close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Norveç Hakkında Bilgiler

  Norveç Hakkında Bilgiler

  NORVEÇ’DE YURT DIŞI EĞİTİMİ

  Dünyada yaşanabilirlik oranı en yüksek ülke olarak geçen Norveç, uluslararası öğrencilere başarılı olmaları için her türlü imkanı sunmaktadır. Norveç’te üniversite eğitimi 4 ulusal üniversite, 6 araştırma üniversitesi ve 26 devlet koleji tarafından verilir. Ayrıca 2 adet Ulusal Sanat Akademisi bulunur.

  NORVEÇ’DE EĞİTİM SİSTEMİ

  Norveç’te yaklaşık 3325 ilköğretim ve ortaöğretim alt kademe vardır ve bu okullara prtalama belirtmek gerekirse 475.000 öğrenci devam etmektedir. İlk ve orta okullar ücretsizdir ve yerel yetkililer çocukların okul kitapları masraflarını karşılarlar. Çocuklar altı yaşına bastıkları yılın Ağustos ayında okula başlarlar. Öğrenciler liseye başladıklar yıl, müfredattaki derslerden istediği alandan seçebilme şansında sahiptir.

  Ancak ikinci yıllarında artık yavaş yavaş yönelecekleri alandan dersler almaları beklenmektedir. Seçtikleri alanlarda iki yıl boyunca dersler almaktadırlar. Genel eğitim sistemine devam etme kararı alırlarsa üçüncü yılın sonunda yüksek öğrenime devam edebilecek kalitede olduklarını gösterir diplomalarını alabilmektedirler. Öğrenci mesleki eğitimi tercih ediyorsa, onlara eğitimleri sonunda meslek sertifikaları ya da yüksek öğrenime kabul edilebilecekleri diploma verilmektedir.

  NORVEÇ’DE ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

  Üniversiterler büyük oranda akademik konular sunmaktadır. Bununla birlikte özellikli üniversite enstitüleri lisans, master ve doktora eğitim derecesinde olan temel öğrenim üzerinde özel sorumluluk taşımaktadır.Özellikli Üniversite Enstitülerinin isimlerinden de anlaşıldığı üzere iş hayatında, spor, zıraat, mimarlık, müzik ve veterinerlik gibi birçok alanda eğitimler sunmaktadır. Üniversite kolejlerinin bircoğu özel meslek kursları sunmaktadır.Örneğin bunlar öğretmenlik, hemşirelik, sosyal işler, gazetecilik v.sdir.Bazı kolejler daha geleneksel eğitim sunmaktadır.Belirli konular üzerinde lisans ve hatta master, doktora düzeyinde eğitim vermektedir.

  Ünivesite ,Kolej ve Enstitüler arası değişim sağlayan sistem sayesinde öğrenciler farkında olmadan akademik gelişimleri açısından önemli olan bilgiler edinmektedirler. Üniversiteler arasında öğrenci derecelendirmesi farklılık göstermemektedir.Lisans 3 yıl full-time, master 2 yıl full-timedır.Master düzeyinde eğitim yapanlar 1 veya 2 sömestri tez yazımına ayırmaktadır. Doktora eğitimi daha çok teori ve araştırma tekniklerini kapsamaktadır.Tez yazımı haricinde tez genel bir savunma üzerinde olmak durumundadır.

  NORVEÇ ÜNİVERSİTELERİ

  University of BergenUnviversity of OsloUniversity of Tromsoe University of TrondheimNorwegian University of Science and TechnologyNorwegian University of Life SciencesNorwegian School of Management School of Management BINorwegian Academy of Music Norwegian College of Veterinary Medicine University of Adger Finmark College Harstad College Hedmark College Lillehammer College Molde College Nord Trøndelag College University of Stavanger Sogn and Fjordane College Telemark College Østfold College

  NORVEÇ’DE TURİZM

  Kuzey Avrupa’da yer alan Norveçİskandinav Yarımadası’nın batı bölümünü içine alır. Batıdan ve güneyden Atlantik Okyanusu ile çevrili olan ülke, kuzeyden Kuzey Buz Denizi boyunca uzanır. İsveç, Finlandiya ve Rusya ile sınır komşusudur.

