close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Norveç Resmi Ziyaret Vizesi

  Norveç Resmi Ziyaret Vizesi

  Norveç resmi ziyaret vizesi başvurularında Norveç’e seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları umuma mahsus pasaport sahibi iseler vizeye tabii olmaktadırlar.

  Norveç Büyükelçiliği tarafından değerlendirilen bu vize türü Norveç seyahati için kullanılacak pasaportun seyahat sonrası için 90 gün (3 ay) geçerli olması gerekmektedir. T.C. umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının seyahatlerinden önce vize almaları gerekmektedir. T.C. hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerinde vize almalarına gerek yoktur.

  Norveç seyahati için kullanılacak olan pasaportun seyahat sonrası için 90 gün geçerli olması gerekmektedir. Sahip olunan Norveç vizesi ile ilk önce bu ülkeye giriş yapılmalı ve bildirilen süre kadar bu ülkede ikamet edilmesi gereklidir. Geçiş yapılacak diğer ülke ya da ülkelerde ise vizesine sahip olunan ülkede geçirilen süre aşılmamalıdır. Norveç Schengen vizesine sahip olan kişi Norveç’te yaşama ya da çalışma hakkında sahip olmaz.

  Norveç resmi amaçlı vize için gerekli evraklar

  1.Vize başvuru formu:  Norveç resmi ziyaret vizesi için okunaklı, eksiksiz olarak doldurulmuş imzalanmış İngilizce başvuru formu. Başvuru formunda başvuru sahibi ev adresi ve e-posta adresi ile beraber yazmalı, cep telefonu kendisine ait olmalıdır. Başvuru formu siyah, mavi kalem ya da bilgisayar ile doldurulabilir. Başvuru sahibi eğer 18 yaşın altında ise imza bölümleri anne ve baba tarafından imzalanmalıdır.

  2.Pasaport: Seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliği bulunan ve en az 2 ay boş vize sayfası olan pasaport. Eğer varsa son 3 yıl içinde alınmış Schengen vizelerinin fotokopisi.

  3.Pasaport fotokopisi: Başvuru sahibinin kimlik bilgilerinin yazılı olduğu bilgi sayfası ve pasaportta işlem görmüş sayfaların fotokopisi. Beraber seyahat edilen kişinin de pasaport ve vize fotokopileri gereklidir. Seyat edilen kişi eğer yeşil pasaport sahibi ise pasaport fotokopisi yeterlidir.

  4.Nüfus cüzdanı fotokopisi: Üzerinde T.C. kimlik numarası bulunması gereklidir.

  5.Nüfus kayıt örneği: Seyahatin masrafları eğer aile tarafından karşılanacaksa seyahat eden kişinin yakınlık bağını kanıtlaması gereklidir. Masraflar eş tarafından karşılanacaksa evlilik cüzdanı yeterlidir.

  6.Fotoğraf: 2 adet güncel, son 6 içinde çekilmil arka fonu beyaz 35x45mm ebatlarında fotoğraf.

  7.Uçak bileti: Gidiş,dönüş uçak bileti rezervasyonu. Ulaşım aracına istinaden rezervasyon veya satın alındığını belirten veya ulaşım aracını kanıtlayıcı belgeler. Birden fazla ülkeye seyahat edilmesi durumunda şehir veya ülke aktarmalı ya da dilekçe ile belirtilmelidir. Uçak bileti rezervasyonunun İngilizce olması gereklidir.

  8.Otel rezervasyonu: Seyahat planını kapsayacak şekilde eksik gün olmadan gösteren otel rezervasyonu. Birden çok ülkeye gidilmesi halinde tüm ülkelerin konaklama detaylarının belirtildiği rezervasyonlar ibraz edilmelidir. Otel rezervasyonlarında seyahat eden kişinin isminin yer alaması gereklidir. Otel rezervasyonunun İngilizce olması gereklidir.

  Norveç resmi ziyaret vizesi sağlık sigortası

  Norveç resmi ziyaret vizesi için seyahat sağlık sigortası tüm Schengen ülkelerinde geçerli, transit ve ikamet süresini kapsayan, en az poliçe teminatı 30.000 olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası İngilizce olmalıdır.

