close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Norveç Eğitim ve Araştırma Vizesi

  Norveç Eğitim ve Araştırma Vizesi

  Norveç, eğitim ve araştırma vizesi yabancı uyruklu kişilerin Norveç’te 90 günden uzun kalmalarına imkan veren uzun dönem (D tipi) bir vize türüdür. Bu vize kategorisine Norveç’te kolej ya da devlet üniversitesine başlayacak olan kişilerin başvuru yapması gerekir. Eğer ücretsiz olarak staj yapmaya gidiliyorsa bununla ilgli bilgileri içeren evrakların beyan edilmesi gereklidir. Tüm evrakların iki adet fotokopisinin başvuru sahibinin yanında bulundurması tavsiye edilmektedir.

  Yüksek öğrenim sektörü, yüksek akademik standartları, yenilikçi öğretim yöntemleri ve öğrenciler ile öğrenim üyeleri arasındaki yakın ilişki Norveç’te eğitim almayı cazip hale getiren etkenler. Norveç üniversitelerinde ve kolejlerde ders konularının farklı kombinasyonlarını incelemek mümkündür ve uluslararası öğrenciler için çok çeşitli kurslar ve programlar İngilizce olarak mevcuttur. Bununla birlikte yüksek öğrenim kurumlarındaki öğrenci hayatı çok dinamiktir ve sunulan sosyal aktiveler oldukça yoğundur.

  Uluslararası öğrenciler, Norveç’te neden eğitim görmek istedikleri konusunda birçok sebep gösteriyor; güvenli, huzurlu ve teknolojik olarak gelişmiş bir toplum, açık hava sporları ve aktivitelere katılma fırsatı, yaz ve kış Norveç’te eğitim görmenin hem Norveç’te hem de diğer ülkelerde kariyer fırsatlarının artıracağı gerçeği. Norveç, eğitim ve araştırma vizesi için umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. T.C. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu sahibi Türk vatandaşları 90 günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.

  Norveç vize başvurusu için pasaportun güncel, 2 adet boş sayfasının bulunması ve seyahat sonrası için en az 3 ay geçerli olması gerekmektedir. Konaklamaya istinaden belgeler, uçak biletinin tarihleri açık bir şekilde başvuru evrakları arasına eklenmelidir. Norveç Elçiliği veya Konsolosluğu tarafından belirlenen bir doktordan alınmış Sağlık Raporu, 6 aydan daha eski olmamalı aslı ve 2 fotokopisi bulundurulmalıdır.

  Aşağıda Norveç Eğitim ve Araştırma vizesi evrak listesini bulabilirsiniz. Norveç Schengen vizesi evrakları güncek şartlara istinaden değişiklik gösterebilmektedir.

  Norveç Eğitim ve Araştırma Vizesi için Temel Evraklar

  1. Vize talep dilekçesi, konsolosluğa hitaben yazılmış seyahatin amacını belirten dilekçe yazılmalıdır.
  2. Pasaport. Seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliği bulunan pasaport
  3. Fotoğraf. 1 adet 35x45mm ebatlarında arka fonu beyaz, güncel fotoğraf.
  4. Nüfus cüzdanı fotokopisi. Başvuru sahibi kimlik fotokopisini başvuru evrakları arasına koymalıdır.
  5. Vukuatlı nüfus kayıt örneği. Aile ve adres bilgilerini içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
  6. Banka hesap özeti. Son 3 aya ait en az 4000 TL bakiyeli, kaşeli, imzalı ve banka imza sirküleri ile.

  Norveç Eğitim ve Araştırma Vizesi için Gerekli Evraklar

  1. Norveç’te devlet üniversitesi ya da yüksekokuldan orijinal kabul veya kayıt belgesi
  2. Ücretsiz staj ise lisanüstü eğitim kurumundan orijinal ücretsiz staj kabul belgesi Norveç lisanüstü eğitim kurumundan orijinal ücretsiz staj kabul belgesi
  3. Bir yıl hazırlık sınıfı ise hazırlık döneminden sonra üniversite eğitimine devam edileceği belirtilmelidir. Detaylı çalışma planı, referans mektubu ve ilgili yükseköğretim kuruluşu tarafından onaylanmış hazırlık dönemi bitiminde devam eden eğitim yılı için kayıt yapılacağına istinaden belge.
  4. Yükseköğretime geçiş için gereken şartların sağlandığına istinaden belgeler; diploma, akademik kayıt veya denklik belgesi.
  5. Burs alan başvuru sahiplerinin burs belgesi.
  6. 18 yaşından küçükler için yasal velisi olduğunu gösteren belgeler
  7. Öğrenci yazılı mülakat formu; eğitim hangi yabancı dilde alınacaksa o dilde doldurulmalıdır.
  8. Sabıka kaydı; 21 yaş üstü öğrenciler için güncel apostilli adli sicil kaydı aslı ve 2 adet fotokopisi
  9. Başvuru sahibi burslu değilse veya burs/burslarının miktarı 617 euro’dan az ise sponsor tarafından imzalanmış garantörlük belgesi. Garantör belgesine eklenecek evraklar:
  10. Sponsor olan kişinin oturum kartı, kimlik kartı ya da yabancılar için süresiz oturum izninin fotokopisi.
  • Sponsor Norveç’te ise; Norveç’teki kayıtlı olduğu belediyeden onaylanmış öğrenci davetiyesi ve Norveç Belediyesi’nden alınan aile toplum kağıdı.
  • Sponsor Norveç’te değilse yaşadığı ülkenin Norveç Büyükelçiliği’nden alınmış sponsorluk belgesi.
  • Sponsorun gelir evrakları:

  Kişi çalışan ise; çalışma süresini gösteren belge ve iş kontratı ve 3 aylık maaş bordrosu.

  Kişi işveren ise; vergi levhası, vergi kayıt numarası, sicil gazetesi fotokopisi, ticaret odası kaydı.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!