close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Norveç Turistik Vize İşlemleri

  Norveç Turistik Vize İşlemleri

  Norveç turistik vizesi, Norveç’e seyahat edecek Türk vatandaşları için gerekli bir vize prosedürüdür. Norveç’e seyahat edecek T.C. vatandaşlarının seyahatlerinden önce Norveç Konsolosluğu dış temsilciliklerine Norveç turistik vize başvurusunda bulunmaları gereklidir. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin vize almaları zorunluyken diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu sahibi Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla vizeden muaftırlar.

  Seyahat amacı kişilerin turist olarak, seyahat acenteleri aracılığıyla almış oldukları turlar veya kendi yaptıkları seyahat planlarıyla Norveç’i gezi amaçlı ziyaret etmektir. Schengen vizesi yabancı uyruklu kişilerin Norveç’i diğer Schengen ülkelerini en fazla 90 güne kadar ziyaret edebilmelerine izin vermektedir.

  Norveç turistik vize başvuru işlemleri Norveç Konsolosluğu ve Norveç Büyükelçiliği’nin yetkilendirdiği vize merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Norveç turistik vizesi, kişinin kendi ulaşım ve konaklama rezervasyonlarını yaparak turistik nedenlerle Norveç’i ziyaret etmek ve kültürünü tanımak isteyenler için geçerli olan kısa süreli bir vize türüdür.

  Norveç turistik vizesi olan kişiler ülkede en çok 90 gün ikamet etme hakkına sahip olurlar. Norveç, Schengen bölgesinde yer alan bir ülke olduğu için Norveç turistik vizesine sahip olan kişiler Schengen dahilinde olan diğer ülke ya da ülkelere Norveç Schengen vizesiyle giriş yapabilirler. Ancak Schengen vizesi hangi ülkeden alınmışsa seyahatin ilk olarak o ülkeye yapılması tavsiye edilmektedir.

  Norveç vizesi ile başka bir Schengen ülkesinden seyahat başlatmak ya da Norveç’e hiç giriş yapmadan diğer Schengen ülkelerine seyahat etmek bir sonraki Schengen vize başvuru işlemlerini olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Norveç Schengen vizesinin doğru kullanılması önem arz etmektedir.

  Norveç Turistik Vize Başvurusu

  Norveç turistik vize başvuru dosyasına eklenecek banka hesap dökümü ve Schengen bölgesinden vizenin bitiş tarihinden önce ayrılacağını ispat eden belgeler seyahat amacını seyahatin niyetini açığa çıkaran özellikleri taşıdığı için Norveç Konsolosluğu için önem taşımaktadır.

  Vize talep dilekçesi Norveç Konsolosluğu’na hitaben, ıslak imzalı olarak hazırlanmalı, pasaportun seyahat sonrası için 3 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir. Norveç turistik vize başvurusu için 1 adet biyometrik fotoğraf istenmektedir. Vize başvuru için sunulan fotoğrafın daha önceki Schengen vizelerinde kullanılmamış olması gereklidir.

  Norveç turistik vize başvuru dosyasına maaş bordroları, ev tapusu, araç ruhsatı, öğrenci belgesinin eklenmesi gerekebilir. Norveç’e turistik vize başvuru dosyasına eklenecek evraklar başvuru sahibinin mesleki durumuna ve statüsüne göre değişmektedir.

  Norveç turistik vize başvuru dosyasına şirket sahibi ya da çalışanı olunması halinde güncel şirket evrakları, SGK hizmet dökümü, son 3 aylık banka hesap özetinin dahil edilmesi gereklidir. Şirkete ait faaliyet belgesi ıslak imzalı olmalıdır.

  Norveç turistik vize başvurularında uçak ve otel rezervasyonları dilekçedeki tarihlerle uyumlu olmalıdır. Bu belgelerdeki tarihle ilgili uyumsuzluklar vize sonucunu olumsuz etkileyebilmektedir. Norveç vize başvurularında dilekçe Norveç Schengen vize başvuru formu, sponsor yazısı, şirket dilekçesi, şirketin izin ve görev yazıları İngilizce olarak hazırlanmalıdır.

