close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Norveç Şoför Vizesi

  Norveç Şoför Vizesi

  Norveç şoför vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Norveç’e seyahat amacına uygun olarak belirlemiş Norveç Konsolosluğu tarafından verilebilen vize türü olmaktadır.

  Norveç’e seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ve aynı zamanda Türkiye’de seyahat dönüş tarihi itibariyle en az 3 ay geçerliliği olan yasal oturma izni olan yabancı uyruklu kişilerin Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Schengen vizesi başvuru sahibine her 6 aylık dönemde o ülkede en fazla 90 gün kalma hakkı vermektedir.

  Norveç seyahati için kullanılacak pasaportun seyahat sonrası için en az 3 ay geçerli olması gerekmektedir. T.C. umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının seyahatlerinden önce vize almaları zorunludur. T.C. hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftır.

  Pasaportun en az dönüş tarihi itibari ile 90 gün geçerli olması gerekmektedir. Alınan Norveç vizesi ile ilk önce bu ülkeye giriş yapılmalı ve bildirilen süre kadar bu ülkede ikamet edilmelidir. Geçiş yapılacak ülke ya da ülkelerde ise vizesine sahip olunan ülkede geçirilen süre aşılmamalıdır. Norveç Schengen vizesine sahip olan kişiler Norveç’te yaşama ya da çalışma hakkında sahip olmaz.

  Norveç şoför vizesi için Türkiye’deki şirketin tüm kayıtlı şoförlerinin gösterildiği liste şirketin antetli kağıdına firma tarafından kaşeli, yetkili kişiden imzalı olarak hazırlanmalıdır. Aynı zamanda gün çıkışlarının belirtildiği dilekçe yazılmalıdır.

  Schengen ülkelerine giriş ve çıkışların belirtildiği ve kalış günlerinin yazılı olduğu dilekçede belirtilmelidir. Dilekçe antetli kağıda yazılmış, kaşeli, firma yetkilileri tarafından imzalı olmalıdır.

  Norveç şoför vizesi için gerekli evraklar

  Vize başvuru formu Norveç şoför vizesi için okunaklı, eksiksiz olarak doldurulmuş imzalanmış İngilizce başvuru formu. Başvuru formunda başvuru sahibi ev adresi ve e-posta adresi ile beraber yazmalı, cep telefonu kendisine ait olmalıdır. Başvuru formu siyah, mavi kalem ya da bilgisayar ile doldurulabilir.

  Başvuru sahibi eğer 18 yaşın altında ise imza bölümleri anne ve baba tarafından imzalanmalıdır.

  Pasaport Seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliği bulunan ve en az 2 ay boş vize sayfası olan pasaport. Eğer varsa son 3 yıl içinde alınmış Schengen vizelerinin fotokopisi.

  Pasaport fotokopisi Başvuru sahibinin kimlik bilgilerinin yazılı olduğu bilgi sayfası ve pasaportta işlem görmüş sayfaların fotokopisi. Beraber seyahat edilen kişinin de pasaport ve vize fotokopileri gereklidir.

  Nüfus cüzdanı fotokopisi Üzerinde T.C. kimlik numarası bulunması gereklidir.

  Nüfus kayıt örneği Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği. Seyahatin masrafları eğer aile tarafından karşılanacaksa seyahat eden kişinin yakınlık bağını kanıtlaması gereklidir. Masraflar eş tarafından karşılanacaksa evlilik cüzdanı yeterlidir.

  Biyometrik fotoğraf 2 adet güncel, son 6 içinde çekilmiş arka fonu beyaz 35x45mm ebatlarında fotoğraf.

  Sağlık sigortası : Norveç şoför vizesi için seyahat sağlık sigortası tüm Schengen ülkelerinde geçerli, transit ve ikamet süresini kapsayan, en az poliçe teminatı 30.000 euro olmalıdır. Seyahat sağlık sigortasının İngilizce olması gereklidir.

  Davetiye Ziyaret edilecek firma tarafından alınmış ziyaret tarihleri ve nedeninin belirtildiği firmadan laşe ve yetkilisi tarafından imzalanmış olması gereklidir.

