close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Norveç Kültürel, Sportif ve Konferans Vizesi

  Norveç Kültürel, Sportif ve Konferans Vizesi

  Norveç, Schengen bölgesine dahil bir ülke olduğundan Norveç vize başvuruları Schengen vizesi olarak verilmektedir. Norveç, eğitim, kültürel ve sportif faaliyetler vizesi için umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. T.C. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu sahibi Türk vatandaşları 90 günü aşmamak koşuluyla vizeden muaftır.

  Norveç’e kültürel faaliyetler, spor müsabakaları, organizasyonlar ve spor aktiviteleri, konferans, seminer gibi etkinlikleri gerçekleştirmek için seyahat edecek kişilerin Norveç eğitim, kültürel ve sportif faaliyetler vize kategorisi altında Norveç vize başvurusu yapabilirler.

  Norveç, vize başvurusu yapılırken dikkat edilmesi gereken konu, Norveç vize süresinin iyi kullanılmasıdır. Birden fazla ülkeye seyahat edilecekse Norveç vizesi alındıktan sonra seyahat edilecek ilk ülke Norveç olmalıdır. Norveç vizesi sahibi kişiler seyahatlerini Norveç’ten başlatmak şartıyla Schengen ülkelerine seyahat edebilirler.

  Norveç, eğitim, kültürel ve sportif faaliyetler vizesi başvuru işlemleri Norveç Konsolosluğu, konsolosluğun yetkilendirdiği vize merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Norveç, eğitim, kültürel ve sportif faaliyetler vizesinin onaylanması için Norveç Konsolosluğu’nun vize prosedürleri tam, doğru ve eksiksiz bir şekilde yerine getirmelidir. Vizenin değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması Norveç Konsolosluğu’nun inisiyatifinde bulunmaktadır. Norveç Konsolosluğu gerekli gördüğü durumda başvuru sahibini görüşmeye davet edebilmektedir.

  Norveç, eğitim, kültürel ve sportif faaliyetler vizesine başvuru yapmak için Norveç’e seyahat amacının kurslara katılmak, staj yapmak, eğitim ve değişim programlarına dahil olmak, yaz okullarına, kültürel değişim programlarına ve konferanslara katılmak olmalıdır.

  Norveç Konsolosluğu vize başvuru için istenen gerekli belgelerin İngilizce olmaması durumunda İngilizceye tercümesini talep etmektedir.

  Norveç Eğitim Kültürel ve Sportif Faaliyetler Vizesi için Gerekli Evraklar

  Pasaport

  Geçerli pasaport ve eğer varsa eski pasaportlar. Seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve en az 2 iki sayfasının boş olduğu pasaport. Pasaport fotokopileri, işlem görmüş sayfaların ve kişisel bilgilerin olduğu sayfanın fotokopisi.

  Fotoğraf

  1 adet 6 aydan eski olmayan güncel 35x45mm ebatlarında arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf.

  Uçak rezervasyonu

  Uçak bileti rezervasyonu. Vizenin düzenlenmesinden önce herhangi bir biletin alınması gerekmez.

  Otel rezervasyonu

  Norveç’te kalınacak yer veya otel rezervasyou.

  Seyahat sağlık sigortası

  30.000 euro kapsamlı tüm Schengen ülkelerini kapsayan seyahat sağlık sigortası.

  Davetiye

  • Kültürel etkinlikler veya konferanslar için organizasyon şirketi veya sahibinden davetiye.
  • Spor aktiviteler için klüpten veya federasyondan davetiye veya aktiviteye katılım belgesi
  • Eğitim veya araştırma programlaırna katılım için okul veya araştırma merkezinden davetiye

  Başvuru sahibi çalışan ise;

  İşyerinden çalışma mektubu veya izin onay yazısı, işyerinden antetli kağıda yazılması gereklidir. Antetli kağıda veya İngilizce olarak yazılmalı veya belgenin yeminli İngilizce çevirisi yapılmalıdır.

  Son 3 aya ait maaş bordroları, SGK işe giriş bildirgesi, hizmet dökümü ve faaliyet belgesi.

  Başvuru sahibi çiftçi ise;

  Çiftçilik yaptığını belirten çiftçilik belgesi

  Başvuru sahibi işveren ise;

  Ticaret odası kaydı, faaliyet belgesi, vergi levhası, ticaret sicil gazetesi

  Başvuru sahibi emekli ise;

  Emekli olduğunu göstereb emekli kartı, emekli maaş hesabı.

  Başvuru sahibi öğrenci ise;

  Öğrenci belgesi, İngilizce orijinali ya da yeminli tercümandan çevirisi ile son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren resmi onaylı banka hesap dökümü.

  Muvaffakatname

  Başvuru sahibi eğer 18 yaşın altındaysa noter onaylı muvaffakatname, İngilizce veya onaylı çevirisi. Ancak bu durum resmi velilerden yalnızca bir tanesinin velayet sahibi olduğu yasal olarak ispatlanabilirse geçersizdir.

  Oturum Kartı

  Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar oturum kartları ile başvuru yapabilirler.

  Norveç, eğitim, kültürel ve sportif faaliyetler vizesi başvuru işleminin sonuçlanma süresi eksiksiz olarak yapılması halinde normal şartlarda 15 gündür. Norveç Konsolosluğu’nun belirtmiş olduğu sürede vizenin sonuçlanması için başvuru işleminin vize prosedürlerine uygun olarak yapılması gereklidir.

  Norveç, eğitim, kültürel ve sportif faaliyetler vizesi ücreti belirli dönemlerde değişebilmektedir. Norveç Konsolosluğu vize ücretlerinde değişiklik yapma yetkisine sahiptir.

  Norveç Konsolosluğu, ek evrak talep etme ve başvuru sahibini görüşmeye çağırma hakkına sahiptir. Vize başvuru ücretinin ödenmesi, vize alma hakkını vermemektedir. Vize başvurusunun herhangi bir nedenden dolayı reddedilmesi durumunda vize başvuru ücreti geri ödenmemektedir

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!