  10.Şirket veya şahsi hesap dökümü: Vize başvuru tarihinden en çok 1 hafta önce bankadan alınmış son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü, banka tarafından imzalı ve kaşeli olması gereklidir. Başvuru sahibi şirket sahibi ise yüksek bakiyeli şirket banka hesabı ile başvuru yapabilir. Hesapta seyahati karşılayacak kadar bakiye olmalıdır. Kişiler banla hesapları ile beraber kredi kartı ekstre fotokopilerini de ekleyebilir. Kredi kartı ekstresinin eklenmesi şart değildir. Norveç’te ikamet edeceğiniz her bir gün için hesapta en az 200 TL olması gereklidir.

  11.Maaş bordrosu: Son 3 aya ait şirket yetkilileri tarafından imzalanmış ve kaşeli olması gereklidir.

  Norveç resmi ziyaret vizesi Davetiye

  Ziyaret edilecek resmi kurumdan İngilizce ziyaretin amacını açıklayan, ziyarette bulunacak kişinin ismi ve bilgilerinin yer aldığı kurumdan kaşe ve mühür yetkisi olan kişi tarafından imzalanmış olmalıdır. Başvuru için davetiyelerin fotokopileri yeterlidir. Davetiyeler e-posta veya fax aracılığıyla gönderilebilir.

  13.İşveren izin yazısı: Çalışılan firmadan alınmış şirketin antetli kağıdına basılmış firma ve yetkilileri tarafından imzalanmış ve kaşeli, işveren başvuru sahibinin seyahat tarihlerini, seyahat amacını ve bu tarihlerde izinli olacağını belirtmelidir. İşveren yazısının İngilizce olması gereklidir.

  14.Sgk işe giriş bildirgesi: İşveren tarafından verişmiş güncel ve barkodlu olmalıdır.

  15.Sgk hizmet dökümü: SGK müdürlüklerinden veya e-devlet üzerinden alınabilmektedir. Barkodsuz hizmet dökümleri kabul edilmemektedir.

  16.Emeklilik belgesi: Emekliliği gösteren belge. E-devlet üzerinden alınmış ya da emeklilik maaşının yattığı bankadan banka hesabı onaylatılarak emekliliğin kanıtlanması gereklidir. Emekli olmayanlar için zorunlu değildir. Emekli olarak çalışanlar için son 4 aya ait sgk destek prim ödemeleri gereklidir.

  17. Şirket evrakları

  1. Faaliyet belgesi. Son 3 ay içinde alınmış olmalıdır.
  2. Ticaret sicil gazetesi. Şirketin unvan ve ortaklarının açıkça belirtilmesi gereklidir.
  3. Vergi levhası. Güncel ve kapatılan vergi dönemi işlenmiş olmalıdır.
  4. Şirket imza sirküleri. Şirket yetkilisinin bulunduğu ya da şirket yetkilisi tarafından vekalet verilmişse imza sirkülerine ek olarak vekalet ve vekalet verilen kişinin imza beyannamesi gereklidir.

  Norveç Başkonsolosluğu seyahat amacına ve farklı statülere göre istenen evrakların yan ısıra ek evrak talep edebilmektedir. Bunlar; eski pasaport (eğer eski pasaportlar elinizde yoksa emniyet müdürlüğünden son 10 yıla ait yurtdışı giriş çıkış dökümü ve protokol yazısı) Nüfus kayıt örneği (Tüm aile bireylerini gösterir vukuatlı nüfus kayıt örneği) Davet eden şahıs ile nüfus kayıt örneği (Yurtdışından size davetiye göndermiş olan kişi ile akrabalık derecesini gösteren nüfus kayıt örneği ) Sicil gazetes

  Başkonsolosluk vizenin onaylanması için yukarıdaki belgelerin dışında da farklı evraklar da talep etme yetkisine sahiptir.

  Norveç resmi ziyaret vizesi için Hermes Vizeden danışmanlık alabilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!