  Norveç turistik vize başvuru yapan kişi eğer 18 yaşın altında ise İngilizce vize başvuru formunda hem kendisinin hem de yasal velisinin imzası bulunmalıdır.

  Başvuru evraklarının tamamlanmış olması, vize verileceğinin garantisini vermemektedir. Norveç vize başvuru işlemleri hakkında verilecek karar Norveç Konsolosluğu’nun inisiyatifinde bulunmaktadır. Vize başvurularının değerlendirilmesi, sonuçlandırılması ve vizenin çıkış süresiyle ilgili karar konsolosluk tarafından verilmektedir.

  Norveç Turistik Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

  Pasaport

  Pasaportun, Norveç seyahatinden dönüş tarihinden sonra en az 3 ay pasaport geçerlilik süresinin devam etmesi gereklidir. Vizenin basılabilmesi için en az 2 boş sayfanın bulunmaması; seyahat belgesinin deforme ya da yırtık olması durumunda; Norveç konsolosluk yetkilileri yeni pasaportla başvurunun yapılması konusunda uyarmaktadır. Eski pasaportların var olması halinde işlenmiş bütün sayfaların A4 fotokopilerinin (fotoğraflı yüzün, kimlik bilgileri, geçerlilik süreleri, vizeli-mühürlü sayfalar vb.) sunulması önemlidir.

  Vize Başvuru Formu

  Norveç Turistik Schengen Vizesine başvuru için Norveç Vize Başvuru Formu doldurulmalıdır. Norveç vize başvuru formunun dili İngilizce olup açıklama gerektiren sorular İngilizce doldurulmalıdır. Ayrıca başvuru formunda verilecek bilgiler Norveç turistik vize müracaatında bulunan kişilerin başuru evraklarında beyan edilen bilgileri desteklemelidir. Form ve Norveç turistik vize evrak listesinde beyan edilecek bilgiler eksiksiz, gerçeğe uygun olmalıdır.

  Fotoğraf

  Norveç Turistik Schengen Vizesi için başvuru sahibine ait Biometrik Fotoğraf; 1 adet, 6 aydan eski olmamalı ve 35mm genişlik ve 45mm yüksekliğe sahip, beyaz arka fonda çekilmiş olma özelliklerini taşımalıdır. Gözlük, şapka, başörtüsü, vb. aksesuarların yüzün net olarak görünmesini engellediği için fotoğrafın reddine sebep olmaktadır. Yüzün boyutu çenenin altından alına kadar (saçlar dahil) 30 ile 36 mm arasında konumlanması mecburidir. Norveç vizesi için Konsolosluk sistemi tarafından verilecek Kapak mektubuna yapıştırılmalıdır.

  Mesleki/İş Durumunu Beyan Eden Belgeler

  Kişinin Kurum/Şirkete bağlılığını gösteren belgeler; Norveç Turist Vizesi müracaatında bulunacak başvuru sahibinin; SGK İşe Giriş Bildirgesi aslı-fotokopisi, SGK Hizmet Dökümü aslı-fotokopisi, Faaliyet Belgesi. Bağlı bulunduğu kurumdan alınan; antetli kağıda, Kurum/şirket yetkilisi tarafından düzenlenmiş Çalışma Mektubu ve/veya İzin Onay Yazısı Belgesi İngilizce olmalıdır. Kurumdan alınan yazının ya İngilizce yazılması ya da belgenin yeminli tercüman tarafından İngilizce çevirisi ile sunulması zorunludur.

  Norveç Turistik Vize işleminde bulunan kişinin bağlı bulunduğu şirketin resmi kimliğini tanımlayan belgeler;

  Şirketin Ticaret Odası Kaydı, Şirketin Vergi Levhası fotokopisi- son yıla ait vergi beyanı bilgileri, Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi- Norveç Turistik Vize işlemlerinde bulunacak başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve ünvan değişikliği varsa Sicil Gazetesi bu bilgileri içermelidir. İmza Sirküleri fotokopisi- Norveç Turistik Schengen Vize işlemlerinde bulunan kişinin bağlı bulunduğu şirkette imza yetkisi olan kişilerin imza yetkisini göstermelidir.
  Kişi Çiftçi ise;
  Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisi.