  İşveren izin yazısı Çalışılan firmadan alınmış şirketin antetli kağıdına basılmış firma ve yetkilileri tarafından imzalanmış ve kaşeli, işveren başvuru sahibinin seyahat tarihlerini, seyahat amacını ve bu tarihlerde izinli olacağını belirtmelidir. İşveren yazısının İngilizce olması gereklidir.

  Şoför listesi Türkiye’deki şirketin tüm kayıtlı şoförlerinin gösterildiği şirketin antetli kağıdına firma tarafından kaşeli, yetkili kişiden imzalı olması gereklidir.

  Norveç vizesi taşıt kayıt ve izin yazısı

  Türkiye’deki şirketten taşıt kayıt numaralarının belirtildiği izin yazısı, antetli kağıda yazılmış, kaşeli, firma yetkilisi tarafından imzalanmış olmalıdır.

  Yeni cmr belgesi Taşıt kayıt numarasının belirtildiği yeni nakliyeler için hazırlanması gereklidir.

  Eski cmr belgesi Taşıt kayıt numarasının belirtildiği eski nakliyeler için hazırlanması gerekmektedir.

  Dilekçe Gün çıkışlarının belirtildiği dilekçe. Schengen ülkelerine giriş ve çıkışların belirtildiği ve kalış günlerinin yazılı olduğu dilekçe. Dilekçe antetli kağıda yazılmış, kaşeli, firma yetkilileri tarafından imzalı olmalıdır.

  Ehliyet ve beynelmilel ehliyet fotokopisi Ehliyet D tipi olmalı ve fotokopisi okunaklı olması gereklidir. Beynelmilel ehliyet sürücünün uluslararası sürücü belgesidir. 1 yıldan daha eski olamaması gereklidir.

  Sgk işe giriş bildirgesi İşveren tarafından verişmiş güncel ve barkodlu olmalıdır.

  Sgk hizmet dökümü Sgk müdürlüklerinden veya e-devlet üzerinden alınabilmektedir. Barkodsuz hizmet dökümleri kabul edilmemektedir.

  Emeklilik belgesi Emekliliği gösteren belge. E-devlet üzerinden alınmış ya da emeklilik maaşının yattığı bankadan banka hesabı onaylatılarak emekliliğin kanıtlanması gereklidir. Emekli olmayanlar için zorunlu değildir. Emekli olarak çalışanlar için son 4 aya ait sgk destek prim ödemeleri gereklidir.

  Şirket evrakları

  • Faaliyet belgesi. Son 2 ay içinde alınmış olmalıdır.
  • Ticaret sicil gazetesi. Şirketin unvan ve ortaklarının açıkça belirtilmesi gereklidir.
  • Vergi levhası. Güncel ve kapatılan vergi dönemi işlenmiş olmalıdır.
  • Şirket imza sirküleri. Şirket yetkilisinin bulunduğu ya da şirket yetkilisi tarafından vekalet verilmişse imza sirkülerine ek olarak vekalet ve vekalet verilen kişinin imza beyannamesi gereklidir.
  • Norveç Başkonsolosluğu seyahat amacına ve farklı statülere göre istenen evrakların yanı sıra ek evrak talep edebilmektedir. Bunlar; eski pasaport ( eğer eski pasaportlar elinizde yoksa Emniyet Müdürlüğü’nden son 10 yıla ait yurtdışı giriş çıkış dökümü ve protokol yazısı ) Nüfus kayıt örneği ( Tüm aile bireylerini gösterir vukuatlı nüfus kayıt örneği ) Davet eden şahıs ile nüfus kayıt örneği ( Yurtdışından size davetiye göndermiş olan kişi ile akrabalık derecesini gösteren nüfus kayıt örneği ) Sicil gazetesi.

  Başkonsolosluk vizenin onaylanması için yukarıdaki belgelerin dışında farklı evraklar da talep etme yetkisine sahiptir.

  Norveç şoför vizesi için Hermes Vizeden danışmanlık alabilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!