close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Norveç İstanbul Fahri Konsolosluğu

  Norveç İstanbul Fahri Konsolosluğu olmaktadır. Türkiye’de yaşayan Norveç vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturma izni olan yabancı uyruklu vatandaşların vatandaşlık işlemleri, vize işlemleri, kayıt işlemleri, oturum işlemleri gibi resmi işlemlerin kabul edildiği yetkili kurumdur.

  Ancak, Norveç İstanbul Fahri Konsolosluğunun vize başvuruları konusunda karar yetkisi bulunmamaktadır. Norveç Ankara Büyükelçiliği karar mercii olmaktadır.

  Norveç İstanbul Fahri Konsolosluk adres ve iletişim

  Adres: Bilezik sokak, no: 4, 34427, Fındıklı / İSTANBUL

  Telefon: (212) 249 97 53 Faks: (212) 249 44 34

  e-mail adresi: consulategeneral@norwayistanbul.com

  Norveç İstanbul Fahri Konsolosluğu çalışma saatleri

  Pazartesi-Perşembe 08:30-16:30, Cuma 08:30-14:00

  Norveç Konsolosluğu İstanbul Fahri işlemleri

  Türkiye’de ikamet eden Norveç vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturma izni olan yabancı uyruklu vatandaşların vatandaşlık işlemleri, vize işlemleri, kayıt işlemleri, oturum işlemleri gibi resmi işlemlerin yapıldığı yetkili kurumdur.

  Norveç vatandaşları, doğum, cenaze, ölüm, evlilik, pasaport yenileme işlemleri için Ankara Büyükelçiliğinden hizmet alabileceklerdir.

  Norveç ulusal vizesi (uzun süreli vize) almak için Norveç Büyükelçiliği Konsolosluk vize bölümüne başvurulması gerekmektedir. Norveç kısa süreli (Schengen vizesi) vizesi için ise (180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde) Norveç Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine başvuru yapılmaktadır.

  Norveç İstanbul Fahri Konsolosluğu vize evrakları hakkında

  Norveç vize evrakları Norveç İstanbul Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir ve vize türünü içeren seyahat amacına göre değişebilmektedir.

  Norveç vize işlemlerinde vize talep dilekçelerinin, vize davetiyelerinin, başvuru formunun, şirket dilekçesi veya yazılarının, reşit olmayanlar için hazırlanacak muvafakatnamenin, uçak ve otel rezervasyonu bilgilerini içeren dokümanların ve seyahat sağlık sigortasının İngilizce hazırlanma zorunluluğu vardır.

  Norveç Büyükelçiliği ayrıca gerekli gördüğü durumlarda Türkçe sunulmasında sakınca olmayan bazı evrakların da İngilizce tercüme halini talep edebilmektedir

  Norveç vize randevusu

  Norveç vize randevusu Norveç İstanbul Fahri Konsolosluğu tarafından akredite edilerek görevlendirilen vize hizmet merkezlerinden alınmaktadır.

  Norveç Konsolosluğu vize başvurularını vize başvuru merkezleri aracılığıyla kabul etmekte olup vize başvuru merkezlerinin vize sonucuna hakkında hiçbir şekilde açıklama yapma yetkisi yoktur. Norveç vize başvurusunun sonucuna karar veren tek kuruluş Norveç Büyükelçiliğidir.

  Vize başvurusunda bulunan kişinin Norveç vize randevusuna şahsen gelmesi gerekmektedir. 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Schengen vizesi kuralları gereği Norveç vize işlemlerinde başvuru sahiplerine parmak izi verme zorunluluğu getirilmiştir.

  Bu tarihten sonra Norveç veya başka bir ülkeden Schengen vizesi alarak vize etiketi üstüne VIS ibaresi işlenen kişilerin yeniden parmak izi verme zorunluluğu olmamakla birlikte, Norveç vize başvurusundan önce güncel koşullar çerçevesinde ve Norveç Konsolosluğu inisiyatifinde parmak izi verilmesi talep edilebilmektedir.

  Norveç vize randevusunda ayrıca Norveç vizesi için gerekli olan evraklar vize hizmet merkezine teslim edilir.

  Norveç Konsolosluğu İstanbul vize başvuru formu

  Norveç vize başvurularında doldurulması zorunlu olana Norveç vize başvuru formu Norveç Büyükelçiliği Ankara’nın başvuru sahibi hakkında detaylı bilgi sahibi olması için oluşturulmuş bir formdur. İngilizce dilinde doldurulması zorunlu olan vize başvuru formunda sunulan verinin Norveç vizesi için gerekli belgelerin içeriği ile tutarlı olması gerekmektedir.

  Seyahat tarihleri, seyahat amacı gibi detayların yanı sıra kimlik ve pasaport bilgilerinin tutarlılığı, konaklamaya dair verilen bilgilerin doğruluğu önem arz etmektedir. Norveç Büyükelçiliğine vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır.

  Norveç Konsolosluğu İstanbul vize talep dilekçesi

  Norveç vize talep dilekçelerinde turistik, ticari ve aile ziyareti türlerinde yazılacak dilekçeler Norveç Büyükelçiliğine hitaben İngilizce olarak yazılmalıdır. Şahsi vize talep dilekçeleri, çalışanlar ve şirket sahiplerinin şirket izin yazıları, öğrenci veya ev hanımlarının seyahat masraflarını üstelenen sponsorların yazdığı sponsorluk yazılarının İngilizce olması gerekmektedir.

  Norveç vize dilekçesinde seyahat tarihlerinin, seyahat amacının ve seyahat masraflarını kimin karşıladığına dair bilgiler yer almalı ve dilekçeyi yazan kişinin imzasını taşımalıdır. Norveç ticari vize talep dilekçesi şirketin antetli kağıdına İngilizce olarak yazılır, kaşe ve imza ile birlikte ibraz edilir.

  Norveç Ankara Büyükelçiliği ve Fahri Konsolosluklar tatil günleri 2024

  Norveç Türkiye temsilcilikleri aşağıda bulunan tarih aralıklarında ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi tatilleri süresince Konsolosluk hizmetlerine ara vermektedir. Norveç vize işlemleri ve Norveç Konsolosluklarında gerçekleştirilecek işlemleriniz için bu tarih aralıklarınızı göz önünde bulundurmalısınız.

  1 ocak – Yeni Yıl Günü
  29 Mart – Kutsal Cuma
  10 Nisan  Ramazan Bayramı
  11 Nisan – Ramazan Bayramı
  12 Nisan – Ramazan Bayramı
  23 Nisan – Çocuk Bayramı
  1 Mayıs – İşçi Bayramı
  17 Mayıs – Norveç Anayasa Günü
  17-19 Haziran – Kurban Bayramı
  15 Temmuz -Demokrasi ve Milli Birlik Günü
  30 Ağustos – Zafer Bayramı
  29 Ekim – Cumhuriyet Bayramı
  25 Aralık – Noel Günü
  26 Aralık – Boks Günü

  Norveç İstanbul Fahri Konsolosluğu hakkında telefon, adres, 2024 yılı resmi tatil günleri paylaşılmıştır. Hermes Vize bir danışmanlık firması olmaktadır

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!