  Kişi Öğrenci ise;
  Güncel tarihli Öğrenci Belgesi aslı ve fotokopisi. Belgenin İngilizce orijinali veya yeminli tercüman tarafından tercümesi sunulmalıdır.
  Öğrenci reşit değil ise; noter onaylı Muvafakatname (İngilizce veya yeminli tercüman tarafından çevirisi )

  Kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise;
  Norveç’e seyahat dönüş tarihinden sonra en az 3 ay geçerliliği bulunan T.C. oturma izni belgesinin fotokopisi
  Finansal Durumu Belgeleyen Resmi Belgeler

  Norveç Turistik Schengen Vize müracaatında bulunacak şahsın son 3 aylık Maaş Bordrosu; bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.

  Norveç Konsolosluğu, Norveç’e seyahat edecek kişinin seyahat masraflarının teminatı olacak bakiyenin, kişi/şirket hesabında görmeyi istemektedir. Buna göre; son 3 aylık aktif hesap hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı/Dökümü; banka yetkilisinin ıslak imza, kaşesi ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.

  Norveç Turistik Vize başvurusunda bulunacak şahsın emekli olması halinde; son 3 aylık emekli maaş hesap dökümü ve emeklilik belgesinin aslı ve fotokopisini birlikte sunmalıdır.

  Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

  Norveç Turistik vize başvuru sahibinin Norveç seyahat tarihlerini içeren; ulaşım ve konaklama planını teyit edici rezervasyon bilgilerinin sunulması önemlidir. Norveç Turistik Vize‘nin öncesinde uçak biletinin alınması önerilmez. Otel rezervasyonunun internetten çıktısı alınarak sunulması yeterlidir.
  ÖNEMLİ: Vizenin onaylanma sürecini beklenmeden uçak bileti satın alınmak istenmesi durumunda havayolu şirketinin iptal sözleşmesini kontrol etmeniz önerilir. Otel ve uçak rezervasyonları ve 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasının İngilizce ibrazı gerekir.

  Özel araç ile seyahat edilecek olması halinde; araç ruhsatı, seyahat tarihlerini kapsayan yeşil sigorta ve uluslar arası ehliyet (orijinal) ibraz edilmelidir.

  DİKKAT! Norveç Turistik Schengen Vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin bu sayfada yer alan bilgileri dikkatli bir şekilde okumaları rica olunur. Bu sayfada yer alan bilgiler ve talimatlar,başvuru dosyanızı olabildiğince doğru ve tam bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Norveç Konsolosluğu veya Norveç Büyükelçiliği’ne vize müracaatında, eksik veya yanlış belgelerin teslim edilmesi sebebiyle doğabilecek gecikme veya reddedilme riskini azaltmayı amaçlamaktadır.

  NOT: Norveç Turistik vize ve diğer Norveç vize başvuruları için randevu alınması zorunludur. Lütfen Norveç Turistik vize başvuruları için randevu sistemini kontrol ederek randevu alınız ve Norveç seyhatinizi randevu sistemi ve Norveç vize başvurularının sonuçlanma süresini göz önünde bulundurarak planlayınız.

  Norveç Turistik Vize ile İlgili Sık Sorulan Sorular

  Norveç turistik vize için gerekli evraklar nelerdir?

  Norveç turistik vize için gerekli evraklar başvuru sahibinin emekli, öğrenci, ev hanımı, çalışan olmasına ve çalışanın mesleğine göre değişmekte olup gerekli evraklar genel olarak pasaport (seyahat sonrası geçerlilik süresi duruma bağlı olarak 3 veya 6 ay), vize başvuru formu, kapak mektubu, 2 adet güncel biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, seyahat planına ilişkin belgeler, geçim durumuna ilişkin belgelerdir. Konuyla ilgili bilgiyi teyit etmek için Macaristan’ın İstanbul Konsolosluğu ya da Norveç Ankara Büyükelçiliği ile iletişime geçiniz.

  Norveç turist vizesi nasıl alınır?

  Norveç turist vizesi alabilmek için gerken evrakları eksiksiz ve doğru olarak hazırlayıp turist vizesi için yetkili olan makama başvurulması gerekmektedir. Norveç turist vizesi için yetkili makam Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Norveç Ankara Büyükelçiliği olup bu iki yerden birine başvurulması gerekmektedir.