  Norveçdağların, buzulların ve fiyortların (Norveç kıyılarında buzulların oluşturdukları dik yamaçlı, derin ve eski buzul koyaklarının aşağı kesimlerinin deniz altında kalmasıyla oluşan körfezler) ülkesidir. Ülkenin güney bölümü; fotoğrafik sahil köyleri, muhteşem doğa manzaraları ve çok yönlü kent yaşamı ile dikkatleri çeker. Burada bulunan Oslo, fiyortlar, dağlar ve ormanlık tepelerle çevrili olup insanı büyüleyen coğrafik bir yapıya sahiptir. Güneyde bulunan Lillesand, Tvedestrand, Risor, Brekkesto ve Gamle gibi köyler birer sahil incisidir.

  Kayağın beşiği güney bölgesi, özellikle Telemark bölgesi, kayak tutkunlarının aklını başından alır. Norveç’in batı sahillerinde bulunan fiyortlar, Dünya Mirası alanlarının en popüler olanlarıdır. Herbir fiyort kendine has bir yapıya ve özgün cazibelere sahiptir. En uzun ve en güzel manzaralı çağlayanlar Geirangerfjord’da bulunur. Dünyanın en uzun fiyortu olan Sognefjord burada bulunur. Unesco’nun Dünya Mirası olarak kabul attiği Naroyfjord, bu fiyortun bir koludur. Ülkenin batı sahillerinde yer alan Bergen kenti, fiyortları keşfetmeye başlamak için en uygun yerdir.

  Yine ülkenin batı sahillerinin güney bölümü, eski ahşap evlerle bezenmiştir. Bu alanlar, sakin yeşil alanlar ve uzun beyaz plajlar ile kaplıdır. Ülkenin kuzey bölgeleri, tabiatın sunmuş olduğu farklı ışık görüntüleri (The Northern Lights) ve gece yarısı havada asılı kalan (24 saat boyuca güneş görünür) güneşin sunmuş olduğu olağanüstü görüntüler (The Midnight Sun), insanın aklını başından alacak kadar güzel ve hayret vericidir.

  Norveç‘in kuzey ucu (The North Cap), deniz seviyesinden 307 metre yüksekliktedir. Norveç’in ikinci büyük buzulu olan Svartisen, dünyadaki en güçlü anafor olan Saltstraumen ve sahil boyunca yükselen görkemli dağlar, insanı şaşırtan manzaralar sunmaktadır. Ülke coğrafyasının ve uzun kış mevsiminin imkan tanıdığı kış sporları, ülkenin bu bölümünde de insanların yaptığı aktivitelerin başında gelir

  NORVEÇ LİMANLARI

  Bergen, Drammen, Floro, Hammerfest, Harstad, Haugesund, Kristiansand, Larvik, Narvik, Oslo, Porsgrunn, Stavanger, Tromso, Trondheim

  NORVEÇ HAVAALANLARI

  Alta (ALF) Andoya (ANX) Aro (MOL) Banak (LKL) Bardufoss (BDU) Batsfjord (BJF) Bergen (BGO) Berlevag (BVG) Bodo (BOO) Bronnoy (BNN) Fagernes Leirin (VDB) Floro (FRO) Forde (FDE) Hammerfest (HFT) Harstad – Narvik – Evenes (EVE) Hasvik (HAA) Haugesund (HAU) Honningsvag (HVG) Kirkenes – Hoeybuktmoen (KKN) Kjaerstad (MJF) Kristiansand (KRS) Kristiansund Kvernberget (KSU) Leknes (LKN) Longyearbyen Svalbard Longyear (LYR) Mehamn (MEH) Mo i Rana (MQN) Namsos (OSY) Narkvik (NVK) Orland (OLA) Orsta-Volda (HOV) Oslo – Rygge (RYG) Oslo Gardermoen (OSL) Oslo Torp Sandefjord (TRF) Roeros (RRS) Rost (RET) Sandane (SDN) Skien Geiteryggen (SKE) Soerstokken (SRP) Sogndal Haukasen (SOG) Sorkjosen (SOJ) Stavanger – Sola (SVG) Stokka (SSJ) Stokmarknes (SKN) Svolvaer (SVJ) Tromso (TOS) Trondheim (TRD) Vadso (VDS) Vardoe (VAW) Vigra (AES) Vikna Rorvik (RVK)

  NORVEÇ OTELLERİ

  Cochs Pensjonat, Scandic Edderkoppen, Norlandia Vestfjord Hotel, Geilolia Ferieleiligheter, Strand Hotel Bergen, Rica Hotel Bygdøy Allè, Grand Hotel, Holmenkollen Park Hotel Rica, Comfort Hotel Børsparken, Fugl Fonix Hotel

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!