davet eden kişinin mali varlığını/gelirini belgelemeli; belgeleyemediği durumda Norveç Polis Bürosu’ndan onaylı, damgalı, orijinal Garanti Formu sunulmalıdır. Ayrıca Norveç’te ziyaret edeceği kişi ile birlikte çekilmiş bir fotoğrafın A4 formatında ibraz edilmesi istenmektedir.

  Aile bireyleri ve arkadaş ziyaretleri için özel olan Davet Formu’nu Norveçce dilinde ve elektronik ortamda doldurulması gerekmektedir.

  Norveç Vize İşlemleri Ankara’dan başvuru sahibinin Norveç seyahati, kültürel etkinliğe ya da konferansa katılım amaçlı ise; organizasyon şirketi ve ya organizasyonu düzenleyen kişi tarafından Davetiye gönderilmelidir.

  Norveç Vize İşlemleri Ankara’dan başvuru sahibinin Norveç seyahati, spor aktivitelerine katılım amaçlı ise; Kulüpten ya da Federasyondan gönderilen Davetiye ya da aktiviteye Katılım Belgesi.

  Norveç Vize işlemleri Ankara’dan yapan başvuru sahibinin Norveç seyahati, Eğitim amaçlı ise; Öğrenci Belgesi aslı ve fotokopisi-imzalı ve kaşeli; yasal velisini gösterir belgeler; Okul Kabul Belgesi (Davetiye) ve varsa okula ait eğitim ücreti belgeleri vs. ibraz edilmeli.

  Norveç Vize işlemleri Ankara’dan yapan başvuru sahibinin Norveç seyahati, serbest dolaşım hakkı sahibi olan EU/EEA (Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı) ülkesi vatandaşlarını ziyaret amaçlı ise; Norveç’e davet eden kişi tarafından imzalı, Norveçce ya da İngilizce yazılmış Davetiye sunulmalıdır. Davet eden EU/EEA vatandaşı olan yakının EEA anlaşmasına ya da EFTA’ya uygun serbest dolaşım hakkının bulunduğuna dair resmi belgenin yanı sıra Norveç Nüfus kaydı, Norveç Oturum İzni ya da son 3 aylık Maaş Bordrosunun eklenmesi dikkat edilmesi gereken bir husustur.

  Eğer başvuru sahibi EU/EEA vatandaşı ile evliyse; Evlilik Cüzdanı,

  Ebeveynlerden biri EU/EEA vatandaşı ise Doğum Belgesi,

  Çocuğun EU/EEA vatandaşı olması halinde Doğum Belgesi gönderilmelidir.

  Norveç vize işlemleri için başvuru sahiplerinin durumlarına bağlı olarak hazırlamaları gereken ek evraklar

  Kişi Emekli ise; Emekliliğini belgeleyen evraklar. (Emekli maaş banka hesap dökümü, emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunan kurumdan alınan maaş bilgisi yazısı)

  Kişi Devlet Memuru ise; Kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi İzin Belgesi,

  Kişi Öğrenci ise; Güncel, orijinal Öğrenci Belgesi ve yeminli İngilizce çevirisi ile- imzalı ve kaşeli, ebeveynlere ait finansal ve mesleki belgeler

  Kişi Avukat ise; Baro Kaydı orijinali ve Meslek Kimlik Kartı

  Kişi Doktor ise; Kurum Kimlik Kartı ve Kurumda görev belirten İzin Belgesi (kaşeli ve imzalı),

  Kişi Diş Hekimi ise; Tabipler Odası Kaydı orijinali,

  Kişi Eczacı ise; Eczacı Diploması fotokopisi,

  Kişi Çiftçi ise; Ziraat Odası’ndan alınmış Ziraat Sicil Kaydı, tarım alanı ve topraklarına dair tapu.

  Kişi 18 yaşından küçük ise; ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı, Muvafakatname- çocuğun seyahat tarihleri, kalacağı yer, açık adresi ve varsa refakat edecek kişinin bilgileri açık ve ayrıntılı bir şekilde belirtilmiş olmalıdır. Eğer sadece bir ebeveyn hayatta değilse veya diğer ebeveyne ulaşılamadığını gösterir mahkeme onay belgesi varsa-yeminli İngilizce çevirisi ile.

  Yasal velisini gösterir belgeler: Kimlik cüzdanı fotokopisi, Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.

  Seyahate sponsor olacak ebeveynin finansal ve mesleki durumlarını belgeleyen evraklar ve dilekçe.

  Kişi T.C. İkamet İzni sahibi Göçmen ise; en az 6 ay geçerliliği bulunan T.C. Oturma İzni Belgesi orijinali ve fotokopisi

  Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve kaza riskini kapsayan Seyahat Sağlık Sigortası

  Norveç vize işlemleri Ankara’dan müracaat edecek başvuru sahibinin Norveç’teki seyahat tarihlerini kapsayan; tüm Schengen ülkelerinde geçerli; yaralanma veya sağlık nedeniyle tıbbi tedavi, hastanede yatış, ülkeye iade maliyetlerini kapsayan 30.000 Euro teminatlı; orijinal Seyahat Sağlık Sigortası zorunludur.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!