  Norveç turistik vize ücreti nedir?

  Norveç turistik vize için gereken ücret başvuru tarihine ve başvuru yöntemine göre değişmektedir. VIP olarak başvurup vize işlemlerinin daha kısa sürede sonuçlanması için normal başvuru ücretine ek ücret talep edilmektedir. Ücretler sabit olmayıp belirli zamanlarda güncellenebilmektedir. Gereken ücretler hakkında güncel bilgi için başvuru tarihine yakın bir zamanda bilgi alınması önerilmektedir.

  Norveç turist vizesi kaç günde çıkar?

  Norveç turist vizesi için çıkış süresi ortalama 15 iş günüdür. Vize çıkış süresi başvuru yönteminize, başvuru için getirdiğiniz evraklara, başvuru zamanınıza bağlıdır. VIP vize başvurularında vize işlem süresi göre daha kısa sürede sonuçlanmaktadır. Eksik evrak getirmeniz ya da konsolosluğun yoğun olması veya başvuru sorası ek evrak istemesi gibi farklı bir durum olmasında da vize çıkış süresi etkilenebilmektedir.

  Schengen vizesi ile Norveç’e gidebilir miyim?

  Norveç Schengen bölgesine dahil bir ülkedir. Dolayısıyla başka bir Schengen ülkesine ait turistik vize ile o ülkeden Norveç’e gidebilirsiniz. Ancak, Norveç’e giderken yanınızda pasaportunuzu da bulundurmalısınız.

  Norveç turist vizesi için nasıl bir fotoğraf gereklidir?

  Norveç turist vizesi için biyometrik fotoğraf gerekli olup ölçüleri 35x45mm olmalıdır. Yüz boyutu da alından çene altına kadar (saçlar da dahil) 30 ile 36 mm arasında konumlanmalıdır. Fotoğrafınızda yüzü kapan bir cisim olmamalı, güncel, ve arka fou beyaz olmalıdır. Norveç turist vizesi için gereken fotoğraf ölçüsüne dair bu bilgilerin teyidi için Norveç Büyükelçiliği ya da Macaristan Konsolosluğu ile iletişime geçiniz.

  Norveç turist vizesi başvuru formunu nereden alabilirim?

  Norveç turist vizesi başvuru formunu şahsen İstanbul’daki Macaristan Konsolosluğu ya da Ankara’daki Norveç Büyükelçiliği’nden alabileceğiniz gibi internettten de indirebilirsiniz.

  Bu web sitede aşağıdaki imzaya baktığımızda Hermesvize.com’a ait görünüyor. Norveç Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

  Hayır, norveckonsoloslugu.com web sitesi konsolosluk veya büyükelçiliğin resmi sitesi olmayıp sitedeki bilgiler resmi değildir. Bu web sitesi vize uzmanlarının birikimlerine dayanarak insanlara faydalı olması için kurulmuştur.

  Hermesvize ise farklı alan adları edinen bir şirket olup bunu Google optimizasyonu yöntemleri ile gerçekleştirmektedir, şirketin bu alanlarda yayınladığı bilgilerle farklı sektörlerde yer alan şirketler için reklam vererek stratejik ortaklık yapmaktadır. Bu web sitesinde doğru olmayan bilgiler fark ederseniz bunların güncellenmesi ve bildirimi için lütfen info@hermesvize.com adresi ile iletişime geçiniz.

  Turistik seyahat için Norveç vize istiyor mu?

  Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları için Norveç turistik seyahatlerde vize istemektedir. Kırmızı, gri, ve yeşilk pasaport sahibi Türk vatandaşları içinse seyahat süresi 180 gün içinde 90 günü aşmadığı müddetçe Norveç vize istememektedir, dolayısıyla bu pasaport sahipleri turistik seyahatler için vize almalarına gerek yoktur.

  Norveç turistik vize için seyahat sağlık sigortası gerekli midir?

  Evet, Norveç turistik vize için seyahat sağlıkı sigortası gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortası yapılacak seyahat süresini ve bütün Schengen alanını kapsamalı ve 30.000 Euro teminat tutarında olmalıdır.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!